'79 CJ 5 , Bu da bizim ailenin kötü çocuğu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan izrafeel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 146
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,310
Ynt: '79 Cj 5 , Bu Da Bizim Ailenin Kötü Çocuğu

izrafeel' Alıntı:
Değerli abilerim, kardeşlerim ;

Fikirlerinize ihtiyacım var.

Aracın ön tamponunda bulunan ek korkuluk ve sis farlarını söktüm bugün. Amacım araçtaki sade ve nostaljik görüntüyü ortaya çıkarırken aynı zamanda daha güzel olmasını sağlamak. Sizin fikirleriniz nedir ?

Eski : http://imageshack.us/photo/my-images/818/kcu3.jpg/ yada http://imageshack.us/photo/my-images/22/img1736nj.jpg/
Yeni : http://imageshack.us/photo/my-images/27/xt6u.jpg/

Bu arada Benzin otomatiği ile depo arasına küçük bir filtre kiti ekletirdim.( Çok küçük :smiley: Uygun fiyata alabileceğiniz bu parça, benzin otomatiğine gelen yakıtın filtre edilmesini ve olabilecek kırıntıların engellenmesini sağlıyor. Yani otomatiğin erken bozulmasını engellediği gibi , yanma odalarına temiz benzin gidiyor. Bilginize.Neden fotoğraf eklemediğimi bende anlamadım :D

bence de fazla sade olmuş, sadece barı takarak bir de bakmanı tavsiye edeceğim. sisler gözünü yormuş olabilir. zevk senin tabi ki iyi sürüşler dilerim.

Etiketler

Sanki Bar ve Sisler Varken Daha Hoş Duruyordu :smiley: Sezgin bey'in de Dediği Gibi Sadece Bar'ı Taksanız Nasıl Olacak :smiley:

Evet bugün sorduğum arkadaşlarımda aynı fikirdeler. Aşırı sade olduğunu düşünüyorlar. Neyse şimdilik sade binelim. Sonra bakacaz artık :smiley: Bu arada Filtre için teşekkür ederim.

izrafeel' Alıntı:
Evet bugün sorduğum arkadaşlarımda aynı fikirdeler. Aşırı sade olduğunu düşünüyorlar. Neyse şimdilik sade binelim. Sonra bakacaz artık :smiley: Bu arada Filtre için teşekkür ederim.

Rica ederim.
Bu tarz bilgi paylaşımı yanlışların ve hataların önüne geçiyor.
Böylece sonradan yaşayacağınız problemlerden kurtulmuş olunuyor. :smiley:

Filtre de tamam :smiley: üzerinde varmış ama biraz eskimiş. Yenisi ile değiştirdik.

Ben filtrenin benzin otomatiği öncesinde olmasından yanayım. Depodan gelen pislik otomatiğe de zarar verebilir. Başıma geldi, yıllar önce emiş klapesine sıkışan ufak bir pas parçası klapeyi açık halde bırakmış, motor durduğunda benzin depoya geri dönüyordu ve yeniden çalıştırmada dört beş defa marşa basmak zorunda kalıyordum. Otomatiğe gelen benzin temiz olursa ayrıca karbüratörü korumak gerekmez. Bu benim fikrim tabi. Ayrıca pislik durumunu görmek için şeffaf sert plastik filtre kullanıyorum. Soğuk bölgede olduğu için hiç büzülme yapmadı.

Aslında Efekan bey ben aracın sadeliğini sizinkinden esinlenmiştim. Siz de aracın önünde bir ek bulundurmuyorsunuz ve çok güzel görünüyordu. Neyse yine de fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

bu arada Benzin otomatiğim sorunsuz olmasına rağmen, 3-4 gün marş basmayınca, aracı çalıştırmak için 2-3 defa uzun uzun marş basmam gerekiyor. Benzin otomatiğine kadar sorun olmadığını görüyorum. Karbüratörde sıkıntı olabilir mi aceba?_?

izrafeel' Alıntı:
bu arada Benzin otomatiğim sorunsuz olmasına rağmen, 3-4 gün marş basmayınca, aracı çalıştırmak için 2-3 defa uzun uzun marş basmam gerekiyor. Benzin otomatiğine kadar sorun olmadığını görüyorum. Karbüratörde sıkıntı olabilir mi aceba?_?

Havalar sıcak, karbüratördeki benzin buharlaşıyor. Depodan yeni benzinin gelmesi için krankın epey bir dönmesi yani marşa sürekli basmak gerekiyor. Bende de oluyor ve izmirin sıcağında çok normal. Ayrıca benzin borularım şeffaf olduğu için benzinin hareketini izleyebiliyorum.
Soğuk havada da aynı olay başına gelirse platine bak (platinli ateşleme sistemi ise) diyeceğim ama onun da 3 - 4 günle alakası yok. Motor sıcakken bile tek marşta çalıştıramazsın.

merhabalar 350 v8 aracımda rolantiye geç düşme sorunu var ve rolantide kendi kendine yükselip düşüyor neden yapar bunu?

hocam bencede sade daha hoş aynı krom bardan bendede var ama takmıyorum siperin üstündeki sis lambalarını bile söktüm sadelik iyidir :smiley:

1- http://i1104.photobucket.com/albums/h334/jeeping52/a_zps5564c1aa.jpg
2- http://i1104.photobucket.com/albums/h334/jeeping52/firat_zpse4052561.jpg

cj5 ci' Alıntı:
merhabalar 350 v8 aracımda rolantiye geç düşme sorunu var ve rolantide kendi kendine yükselip düşüyor neden yapar bunu?

Rölantiye geç düşme tabirini bilmiyorum.
Araç rölantideyken kendi kendine devir değişimi varsa bunun iki nedeni var.

Gaz kelebeği sabit değildir. Kelebeğin mil bağlantılarında veya milinin yataklarında boşluk vardır, titreşime bağlı olarak açar kapatır.

Araç rölantide minimum yakıt, minimum hava kullanır. Eğer karterden hava filtresine ve karburatöre gelen hortumlardaki havada az da olsa egsoz gazı varsa (bu segman kaçağından olur) hava - yakıt dengesi değişeceğinden salınım olur.

Bu devir değişimini sürekli yapıyorsa hortumları sökerek bir deneme yap, devir dengeye gelirse karter gazındandır. Olmadı gaz kelebeğine bakarsın.

**FatsaOffRoad**' Alıntı:
hocam bencede sade daha hoş aynı krom bardan bendede var ama takmıyorum siperin üstündeki sis lambalarını bile söktüm sadelik iyidir :smiley:

1- http://i1104.photobucket.com/albums/h334/jeeping52/a_zps5564c1aa.jpg
2- http://i1104.photobucket.com/albums/h334/jeeping52/firat_zpse4052561.jpg

:smiley: Sonunda sadeliği beğenen biri :smiley:) Yok şaka bir yana her fikri saygım var. Neyse ki Krom barlar elimizde satmadık. Söker takarız :D

Buggy' Alıntı:
Havalar sıcak, karbüratördeki benzin buharlaşıyor. Depodan yeni benzinin gelmesi için krankın epey bir dönmesi yani marşa sürekli basmak gerekiyor. Bende de oluyor ve izmirin sıcağında çok normal. Ayrıca benzin borularım şeffaf olduğu için benzinin hareketini izleyebiliyorum.
Soğuk havada da aynı olay başına gelirse platine bak (platinli ateşleme sistemi ise) diyeceğim ama onun da 3 - 4 günle alakası yok. Motor sıcakken bile tek marşta çalıştıramazsın.

Yani karbüratörde sorun yok öyle mi ? Ben aceba Benzini geri mi kaçırıyor felan diye düşündüm...

izrafeel' Alıntı:
Yani karbüratörde sorun yok öyle mi ? Ben aceba Benzini geri mi kaçırıyor felan diye düşündüm...

Karbüratördeki benzin geri kaçmaz, buharlaşıp eksilir.
Benzin otomatiğinde bir sorun varsa karbüratör girişinden itibaren tüm hortumlardaki benzin depoya geri döner.

Buggy' Alıntı:
Rölantiye geç düşme tabirini bilmiyorum.
Araç rölantideyken kendi kendine devir değişimi varsa bunun iki nedeni var.

Gaz kelebeği sabit değildir. Kelebeğin mil bağlantılarında veya milinin yataklarında boşluk vardır, titreşime bağlı olarak açar kapatır.

Araç rölantide minimum yakıt, minimum hava kullanır. Eğer karterden hava filtresine ve karburatöre gelen hortumlardaki havada az da olsa egsoz gazı varsa (bu segman kaçağından olur) hava - yakıt dengesi değişeceğinden salınım olur.

Bu devir değişimini sürekli yapıyorsa hortumları sökerek bir deneme yap, devir dengeye gelirse karter gazındandır. Olmadı gaz kelebeğine bakarsın.
motorum sıfır fakat karbüratörüm bakım istiyordu söküp temizleme yaptık kelebekler benimde aklımdan geçti karbüratör çok hassas bu konuda

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri