7/24 Açık Landrover'cılar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan HakanBastoncu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46,274
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 919,855
Ynt: 7/24 Açık Landrover'cılar

Merhabalar,
Bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var.
Stepne askısındaki 3 saplama, jantın ters takılmasına (ekte görüleceği üzere) uygun olarak kısa tutulmuş.

2

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    23.1 KB · Görüntüleme: 266

Etiketler

Benim dilim yandi bu konuda bence offroad yapiosaniz arabayi cok sarsacak hareketlerde bulunuyosaniz oraya koymayin

Sent from my iPhone using Tapatalk

YavuzÇ.' Alıntı:
bir borunun ucuna iki somun kaynatın, uzatma yapın.

3 tane saplamaya uzatma yapmak kolay ancak yükü onlar taşımıyor zannedersem. Jant göbeğinin üzerine oturduğu, askı kolundan uzanan ters "U" şeklindeki bağlantıya biniyor olabilir düşey yük. Onu kesmeden uzatmak mümkün gözükmüyor. M/T lastik ve wolf jantlara döndüğümde boru ile uzatılan parçaları sökerim ancak diğer janta göre uzatılacak U parça 10-15cm dışarı çıkacak.

Bahsettiğim U parça ekli resimde gözüküyor. Yoksa benim tahminimin aksine, sadece stepneyi kilitlemek için filan düşünülmüş bir ilave midir bu?

Ekli dosyalar

• u.jpg
    u.jpg
    4.4 KB · Görüntüleme: 240

İlave flanşta, mevcut sistemin dişli uçlarının geçeceği delikler olacak herhalde.
İki sistem somun ile bağlanacak sanırım.
Jantın göbeğine geçen "U" ne olacak?

Yeni sistemin bijonları da kaynaklı olacak değil mi?

u şeklindeki kısım mevcut olana bağlanacak somun ile. ortadaki flanş yükü dağıtacaktır üçüne. borunun içine somun kaynatın yada diş çekin, civata ile tutturun stepneyi, öbür tarafına.

Yavuz hocam,
Senin çizimden aklıma başka bir şey geldi.
Mevcut sistemdeki 3 saplama çubuğuna, temaslı geçecek iç çapa sahip üç boru ayarlasam uygun boyda.
üçünü de kılıf gibi geçirip dışarı bakan uçlarını bir plakaya kaynatıp birleştirsem. Dışarı çıkmaması için de kılıfı ve içindeki boruyu birlikte delip pim veya kupilya geçirsem. Kaynak yapılan plakanın göbeğine, "U" ya basacak şekilde yarık açıp düşey yükü ona aktarmış olurum.
Yeni jantın ihtiyaç duyduğu uzunlukta ucuna diş çekilmiş çubukları da plakanın ön yüzüne kaynatsam.
Ne dersin?

Yükü daha geriye verirsin. Daha iyi. Ama gupilya kısmı hoşuma gitmedi. Ortadan bir sapalama ve vida yapsanız?

schweps' Alıntı:
Ekli videonun 11:33 civarında marşa basıp motoru çalıştırıyor mu, çalıştırmıyor mu anlamadım.
Yorumu olan var mı?

http://youtu.be/1p9kJKfictQ
Çalıştırıyor. çalıştırmadan önce rampada frenle değil vitesle duruyor. çalıştırıp kompresörle viteste iniyor. yani ben öyle anladım ;D

Çalıştırmıyor sanırım, çünkü sonrasında "düze indiğinizde debriyaja basıp aracı 1.vitese alarak motoru çalıştırabilirsiniz" diyor.
Araç geri geri inerken motor sesi değil sadece dişli sesi geliyor sanki.
O zaman 11.dakika 33.saniyede ne yapıyor?

schweps' Alıntı:
Çalıştırmıyor sanırım, çünkü sonrasında "düze indiğinizde debriyaja basıp aracı 1.vitese alarak motoru çalıştırabilirsiniz" diyor.
Araç geri geri inerken motor sesi değil sadece dişli sesi geliyor sanki.
O zaman 11.dakika 33.saniyede ne yapıyor?

Motor çalışmadan viteste kaymazki?? viteste marş basmak bir çeşit vurdurma yöntemi gibi. dişli birleşikken marş motoruyla direk hareket başlıyor. 11.33 de yaptığı da sanki sadece marşa hareket verdirmek gibi. hiç denemedim böyle birşeyi ama bana öyle geldi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR