'79 CJ 5 , Bu da bizim ailenin kötü çocuğu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan izrafeel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 146
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,328
Ynt: '79 Cj 5 , Bu Da Bizim Ailenin Kötü Çocuğu

Hahaha :smiley:) cok iyi ya

Etiketler

Evet bu da son halleriden biri, küçük bir görüntü kaydetmek istedim.

http://youtu.be/q5JU-4wBGxc

Eveeet, uzun zamandır aracımla ilgili bir gelişme paylaşmamıştım. Son iki - üç aydır yaptığım bir kaç işlemi ve faydalarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Aslında yazacağım bilgiler , bir çok arkadaş için sıradan ve bilgi yerine "tekrarlama" olarak gelecektir. Yine de forumda yeni olan veya yeni olacak arkadaşlara bir ip ucu vermesi için yazmak istedim.

Öncelikle , şanzımanı indirdik. İçini açtık. Birinci vites geçişlerinde biraz zorluk yaşıyorduk. Senkromeç dişlisi yenilenince herhangi bir sorun kalmadı. Vitesten atmıyordu, kırmızı ışıkta durup, boştan birinci vitese almak bazen sorun oluyordu. Takıntılıyım biraz. Herhangi bir sorun kalsın istemedim. Kökten çözdük.

İkinci olaraksa, motor yağ filtresini, motor kapağı üst mantar conta ve motor yağını yeniledik. Orjinal tip yağ filtresi bir çok CJ ustasından bulunuyor. Fiyatı 20 TL. Motor yağını Castrol 10w-40 ile değiştirdik. Motor yağını seçerken mutlaka hava ve iklim şartlarını göz önünde bulundurmak gerektiğini de , Emin abimizden öğrendik :smiley: Tekrardan teşekkürler. Motor kapağı üst contasını değiştirirken, mantar contayı ekstra pullarla ustaya destekletin./ Onlar bilir ). Daha sağlam oluyor.

En büyük değişiklik makas küpelerinde oldu. Grasörlü, uzun tip, ortası destekli heavy duty olarak bilinen , Rugged Ridge makas küpeleri aldık. 2.5 inç yükseltme kiti ve makas küpeleri birleşince araç çok konforlu oldu aynı zamanda da istediğim yüksekliğe gelmiş olduk. ( Kupa takozları standart )

Plastik dodikleri kırmıştık. Zaten kalitesi oldukça düşüktü. Yenilerini aldık. Elimize alır almaz anladık ki çok kaliteli bir plastik. Oldukça esnek. Onları takmaya koyulduk. Elimizdekileri sökünce bir de baktık ki, aracı toplayan usta, yıllaaaar önce kullandığı dodikler orjinal değilmiş. Tabi açtığı deliklerde öyle. Sonra götürdük kaportacıya. Dodik vida delikleri kapatıldı. Tertemiz bölgesel rütuşlar yapıldı ve yeni dodikleri taktık. Bir kez daha orjinal malzemenin ne kadar doğru olduğunu gördüm. Hem görsel açıdan hemde işlevsel olarak.

Araç 79 model olduğu için ön disk arka kampana fren. Öncelikle tüm fren hidroliklerini değiştirdik. Çok kirlenmiş. 7-8 yıldır değişmemişti. Yeni fren balataları aldık. Her iki işlemden sonra hem fren kalitem hemde sağ çekme sorunum ortadan kalktı. Herhalde hava vardı, o çıktı. Yine de bazı ustaların iş bilmeden " aks eğri, bilmem ne mesafesi farklı, rekorlarda sorun var" gibi ön yargılarla dolu yorum yapması delirtiyor beni. Bir gün haberlerde , İ.Ö. kavga ettiği ustayı branda yapıp aracına taktı diye duyarsanız şaşırmayın. Deli oluyorum bazılarına.

Şimdilik bu kadar. Yeni gelişmeler oldukça , elimden geldiğinde, aklımızın yettiğince burada paylaşmaktan onur duyacağım.

Saygılarımla
İsrafil Önal

En büyük baş belam, arka aks. Şapkalı aks var. Ama bilye dağıttı. Değiştirdik. Ustanın yorumu , "Şapkalı aksta bilye dağıtımı alışıla geldik bir durummuş." Biraz daha araştıracağım bu konuyu. Olur mu ya öyle şey.

hocam merhaba sizinki flanş konusunda tanışıklığımız vardı hatırlarsanız insanlar cjde 35 lastik ile mevcut çift parça akslarını kullanıyorlar senecelerce kimi sorun yaşamıyor burdaki ince detay bakımlı olması ve orjinal parçaçarla gerçek bi ustanın toplamış olmasıdır taaki şapkalı akslar modifiye akslardır daha sağlam olması gerekir sizin bilya dağıtma sebebiniz kullandığınız çelik flanşlar olmasın sonra?

cj5 ci' Alıntı:
hocam merhaba sizinki flanş konusunda tanışıklığımız vardı hatırlarsanız insanlar cjde 35 lastik ile mevcut çift parça akslarını kullanıyorlar senecelerce kimi sorun yaşamıyor burdaki ince detay bakımlı olması ve orjinal parçaçarla gerçek bi ustanın toplamış olmasıdır taaki şapkalı akslar modifiye akslardır daha sağlam olması gerekir sizin bilya dağıtma sebebiniz kullandığınız çelik flanşlar olmasın sonra?

Tanıdım kardeşim :smiley:

Aslında ilk olarak benimde aklıma gelen buydu. Çelik flanşlardan olmaz dediler. Amerikan Jeep forumlarına da baktım, bilya dağıtımı hakkında pek birşey bulamadım. Araştırmalarım devam ediyor.

bence celik flans sapkalida ve cift parcada butun yuk aksa ve aks bilyasina biniyor celik flans ile bu yuk dahada artiyor bence flanssiz bi deneyin derim

cj5 ci' Alıntı:
bence celik flans sapkalida ve cift parcada butun yuk aksa ve aks bilyasina biniyor celik flans ile bu yuk dahada artiyor bence flanssiz bi deneyin derim

Şuan öyle yapıyorum. Bakalım ne olacak. Haberleri buradan veririm. :smiley:

aks bilyasi dagildiginda nasil anlasiliyor sesmi yapiyor yapiyorsa nasil bir ses tedbirli olmakta fayda var :smiley:

cj5 ci' Alıntı:
aks bilyasi dagildiginda nasil anlasiliyor sesmi yapiyor yapiyorsa nasil bir ses tedbirli olmakta fayda var :smiley:

Uğultu yapar. Ama dişli tekerleklerde uğultu zor duyulur. Lifte kaldırıp gaz verince de uğultu duyulur.

Saygın kardeşim ancak ekleyebildim fotoğrafları. Eklerken de çok düşündüm. Amacımız sadece paylaşımda bulunmak. Birilerine birşeyi gösterip kasılmak değil. Yanlış anlaşılmak istemem.

Fotoraf 1

Fotoraf 5

Kasılma diye düşünmemek lazım. Araç resimlerinin paylaşılmasıda hepimize bazı konularda fikir vermiş oluyor.

Elbette haklısın. Bira fazla pimpirikli düşündüm sanırım sabah sabah :smiley:))

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR