750 Kg. Teardrop Kamper Dingil Yüksekliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ömür Kula Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,680

Ömür Kula

Yeni Üye
Merhabalar değerli gezenbilir ahalisi. Kendim, garajda bir teardrop çekme karavan yapmaya niyetlenince, ilk aramamda buldum doğru adresi, sizleri :smiley: Kendi karavanini yapan onca insanin yapim sürecini izledim okudum bir kac gündür. Sizin değerli tecrübelerinize ve bilginize ihtiyacim var aklima takilan birkaç konuda. Yardimci olursaniz sevinirim.
750kg. frensiz ALKO veya SCHLEGL dingil almayi düşünüyorum. Üzerine kutu profilden bir dikdörtgen şasi yerlestireceğim ve üzerine gövdede ahşap plywood uygulayacağim. Hesaplamalarima göre şasi 75 kg civari maximum, dingil 25kg. Lastikler 2x15=30-35 kg. ahşap gövde 250kg. civari olacak. Yani toplamda 400 450 kg dolu ağirliğa sahip bir mini karavan. Aracim polo, 15 inch çelik jantlarindan karavanada takmak istiyorum. Bu jant ve lastiğin çapı 60cm. Yariçapi 30cm.
Karavanimin altinin 30-35 cm yükseklikte olmasini planliyorum. Dolayisiyla karosere dingili monte ettigimde jantin tam orta noktasina giden torsiyon kolunun zemine, yere paralel olmasini saglamaya çalişiyorum ki karavanimin alt tabani yerden 30 cm yüksekte olsun. Bir foto ekliyorum daha iyi izah edebilmek için.

1587410830894

Soru 1) alacağim alko torsiyon dingil karosere monte edildiğinde ve üzerine yaklaşik 250-300 kg yük bindiğinde torsiyon kolu karosere ve zemine paralel olur mu? Karoserin alt kismi en fazla 35 cm yüksekte olmali ki mutfak tezgahim ideal yükseklik olan 90 cm den yukarida olmasin. Karavanin kapisini açtiğimda içine 45 50 cm yüksekte kalacak şekilde oturabileyim.
Video: https://m.youtube.com/watch?v=sEwBhVyP4Io

Bu vidyodaki gibi ayarli bir torsiyon bulamadim Tr de. Alko'nun montajli ve yuklü halde torsiyon kolu pozisyonu nedir? Sizin karavanlarinizda lastik çapı nedir ve şasi yüksekliği kaç cm dir?

Planlama aşamasinda bu gibi teknik sorular inanin insani insani uyutmayan cinsten :D yardimci olursaniz çok memnun olurum efendim.

Kendim iyi bilmediğim bir konuda size bir şey söyleyemem,
Ancak 2010'da yaptığım mini çekme karavanım ÇELEBİ için,
Renault 9 torsiyonlu dingil kullandım.
O dingilde torsiyon başı sökülerek bahsettiğiniz ayar kolayca,
Bir oto tamircisi tarafından yapılmıştı.
Böylelikle ben kendi karavanım ÇELEBİ'yi istediğim yüksekliğe ayarlayabilmiştim.
Ancak sizin kullanacağınız torsiyon buna izin verir mi?
Yada sizin istediğiniz tam paralel ayara izin verir mi bunu bilemiyorum.
Torsiyon kolu tam paralel olunca süspansiyon için gerekli,
salınım payı korunabilir mi? Bunu da bilemiyorum. Bunları ben olsam tatbik etmeden
bir sonuca varmazdım.

Kendim iyi bilmediğim bir konuda size bir şey söyleyemem,
Ancak 2010'da yaptığım mini çekme karavanım ÇELEBİ için,
Renault 9 torsiyonlu dingil kullandım.
O dingilde torsiyon başı sökülerek bahsettiğiniz ayar kolayca,
Bir oto tamircisi tarafından yapılmıştı.
Böylelikle ben kendi karavanım ÇELEBİ'yi istediğim yüksekliğe ayarlayabilmiştim.
Ancak sizin kullanacağınız torsiyon buna izin verir mi?
Yada sizin istediğiniz tam paralel ayara izin verir mi bunu bilemiyorum.
Torsiyon kolu tam paralel olunca süspansiyon için gerekli,
salınım payı korunabilir mi? Bunu da bilemiyorum. Bunları ben olsam tatbik etmeden
bir sonuca varmazdım.

Yücel Bey, merhabalar. Sizin karavaninizin yapim aşamasini baştan sona okudum :smiley: Elinize sağlik. Renault 9 torsiyonu boy olarak yetersiz geliyor karavanim için. Şasenin altina değil dışına gelecek şekilde olacak lastikler benim planda. Bende 1972 model vw kaplumbağa otomobilimde arka torsiyonu kendim alçaltmistim 4-5 yil önce. Keşke alko veya piyasadaki başka bir marka torsiyon dingil bu isleme izin verecek tasarimda olsa, ve ulaşilabilse. Bir iki foto daha ekliyim daha somut bir fikir olsun diye soruma. Yanitladiginiz için teşekkür ederim :smiley:

1587413079234

1587413216376

Şasi ölçülerim 215 cm boy, 140 cm en. Dolayisiyla 140 lik alko dingil kullanacağim ve lastikler dişarida olacak. Fakat torsiyon dingil yerine sabitlendiğinde ve lastikler takildiginda yükseklik ne olacak kafami kurcaliyor. Heyecanimi mazur görünüz. Alko mu Schlegl mi satin alip kullanayim emin olamiyorum bu sebeple. Schlegl teknik çizimde torsiyon kolunu 15 cm olarak vermiş ve salinim açisini 20° olarak belirtmiş. Alkonun teknik verisini göremedim. Şasenin alt kismiyla tekerlek merkezinin mesafesini hesaplayamiyorum ve kestiremiyorum yüke bindiginde bu marka ayarsiz dingiller ne tepki verecek.

1587413805980

Merhaba. Planlamanızda ve bu planları gerçeğe dönüştürmenizde başarılar diliyorum.
Sorunuzun cevabını bilmiyorum. Ancak ben de ufak ufak kafamdaki karavan planlarını yaparken torsiyon dingil işini şöyle düşündüm. Renault 9 veya muadil torsiyon dingilini ikiye ayırıp arasına uygun parça koyarak daha açık bir dingil elde edilebilir diye düşünüyorum. Neticede her iki tarafın torsiyonu ayrı. Aksı bozulmasın diye boru benzeri bir yapıyla birleştirilmiş. Hem fiyat bakımından avantajlı olur, hem de 600-700 lira gibi bir fiyata çıkma da olsa frenli dingiliniz olur.
Ancak şunu belirteyim. Ben henüz karavan hayalimden epey uzak olduğum için bu çözümün ne kadar mümkün olduğunu tecrübe edemedim. Benim tahminimin bu yönde olduğunu belirteyim.

Merhaba. Planlamanızda ve bu planları gerçeğe dönüştürmenizde başarılar diliyorum.
Sorunuzun cevabını bilmiyorum. Ancak ben de ufak ufak kafamdaki karavan planlarını yaparken torsiyon dingil işini şöyle düşündüm. Renault 9 veya muadil torsiyon dingilini ikiye ayırıp arasına uygun parça koyarak daha açık bir dingil elde edilebilir diye düşünüyorum. Neticede her iki tarafın torsiyonu ayrı. Aksı bozulmasın diye boru benzeri bir yapıyla birleştirilmiş. Hem fiyat bakımından avantajlı olur, hem de 600-700 lira gibi bir fiyata çıkma da olsa frenli dingiliniz olur.
Ancak şunu belirteyim. Ben henüz karavan hayalimden epey uzak olduğum için bu çözümün ne kadar mümkün olduğunu tecrübe edemedim. Benim tahminimin bu yönde olduğunu belirteyim.
Renault 9 dingilinin içerisinde çubuğu ve yayı var öyle ayırıp uzatamazsınız benim bildiğim kadarıyla.

.

Ömür bey foruma hoş geldiniz.:smiley:

* Torsiyonlu digilden beklenen reaksiyonu üreticisinden öğrenmelisiniz !..

* Şasinin iki ödevi varsa, çekimi; en kısa yoldan tekerleklere ulaşarak, taşımayı da yine en kısa yoldan köşelere ulaşarak sağlayabilirsiniz. Böylelikle hafif olması yanında hızlı bitirilebilen ucuz ama statik açıdan en doğru bir şasiniz olmuş olur.
Kaportanın alt stabilitesini çağdaş ve büyük karavanlarda bile sadece uygun taban yapısı sağladığından, hedeflediğiniz karavanınız için bir sorun beklenmemeli..

Belki çağdaş şasi yapımı için bu sayfayı faydalı bulabilirdiniz ?

Aşağıdaki şekilde yapılacak bir şaside, 25 yerine sadece 7 birleşim noktası bulunmakta. Kullanılacak malzemenin yarıdan bile az dolayısıyla hafif olması yanında, hızlı bitirilebilmesi de büyük avantaj olmalı ?

Düşünün derim. :smiley:

.

660049AA 2A35 48C3 B807 C81958DCB921

Tekerleklere en yakın noktada profilleri bükebilirseniz (?) ki birleşim noktaları beşe düşebilir veya ara elementlerle ön ve yan parçayı beraberce vidalayabilirsiniz . En arka kenar için de daha ince bir profil vidalanarak uygulanabilir.
Böylelikle sonuçta kaplin de vidalanacağından, sadece iki kısa ön köşe desteklerinin kaynak yapılması yeterli olurdu..
Perçinleme de vidalamanın alternatifi durumunda..

Yumurta ya da teardrop, yasalarca da en az sorunlu görülen karavan.
Kolay gelsin..:smiley:

.

Son düzenleme:

Renault 9 dingilinin içerisinde çubuğu ve yayı var öyle ayırıp uzatamazsınız benim bildiğim kadarıyla.
Ben de denemedim ancak uzaktan incelediğim kadarıyla sağ torsiyon ile sol torsiyon birbirinden ayrı çalışıyor ve orta kısımda içiçe geçmiş boru gibi aksları birleşiyor. Sağ ve sol torsiyon birbirinden ayrıldıktan sonra araya uygun bir parça yapılarak uydurularak aynı şekilde birleştirilebilir diye düşünüyorum. En azından öyle görünüyor. Kes-boru ekle-kaynat yaparak uzatılabilir gibi görünüyor.

857118D0 334D 486F B7C2 25F3AFCD3DFE
E6C73C9D 0828 4DDB 83D0 DB2CE6AC12C9

.

Ömür bey foruma hoş geldiniz.:smiley:

* Torsiyonlu digilden beklenen reaksiyonu üreticisinden öğrenmelisiniz !..

* Şasinin iki ödevi varsa, çekimi; en kısa yoldan tekerleklere ulaşarak, taşımayı da yine en kısa yoldan köşelere ulaşarak sağlayabilirsiniz. Böylelikle hafif olması yanında hızlı bitirilebilen ucuz ama statik açıdan en doğru bir şasiniz olmuş olur.
Kaportanın alt stabilitesini çağdaş ve büyük karavanlarda bile sadece uygun taban yapısı sağladığından, hedeflediğiniz karavanınız için bir sorun beklenmemeli..

Belki çağdaş şasi yapımı için bu sayfayı faydalı bulabilirdiniz ?

Aşağıdaki şekilde yapılacak bir şaside, 25 yerine sadece 7 birleşim noktası bulunmakta. Kullanılacak malzemenin yarıdan bile az dolayısıyla hafif olması yanında, hızlı bitirilebilmesi de büyük avantaj olmalı ?

Düşünün derim. :smiley:

.

Ekli dosyayı görüntüle 518755

Tekerleklere en yakın noktada profilleri bükebilirseniz (?) ki birleşim noktaları beşe düşebilir veya ara elementlerle ön ve yan parçayı beraberce vidalayabilirsiniz . En arka kenar için de daha ince bir profil vidalanarak uygulanabilir.
Böylelikle sonuçta kaplin de vidalanacağından, sadece iki kısa ön köşe desteklerinin kaynak yapılması yeterli olurdu..
Perçinleme de vidalamanın alternatifi durumunda..

Yumurta ya da teardrop, yasalarca da en az sorunlu görülen karavan.
Kolay gelsin..:smiley:

.
Hoşbulduk Davut Bey, değerli yorumlariniz için teşekkür ederim. Kirmiziyla belirttiğiniz üçgen açili eklemeyi sizin yazdiğinizi görmeden düşündüm ve fotodaki paylaşacağim gibi hesapladim, fakat kg eksiltmek için değilde, şaseyi sağlamlaştirmak için ekstra olarak alttan gelecek şekilde ? Sebebine gelince, bu şase çok amaçli bir şase olacak planlarima göre. Gerekli hallerde karavanin üst kısmını sökülebilir yapmak istiyorum. Dışta tekerlere bakan kutu profillere dıştan geçecek ray sistemi gibi düşündüm. Karavan şaseden inince hafif yükler taşimak için bir römorka dönüşecek biçimde tasarliyorum. Yine ray biçiminde monte edilecek ufak bi ekstra kasa yapmak niyetim. Malzeme kutusu sabit, ama karavan ve kasa kizağa alinip ihtiyaca göre şaseye monte edilecek 15-20 dk da.
İkinci bir diğer sebep ise karavanin alt taban bütün, tek bir plaka plywood olacak. Kutu kutu kosa mesafelerde şaseyi bölmemin sebebi plywoodun aşaği esnemesini bir nebze azaltmak, çünkü zeminden herhangi bir bağlantisi olmayacak şaseye. Sadece yanlardan dikey ve yatay 6 veya 8 adet civata ile sabitlenecek karavanin kabin kismi veya römorkun yük taşiyici kasasi. Şaseye 20-25 metre arasi 40x60 2mm kalinlikta kutu profil gidiyor hesaplarima göre. 3kg metresi. 60kg ve 75kg arasindaki ağirlik farki gözardi edilebilir diye düşunüyorum. Ne dersiniz?

1588019133284

Teşekkür ederim Cem Bey yorumunuz için ? Yücel Beyin kullandiği renault 9 dingilini inceledim ve kendisininde dediği gibi bağli olma ihtimali yüksek. Benim daha önce kullandiğim 1972 model vosvosta torsiyonlarda kauçuk yerine boydan boya çelik yaylar kullanilmiş. 4-5 adet düz uzun levha bir kare oluşturacak şekilde birbirine uçlardan sabitlenmiş. Bir plastik cetveli iki ucundan tutup ters yöne esneterek çevirmek gibi çalisma mantiği. 5-6 tane uzun cetveli üst üste koyup iki ucuna torsiyon kolu ve teker bağlayinca daha sağlam bir esneme elde ediliyor. ?
Dingil siparişi verdim bu arada. Alman Schlegl marka tercih ettim 20°lik salinim açisindan dolayi. ALKO 30° ve karavanin yüksek olma durumu var Alko da. Ben 30 35 cm yükseklik hedefliyorum 15 teker ebatinda. Bakalim nasil ilerleyecek süreç.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.