6 Mayıs Sabaha Karşı . . .

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,226
Ynt: 6 Mayıs Sabaha Karşı . . .

Yıllardır bu ülke üzerinde oynanan oyunun sadece küçük bir kısmı görülmektedir yukarıda. Tarih boyunca her yükseliş döneminde bir oyun oynandığından bahsedip duruyoruz. Senaryo değişmiyor. Yılların ardından tekrar eden oyunlarda oyuncularda değişmiyor. Bir tarafta vatansever halk diğer tarafta vatanı satanlar.
Bunun ismi ne olursa olsun, savaşanların rengi ne olursa olsun. Bulundukları mevki neresi olursa olsun. Netice değişmiyor. Bu günde aynı savaş verilmekte aynı endişeler yaşanmakta aynı oyun oynanmaktadır.

Bu ülkenin vatanseverleri Sağcı-solcu, Alevi- Suni, milliyetçi-devrimci, Asker-sivil, Dinli-dinsiz, Güneyli- kuzeyli ayrımı yapmadan aynı safta birleşmek ve bu oyunu bozmak mecburiyetindedir.

Etiketler

mete' Alıntı:
Yıllardır bu ülke üzerinde oynanan oyunun sadece küçük bir kısmı görülmektedir yukarıda. Tarih boyunca her yükseliş döneminde bir oyun oynandığından bahsedip duruyoruz. Senaryo değişmiyor. Yılların ardından tekrar eden oyunlarda oyuncularda değişmiyor. Bir tarafta vatansever halk diğer tarafta vatanı satanlar.
Bunun ismi ne olursa olsun, savaşanların rengi ne olursa olsun. Bulundukları mevki neresi olursa olsun. Netice değişmiyor. Bu günde aynı savaş verilmekte aynı endişeler yaşanmakta aynı oyun oynanmaktadır.

Bu ülkenin vatanseverleri Sağcı-solcu, Alevi- Suni, milliyetçi-devrimci, Asker-sivil, Dinli-dinsiz, Güneyli- kuzeyli ayrımı yapmadan aynı safta birleşmek ve bu oyunu bozmak mecburiyetindedir.

Çok yaşa hocam....!

Varol...!

"Bu ülkenin vatanseverleri Sağcı-solcu, Alevi- Suni, milliyetçi-devrimci, Asker-sivil, Dinli-dinsiz, Güneyli- kuzeyli ayrımı yapmadan aynı safta birleşmek ve bu oyunu bozmak mecburiyetindedir."

Varol...!

ellerine sağlık hocam, keşke bunu daha çok insan okusa belki şöyle oturup düşündüklerinde kendi ve etrafındakilerle enpati yapabilseler, gerçekten yazık oluyor bu cennet vatana, hepimiz biriz yok birbirimizden farkımız neyi paylaşamıyoruz anlamıyorum, şu sitemiz içinde nasıl birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz hiç birbirini görmemiş hatta göremiyecek insanlar bile yardımlaşıyoruz bunu ülkece neden yapamıyoruz. Eminim bizim içimizde bile sağcısı solcusu, fenerlisi cimbomlusu, kürdü sünnüsü alevisi belkide o kadar zıtız dırki birbirimize ama ne kadar güzel burada anlaşabiliyoruz demekk' 'stey'nce oluyor , peki neyi paylaşamıyoruz gerçekten anlamak zor. ben yinede NE MUTLU TÜRKÜM kelimesi arkasında nefes aldığım sürece duracam, hepimiz kardeşiz saygılarımla ALLAH A EMANET olun

Alfonse' Alıntı:
5 Mayıs' ı 6 Mayıs' a bağlayan gece... 1972..
Yani 38 yıl önce... Bu Gece...
Saat 01:00 ila 03:00 Arası...

Yani 38 yıl önce... Bu gece... Yaklaşık Yarım Saat Önce, burada Ankara Merkez Cezaevinde Asıldılar...
Deniz Ağabeyimin altındaki taburenin tekmelenmesinden sonra can vermesi 52 dakika sürdü...
Belki 38 yıl önce, şu dakika hala canını veriyor..
Offf... Uyuyamayacağım...

...Yeni Mekanınız Bence Cennettir Ağabeylerim....
merhaba
okurken tüylerim bile garip oldu. kısa bir yazı ama çok anlamlı.
mekanları cennet olsun.

Cavit Bey, konu başlığı için teşekkürler.

Yorum yapan tüm abilerime ve kardeşlerime selamlar, mekanları cennet olsun.

Onlara yüklenen suçların 100 katı şimdi işleniyor !!!

gezgen' Alıntı:
Onlara yüklenen suçların 100 katı şimdi işleniyor !!!

Çok çok haklısınız. Yorumunuz için tebrik ederim...

Gerçek vatanseverleri astılar, içeri attılar, faili mechul ettiler, gurbete mecbur ettiler...
Hainler dışarda cirit attı, vatanı sattı, halada devamdalar... ;D

Cavit bey,
"Üç Fidan Anıtı"' nın bi fotoğrafını ekler misiniz ve açılışla ilgili -nasıl oldu- -ne konuşmalar yapıldı- v.s. bilgi verebilir misiniz lütfen...

Teşekkürler...

Alfonse' Alıntı:
Cavit bey,
"Üç Fidan Anıtı"' nın bi fotoğrafını ekler misiniz ve açılışla ilgili -nasıl oldu- -ne konuşmalar yapıldı- v.s. bilgi verebilir misiniz lütfen...

Teşekkürler...

Sayın "Alfonse",

Bursa'da yaşamıyorum ve açılıştan da bir çağrı ile son anda haberdar olmuştum. Daha önce haberim olsaydı, olanak ve koşullarımı zorlar, mutlaka giderdim.

Basından öğrendiklerimize bir örnek:
*********************************************************************************************************

"Üç Fidan Anıtı" açıldı

Bursa'da, merkez Nilüfer Belediyesinin, 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın anısına yaptırdığı ''Üç Fidan Anıtı'' törenle açıldı.

[attachment=1]

AA

Bursa- Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, anıtın bulunduğu Nilüfer Gençlik Parkı'nda yaptığı açıklamada, 38 yıl önce bugün, ''Emperyalizme karşı sesini yükselten, yaşadıkları ülkenin tam bağımsızlığından başka bir şey istemeyen 3 genç insanın, üç fidanın ölüme gittiğini'' söyledi.

Bozbey, şöyle konuştu:
''Deniz Gezmiş ve arkadaşları, yaşamları, mücadeleleri ve ölümleriyle emperyalizmin tahakkümünden kurtulmuş, kendi halkının iradesiyle yönetilen bir Türkiye, yani tam bağımsız bir Türkiye istediler. Bugün burada, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının tam bağımsız Türkiye idealine sahip çıktığımızı haykırıyoruz. Bugün, bizler de onların bu onurlu duruşu karşısında saygıyla eğiliyoruz. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının, terörist değil, ülkenin bağımsızlığına sahip çıkan örnek birer devrimci genç olduğunu söylüyoruz.''

Bozbey, heykeltıraş Eşber Karayalçın tarafından ''Barış sembolü çevresine yerleştirilmiş 3 insan figürü'' şeklinde tasarlanan bu anıtı, Gezmiş, İnan ve Aslan'a adayarak, onların anısına sahip çıktıklarını dile getirdi.

Heykeltıraş Eşber Karayalçın ise heykellere dün yapılan saldırıya tepki gösterdi.
Karayalçın, ''Onlar (Deniz Gezmiş ve arkadaşları), anıtlarına saldıran korkak yüreklerde de yaşıyorlar. Onların açtığı yolda mücadele tüm azmiyle sürüyor'' dedi.

Konuşmaların ardından örtülerle kaplanan soyut heykeller, Başkan Bozbey, sanatçı Onur Akın ve heykeltıraş Karayalçın tarafından katılımcıların alkışları arasında açıldı.
Açılış sırasından bazı kişiler gözyaşlarını tutamadı. Katılımcılar, yanlarında getirdikleri kırmızı karanfilleri önüne attıkları ''Üç Fidan Anıtı''nın önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.
6 Mayıs 2010

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=137862
**********************************************************************************************************

Sayın Cavid Bey,
Çok Teşekkürler...
Bende neti araştırdım fakat Anıtla ilgili sizin verdiğinizden daha kapsamlı bişey bulamadım...

Fakat Anıtı çok çok anlamlı buldum.

Araştırırken gördüğüm eserin bir kısım fotoğraflarından anladığım kadarıyla;
Sanatçı Sn.Eşber Karayalçın büyük bir Peace (Barış) işaretinin çizgilerini beyaz taşlarla doldurmuş, çevrelerinde siyah kullanmış.
Bu "Siyah-Beyaz Kontrastın" "Barış" işaretinde birlikte yer alması, bence anlamı kuvvetlendirmesi açısından çok akıllıca kullanılmış iki karşıt renk değerleri.

Bu "Peace" işareti, aynı Ağabeylerim gibi emparyalizme karşı ve özgürlük yanlısı hippie (çiçek çocuklar da denir) akımının ortaya çıktığı 1968 yılında yaratılmıştır.

Gene aynı yıl -1968- Türkiye' de öğrenci hareketlerinin başladığı yıl iddia edilmektedir.
1968 yılında ortaya çıkan bu sembol, o zamandan beri tüm dünyada Barışın, Özgürlük ve Bağımsızlığın Enternasyonel Sembolü haline gelmiştir.

Sanatçı,
Gene Emparyalist ülkelerin vatandaşı olan sevgi insanlarının benimsediği; emparyalizme ve faşizme karşı olan akımın sembolü "Peace"' in ortaya çıktığı yılıda dikkate alarak müthiş bir bağ kurmuştur.

( Eklemek isterim ki, Üç FiDaN' nın mahkemedeki suçlanma iddialarının biride "1968 yılında Türkiye' de öğrenci hareketlerini başlatmış olmalarıdır" .
Oysaki,
-Deniz Gezmiş' te bunu mahkemedeki savunmasında ifade etmektedir ki-
"Türkiye' de Öğrenci Hareketleri" osmanlıda, "II.Mahmut' un Tıbbiye Öğrencilerini Denize Attırması ile başlamıştır"
Yani,
Türkiye' de "Öğrenci Hareketleri osmanlı döneminden beri süre gelmektedir" ve önemli sesler getirmektedir.

Sonuçta,
Ağabeylerimin haklarındaki bu İDDia Da, DiĞeR İddiAlaR GiBi HaksIz ve YaNLıŞtıR )

Eserde gürdüğümüz;
"Barış" işaretinin üç alt çizgisinin/ayağının sonundaki soyut figuratif çalışmalar Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan' ı,
boyunları bükük / boyunları kırık / asılmış şekilde sembolize ediyor.
Yani, "Barış ve Hürriyet Yolundaki Yürüyüşün" sonu acı, ölüm ve yaşamların katledilmesiydi.
Ama,
Bu ağabeylerimizi soyutlayan eserlerdeki figürler, dolu değil. Aksine, karşılaştığımız engelin içinden geçilebilir şekilde DeLİk....

Dolayısı ile,

Bence;

"Üç Fidan Anıtı" adlı eser,

"Halk, Siyah ve Beyazın Dahi Birarada Bulunduğu Barış ve Özgürlük Yolunda Yürüdükçe, Üç Net Gözdağı Amaçlı Katliamla Karşılaşacak.
Ama,
"Bu Gözdağı Katliamları Halkın Yürüyüşünü Durduramaz. Çünki, Katliamların İçlerinden -Hatırlanarak-Anılarak- Geçebilebilir ve Barış-Özgürlük Yolundaki Yürüyüşe Devam Edilebilir"

anlamını taşıyor...

Yazımı sabırla okuyana da, okumayana da;
Saygılar, Sevgiler...

( Zamanında plastik sanatlarla bayağı bi uğraşım, hatta çalışmalarım oldu.
İnanıyorum ki, zamanında sanat hocalarımdan aldığım eğitimlerimde öğrendim ki,
"Özellikle soyut ve soyut figüratif eserledeki görsel değerlerden çok, taşıdıkları anlamı yakalamaya çalışmak Önemlidir"

Keşke sizlerle eserin tam bi görüntüsünü paylaşabilseydim.
Fakat, aradım ama eserin tam bi görüntüsünü bulamadım.... )

Selamlar...

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

UcFidan1

UcFidan2

UcFidan3

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri