6 Mayıs Sabaha Karşı . . .

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,225

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
Bursa Nilüfer Belediyesi, 6 Mayıs 2010 Heykel Açılışı ve Anma Töreni

[attachment=1]
[attachment=2]

*************************************************************************************************
Cavid Sezen

6 Mays 2010 Heykel Al ve Anma Treni   Gelen Kutusu   Yahoo Mail 1273082546538

fidan

Etiketler

Ynt: 6 Mayıs Sabaha Karşı . . .

Üç fidana tahammül edemediler...
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=995204&Date=05.05.2010&CategoryID=77

Cavid Sezen

Onların gönlümüzdeki yeri belli.Zaten sözüm vardı çocuğum olursa adı Deniz olacak diye.Deniz şimdi yüksek okul bitirmiş işsiz bir gençkız olarak adına yakışacak dik duruşuyla yaşıyor.
Üç fidanı toprağa verdik bende üç fidan aldım üç zetin fidanı isimleri belli onları köyüme gidince toprakla buluşturacağım.Üçte çınar fidanı dikeceğim yanlarına dosluk etsinler diye.Onlardan sonra yeni çimlenmiş fidan bile olamamış birde ERDAL'ımız var onun içinde onun memleketinin ağacı Şebin cevizi dikeceğim çınarla zeytinlrin ortasına.
Üç fidanı özlemle anıyoruz.

Bu anıtı diken yetkilileri kutluyorum, anıta zarar veren insanlar keşke bu yürekleri anlama yolunda birazcık çaba gösterselerdi,

Ben de Nilüfer Belediyesine tebriklerimi iletiyorum. Onları unutmak mümkün değil. Anıt olsun ya da olmasın.

[attachment=2]

Ülkesini Vatanını ve Atatürk'ü Savunan 3 genç
Deniz GEZMİŞ
Yusuf ASLAN
Hüseyin İNAN

6 Mayıs Sabahı idam edildiler...
[attachment=1]

Deniz GEZMİŞ'in savunması
http://www.youtube.com/watch?v=OKF6YFK64rw&feature=related

Küçük bir belgesel...
http://www.youtube.com/watch?v=opRqFI5HUyk&feature=related

Türkiye'nin bağımsızlığından
başka bir şey istemedim.
Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz.
Ve ben 24 yaşındayken kendimi
Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum.

Bizlerin tek özlemi tahsil sırasında bulunmamıza rağmen Türkiye'nin bağımsızlığıdır. Biz hiçbir zaman bütün çabamıza rağmen Türkiye'nin bağımsızlığını temin edemedik.

Biz 50 sene evvel Kurtuluş Savaşı vermiş bir ülkenin çocukları olarak Kurtuluş Savaşı'nın gerçek tahlilini yapmaya her zaman için muktediriz. Biz yine çok iyi biliriz ki Türkiye Kurtuluş Savaşı'nı yapmak için Samsun'a çıkanlara İstanbul örfi idaresince ve mahkemelerince idam cezası verilmiştir. Ve yine bilmekteyiz ki, Osmanlı İmparatorluğu yüzlerce generalinden ancak birkaç tanesi Kurtuluş Savaşı'na iştirak etmiştir. Ve yine bilmekteyiz ki Kurtuluş Savaşı yapıldığı sırada İstanbul'da bulunanlar bunları yapanlara eşkıya demiştir.

1950 tarihinde Amerikan emperyalizmi iktidara geldi. Demokrat iktidar 27 Mayıs 1960'da tarihe gömüldü. Demokrat Parti gitti, bunun gitmesiyle tellaklar değişmedi. 27 Mayıs'ı kastetmiyorum, bundan sonrasını kastediyorum. Hamam aynı fakat bu defa da tellaklar değişti. Amerika bu dönemde imdada yetişip İnönü'yü düşürdü, Demirel'i iktidara getirdi.

Mustafa Kemal'e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz

Öğrenci hareketlerine gelince, Türkiye'de öğrenci olayları 50-60 senedir eksik olmamıştır. Sultan Hamit'in Tıbbiye talebelerini Sarayburnu'ndan denize attığı tarihten itibaren öğrenci hareketleri Türkiye'de devam edegelmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında faşizme hayır diyen gençler ilerici gençlerdi. Ve 28 Nisan 1960 tarihinde özgürlük savaşı veren gençlerdir. Amerikan emperyalizmi tarafından İnönü hükümetten düşürüldüğünde protesto gösterisi yapan gençler ilerici gençlerdir. Anayasa'ya Bağlılık Mitingi'ni de bizler yaptık. O günün mitinginde iktidarın kiralık adamlarından ve polisinden dayak yiyen de gene bizlerdik.

1968 senesine gelince, üniversiteler öğrenciler tarafından işgal edildi. İşgalleri gayet meşru idi ve kürsü ağaları dahi bu işgallerin haklılığını hiçbir zaman inkar edemedi. Aynı yılın Temmuz ayında Amerikan Filosu'na karşı gösteri yapanlardan Vedat Demircioğlu polis tarafından hunharca öldürüldü. İktidarın kiralık kuvvetleri ve polisi hunharca devrimcilerin üzerine saldırdı. 20'ye yakın devrimci öldürüldü. Bunların hiçbirinin katili bulunamadı. Polis karakolları işkencehane haline getirildi. Hiçbir savcı buna karşı çıkmadı. Fikir özgürlüğünü ve Anayasa'yı paravan yapanlar "önceden Atatürkçü geçinirken O'nun fikir ve şahsiyetini de küçük görmeye başladılar, sadece Mustafa Kemal tarafını beğeniyorlardı." suçlamasını kesin olarak reddediyorum ve asla kabul etmiyorum. Diğer yurtseverler de bunu kabul etmez.

Gerçekler örtülmek isteniyor. Mustafa Kemal'e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz. Onun İstiklal-i tam prensibini, ve onun istiklal-i tam Türkiye idealini yalnızca biz devam ettiriyoruz.

Anayasa'yı en fazla savunan bizleriz

İddianame'de bizim Anayasa'yı cebren ilgaya teşebbüs ettiğimiz ileri sürülmektedir. Öteden beri arzetmiş olduğum gibi, bu ülkede Anayasa'yı en fazla savunanlar bizleriz. Anayasa'yı ihlal edenlerse ortadadır. Anayasa'nın uygulanmasını isteyen gene bizleriz. Anayasa'yı uygulamayan yavuz kimselerse hâlâ ortadadır. Ve yine o kişiler bizim kellemizi istemektedirler. Bile bile iddia makamı bizim Anayasa'yı ilgaya teşebbüs ettiğimizi ileri sürmektedir.

İdddia makamı bizim vermekte olduğumuz Bağımsızlık Savaşı'na karşıdır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na karşı, reformlara karşı ve bu nedenle bizim Anayasa'yı ilgaya teşebbüs ettiğimizi ileri sürmektedir. Çünkü Süleyman Demirel hâlâ ortada gezmektedir. Kudreti yetiyorsa Süleyman Demirel hakkında aynı şekilde dava açsın, onlar 36 milyonluk ülkenin bütün yükünü 20 gencin üzerine yıkmaya alışmışlardır.

Amerika sizin döneminizde ülkeye girdi ve hiçbiriniz sesinizi çıkarmadınız

Bizi bağımsız bir ülkenin çocukları olmaktan mahrum eden hepiniz dahil sizlersiniz. Çünkü Amerika sizin döneminiz sırasında Türkiye'ye girdi ve hiçbiriniz sesinizi çıkarmadınız. Ve Demokrat Parti iktidarına 10 yıl ses çıkarmadınız. Ta ki 38 yurtsever subay ses çıkarana kadar ve onları devirene kadar. Ve bugün aynı savcılar bu şahıslar hakkında da idam kararı istemektedir. Süleyman Demirel'in Anayasa'yı ihlaline ve despotizmine ve ülkeyi Amerika'ya satmasına ses çıkarılmadı.

Ve meydanlarda bunlara karşı bizler dövüşmek zorunda kaldık, bizler kurşunlandık. Ve sonunda idam isteğiyle buraya getirildik

Bizim düşmanımız
Amerikan emperyalizmi ve yerli işbirlikçileridir

Dediğim gibi Türkiye'yi bu hale getiren eski yöneticilerin bütün suçları bize yüklenmek istenmektedir. Bütün eski idarecilerin suçu bize yükletilmek istenmektedir.

Türkiye'nin bağımsızlığından başka hiçbir şey istemedik ve hayatımızı bu yola koyduk. Varlığımızı Türkiye halkına armağan ettik. Bunun aksini iddia edenler vatan hainidir. 12 Mart Muhtırası muvaffak olmasaydı bizi itham eden makam onları da aynı şekilde itham ederdi. Buna da kanaatim tamdır. 12 Mart Muhtırası Anayasa'nın uygulanmadığını iddia etmektedir ve parlamentoyu açıkça suçlamaktadır.

Biz strtaejik olarak düşüncelerimizi hiçbir zaman saklamayız. Hangi şartlar altında olursak olalım bunu açıkça söyleriz. Düşüncelerimizi mezara kadar götürürüz. Nasıl burada namluların ve dipçiklerin gölgesi altında konuşuyorsak düşüncelerimizi her zaman açıkça ifade ederiz. Bizim Anayasa'yı ilgaya teşebbüs gibi bir kastımız bulunsaydı, bunu da burada açıkça söylemekten çekinmezdik. Bizim böyle bir amacımız yoktur.

Bizim düşmanlarımız Amerikan emperyalizmi ve onun yerli işbirlikçileridir. Yani emperyalizm ile işbirliği yapan patronlar, feodal mütagallibe yani bezirgânlar, tefeciler. Toprak ağaları ve diğer işbirlikçileri ve bizim bütün eylemlerimiz bu hedefe yönelmiş bulunmaktadır. Bunun dışında başka bir hedefimiz yoktur.

Milyon metrekare vatan toprağı işgal altındayken mili bütünlüğü bozmakla suçlanıyoruz

Bizim kişi güvenliğini, mülkiyet hakkını, egemenlik ilkelerini, milli bütünlüğünü bozmak için harekete geçtiğimiz iddiaları vardır. Kişi güvenliğini ihlal edenler kimlerdir. Bunu evvela tesbit etmemiz lazım. Karakollarda işkence gören bizler olduk. Meydanlarda kurşunlanan yine bizler olduk. Bakanların emriyle hapishanelere atılan bizler olduk. Buna rağmen kişi güvenliğini bozan olmakla itham ediliyoruz. Yukarıda anlatılan asıl kişi güvenliğini bozanlar ise serbestçe meydanlarda dolaşmaktadır.

Mülkiyet hakkını ortadan kaldıracağımız iddia ediliyor. Bizatihi Anayasa mülkeyet hakkını toplum yararına kısıtlamıştır. Mutlak mülkiyet hakkı tanımamıştır. 50 köye sahip bir toprak ağasını anayasamız kabul etmemiştir. Egemenlik ilkelerine karşı çıkanlar halkın sırtından geçinenlerdir.

Ayrıca milli bütünlüğe karşı çıkmakla da suçlanıyoruz. 101 tane Amerikan üssünün bulunduğu ülkede bizim milli bütünlüğü bozmak istemekle itham edilmemiz gülünç olmaktadır. Milyon metrekare vatan toprağı işgal altındayken bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür.

21 yılın hesabını 21 gençten sormak istiyorlar

Mustafa Kemal sağ olsaydı bugün çok şaşırırdı. İddianame baştan beri sırf kelle istemek maksadıyla hazırlanmıştır. Şeklen de hukuk mantığından mahrumdur. Hukuki kıymet ve değerden mahrumdur. 21 yılın hesabını 21 gençten sormak maksadıyla ve suçluların telaşı içerisinde hazırlanmış bir iddianamedir.

Ben şunu iddia ediyorum ki, hareketimiz tamamen Anayasal bir harekettir. Anayasa'nın başlangıç ilkesinde belirtilen ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. Bu sebeple Anayasal bir davranışta bulunduk. Yaptıklamızın haklı olduğuna inanıyorum. Halen de bu inancı taşıyorum.

Türkiye'nin bağımsızlğından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armğan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz...
Deniz GEZMİŞ

448px Mustafakemalyry

Denizleridamhy2

Bu anıt Türkiyenin acılarının sembolü olacak. 12 Eylül öncesi yaşanan kıyımın sembolü. Birileri bu memleket üzerinde oyun oynarken sağda ve solda 5000 fidanın kırılmasına sebep oldu.

Türk milleti o günleri unutmamalıdır.

Benzer oyunlar tekrar edecektir. Tam bağımsız oluncaya kadar geçecek bu mücadele sürecinde yapılması gereken tekrar kardeş kavgasına sebep olacak oyunların tuzağına düşmemek, mücadeleyi topyekün yürütmek olmalıdır.

Öncelikle,
Nilüfer Belediyesine,
bu konuyu açan Cavit Beye,
duyarlı fikirleri için Mete Ağabeyime,
Mustafa ağabeyime,
Yavuz Ağabeyime ve
konuyla ilgili paylaşımda bulunan diğer yürekli dost insanlara birey olarak Teşekkür ve Selam Ederim...

Bu kabir fotoğraflarını koyarak sizleri üzmek istemem ama belki aranızda Ankara' ya gelipte ziyaret etme fırsatı olmayanlar vardır.
Her Karşıyaka mezarlığına gittiğimizde 68' lilerden olan ve Deniz abimi' i fakülte yıllarından tanıyan Annemle kabirlerini ziyaret ederiz. Her zaman toprakları ıslak ve bakımlıdır. Civardaki görevlilerle konuştuğumuzda devamlı ziyaretçisi olduğunu söylüyorlar. Yanlız değiller ve kalmayacaklar.
İkinci Kurtuluş Savaşımız Samsun' da yeniden başlamak üzere. Ya Samsun' dan, yada Karşıyaka mezarlığından başlayacak YENİ DİKİLİŞİMİZ.
Ayrıca Deniz GEZMİŞ, Hüseyin İNAN, Yusuf ASLAN, Sinan CEMGİL, Alpaslan ÖZDOĞAN ve Cihan ALPTEKİN önderliğindeki THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) 'nu diğer benzer isimli gruplarla/örgütlerle aynı kefeye koyanları kınıyorum.
THKO pırıl pırıldır ve kimseye bi zararları olmamıştır.
Onları anlamayanları kınıyorum.
Amaçlarını anlamaya çalışmayanları kınıyorum.
Onların fikir ve mücadelesini anlamamak, anlamak istememek bence gerçek hainliktir.

Bende Deniz Ağabeyimin kendi sesinden savunması var. Her dinlediğimde sözlerindeki doğruluklar yüzünden tüylerim diken diken oluyor. Nasıl kıydılar Aslanlara, hala aklım almıyor...
Keşke bu savunmasını burada -onun sesinden- sizlerlede paylaşabilseydim...

Yöneticilerden ısrarla rica ediyorum, siyaset yapmıyoruz, propaganda, kışkırtma yapmıyoruz. Lütfen bu mesajıma dokunmayın...
__________________________________________________________________________________
...Deniz ağabeyim, Hüseyin ağabeyim, Yusuf ağabeyim ve niceleri....
...Sizlere selam ederim...
ve
...hep sizin söylediğiniz gibi...
!!!...EYVALLAH...!!!

...Dağ Gibi Karayağız Birer Delikanlıydık...
...Kendimiz Gibi Yaşayan Binlerce Yoksulun Yüreğini Yüreğimizde Yaşadık ve Bu Büyük Kavgaya Katıldık...
...Dövüldük...
...Vurulduk...
...AsILdıK...
vE
...EcELsİz ÖLdÜrÜLdük...

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

...Saygılarımla, Sevgilerimle...
...Herkese Selam Ederim...
...EYvALLaH!!!

DenizGEZMISannem

HuseyinINAN

YusufASLAN

5 Mayıs' ı 6 Mayıs' a bağlayan gece... 1972..
Yani 38 yıl önce... Bu Gece...
Saat 01:00 ila 03:00 Arası...

Yani 38 yıl önce... Bu gece... Yaklaşık Yarım Saat Önce, burada Ankara Merkez Cezaevinde Asıldılar...
Deniz Ağabeyimin altındaki taburenin tekmelenmesinden sonra can vermesi 52 dakika sürdü...
Belki 38 yıl önce, şu dakika hala canını veriyor..
Offf... Uyuyamayacağım...

...Yeni Mekanınız Bence Cennettir Ağabeylerim....

Linkler görülmüyor kardeşim.....
Genede Sağol....

...Eyvallah...

Üç fidan, gepe genç körpecik.
Üç fidanın filizleri yetişiyor,
Üç fidan artık yüz ler, onlar, binler değil milyonları aştı devam edecek.
Onlar bizim onurumuz,
Üç'e karşı ÜÇ FİDAN ALDILAR BİZDEN,
Bilmedilerki onların köklerinden milyonlar yeşerecek.
Unutmadık unutmayacağız.
Özlemleri hiç bitmeyecek.

Mekanları cennet olsun
Hepinize duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederim
Alp bu başlığı bana gönderdiğin için sana ayrıca teşekkür ederim
Onlar asıldığında 10 yaşında bir çocuktum ama her gün gazetelerden onların mücadelelerini takip ederdim
Çok net hatırlıyorum o günleri, yazık oldu çok yazık oldu çok

ufuk28' Alıntı:
Mekanları cennet olsun
Hepinize duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederim
Alp bu başlığı bana gönderdiğin için sana ayrıca teşekkür ederim
Onlar asıldığında 10 yaşında bir çocuktum ama her gün gazetelerden onların mücadelelerini takip ederdim
Çok net hatırlıyorum o günleri, yazık oldu çok yazık oldu çok

Rica ederim.....

Can Yücel - Bizim Deniz
http://www.dailymotion.com/swf/video/x8y490

Bizim Deniz - Mare Nostrum...

En uzun koşuysa elbet
Türkiye'de de Devrim
O, onun en güzel yüz metresini koştu
En sekmez luverin namlusundan fırlayarak ...
En hızlısıydı hepimizin,
En önce göğüsledi ipi...
Acıyorsam sana anam avradım olsun
Ama aşk olsun sana çocuk, Aşk olsun.

Can YÜCEL -Can Baba-​

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri