64 Gün, 24.000 Km........ Orta Asya, Moğolistan....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arif Hüküm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 261
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,893
15 Ağustos 2016
Kahvaltı ettik hava çok güzel güneş pırıl pırıl, şimdiden bayağı sıcak saat 09:30 hareket ettik, Gobi Çöl'ünde rahat uyudum, bu gün daha zindeyim, inşallah güzel bir gün geçiririz. Bulgan'da su bulduk, diğer kuyu sularını döktük, pınar suyuna keçi, koyun, inekler geldi alamadık, biz de artezyenden su aldık saat 13:30 gidiyoruz Bayanzag'a doğru, 3. noktamıza geldik, ileride Bayanzag var. Ben burayı Kapadokya'ya benzettim. Saat 15:14 sıcaklık 31° bayağı turist var Arif'le Utku magnet aldılar develi. Hareket ettik, Dalanzadgad' a geldik, çıkış yaptığımız kamp yerimiz. Çölde 419 km yol yapmışız. Saat 17:33 kamp yaptığımız yeri seyrederek geçiyoruz ve artık asfalttayız. Şehre geldik, devam ediyoruz, Dalanzadzag'ı bitirdik, kamp yeri bakıyoruz. Fakat şehrin hemen çıkışı, geçen kamp yaptığımız yer güzeldi, burasıda oraya yakın ama alakasız, hiç beğenmedim nedir internet kapsamından çıkmamak için burayı seçtiler. Arif duş aldı çıktı, Utku duşta, bende gireceğim Utku'yu bekliyorum, kum fırtınası çıktı, arkamız tamamiyle kum bulutuna girdi, bizim olduğumuz yere geldi geliyor. Fırtınanın şiddeti artıyor, neyse Gobi çölünden çıktık, asfalta yakınız. Karavanın her tarafını kapadık, saat 17:26 bakalım ne kadar sürecek. Neyse fırtına fazla sürmedi yarım saatte dindi, yemek yedik. toplandık daha ileride güzel bir yere geldik burada kalacağız, havada açıldı prıl pırıl oldu, yıldızlar çıkmaya başladı. Artık yatmaya karar verdik, saat 23:00' e doğru yattık.
50113
50114
50115
50116
50117
50119

Etiketler

Merhaba arif bey böyle ilginç bir coğrafyayı bizimle paylaştığınız içinçok teşekkür ederim.Bu gezide sanıyorum aracın 4x4 olması kesinlikle gerekli peki yakıt temini açısından dizel araç mı yoksa benzinli bir araç mı daha avantajlı ne dersiniz? selamlar

Merhaba arif bey böyle ilginç bir coğrafyayı bizimle paylaştığınız içinçok teşekkür ederim.Bu gezide sanıyorum aracın 4x4 olması kesinlikle gerekli peki yakıt temini açısından dizel araç mı yoksa benzinli bir araç mı daha avantajlı ne dersiniz? selamlar
Hocam aracın 4x4 olması sizi tabiki bir takım sorunlardan korur, ama bana göre şart değil. Aracınız bir yerde saplanırsa yardım alarak çıkarma şansınız var. Esas önemli olan yol şartlarının ağır olması ve aracında buna dayanacak kadar sağlam olması. O coğrafya da parça ve servis çok daha sıkıntılı.
Özbekistanda biraz dizel sıkıntılı, onun dışında her yerde bulduk. Genede riske girmemek için yedek bidon ve yakıtla gezdik.
Selamlar....

16 Ağustos 2016
Sabah erken uyandım, güneşin doğuşunu seyrettim, sonra tekrar yattım tekrar kalktım güneşin doğuşu, renkler hoşuma gitti, fotoğraf çektim, yattım biraz sağ sol dönüp dururken Arif kalktı ve bizde kalktık toplandık, kahvaltı ettik şimdi yola çıkacağız, Ulan Batur'a dönüyoruz, saat 09:17 hareket ettik, yeni bir güne başlıyoruz. Dalanzadgad'a allahaısmarladık. Yol güzel artık Ulan Batur'a kadar asfalt. Mandalgovi yakıt aldık saat 13.53 epey yol aldık. Saat 16:30 100 km yolumuz kaldı. Ulan Batur'a geldik, Arif bile bile ters yoldan otoparka girdi, polis geldi evraklarımız aldı burada bekleyin dedi gitti. 15-20 dakika sonra geldi parada isteyemedi, ceza da kesemedi, evrakları geri verdi. Bizde hemen yakındaki müzeyi gezmeye gittik. Kişi başı 4 $ verdik, kapanmasına yarım saat vardı, muhteşem müzeyi yarım saatte koşturarak gezdik.( The Bogd Khan's Palace Museum). Şimdi de geçen akşam kaldığımız otelin otoparkına gidiyoruz, karavanı bırakıp yemeğe gideceğiz. Şimdi saat 19.18 otelin önüne geldik, Bayangol otelinin otoparkına park ettik, bu gece buradayız, hava güzel. Dolaşmaya çıktık, yemek yiyecek yer baktık Mongol Grill'e girdik, self servis hoşumuza gitmedi oradan çıktık. Sonra önü ufak bahçeli aynı Bağdat Caddesindeki restoranlar gibi Amerikan tazı bir restoran bulduk. Dışarıda oturduk, çok beğendik ortam, hava hepsi süperdi, tam yemekler geldi yağmur başladı, mecburen içeri girdik. İçerisi de büyük çok güzel bir yerdi. Televizyonda olimpiyatlara gözüm takıldı, dev ekranda Türk kızı Yasemin Can yarışıyordu. İyi yarıştı başa baş gitti, sonucu tam anlamadım ama galiba 3. ncü geldi. Yavaş yavaş Bayangol'deki evimize geldik, Utku karavanda kaldı. Arif fotoğraf makinasını aldı Parlamento binasına Cengiz Hanın fotoğrafını çekmeye gidiyorum deyince bende gittim. Yağmur şiddetlenmeye başladı, biraz bekledik, yağmur hafifledi hatta tamamıyla kesildi neyse gece istediği gibi Cengiz Hanın heykelinin fotoğraflarını çekti, tekrar karavana geldik saat 23.30’da kendimi iyice yorgun hissettim ve yattık, bütün gece deliksiz uyudum.
50135
50136
50137
50138
50138 1
50139

17 Ağustos 2016
Sabah Utku uyandırdı bizi, hemen kalktık saat 09:00 da otelin otoparkından ayrıldık, market alışverişi yaptık, Mercedes servisine gittik, arabamızı hemen aldılar gelen sesi buldular, kayış kum tanecikleri ile dolmuş biz servisin üst katındaki cafede kahvaltı yaparken gelip söylediler. Utku ile Arif gidip konuştular tamam yapılıyor diye geldiler neyse bizde kahvaltımızı bitirdik , kahve içtik zaman geçirdik. saat 12:00 da aşağıya servise indik, kimse yok yemeğe çıkmışlar neyse 12:30 gibi bilgisayarın başındaki İngilizce konuşan geldi sorun kayışta değilmiş, devirdaimde sorun olduğunu ellerinde parça olmadığını söylediler, canımız sıkıldı. Sipariş verirsek 2-3 hafta sonra gelebilir dediler. Rusya'da da servis olduğunu onlarda bulunabileceğini söylediler. Ulan Ude sınıra yakın sayılır, Ulanbaturdan 700-800 km. Bizde burada hesabı ödedik 935 TL. karşılığı tuttu ve ayrıldık Allaha emanet. Şimdi Cengiz Han heykeline gideceğiz saat 13:15. Yola çıktık, bir yıkamacı bulduk , Karavanı yıkatıyoruz. Aletler çok iyi, iyi uğraşıyorlar, karavanda inanılmaz kirli ve çamurlu. İki kişi tazyikli suyla kaçıncıya geçtiler bilmiyorum, o kadar kötü, hala köpüklü sular, sular, kurutmalar, üstünden tekrar geçmeler devam ediyor. Üç kişi iki adam bir kadın yıkıyor, karavan herhalde bir daha böyle yıkama görmeyecek. Arif arabayı yıkattığı yerde birisine devirdaimin sorunlu olduğunu söyledi, o da çıkma bulabileceğimizi söyledi ve yerini telefonda işaretledi. Sanayi gibi bir yere geldik, trafik çok yoğun, arabayı bir yere bıraktılar, ben içindeyim. Arif'le Utku yürüyerek gittiler, inşallah bulabilirler, bakalım ne olacak. Geliyorlar ama olumsuz gibi görünüyorlar. Bulamadılar, parçacılara bakmışlar yokmuş. Şehirden çıkıyoruz saat 16:00 bütün gün araba ile geçti, sonuçta olmadı bakalım bizi ne kadar taşıyacak. Bilge Tonyukuk Karayolundayız, Tika tarafından yapılmış. Yol güzel Bilge Toyukuk'a gidiyoruz 27 km saat 17:25, Bilge Tonyukuk'a geldik, adamın biri Türk'e benzettik, o da bize doğru yürüdü Türk'sünüz herhalde dedi. Tanıştık Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanıymış Ahmet Taşağıl, akademisyen Adil Yılmaz ile de tanıştık, biz de Utku'nun Yeditepe'de okuduğunu söyledik. Bizimle sağolsun çok ilgilendi, çevreyi anlattı. İçmece suyunun olduğunu söyledi, dünyada sayılı içmecelerdenmış. Şimdi oraya gidiyoruz, böbreklere ve bir çok şeye iyi geliyormuş. Tesise girdik, bahçesinde dolaştık, su bulamadık, geri döndük bir tepeye çıktık diyebilirim 450 o kadar dik yüksek ,manzara muteşem, kuş bakışı tüm ovayı gördük ve hocanın kampına geldik.Çay ikram etti, daha sonra Moğol yemeği ikram etti, hele buharda pişen ekmek güzeldi, epey kişilerle tanıştık. Karavanı park ettik, onların yattığı Ger'e gittik, dışarıda resim çektik ve iyi geceler diyerek ayrıldık. Karavanda oturuyoruz. biraz hava kararsın sonra yatarız.Şimdi buradan görüyoruz Cengiz Han anıtını aydınlatılmış haliyle. Bu gecelik bu kadar, sabaha görüşmek üzere, inşallah rahat uyuruz.
50152
50154
50155

50156

Bu işaret ettiğim yerde yazan tarihte "TÜRK" kelimesinin geçtiği ilk belge....
50157
50158

Son düzenleme:

18 Ağustos 2016
Sabah kalktık, kahvaltı ettik, suları doldurduk, ben orda çalışan kadına bir toka, bir çift erkek çocuk çorabı verdim, üç çocuğu varmış pek sevindi, teşekkür etti. Kazak delikanlıya da biraz Türkçe biliyor , sularımızı doldurdu, ona da İstanbul penyesi verdim. Gittik kazı alanına Ahmet hocaya ve Adil hocaya alasmarladık dedik, uzaklaşıncaya kadar bize el salladılar. Şu an saat 10:20 Cengiz Han heykeline gidiyoruz, ve gördüm. Saat 12:14 Cengiz Han heykelini gezdik geldik, ta atın kafasına kadar çıkılıyor, altı çarşı, güzel görülmesi gereken yerlerden biri. Kendime, Sevgi'ye, Mehtap'a keçe terlik aldım. Heykelin burda yapılma nedeni burada bulunan bir kırbacın Cengiz Han'a ait olduğunun düşünülmesi. Yakındaki Tuul nehri Ulanbatur'un kenarından da geçiyor. Evet Moğolistan'da işimiz bitti, gezimizi noktalıyoruz ve dönüşe geçiyoruz. Sınıra 395 km var(Rus sınırı) Ulanbatur'a girişte araçları ilaçlama yapıyorlar, bizim arabada ilaçlandı, bir bayan polis durdurdu, arka kapıyı açtırıp kontrol etti, içeride girmek istedi ayakkabılarını çıkar dedim, basamaktan içeri bakıtı ok dedi. Ulanbatur'a devam ediyoruz. İlaçmlama yapılan kontrol noktasına yaklaşırken araç kuyrukları oluşuyor, yandan kaynak yapmaya çalışan arabaların haddi hesabı yok. Bir taneside bizim arabaya arka sürgülü kapıdan çarptı. Moğol bir tip, bizi yabancı görünce suçlamak istedi. Arif hemen indi yolu gösterdi, fotoğraf çekti, bizi suçlayarak hemen yakındaki polis noktasına gitti. Utku ile Arif'te gitti. Polisler geldi durumu gördüler adama suçlu olduğunu söylediler. Arif bir şey istemiyorum, ben gideceğim dedi. Çarpan adam Arif'ten Ve Utku'dan özür diledi, biz yola devam ettik. Polisler onun ehliyet evraklarını aldılar gerisini bilmiyorum. Tuul nehrinin kenarından devam ediyoruz; saat 13:30, Ulan Batur'a girmeden Tuul nehri kenarındaki çevre yolundan devam ediyoruz. Karşı yakada dün beklediğimiz Mercedes servisi gördük, epey ilerledik ve spor salonunun oraya varmadan sağa saptık. Ulan Batur hızla büyüyor belli, çok binalar, villalar, modern binalar hızla artıyor belli. Moğolistan'da zengin maden ve altın yatakları varmış, büyüme daha çok onunla ilgili, hayvancılıktan falan değilmiş Ahmet hoca öyle dedi. İlk Ulanbatur'a gelirken doğu tarafından geldiğimiz yola çıktık, Ulan Batur bitti saat 14:15 yol asfalt ama kötü, Rusya'ya kuzeye doğru gidiyoruz. Yine bir yerleşim girişinde para aldılar. Rakım 1570 mt. Ağaçlık alan başladı, epey yol geldik sınıra 190 km yol kaldı. Bayangol'de Rusya'ya gitmeye yetecek kadat yakıt aldık, mazot fiyatı Rusya'da Moğolistan'dan daha ucuz. Bayangol bitti epey yol aldık. Biraz bir yerde yağmur çiseledi, biz geçtik,şu an bulunduğumuz yerde sıcaklık 24° , güneşli, yemyeşil, yol fena değil ilerliyoruz, Utku direksiyonda uçuruyor bizi. Epey gittik, bir markette cebimizde Moğol paralarını bitirmek için 5 lt lik su ve ıslak mendil aldık genede 50 Tögrük para kaldı. Önümüzde büyük bir şehir var aynı zamanda gişe, neyse para vermedik çıktığımız için herhalde ve ardından tekrar gişe kalan 50 Tögrükümüzü gösterdik 1000 tögrük dediler, dolar teklif ettik kabul dediler 1 $ 'a geçtik. Darhan'a geldik çok büyük bir şehir ve güzel. Epey geldik yine gişe Ruble ve Dolar kabul etmedi, Tögrük diye tuturdu, sonunda razı oldı 1 $ da buraya verdik, yola devam. Öff böyle yeşillik, şahane, ot kokuyor. Kuzeye gittikçe yeşillik arttı. Sınıra 50 km gibi bir şey kaldı herhalde. Yine önümüzde şehir var Sukhbaatar bakalım para istiyecekler mi? Şehrin merkezindeyiz ve çıktık bir şey vermedik. Altanbulag'a 24 km var ve Altanbulag'dayız. Gümrük kapısı yerleşimin hemen bitiminde, yarın sabah giraceğiz gümrüğe. Yerleşim yerinde bir otel var bahçesine girdik saat 20:25 bakalım kalmamıza izin verecekler mi? Utku ile Arif konuşup geldiler izin vermişler ve parada kabul etmemişler. Bir bay ve bayan orta yaşın üstü turist bir çift, onlar otelde kalıyormuş, bizim gibi yarın Rusya'ya geçeceklermiş ama karavanımıza özendiler. Haus haus dediler, hoş bir çiftti otele girdiler. Bende yemek hazırlıyorum, Utku ile Arif otelin restauranında yemek istediler ama ben burada yemek yiyemem onun için razıyım yemekle uğraşmaya hemde zaman geçer, yarın sabah karşıya geçeceğiz. Çünkü yol yorgunluğu var, gümrük işlemleri ile uğraşmak zor geldiğinden bu gece buradayız.Gece gece yoksa karşı taraf zor olurdu diye düşündük, yani bu gece Altanbulag Hotel Altan Plaza'dayız.
50169
50171
50172
50173
50173 1
50173 2

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR