750 Kg Alti Çekme Karavan Ile Almanya'ya Gitmek Ve Karavanı Geri Getirmemek Üzerine Sorularımız :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilkayilkay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,857

ilkayilkay

Yeni Üye
Merhaba,

İstanbuldaki 750 kg ALTI ( Avrupa ülkelerinden edinilmiş O1 belgesi bulunuyor. Faturası bizim adımıza) karavanımızı yurt dışına göç esnasında yanımızda götürmeyi düşünüyoruz. Gümrük süreçleri ve Almanya daki kurallar ile ilgili oldukça fazla arama yapmama ragmen tam sorularımın cevaplarını bulamadım. Sizlerle konuyu paylaşmak istedim.

Durum şu şekilde;

* Almanya'dan bir araç alıp TR'ye gelmek istiyoruz. Aracın arkasına TR'deki çekme karavanımızı takıp Almanya'ya dönmek istiyoruz. Pasaportlarımız bulgaristan pasaportu.

1- Almanya'dan satın aldığımız araç ile birlikte TR'deki karavan'ı türk gümrüğünden çıkarabiliyor muyuz ?
2- Eğer çıkarabilyorsak, Almanya'ya vardığımızda herhangi bir ruhsatı olmayan ve adımıza faturalı bu karavanı tekrardan Almanya'dan çıkarmak zorunda mıyız ?
3- Eğer çıkarmak zorunda değilsek Almanya'da bunun ile ilgili bir gümrük süreci yaşayacak mıyız ? Evet ise tahmini bir maliyet oranı var mi ?

Teşekkürler

Merhaba,

İstanbuldaki 750 kg ALTI ( Avrupa ülkelerinden edinilmiş O1 belgesi bulunuyor. Faturası bizim adımıza) karavanımızı yurt dışına göç esnasında yanımızda götürmeyi düşünüyoruz. Gümrük süreçleri ve Almanya daki kurallar ile ilgili oldukça fazla arama yapmama ragmen tam sorularımın cevaplarını bulamadım. Sizlerle konuyu paylaşmak istedim.

Durum şu şekilde;

* Almanya'dan bir araç alıp TR'ye gelmek istiyoruz. Aracın arkasına TR'deki çekme karavanımızı takıp Almanya'ya dönmek istiyoruz. Pasaportlarımız bulgaristan pasaportu.

1- Almanya'dan satın aldığımız araç ile birlikte TR'deki karavan'ı türk gümrüğünden çıkarabiliyor muyuz ?
2- Eğer çıkarabilyorsak, Almanya'ya vardığımızda herhangi bir ruhsatı olmayan ve adımıza faturalı bu karavanı tekrardan Almanya'dan çıkarmak zorunda mıyız ?
3- Eğer çıkarmak zorunda değilsek Almanya'da bunun ile ilgili bir gümrük süreci yaşayacak mıyız ? Evet ise tahmini bir maliyet oranı var mi ?

Teşekkürler

Cevap1:

Türkiye’den aldığınız karavanın Almanya‘ dan aldığınız aracın plakasını taşıması gerekecek (Türkiye’deki mevzuat). Cevabımla sizi yanıltmak istemem. Konuyu gümrüğe (en kolayı sınır kapısındaki bir memura) önceden sormakta fayda var.

Cevap 2: Almanya‘ da kalacak bir karavanın ruhsatını çıkarmak lazım. Almanya’da 750 kilonun altındaki karavanlara da ruhsat çıkartmak lazım ve karavanın kendi plakası olacak.

Cevap 3: Gümrük konularını bilmiyorum.

Selamlar.

Cevap1:

Türkiye’den aldığınız karavanın Almanya‘ dan aldığınız aracın plakasını taşıması gerekecek (Türkiye’deki mevzuat). Cevabımla sizi yanıltmak istemem. Konuyu gümrüğe (en kolayı sınır kapısındaki bir memura) önceden sormakta fayda var.

Cevap 2: Almanya‘ da kalacak bir karavanın ruhsatını çıkarmak lazım. Almanya’da 750 kilonun altındaki karavanlara da ruhsat çıkartmak lazım ve karavanın kendi plakası olacak.

Cevap 3: Gümrük konularını bilmiyorum.

Selamlar.
Cok tesekkurler. Almanyadaki bu mevzuati bilmiyorduk. TR den aldigimiz karavana ruhsat cikarmamiz icin bir dezavantaj var mi ? Ne gibi islemler yapiliyor.

Son düzenleme:

Cok tesekkurler. Almanyadaki bu mevzuati bilmiyorduk. TR den aldigimiz karavana ruhsat cikarmamiz icin bir dezavantaj var mi ? Ne gibi islemler yapiliyor.

Ruhsat için TÜV‘ e gideceksiniz. TÜV karavanı detaylı olarak inceler. Uygun bulursa TÜV’ün verdiği belge ile ruhsat alırsınız. TÜV‘ ün nasıl bir karar vereceğini bilmemiz mümkün değil, gaz tesisatı, kullanılan malzeme sorun yaratabilir. TÜV hata bulursa, hatalı yerleri düzeltmek para tutar. Almanya‘ da usta saati genellikle 60 € ile başlar.

Detayli bilgiler icin tesekkur ederiz.
Ruhsat için TÜV‘ e gideceksiniz. TÜV karavanı detaylı olarak inceler. Uygun bulursa TÜV’ün verdiği belge ile ruhsat alırsınız. TÜV‘ ün nasıl bir karar vereceğini bilmemiz mümkün değil, gaz tesisatı, kullanılan malzeme sorun yaratabilir. TÜV hata bulursa, hatalı yerleri düzeltmek para tutar. Almanya‘ da usta saati genellikle 60 € ile başlar.

Sorunuza cevap veremiyorum , ama düşündüğünüzden emin olduğum TR dekini satıp ALM da ikinci el alımı daha mantıklı değil mi? Hatta model bile yükseltebilirsiniz.

Sorunuza cevap veremiyorum , ama düşündüğünüzden emin olduğum TR dekini satıp ALM da ikinci el alımı daha mantıklı değil mi? Hatta model bile yükseltebilirsiniz.
Öncelikle teşekkür ederim.

Karavanı oraya götürme sebebimiz farklı aslında. Ayrıca kur o kadar fazlalaştı ki yerli düşük kalite sıfır bir karavanın alternatifi Almanya piyasasında TL bazında iki katı şu anda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri