'79 CJ 5 , Bu da bizim ailenin kötü çocuğu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan izrafeel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 146
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,415
Ynt: '79 Cj 5 , Bu Da Bizim Ailenin Kötü Çocuğu

Buggy' Alıntı:
Karbüratördeki benzin geri kaçmaz, buharlaşıp eksilir.
Benzin otomatiğinde bir sorun varsa karbüratör girişinden itibaren tüm hortumlardaki benzin depoya geri döner.

Daha bir kaç gün önce benzin otomatiğine baktırdım. Herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Zaten benzin otomatiğinde sorun olsa, araç hiç çalışmaz diye düşünüyorum.Bizdeki sorun benzinin geri kaçması...

Etiketler

izrafeel' Alıntı:
Daha bir kaç gün önce benzin otomatiğine baktırdım. Herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Zaten benzin otomatiğinde sorun olsa, araç hiç çalışmaz diye düşünüyorum.Bizdeki sorun benzinin geri kaçması...

Benzin otomatiğindeki sorun, emiş klapesinin tam kapatmaması ise motor durduğunda benzini geri kaçırır. Motor çalışırken de hiçbir sorun göremezsin, tıkır tıkır çalışır.

Daha önce aynı sorunun bende de olduğunu yazmıştım.
"Başıma geldi, yıllar önce emiş klapesine sıkışan ufak bir pas parçası klapeyi açık halde bırakmış, motor durduğunda benzin depoya geri dönüyordu ve yeniden çalıştırmada dört beş defa marşa basmak zorunda kalıyordum"

Motor çalışmaya başladıktan sonra otomatikteki bu sorun benzin akışını etkilemiyor. Ne zaman ki tüm benzin borularını şeffaf poliuretan hortumlarla değiştirdim, otomatikteki sorunu gözümle gördüm ve değiştirdim. Yeni otomatikten sonra motor durduğunda otomatik-karbüratör arası tam dolu kalıyor(günlerce). Otomatik öncesi hortumda da sıvı dengesi nedeniyle benzin seviyesi 10 santim kadar düşüyor.

CJ7 073

Buggy' Alıntı:
Benzin otomatiğindeki sorun, emiş klapesinin tam kapatmaması ise motor durduğunda benzini geri kaçırır. Motor çalışırken de hiçbir sorun göremezsin, tıkır tıkır çalışır.

"Başıma geldi, yıllar önce emiş klapesine sıkışan ufak bir pas parçası klapeyi açık halde bırakmış, motor durduğunda benzin depoya geri dönüyordu ve yeniden çalıştırmada dört beş defa marşa basmak zorunda kalıyordum"

Motor çalışmaya başladıktan sonra otomatikteki bu sorun benzin akışını etkilemiyor. Ne zaman ki tüm benzin borularını şeffaf poliuretan hortumlarla değiştirdim, otomatikteki sorunu gözümle gördüm ve değiştirdim. Yeni otomatikten sonra motor durduğunda otomatik-karbüratör arası tam dolu kalıyor(günlerce). Otomatik öncesi hortumda da sıvı dengesi nedeniyle benzin seviyesi 10 santim kadar düşüyor.

Abi işte cevap diye buna derim. Çok teşekkür ederim:smiley:)

cj5 ci' Alıntı:
motorum sıfır fakat karbüratörüm bakım istiyordu söküp temizleme yaptık kelebekler benimde aklımdan geçti karbüratör çok hassas bu konuda

Motorum sıfır deyince "sıfır motorda segman kaçağı olmaz" tezinin yanlış olduğunu hatırlatmak istedim. Aşağıdaki yazı kendimden alıntıdır, vosvoslar için yazılmıştır ama jeep'e de uyar :smiley:

Segman Kaçakları

Segmanlar (piston rings) silindir ve piston arasında hareket eden, yanma haznesi ve yağlama sistemi arasındaki sızdırmazlığı sağlayan elemanlardır. İki adet kompresyon ve bir adet yağ ringi olmak üzere her pistonda üç adet bulunur. Motor çalışması sırasında silindirle hareketli temas halinde olduklarından, sürtünme nedeniyle kısa sürede aşınırlar.

Dört zamanlı motorlarda pistonun hareketini dört bölümde incelersek,

1. Emme hareketi (piston geride, emiş süpabı hava + yakıt karışımının girmesi için açık)

2. Sıkıştırma hareketi (piston öne doğru hareketli, her iki süpab kapalı)

3. Yanma, güç aktarma hareketi (buji ateşlenmiş, karışımın ani genleşmesi nedeniyle piston geriye doğru hareketli, güç kranka aktarılmış)

4. Egzos hareketi (piston öne doğru hareketli, egzos süpabı açık, yanmış gaz dışarı atılıyor)

Segmanların İşlevi ve Segman montajının önemi

Segmanlar yukarıdan aşağıya doğru ateşleme - kompresyon - yağlama olarak sıralanırlar. Yağlama segmanı en aşağıda bulunur. Kol yataklarında sorun olmayan, yani düzgün bir hareketle gidip gelen, yani piyasa tabiri ile sentesinde bir piston hiçbir zaman silindir iç yüzeyine temas etmez. Piston silindir içerisinde gidip gelirken silindir iç yüzeyine temas eden parçalar segmanlardır.

Orijinal segman takımında her ring üzerinde noktalanmış işaretler vardır. Bu noktalar pistonun üst tarafına gelecek şekilde ve segmanların açık noktaları (ring gap) birbirleriyle120 derece açı yapacak şekilde piston üzerindeki yuvalara yerleştirilirler. Bu açılı yerleşim, yağın yanma bölümüne, egzos gazının da kartere geçişini engeller. Bu işlem çok önemli olup montajda özel segman silindirleri kullanılır. Piston dışarıda iken segmanlar pistondaki yuvalarına uygun şekilde yerleştirilirler ve ince sacdan yapılan silindirle sabitlenirler. Piston silindirin içine bu şekilde sokulur ve montaj silindiri geri çekilir. Segmanların dış çapı, piston çapından daha büyük olduğundan piston silindir içine sokulduktan sonra içeride açılarak silindir iç yüzeyine, sızdırmazlık görevi yapacak şekilde basarlar. Ne yazıktır ki elinde uygun çapta montaj silindiri olmadığı için segmanları piston yuvalarına koyduktan sonra doğrudan silindire sokan, segmanları da konumlarının değiştiğini umursamadan tornavida ucu ile silindirin içine iten ustalar da gördüm.

Segmanların arasında yağ ve egzos gazı karışımı her zaman dolaşır ve segmanların bastığı silindir iç yüzeyindeki yağlamayı yapar. Uygun yerleştirilmeyen segmanlarda ring gap'ler aynı yönde olursa(özellikle kompresyon segmanlarında) egzos gazı yağın girişine izin vermez ve segmanların kuru çalışmasına, aşırı ısınarak silindirlere yapışmasına neden olur. Bunun adı piyasa tabiri ile segman sarmasıdır. Konu sarmadan açılmışken ;
Yatak sarması, krank'ın üzerine oturduğu, tutya bazlı yuvarlanma yüzeylerinin aşırı ısınma ile kranka yapışması,
Süpab sarması, aşınma nedeniyle süpab'ın eksenel hareketini salınımlı yaparak pirinç yataklarına (guide, piyasa tabiriyle gayıt) yapışmasıdır.
Bir de yaprak sarması ve lahana sarması var ki onlar konu dışında olmasına rağmen zeytinyağlı olanını tercih ederim.

Piston ringlerinin (segmanların) aşınması halinde;

1. harekette silindir içinde vakum olacağından bir miktar yağ, yanma odasına(silindire) girer ve karışımla birlikte yanar. Araçta yağ eksilmesi bu nedenledir. Egzosdan çıkan beyaz duman segmanların aşındığını ve aracın yağ yaktığını anlatır (yağ yakan araç siyah duman atar efsanesi yanlıştır, yağ yakan araç egzosdan beyaz duman, yakıt/hava oranı yakıt lehine olan araç siyah duman atar) 3.harekette yanma odası basınçlı olacağından bir miktar yanmış gaz segmanlardan geçerek yağlama bölümüne girer ve karterde birikir. Bu gaz karter havalandırma hortumundan hava filtresine gelir, rölanti ve çok yüksek devirlerde hava + yakıt karışımının oranını bozar. Araca gaz verdiğinizde yetersiz oksijen nedeniyle motor sarsıntılı çalışır, verim düşer, yakıt tüketimi artar.

Segman aşınmasını veya uygun pozisyonda yerleştirildiğini anlamanın yolu kompresyon testidir. Bu testte ısınmış olan motordaki bujiler teker teker sökülerek her bir buji yuvasına kompresyon test cihazı takılır. Normal, sağlıklı bir motorda yanma hareketi sırasındaki basınç 110-115 psi civarındadır. 100 psi kabul edilebilir bir değer olup 90 psi altındaki değerler yakın bir zamanda piston ringlerinin değişmesi gerektiğini (usta tabiriyle, segman atmak) gösterir. 80 psi altındaki değerler ise düşük kompresyon nedeniyle yakın bir zamanda motoru yakacağınızın işaretidir. Kompresyon test cihazı her tamircide bulunan (bulunması gereken) basit bir alet olup ölçüm yaptırmak vakit ve nakit açısından fazla birşey tutmaz. Ayrıca segman değişimi her ne kadar motoru indirmeyi gerektirse bile blok açılmayacağından işçiliği biraz daha düşüktür ve bir günde biter. Segman kaçağınız var, zaman ve para açısından uygun değilsiniz, ne yapabilirsiniz. Her 200-300 km de yağınızın seviyesini kontrol eder, eksilme varsa ilave edersiniz. Ateşlemede düzensizlikler yaşıyorsanız karterden hava filtresine giden hortumu hava filtresinden ayırıp motorun alt sacının yanından dışarı verebilirsiniz.

Bunlar geçici çözümler olup uzun vadede motoru yakmayı engellemez. Zaman zaman kompresyon testini yaptırın ve ölçüm sonuçlarına göre ilk fırsatta piston ringlerinizi değiştirin.

Not. Kompresyon testi sırasında silindirlerden sadece birinde veya ikisinde düşük basınç okunması o pistonlardaki ringlerin aşındığını göstermez. Genellikle aşınma dört pistonda da aynı olmalıdır. Farklı basınçlar o silindirdeki egzos süpabında oturma sorunu olduğunu gösterir. Bu süpab yuvasına yapışmış kurumlardan veya pas partiküllerinden olabilir. Motor çalışırken karbüratörün içine bir miktar motorin veya ince yağ dökerek gaz verirseniz bu pisliği rahatlıkla sökecektir.

Emin Alpgiray - www.vosvos.net - 2004

sizinde deiğiniz gibi benim sorunum boruları çıkarıncada devam ediyor karbüratörde olamaz mı sorun

cj5 ci' Alıntı:
sizinde deiğiniz gibi benim sorunum boruları çıkarıncada devam ediyor karbüratörde olamaz mı sorun

Hüseyin, bir önceki sayfada yazmıştım ;
"Bu devir değişimini sürekli yapıyorsa hortumları sökerek bir deneme yap, devir dengeye gelirse karter gazındandır. Olmadı gaz kelebeğine bakarsın"

Hortumları sökerek deneme yapmışsın, karter gazı sorunun yok demek ki.

Karbüratör gaz kelebeğini, hava filtresini sökerek gözle ve elle kontrol edebilirsin. Onda da mekanik bir sorun görünmüyorsa
yakıt/hava ayarının iyi yapıldığından ve bu ayarın kalıcı olduğundan (titreşimle ayarın değişmemesi) emin ol. Sorun karbüratördeyse, iyi bir karbüratör ustası bulup tamir takımıyla karbüratörü sıfıra yakın toplatabilirsin. Karbüratör eğer motoru çalıştırıyorsa değiştirilmez, tamir takımıyla yenilenir.
Kolay gelsin.

aracım çalışıyor gidiyor tekleme v.s. yok sadece devir problemim var bazen yüksek bazen normal çalışıyor kendi kendine dalgalanıyor 1 kaç defa söküldü karbüratör temizleme işlemleri yapıldı

Buggy' Alıntı:

Evet.Sanırım artık sorunt tamamen çözüldü. Benzin otomatiği yenilendi. Daha önce de fazla marş basmaktan dolayı ömrünü tamalamak üzere olan Marş motoru ve dişlisi de elden geçti. Yenisi ile değiştirdik. Daha önce karbüratörde sorun olabilir mi diye düşünmüştük .Saolsun arkadaşımız bizi doğru adrese yönlendirdi. Buggy'ye teşekkürler.

Ayrıca aracın altından tabiri caizse bir şangırtı sesi geliyordu. Özellikle yarım gaz verirken. Baktık, Öğrendik ki, şaftın sonundaki istavrozdan geliyor. O da değişti :smiley: Battık sanırım :smiley:

Bu arada kışlık bestop dün akşam itibarı ile tekrardan taktık. Kayseri de gece - gündüz ısı farkları 20 dereceye ulaşabiliyor.

Saygılarımla
İsrafil Önal

Merhaba Tekrardan;

Araçta bir kaç değişiklik yaptım. Paylaşmak istedim;

Daha önce düz krom tapon vardı. Delikli olanları hep daha fazla ilgimi çekmiştir. Tornacıda tamponu ölçtük, kestik ve resimdeki haline kavuşturduk. Ayrıca, sis farları arkası bombeli krom olanlarından arıyordum. onlarıda bulduk. Ön taraftaki sade görünümü biraz hareketlendirdik sanırım. Beğenilerinize sunulur :smiley:

http://imageshack.us/photo/my-images/407/pgtl.jpg/

Saygılarımla
İsrafil Önal

İsrafil (as) Bey Bende Aynen Metalik Turuncu Rengine Dönüştürmeyi Düşünüyorum Sizin Aracinizin Üstünde de Gördüm Tamda Düşündügüm Gibi Çok Güzel Duruyor ;) İleride Bir Gün Yollarimiz Kesişir Ve Ben Boyatmiş Olursam İkiz Kardeş Dolaşmamiz Ümidiyle :smiley:

Çok sevinirim :smiley:) hatta boyatırsanız gelelim bir araya :smiley:) teşekkür ederim

bu halini ben çok beğendim, bir önceki sadeliğinden kurtulmuş yüzüne gözüne renk gelmiş sanki :D
iyi günlerde kullanınız

__ C J 7 __' Alıntı:
bu halini ben çok beğendim, bir önceki sadeliğinden kurtulmuş yüzüne gözüne renk gelmiş sanki :D
iyi günlerde kullanınız

Sevindim :smiley: teşekkür ederim. Birçok konuda bakış açılarımız aynı :smiley:))

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri