750 Kg Altı (ruhsatsız) Çekme Karavan İle Trakfik Kazası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kaledogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,015
Tip onay belgesi olmayan motorlu ve motorsuz taşıtlar asli olarak karayollarına çıkmaması gereken araçlardır. Tip onay belgeniz yok ise sigorta firmaları kaza gibi durumlarda ellerinden gelen zorluğu çıkartacaktır emin olun. Aracınız romork takmaya elverişli ise ve taktığınız romork , karavan vs tip onay belgesine sahip ise sigorta yönünden sorun yaşamazsınız . Şu anda Trafik Polislerinin tamamına yakını bu konularda bilgi sahibi olmadığı için kontrol etmiyorlar ancak çıkacak bir genelge ile her an durum değişebilir çünkü yollarda çok sayıda romork görülmeye ve rastlanılan sorunlar artmaya başladı olaylar mutlaka bu durumun düzeltilmesi yönünden kurumları uyaracak ve zorlayacaktır.

ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİK.......

i) Araç: Raylı araçlar ve iş makinaları haricinde, karayollarında kullanılmak üzere tasarlanmış, MARTOY, TORTOY ve MOTOY Yönetmeliklerinde veya bu Yönetmelikte ayrı ayrı tarifleri yapılan motorlu araçlar ve römorkları, tarım ve orman traktörleri ve römorkları ve iki, üç veya dört tekerlekli motosikletler ve mopedler ile bunların römorklarını

ee) Tamamlanmış araç: MARTOY, TORTOY ve MOTOY yönetmelikleri ve bu Yönetmeliğin ilgili bütün hükümlerine uygun olarak, çok aşamalı tip onayı veya AİTM uygunluk belgesi alarak imal edilen aracı

MADDE 8 – (1) Bu Yönetmeliğe göre tek tek onaylanmış yeni araçların tesciline veya trafiğe çıkmasına, sadece onay kuruluşu veya onay kuruluşunun görevlendirdiği kuruluş tarafından tasdik edilmiş uygunluk belgeleri taşımaları halinde izin verilir. Tamamlanmamış araçların sürekli tescillerine ve trafiğe çıkmalarına tamamlanmadıkları sürece izin verilmez

ilgili birkaç maddeyi ekledim , daha öncede konuda yazılmış mesajlardaki maddelerle birlikte değerlendirildiğinde TİP ONAY belgesi bulunmayan araçların Karayollarına çıkamayacakları açıkça görülmektedir.

ilgili birkaç maddeyi ekledim , daha öncede konuda yazılmış mesajlardaki maddelerle birlikte değerlendirildiğinde TİP ONAY belgesi bulunmayan araçların Karayollarına çıkamayacakları açıkça görülmektedir.

-----------------------------------------------------------------

Lütfen mutlaka belgeli karavan kullanalım.
Bu hem sizin,hem bizim trafik emniyetimiz içindir.

Merhaba,

Peki 750Kg altı avrupa bir karavana sahip iseniz kanunlar nasıl isliyor.

Örnegin benim avrupa karavanım 1996 yapımı ve ne bir fatura ne de O1 belgem var zaten O1 belgeleri 2008 yılından itibaren ülkemizde çıkmış bulunmakta. Tabi ki bu karavanın avrupa da tip onay belgeleri var ama bizim elimizde yok eminim ki benim gibi kullanan yüzlerce de kullanıcı vardır.

Tecrübe eden yada bilgisi olan var mı?

Bugüne kadar trafik polisleri ile sorun yaşayan tek karavancı pikap üstü karavan mağduru cengo
Bunun dışında ne duydum,ne gördüm,ne işittim,ne de okudum

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tip onayı belgesi mutlaka sorgulanması ve yanınızda olması gereken önemli bir belge. Karavanımın tip onayı belgesi ve faturasının bir kopyasını bir dosya dahilinde her zaman yanımda taşırım. Ne olar, ne olar...

Tip onayı belgesi mutlaka sorgulanması ve yanınızda olması gereken önemli bir belge. Karavanımın tip onayı belgesi ve faturasının bir kopyasını bir dosya dahilinde her zaman yanımda taşırım. Ne olar, ne olar...
-------------------------------------------------------------

Çook gereksiz işler yapıyorsunuz Sn. Yugün.. Soran yok , eden yok.. ?
Böyle boş işlerle uğraşmayın..Faydalı işler yapın..

Son düzenleme:

Karavanı kaskoya veya sigortaya dahil ettirebilmek için sigortacimi aradım. Fakat hiçbir şirketin motorsuz bir araç olduğu için kaskolamaya yanasmadigini söyledi. Halbuki tip onay belgesi olduğunu da belirtmesini istemiştim sigortacidan.
Nasıl kaskolariz bu karavanı? Ben kendisinden ziyade kendisinin zarar verebilecegi araçları koruma altına almak istiyorum.

Arkadaşlar,
Karavanın gidip kendi kendisine kaza yapması normal şartlarda pek olası bir durum değil. Çok büyük bir olasılıkla karavan akuple haldeyken kaza yaparsınız. Bu durumda karavanınızı doldurduğunuz formlarda aracınızın bir parçası olarak çizeceksiniz hepsi bu.
Karavan kamptayken veya araçtan ayrıyken gelip vururlarsa o zaman rapor düzenlenebileceğini sanmıyorum ben.
Kazada yapmanız gereken şey hiç tip onayıdır bilmem nedir mevzularını karıştırmayın. Herkesin karavanınızı aracınızın bir parçası olarak görmesini sağlayın ki zaten doğru olan da bence budur.

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kazasızlık en güzeli ama olduğu zaman ben kanunen bir işlem yapılabileceğini sanmıyorum çünkü dediğiniz gibi aracın parçası gibi gösterip rapor tuttuk ve biz haklıyız peki eksper geldiği zaman bakacak araç değil romörk Sigorta şirketi ödeme yapmaz veya oluşan hasar karavan da bu işlem kaydı araç plakasına nasıl işlenecek sonuçta kaza geçmişleri kaydı oluşması gerekiyor.
Karavana özel kasko olmadığı sürece bence bu işin bi oluru yok Sigorta ile
Kasko konusunda ben aydos karavan ile bi karavan için görüşme yaptığımda yönlendirdikleri birisi olduğunu söylemişlerdi ama bu 750 kg üstü karavanlar için mi yoksa sadece kendi ürünleri için mi onu bilmiyorum
Plakası olmadığı için 750 kg altına kasko bile zor bence

Kazasız belasız hayırlı yolculuklar cümleten...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracı rapora çizerken aracın arkasına normal romork olarak çizeceksiniz. Eksper buna niye itiraz etsin ki? Sonuçta olan olay hadise bu değil mi? Romork alıp başını gidip kendi kendine kaza yapmıyor ki...

Kazasızlık en güzeli ama olduğu zaman ben kanunen bir işlem yapılabileceğini sanmıyorum çünkü dediğiniz gibi aracın parçası gibi gösterip rapor tuttuk ve biz haklıyız peki eksper geldiği zaman bakacak araç değil romörk Sigorta şirketi ödeme yapmaz veya oluşan hasar karavan da bu işlem kaydı araç plakasına nasıl işlenecek sonuçta kaza geçmişleri kaydı oluşması gerekiyor.
Karavana özel kasko olmadığı sürece bence bu işin bi oluru yok Sigorta ile
Kasko konusunda ben aydos karavan ile bi karavan için görüşme yaptığımda yönlendirdikleri birisi olduğunu söylemişlerdi ama bu 750 kg üstü karavanlar için mi yoksa sadece kendi ürünleri için mi onu bilmiyorum
Plakası olmadığı için 750 kg altına kasko bile zor bence

Kazasız belasız hayırlı yolculuklar cümleten...

Almanya’da 2002 yılından beri romörke (750 kilo altı çekme karavan dahil) ruhsat çıkartırken, aynı motorlu araçlarda olduğu gibi zorunlu trafik sigortası isteniyor (büyük ihtimalle bir çok Avrupa Birliği ülkesinde). Isteyen kasko da yaptırabiliyor.

Almanya’da iki çeșit kasko var:

Kısmi kasko (ucuz olanı): Çalınma, araçta hırsızlık, yangın, camların kırılması gibi durumlarda zararları karșılıyor.

Tam kasko: Türkiye’deki gibi.

Avrupa o konuda bizden 60 yıl önde ama ben karavanına hadi yapanı bulup kaza yapıp sonra Sigorta veya kaskodan Türkiye de parasını alan duymadım form da da okumadım örneği var mı ?

Avrupa o konuda bizden 60 yıl önde ama ben karavanına hadi yapanı bulup kaza yapıp sonra Sigorta veya kaskodan Türkiye de parasını alan duymadım form da da okumadım örneği var mı ?

Kusura bakmayın, Türkçe kelime haznem zayıf biliyorum. Cümlenizi defalarca okudum anlamadım. Herhalde aceleyle yazdınız.

Kusura bakmayın, Türkçe kelime haznem zayıf biliyorum. Cümlenizi defalarca okudum anlamadım. Herhalde aceleyle yazdınız.

Haklısınız karmaşık olmuş biraz
Ben Türkiye de karavanına kasko veya sigorta yaptırdıktan sonra kaza durumunda zararını yaptırdım veya parasını aldım diyen görmedim demek istedim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.