64 Gün, 24.000 Km........ Orta Asya, Moğolistan....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arif Hüküm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 261
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,367
Mamayev Kurgan...
60048
60049
60050
60051

"Anavatan Çağırıyor" Yapıldığı dönem 84 mt yüksekliği ile dünyanı en büyük heykeli.

60051 1
60052

Etiketler

Kazakistan dan çıkışta , Çin'in Urimçi şehri üzerinden , Moğalistan'a geçmeyi düşünmüşmüydünüz ? Düşünüp vazgeçtiyseniz nedenlerini yazabilirmisiniz ? İlgiyle izliyoruz .
Hocam, Çin vize prosedürü çok farklı, şöyleki: karavanla karayolundan girişlerde rehber almak zorunluluğu var, vize ile beraber bayağı maliyeti yükseltiyor. Birde o rehberle beraber seyahat etmeniz gerekiyor. Benim ulaştığım bilgiler bu yönde, yanlışta olabilir ama. Onun için Çin rotasını hiç düşünmedim...
Selamlar...

29 Ağustos 2016
Sabah Arif uyandırdı biraz zor kalktım, Arif giyindi çıktı, marketin önüne karavanı çekti su almak için. Yanına bir adam geldi, dün gecede gördüm, o da bizi görmüş fakat yanımıza gelmediğini söylüyor, her halde çekindi. Azeri Türküymüş, İstanbul'da kalmış, Türkçesi fena değil. Arif depoyu doldurdu ve ayrıldık epey yol yaptık, beğendiğimiz bir yerde kahvaltı ettik tekrar yola çıktık, şimdi bir yerleşim yerinde yakıt aldık gidiyoruz. Kafkaslarda saat 08.35, aşağı yukarı gümrük'e 200 km varmış. Gelişmeleri sonra yazarım. Bir yerden geçtik, rayonun ismi Ermenice yazılıymış, Utku burası Ermeni köyü diyor; ama güzel, sevimli, güzel evler var. Epey bir yerler geçtik. Polis kontrol noktası (Pos) ama epey büyük bir yer, pasaport, ehliyet baktı, Arif'i aldı gitti, epey bekledik meğer trafik sigortası istemiş, Arif önce anlamamış, yok deyince kızmış Arif'e git demiş. Ben de Arif'e boş ver git dediyse yürü dedim gidiyoruz bozuk yolda. Sıkı bir kontrol var, sık sık polisler, askeri arabalar, Mozdok'a girdik, yani Osetya'ya girdik 09.51 ilerliyoruz. Mozdok bitti yine kontrol noktası ( Pos) , pasaportlara baktı, Arif'i çağırdı, arka bagajı açtırdı oooo Türkiye dedi polis Arif ile gittiler. Sigorta yok diye 5.000 Ruble istemişler, Arif 2.000 Ruble vermiş, halbuki sigorta isteyen her yerde yaptırmıştık. Rusya'ya girerken sigorta yaptırmadılar, çıkmamıza 200 km den az kaldı bakalım sigorta yok diye kaç yer ceza kesecek, yüreğim acıyor ,hiç hak etmedik ödediğimiz cezaları. Yine kontrol noktası karavana baktı kapıdan, içeri girmedi, bagaja baktı, pasaportları götürdü. Arif gelin konuşun siz de dedi, Utku ile gidiyorduk ki Arif pasaportları aldı geldi, vermişler Arif öbür taraf, para verdiğimizi yer telefon edecekti dedi, gidiyoruz. Önümüzde bir büyük Pos daha varmış, orda ne yapacağız bakalım. Yollar acayip bozuk hoplaya zıplaya, düşe kalka gidiyoruz. Neyse yol biraz düzeldi gibi bakalım ne kadar gidecek. Yol biraz gittikten sonra son derece bozuldu. Tepeler çıktık, manzara güzel, ormanlık fakat yine kontrol noktası, bagaja baktılar, Arif ile konuşuyorlar, bunlar İnguş'muş. Askerle konuştum, burası İnguşetya imiş, Çeçen dedim İnguş dedi nerde Çeçenistan dedim işaretle bu taraf dedi ve asker Arif'in yanına gitti. Arif'te Abhaz'ız dedi, konuşuyorlar, bakalım para isteyecekler mi? İstemediler askerler register yapmışlar. Tepeden indik, başörtülü uzun etekli , pardösülü kadınlar ve bir köyün içinden geçtik, yemyeşil, güzeldi. Köyün camiside vardı, fotoğrafını çekemedim, çünkü cebimdeki makineyi bulamadım!! Bayağı aşağılara indik, yol fena değil, bir kontrol noktasını atlattık, adamlar başka arabalarla ilgileniyorlardı geçtik gidiyoruz Viladikavkaz'a doğru, sınıra 86 km yolumuz var. Neyse bu yolda düzeldi. Bir cami daha gördüm, bir cami minaresi de uzaktan gördüm. Evler cümbüş, malikane gibi evler var, sanki burası yeni yerleşim, bütün evler yeni ve birbirinden güzel bahçe duvarları ve kapıları görülmeye değer ama belgeleyemedim. Ve tekrar Kuzey Osetya'ya girmişiz, görülen sol tarafta İnuşetya'ymış. Patates, soğan domates, karpuz dükkan önlerinde pek çok, Arif bir kamyoncuya yolu sormak için gitti , kamyoncu heyecanla indi Arif'e yol anlatıyor, söylediği yerden saptık, doğru mu saptık diye duran bir adama sorduk, doğruymuş , yolu tarif etti, işaretle Arif'ten para istedi, Arif önce anlamadı niye diye sordu, dileniyordu herhalde, 100 Ruble verdi. Geldik kontrol noktası, Arif'le konuştular geçtik, biraz daha gittik yine kontrol noktası, Osetya'da Özbekistan gibi adım başı kontrol .Kenara çektirdiler , bagajı açtırdı, Utkuya kemer tak dedi, cezası 6.000 Rubleymiş, Arif zaten o kadar paramız yok dedi, neyse iyi adamdı güler yüzlü saldı bizi. Nazran (назрань) bitti , başka bir yere girdik, polis dolu, gümrüğe de az kaldı. Chermen ( чермен) bitti buralar Osetmiş. Yerleşim yerine yakın bir yerde kahve molası verdik, bir grup arkamızda misafir geçiriyor, kalabalıklar. Evet Viladikavkaz'a girdik saat 12.30, araba ile geçiyoruz. Umduğumdan büyük ve yeşil. Saat 13.15 bitti derken polis kontrol noktasında durdurdular. Kontroldeki polis yanlış girdin, çizgiyi çiğnedin diye para istiyor, Arif param yok dedi, o an orda bulunan başka bir adamda araya girdi bir şeyler söyledi, bizim çıkarımıza konuştuğu belli oluyor , neyse polis bizi bıraktı ve çıktık. Gümrüğe doğru gidiyoruz çok güzel, yemyeşil. Balta'ya girdik, bitene kadar acayip yeşildi, sonra orman azaldı gümrüğe 5 km kaldı, Arif Suat'a Gürcistan'da trafik sigortası lazım mı diye sordu, lazım değilmiş, gidiyoruz. Gümrüğe geldik, sıraya girdik saat 13.50 ,Rus gümrüğüne girdik saat 14.13 görevli geldi, Arif turist dedi, bize yol gösterdi, bakalım ne kadar işlemler sürecek. Benim ve Arif'in işlemleri bitince hemen pasaportlarımız verildi, Utku'nunkini vermedi, 5 dakika sonra dedi. Üniformalı bir adam elinde Utku'nun pasaportu ile geldi, hem Türkçe hem de İngilizce biliyordu, Utku'ya bu pasaportu (Yeşil pasaport) nasıl aldın diye sordu, Utku'da anlattı. Ben de 25 yaşına kadar öğrencilere ebeveynlerinden dolayı yeşil pasaport verildiğini söylemesini söyledim, fakat memur Türkçe bildiği için tercümeye gerek kalmadan anladığını söyledi, epey konuştuk, içindeki damgalara baktı, aklı karıştı ama şaşkın bir şekilde Utku'nun pasaportunu verdi. Çok şükür dedim, saat 14.55 de gümrükten ayrıldık. Gürcistan tarafındaki yolda gümrüğe doğru uzun kuyruklar, tüneller dolu acayip kalabalık, Rusya'ya girmek için inanılmaz kuyruk var, hele tırların kuyruğu 4-5 km uzanıyor. Neyse biz devam ediyoruz, dolaşa dolaşa yükseliyoruz, rakım nedir bilmiyorum, dağ otelleri, seyir terasları, telesiyejler gördük, sanırım kışın kayak yapılıyor. Bir otelde yemek istedik ama çoğu kapalıydı, bir tavernaya girdik, orası da hoşumuza gitmedi, hele Utku'nun da bu gün doğum günü, özellikle istedim ama bulamadık, Arap turistler çoğunlukta. Sonuçta yer ararken aşağılarda dere kenarında bir kamping bulduk, yanında da bir kır lokantası var, kampingde çok çadır vardı, biz lokantanın bahçesine girdik. Kampingde raftingden gelenler var, botlar, kürekler. Bizim yerimizde güzel, karavanda burada kalacağız. Yemek siparişi verdik, bahçede masalar var biz dere kenarına indik, şimdi Utku ile Arif oturuyor ben kalın bir şeyler giyeyim diye karavana geldim ve gümrük, Gürcü gümrüğünü yazmayı unutmuşum, 15.05 de girdik 15.20de çıktık hemen işimiz bitti 15 dakikada çıktık ve buraya geldik. Şaşlık siparişi verdik, salata, haçapuri yiyeceğiz. Arif geldi, gömleğini giydi, burada bir yokmuş dolaptan bira aldı, bende gidiyorum. Yemekten sonra gelir yatarız. Biraz başım ağrıyor, gümrük 1200 mt de idi çıkınca 2400 mt tırmanıp tekrar 1200 mt ye buraya geldik, tepelere inip çıkmaktan herhalde, dışarıda inşallah açılırım. Buraya çok araba geldi, sosyetik bayanlar bir sürü, bir takım adamlar yandaki kamptan mangala buraya geldiler, hepsi burada, keseyim burada ve gideyim. Keyifli dere kenarında dağ manzarası, harika etler ve haçapuri güzeldi, sızbal geldi daha sonra karavana geldik, Ahıska kızı Zeynep'in getirdiği pastadan kalanla Utku'nun yaş gününü kutladık ve yattık.
60075
60076
60077
60079
60080
60081

30 Ağustos 2016
Saat 20.20 Gürcistan saatine göre , gece kampta içenlerde hiç rahatsız etmedi, sesleri çıkmadı, gece hiç deliksiz uyudum. Sabah uyandığımda karanlıktı, yağmur yağıyor sandım dere sesini. Ne üzüldüm bu günde yağmasa ne olurdu diye, daha kamp sahibi bile uyuyordu, tekrar uyudum . Yine yağmur sesi dedim dışarı baktım bir adam akşam içenlerin yerini süpürüyordu. Dedim ki ıslanmıyor mu? Biraz sonra baktığımı da ateş yakmış karşısında oturuyor. Aslında bugün Rusya'dan girebilirdik ama son günümüze bırakmadık. Arif kendi uyanıncaya kadar bıraktık uyudu, kalktı perdeleri açtı, güneş doğuyor kalkın artık dedi, iyice baktım yerler kuru, ne sevindim yağmur yok diye, derenin suyu beni uyandırdı. Güzel bir kahvaltı ettik, kampa domates getiren adamdan domates aldık, bahçeden koparıp getirmiş. Saat onda dinlenmiş vaziyette kamptan ayrıldık, hava güzel ,Gürcistan yemyeşil, dağlar dereler arasında yol alıyoruz. Saat 17.11 kalktığımızdan beri Gürcistan'da yol alıyoruz her şey çok güzel, şu an Poti'deyiz, Batum'a 50 km kaldı. Bu gün bir adamdan epey bal , acıka, domates sosu aldık, o da bize elma ve pestil hediye etti. Poti yolu çok güzel deniz, akarsu, orman anlatılacak gibi değil, bir yeri Sinop'u andırdı bana . Genelde yollar da iyi , güzel yeni tüneller yapılmış. Her türlü meyve, sebze bol mısır tarlaları ve yol kenarında mısır satan bayanlar çok, balcılar da çok. Neyse Arif'in arkadaşı Batum'dan aradı bekliyorum diye, Batum'a gidiyoruz. Çay ekili yerler Rize'deki gibi dik yerler değil, düz tarlalar da ekili. Şu an Karadeniz gibi karşı dağlar sisli, tünele girerken tabela Batum 28 km kaldı. Saat 18.00 Batum'a girdik ilerliyoruz, Suat'la buluştuk, balık haline girdik, deniz çipurası aldık yakındaki bir restorana girdik, balıkları pişiriyorlar, soğuk olarak balığın yanında közde patlıcan, çat ekmeği, bizim abaza peyniri, erik sızbalı, salata....onları yerken balık geldi, nefisti, bizim sızballa balık yiyorlar, gayet iyiydi. Yemekten sonra kalmamız için Acara bölgesindeki Botanik parkına gittik ama saat 20.00 de az önce kapanmış giremedik.Dünyada 2. nciymiş, tabi orda kalamayınca gümrüğe gelip Türkiye ye geçmeye karar verdik. Teşekkür ederek Suat'tan ayrıldık, geldik gümrüğe. Gürcü gümrüğünden anında geçtik, Türk gümrüğünde biz hemen geçtik, karavanı arayan bayan görevli Rusya'dan aldığımız iki büyük kavanoz balımıza el koydu, kota varmış fazla diyerekdışarı çıkarttı. Arif'e bırakacağı yeri gösterdi . Bende yayalar tarafından seyrediyorum. Arif balları bıraktı, ben alabileceğimi zannederek gittim meğer arada cam varmış, ballara baka baka ayrıldık, ama içime oturdu, halbuki valizlere dolap içine koysam oralara bakmamış, geçecekti. Arif'te bende kota olduğunu bilmiyorduk gitti ballar, dokundu bana, onca yol taşıdık birde onları. Türkiye ye geçince Kemalpaşa civarındaki Kopmuş plajında kamp yaptık.
60108
60109

31 Ağustos 2016
Sabah kalktık Arif ile Tarık konuştular, Çayeli'nde kahvaltıya davet ediyorlar, ve kahvaltıda buluştuk. Tarık, eşi Neslihan, çocukları ve baldızı, bacanağı ve çocukları Çayelili Mehmet Baltacı, bizi kahvaltıya bir çay bahçesine götürdüler, Baltacının yanında getirdiği özel peynir ve kaymak, bal ve diğerleri çok güzel bir sofraydı, akşama kadar acıkmadık, nefis mi nefis bir kahvaltı ettik, ardından Erdoğan hoca oğluyla geldi, sohbet muhabbet keyifli geçti, kahvaltı bitimi ile yağmur çiselemeye başladı, vedalaştık, Mehmet Baltacıya teşekkür ettik, arabalar bindik biz İstanbul'a onlar Kars-Iğdır yoluna bir daha görüşmek üzere teşekkür ederek ayrıldık. Biz şu an Fatsa dayız, bayağı kuvvetli yağmurlar geçirdik, hava iyi güneşli derken şu an çok kuvvetli yağıyor ve fırtına da var. Fatsa şu an sis ve yağmurdan gözükmüyor. Neyse kısa sürdü, Fatsa'dan çıkmadan yağmur hafifledi, velhasıl Terme'ye geldik, yemek için bir yere girdik, dışarıda oturduk yağmur başladı. Meğer bu gün buraya hiç yağmur yağmamış, hava çokta sıcakmış, erken gelmeliydiniz dediler. Tenteleri açtılar, mercimek çorbası ve Terme pidesi yedik, çok hafifti, bana çok geldi, yemek yedikten sonra Samsun'a geldik karavan kampına girdik, yağmur yok ama serin esiyor. Bahçede oturan delikanlılar var, kamp sakin kimseler yok, iyi oldu bu gece rahat ve derin bir uyku çekerim inşallah.
60109 1

01Eylül 2016
Samsun'da uyandığımda iki Alman plakalı karavan hemen karşımıza gelmişler, hiç ses duymadım ne derin uyumuşum. Yağmur başladı, hava serince olduğundan dışarıda kahvaltı edemedik. İçeride güzel bir kahvaltı ettik, toplandık ve yola çıktık. Alman plakalı karavandakiler daha yeni kalkıyordu. Samsundan sonra hava açmaya başladı Çorum, Amasya civarları güneşli. Amasya'da 10 kiloluk bir çuval soğan bir çuval patates ve Taşköprü sarımsağı aldık, burada semaverde çay yapıp müşterilere ikram ediyorlarmış biz de içtik Çorum'da pirinç ve leblebi aldık, artık alışveriş yeter dedik ve Tosya'ya 15 km kaldı, yol aldık gidiyoruz. Not: Samsun Havzadan sonra trafik polisi durdurdu; Arif eyvah dedi ne oldu deyince arabanın trafik sigortası bitmişti dedi ve nitekim polis geldi kenara çek sigortanız yok dedi, Arif durumu izah etti, yurt dışından geliyorum unuttum dedi. Polis keşke baştan söyleseydin, bilgisayara girmezdik dedi, sigortacıyı ara hallet bekliyoruz dedi. Ve öyle oldu Arif sigortacıyı aradı onlar 5 dakikada halletmişler, işlemleri tamamladık araba bağlanmadan yola çıktık. Tam hatırlamıyorum Çankırı yakınlarında bir yemek yedik, ben patlıcanlı et yedim, bu yaz ilk patlıcan yemeğim, neyse bundan sonra inşallah bol sebze yeriz. Şu an Gerede'deyiz, daha önce kahve içtik, artık mola vermeden istikamet Sapanca-Yanıkköy olacak
Böylece Orta Asya ve Moğolistan Turu tamamlanmış oldu.
Bundan sonra inşallah böyle sağlıklı güzel gezilerimiz olur dileği ile yazmayı kesiyorum.

Özhan Hüküm

60112

Son düzenleme:

Gümrük geçişleri ile ilgili kısa bilgilerde aşağıda:

9 Haziran 2016

Sabah 10 da Gürcistan gümrüğüne girdik. Rutin işlemlerden sonra kısa sürede gümrüğü geçtik.
Aynı gün devamla akşam 19.00 gibi Kızıl Köprü Azerbaycan kapısına vardık. Buradaki işlemler de 2 saate yakın sürdü. Karavan ilgilerini çekti, biraz incelediler, gümrük araması yapmadan gümrüğü geçtik. Yeşil pasaportlarımız var, bize süre koymadan pasaportları imzaladılar. Yolumuzu sordular, Bakü üzerinden feribot ile Kazakistan dedik. Sonra fark ettik araç için ayrı vize uyguluyorlarmış. Karavana 3 günlük vize vermişler.
Gümrükte 20$ civarında Trafik sigortası yaptırdık.
Araçlara vize uygulanmazsa belirli bir bedel (ne kadar olduğunu bilmiyorum) teminat istiyorlarmış diye duydum.

02.Temmuz. 2016

Azerbaycanlı kardeşlerimiz Tural Ve Hikmet in yaptığı istihbarat ile feribotun olduğunu öğrenince öğlen üzeri Elet limanına geldik.Ancak fırtına nedeniyle feribotun limana yanaşamadığı için açıkta yolcuları ile beklediğini öğrendik. Aracımızın da vizesi doluyordu, evrakları gümrüğe verip orada konakladık. Gemi ancak ertesi günü akşam 19.00 gibi limana yanaştı.Sorunsuz gümrük işlemlerinden sonra saat 24.00 ü geçmişti feribota binmemiz.( Araç için 450 $+3 kişi 80 er $ + 20 $ köprü parası ödeyerek) Sabah 06.00 gibide hareket etti. Aktau limanına saat 05.00 vardık. Ancak bizden önce gelen geminin yükleme-boşaltmasını bekledikten sonra saat 21.00 ancak limana girdik. Gemide pasaportlarımızı ve bir takım evrakları dağıttılar, ve bir köpek uyuşturucu araması yaptıktan sonra karaya çıktık. İnanılmaz uzun süren bir yığın bürokratik işlemlerden sonra sabah 03.00 ancak gümrükten geçebildik.
Kazakistan gümrüğünde acayip bürokrasi var. Dillerini de anlamayınca sıkıntı oldu.Tırcı arkadaşlarda çok yardımcı oluyorlar aslında ama herkes bir an önce çıkmak istiyor. O arada bir Broker peyda oldu,Gürcü asıllı Azeri. Onun yardımı ile daha kolay hallettik ancak araya bir 80 $ lık sigorta sıkıştırdı. 20 $ makbuz karşılığı yol vergisi ödedim. 20 $ dolarda yol karnesi dolduran adama sıkıştırdık....cebimde kalan 40 Manatıda Brokere verdim.

07.Temmuz.2016

Saat 01.00 da geldiğimiz Özbek sınır kapısında uyuduk. Sabah erkenden kalkıp kahvaltımızı yaparak 07.30 da gümrüğe girdik. Kazakistan gümrüğünde müdürleri herhalde bilmiyorum, yönlendirdiler, odasında 20$ kalmış aklımda para verince 30 dakikada sorunsuz geçtik. Özbek te sınır ticareti yapılıyormuş. Önümüzde 25-30 araba var, hepsi tepeleme eşya dolu. Bazılarının arkasında römork de var oda tepeleme eşya dolu. Gümrük memurları bütün arabalardaki eşyaları aşağı indirtiyor, çantaları tek tek açıp, içini boşaltarak arıyor. Manzarayı görünce afakanlar bastı, buradan nasıl çıkacağız diye. O sırada birisi akıl verdi görevliye "turist" deyin öne alırlar diye. Öylede oldu, sırada bekleyenlere acıyarak öne geçtik. Pasaport kontrolü için evraklarımızı verdik, adam kayboldu. 1 saat sonra çıktı geldi, niye beklediğimizi de anlamadık. Özhan ve Utku yolcu salonundan ince bir aramayla giriş yaptılar. Bende karavan ile gümrüğe girdim, iki görevli tarafından her şeye bakılarak arandım, üst araması da yaptılar. Girerken alandan çektiğim fotoğrafı bulunca zafer kazanan komutan edasıyla sildi. Laptopu açarak içini inceledi, video var mı diye sordu, dini içerik var mı diye sordu. Sonuçta saat 11.00 da Özbekistan'a giriş yaptık.

12 Temmuz 2016

Bir gece önce 24.00 da Tacikistan gümrüğüne geldik. Gece burada kaldık sabah 08.00 da Özbek gümrüğüne girdik, tepeden tırnağa tekrar arandık, telefon, bilgisayar açıldı, içini incelediler. 10.00 işimiz bitip Tacik gümrüğüne geldik. Burada yol vergisi ödememiz gerekiyormuş faka tahsil edecek adam saat 14.00 te gelecekmiş. 4 saat adamı bekledik.40 $ yol vergisi, 10$ karantina ücreti ödeyerek sorunsuz ve aranmadan Tacikistan'a girdik.
Pamir bölgesi Gorno Badakshan Özerk cumhuriyet olduğu için buraya vize almak gerekiyor. Dusanbede OVIR (Department of Visa and Registration) diye bir birim var. Oraya müracaat edip verdikleri kağıtla bankaya kişi başı 20 somoni ( 9 Tl.gibi )yatırıp vize almak gerekiyor.

19 Temmuz 2016

Saat 16.00 gibi kapıya ulaştık. Daha çok yerel halkın ve macera severlerin kullandığı bir kapı. Tacik kapısı yeni bir inşaat, birkaç baraka, konteynırdan ve ortalıkta kurumuş çamurdan ibaret. Girerken aldığımız evrakları gümrüğe verdik, tamam dediler. Pasaport bilgilerini de bir deftere elle yazarak çıkış kaşesini vurdu. 15 dakikada Tacikistan'dan çıktık. Kırgız girişinde daha düzgün yapılar var.Sorunsuz pasaport işleminden sonra narkotikten kontrolden geçtik( görevli arama yapmadı, sadece pasaportlarımıza baktı tamam dedi). Üstün körü gümrük araması, deklarasyonun doldurulması, ve 40$ yol vergisi verdikten sonra giriş yaptık.

26 Temmuz 2016

Bişkek Kazak sınırına 20 km. Sabah saat 11.00 de gümrükteydik. Özhan ve Utku gene yolcu salonundan geçiş yaptılar. Basit bir arama ve pasaport işleminden sonra Kırgızistan'dan çıkış yaptık. Kazakistan girişinde ise basit bir deklarasyon formu doldurttular, pasaport işleminden sonra 11.30 da gümrükten çıktık. 100 mt sonrada polis çevirdi...far yakma zorunluluğu var, var bende biliyorum ama farlar yanmıyor 2000 tenge ( 17.50 tl).....

31 Temmuz 2016

Saat 16.00 gibi Kazak-Rus sınırına ulaştık. Kapıda park alanı yok, yol inşaatı da var. Hemen yolun dışında park ettik. Rus vizemiz 1 Agustosta başladığı için geceyi burada geçireceğiz. Saat 16.00 dan gece 22.00 kadar vakit geçirdikten sonra yattık. Gece 24.00 tık tık.. asker geldi, pasaport kontrolü yaptı. Biraz sonra tekrar geldi, arabayı şuraya çekin diye yer gösterdi, burada kalamazsınız dedi... Halbuki 6 saattir ordayız, niye daha önce uyarmadın be mübarek... Sabah Kazak gümrüğüne girdik, rutin işlemler sonunda Kazakistan'dan çıkış yaptık. Rus gümrüğünde hepimiz pasaport kontrolüne girdik. Önde Utku vardı, araç senin mi dediler, ilk önce araç sahibi gelsin dediler. Ben geçtim, evraklarımı verdim, görevli benim evrakları alıp dışarı bir yere gitti. 15 dakika bekledikten sonra geri geldi, benim işlemleri yaptı. Bir kenarda bekle dedi bana. Daha sonra Özhan ve Utkunun işlemleri bitti. Beraber arabanın yanına gittik. Kısa bir gümrük kontrolünden sonra arabayı bir kenara çekip beklememizi söylediler. 10-15 dakika sonra tamam gidebilirsiniz dediler. Niye orada bekledik bilmiyorum. Sonunda Rusya'ya giriş yaptık.....sigorta filan yaptırmadık....

4 Ağustos 2016

Rus vizesi günleri nedeniyle, zamanımızı dönüşte kullanmak amacıyla fazla oyalanmadan Altay dağları üzerinden Rus-Moğol sınırına 4 günde ulaştık. Kapı sınırdan biraz içerde Tashanta kasabasında. Rus gümrüğüne girince evraklarımı memura verdim. Bir şey daha istiyor ama önce anlamadım. Nerden geldin, hangi ülkeler filan derken anladım. Kırgızistan'a girerken doldurduğum deklarasyon kağıdını istiyor. Rus-Kazak-Kırgız ülkeleri arası gümrük anlaşmaları var. Bizde ilk önce Kırgızistan'a sonra Kazakistan'a oradan da Rusya ya girdiğimiz için ilk ülkenin deklarasyonunu istiyor. Bayan 15-20 dakika bilgisayara kayıtlar yaptı. Sonra tamam dedi, pasaport kontrole gittik, benimki epey uzun sürdü. Amca bilgisayarla epey güreştikten sonra benim işimi halletti, Özhan ve Utkunun işlemi bittikten sonra arabanın yanına gittik. Diğerlerine göre daha detaylı sayılabilecek arama yaptılar, bir köpekle uyuşturucu aradılar. Sonunda işlem bitip arabaya binince gençten iki memurun Utkuyla sohbet ettiğini gördüm, bana da biraz beklememi işaret ettiler. Bana sohbetten çok istihbari faaliyet gibi geldi . Sohbet bitince Rus tarafından 45 dakikada ayrılmış olduk. Yaklaşık 25-40 km ilerde Moğol gümrüğüne geldik. Kapıda biraz bekledik, pasaport işlemi nispeten hızlıydı. Gümrük için biraz bekledik, işlemler çok yavaş, işi yapacak adam ortada yok filan derken 2 saatin sonunda rutin bir aramayla işimiz bitti. Tam gümrük kapısından ayrıldık biraz ilerde polis çevirdi. Zorunlu olmadığını zannettiğim trafik sigortasını 43 $ ödeyerek yaptırdım ve
Moğolistana girdik...

18 Ağustos 2016

Akşam saat 20.00 de Rusya'ya geçmek üzere Altanbulag sınır kapısına geldik. Saat biraz geç olmuştu ve günün yorgunluğu vardı, gümrüğe sabah girmeye karar verdik. Sınır kapılarında genelde park alanı oluyor, orada kalırız diye düşünüyorduk. Fakat kasaba hemen sınırda olduğu için park alanı yoktu. Kasabanın içinde bir otelin geniş park alanı vardı, izin istedik, kabul ettiler orada kaldık. Sabah kahvaltıdan sonra 9.00 gibi Moğol gümrüğüne girdik, "turist" diyince sıraya girmeden gümrüğe aldılar. Olağan işlemlerle yarım saatte gümrükten çıktık. Rus gümrüğünde sıramız gelince pasaportlarımızı verdik. Benim kayıtlarımı yaptı ancak pasaportumu vermedi. Özhan ve Utkunun kayıtları bitince bizi ana binaya davet ettiler. Bu arada arabayı da kanalın dışına, kenara park ettirdiler. Ben huylandım işimiz uzun galiba diye. Ana binada yolcu salonunun yanında personel olduğu kısma götürdüler, koridorda bir yere oturttular. Biraz sonra bir poliste geldi yanımıza oturdu....sanki gözaltındayız. Utku telefonla oynuyordu, ona da yasak dedi....biz iyice gerildik...noluyoruz. Yarım saate yakın bekledik. Sonra bizi bir odaya aldılar. Odada iki tane Rus, iki tanede Buryat kökenli olduğunu zannettiğim gençten kişiler var. Buryatlar dan bir tanesi bayan tercüman olarak bulunuyor sanırım ve İngilizcesi bayağı kötü. Sohbete başladık ..niye geldiğimizi nasıl geldiğimizi, hangi yollardan geldiğimizi, bu yolları nasıl bulduğumuzu, Moğolistan da bir okul varmış orayı ziyaret edip etmediğimizi, gene Moğolistan daki kültür merkezine gidip gitmediğimizi falan sordular. Yarım saat sohbet ettikten sonra dışarı daha önce beklediğimiz yere çıktık. Biraz daha bekledikten sonra tek tek detaylı parmak izlerimiz ve fotoğraflarımız ( önden, yandan) çekildi. Daha sonra işlemler tamam dediler. O arada sohbet ettiğimiz gençler oradan geçiyordu...."bari bir çay söyleseydiniz"diye takıldım..burada çay yok dediler.. . Bu yapılan işlemin Buryatya ya ilk defa gelenlere uygulandığını söylediler....bizde yeni kahvaltı yapmıştık... ....rutin gümrük işlemlerinden sonra 3 saatte Rusya'ya giriş yaptık......girerken sigorta yaptırmadık.

29 Ağustos 2016

Saat 14.00 de vizemizin bitmesine 1 gün kala Gürcistan'a geçmek üzere Viladikavkaz kapısına vardık. Önümüzde 15-20 araba var. Sıramız geldiğinde içeri aldılar, benim pasaport işlemim bitti gümrük için arabanın yanına gittim. Olağan bir arama ile gümrükten çıktım. Özhan'ın pasaport işleminden sonra Utkuya sıra geldiğinde pasaportunu vermediler, biraz bekleyin dediler. Hayda gene mi başlıyoruz....10-15 dakika sonra 3 yıldızlı üniforması olan polis olduğunu zannettiğim birisi geldi. Bir süre bizimle "sohbet" etti. Yeşil pasaportlarımızı merak etmiş, nasıl alındığını filan sordu. Biraz sohbet ettikten sonra Pasaportlarımızı verdi ve Rusya'dan çıktık. Gürcistan gümrüğünü de sıradan işlemlerle geçerek Gürcistan'a girdik.

30 Ağustos 2016

Akşam saat 21.00 gibi geldiğimiz Sarp sınır kapısını da sorunsuz ve hızlı bir şekilde geçerek 12. ve son gümrük geçişimizi yapıp Türkiye'ye geri dönmüş olduk.

Geçen sene Uçak düşürülmesinden önce Yeşil pasaporta vize istemedikleri bir zamanda aracımla Gürcistandan Rusyaya geçmem toplamda 11 saatimi almıştı.Sadece artık en öne gelip Rusyaya gireceğim safhada doldurulacak üç adet evrakın doğrusunun kabulü tam 3 saatimi almıştı.
Sizler Rusyada ki uygulama olan REGİSTRAYI -benim uydurmamla MUHTAR KAYDI nı dert etmemişsiniz.Ben diken üstünde kalmıştım.
Rusyada geçerli olan bütün trafik kurallarına milimi milimine hep uydum.Sadece bir kere bir ekip arabası beni haksız yere durdurdu ve rüşvet istemenin tipik işareti olan Polis arabasına davet ederek yanına oturmamı istedi tabi ki hiç bilmediğim Rusçamla hayır anlamına gelen nyeti yapıştırdım ve takip eden 20 dakika boyunca ne söylerse söylesin ben hep bozuk plak gibi rusça hayırı bastırdım sonunda sürücü belgemi yere fırlatıp gittiler.Bundan başka hiç bir şekilde durdurma evrak sorma işlemi olmadı.
Rus gümrüğünden geçer geçmez az ileride sağ taraftaki binalardan birinden 1 aylık Rusya trafik sigortası yaptırdım sadece 2000 ruble tutmuştu

Geçen sene Uçak düşürülmesinden önce Yeşil pasaporta vize istemedikleri bir zamanda aracımla Gürcistandan Rusyaya geçmem toplamda 11 saatimi almıştı.Sadece artık en öne gelip Rusyaya gireceğim safhada doldurulacak üç adet evrakın doğrusunun kabulü tam 3 saatimi almıştı.
Sizler Rusyada ki uygulama olan REGİSTRAYI -benim uydurmamla MUHTAR KAYDI nı dert etmemişsiniz.Ben diken üstünde kalmıştım.
Rusyada geçerli olan bütün trafik kurallarına milimi milimine hep uydum.Sadece bir kere bir ekip arabası beni haksız yere durdurdu ve rüşvet istemenin tipik işareti olan Polis arabasına davet ederek yanına oturmamı istedi tabi ki hiç bilmediğim Rusçamla hayır anlamına gelen nyeti yapıştırdım ve takip eden 20 dakika boyunca ne söylerse söylesin ben hep bozuk plak gibi rusça hayırı bastırdım sonunda sürücü belgemi yere fırlatıp gittiler.Bundan başka hiç bir şekilde durdurma evrak sorma işlemi olmadı.
Rus gümrüğünden geçer geçmez az ileride sağ taraftaki binalardan birinden 1 aylık Rusya trafik sigortası yaptırdım sadece 2000 ruble tutmuştu
Rusya'dan Gürcistana geçince Gürcü tarafında Rusya'ya geçmek için bekleyen araç kuyruğunu görünce dehşet içinde kalmıştım. Abartmıyorum ama en az 10 km vardı. En sondaki adam kaç saatte geçer bilmiyorum.
Bu gezi boyunca ilgimi çeken başka bir şey de aynı ülkenin farklı kapılarında farklı uygulamaların olduğu. İki defa farklı yerlerden Rusya'ya girdik. Kazakistan'dan girerken sıradan bir işlemle girdik, hatta deklarasyon kağıdını bilgisayarda doldurup çıktısını bize imzalattılar, sigorta istemediler. Moğolistandan girerkende 1 saat bir odaya alınıp sorgulandık, araba için A4 bir kağıdı detaylı doldurduk, orada da sigota istemediler.
Register konusu Rusya'da baya tavsamış, zaten kapıda doldurduğunuz deklarasyon kağıdı aslında o işe yarıyor. Özbekistan'da register konusu tavan yapmış, son 150 km de 6 kere kontrolden geçmiştik.
Trafik kontrolleri Kalmukya'da Elista diye bir kent var oradan kuzeye Volgograd'a doğru hemen hemen hiç yok, bütün problem güneyde Kafkasya diyebileceğimiz bir bölgede.
Bizide 4 kere trafik çevirdi, ikisinde mecbur kaldım 2.000 ruble vererek geçtim, sigortam yoktu, iki kerede param yok dedim, anlamamış gibi davrandım öyle geçtim.
Ayrıca 3 kerede güvenlik için çevirdiler neyse ki onlar para istemiyor, evrak kontrolüyle geçtik.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri