4x4 Çekiş Sistemleri İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 159,838
Ynt: 4x4 Çekiş Sistemleri İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

cemtascioglu' Alıntı:
onda 3 defransiyer var ondan kasmıyor on,orta,arka 2 h vites seçenegi olanlarda 2defransiyer var ondan kasıyor aracı
Şimdi kullandığım araç pajero ,onda da 3 diff var.
Sistemler kağıt üzerinde aynı,ama araçlardaki kasıntı farklı..
yukarda vermiş olduğum pajero vites tanıtımını okursanız daha açıklayıcı olur sanırım.

Etiketler

V
yazargezeryolçizer' Alıntı:
Yukarıda bahsedilen farklı olan sistemlere güzel bir örnek olarak:

Mitsubishi lerde (1991 sonrası kullanılan ) SS4 olarak bilinen şanzımanlarda,
2 çekerden 4 çekere geçişlerde ,orta diff isteğe bağlı olarak kilitli veya kilitsiz hareket edebilmektedir.

Superselect

[/quoe]

evt doğru dikkat ettim semaya 3 diff var ozamam bence kasintinin sebebi mekanik araçta 3 diff tam gorev yapmıyor baktirt ona

selamlar ,
Konu biraz yanlış anlaşılmış,
orta diff i manuel olarak % 50-%50 kitleyen bir araç ta ,sert zeminde kasıntı olmaması zaten imkansız.( Dönüşlerde . )

Bundan önce kullandığım XJ de kasıntı belli belirsiz hissedilirken ,Pajeroda kasıntı çok şiddetli ( kullandığım 3 pajeroda da aynı)

Merhabalar,,bende jımny var otomatik vites L1 var bide L var bende tam olarak bilmiyorum ne şekilde kullanmam gerektiğinini ama uygulamam şöyle dik bir tırmanışta ıslaksa zemin bide L de kullanıyorum 4 çekerle, eğim daha düz ve kuruysa L2 de kullanıyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim,

Eğimi 10" olmayan yolda, 4 çekerle sürat, ilginiç bir zevk olsa gerek :smiley: şanzumana yapcağı riski hesaplamıştır umarım...
O yol için baya mesaj olmuş o da ayru bir zekv galiba :smiley: Bende zevke geldim buyur bakalım :smiley: Gelsin bizim yayla yoluna da, kendi yolunu asfalt sanır :smiley: 6 çekerle(Unimog:smiley: anca çıkar :smiley: slmss...

Bazıları 4 çekerlere, porshe, x5 , vs. niyetine biniyo galiba... 4 çeker sürat için değil arazi-çekiş sorunu içindir... zorlayıpta haybeye şanzumanı bitirmeyin... 4 çekerinizi efendi ve yerinde kullanın, sorun çıkarmasın... hoş para sizin keyf sizin de, yazuk yanü... Yalnız dağda bayırda Navigatörüme rastgelmesinler :smiley: ancak bu durum başka bir kişisel-ruhsal özellik olarak algılanabilir... :smiley: Dr.Brx-M.Osman Hst.:smiley: slmsss...

Ayruca, bu yolda illakim sürat yapcam, iş-dert arıyom derlerse, asr,arp,ebc,asd,vs. (özellikle anti patinaj-devrilme-viraj) özellikleri olan araç almalarını tavsiye ederim, ayrıca telefon çeken bir yer olsun :smiley: yada hastaneye yakın bir yer :smiley:

bilalr' Alıntı:
Bazıları 4 çekerlere, porshe, x5 , vs. niyetine biniyo galiba... 4 çeker sürat için değil arazi-çekiş sorunu içindir... zorlayıpta haybeye şanzumanı bitirmeyin... 4 çekerinizi efendi ve yerinde kullanın, sorun çıkarmasın... hoş para sizin keyf sizin de, yazuk yanü... Yalnız dağda bayırda Navigatörüme rastgelmesinler :smiley: ancak bu durum başka bir kişisel-ruhsal özellik olarak algılanabilir... :smiley: Dr.Brx-M.Osman Hst.:smiley: slmsss...

Cahilliğimden soruyorum..Blazer aracım var daha önce forester vardı sürekli dört çeker olması bana güven veriyordu.Blazer da ise 2H, 4H ve 4L seçenekleri mevcut. Otobanda gideceğim zaman 4H da kullansam bana sorun açar mı ? Dediklerinizden zarar vereceğini anladım ama daha açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim.

dundaralp' Alıntı:
Cahilliğimden soruyorum..Blazer aracım var daha önce forester vardı sürekli dört çeker olması bana güven veriyordu.Blazer da ise 2H, 4H ve 4L seçenekleri mevcut. Otobanda gideceğim zaman 4H da kullansam bana sorun açar mı ? Dediklerinizden zarar vereceğini anladım ama daha açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim.

Otobanda kullanacağın zaman normal hava şartlarında 4H konumunu kullanmamanı tavsiye ederim.Hem gereksiz yakıt sarfiyatı hemde fazladan yorulan bir defransiyel yaratmış olursun.Ama ben yinede kendimi güvende hissetmek istiyorum diyorsan senin tercihin.Çünkü bende kısa süre sahibi olduğumuz Nissan Rally Raid aracımda da kendimi güvende hissetmediğim için yağmurlu havalarda 4 çekere alırdım.İnsan devamlı 4 çeker araca alışınca 2 çeker biraz zor oluyor.Ama unutmayalım çoğu devamlı 4 çeker araçta yanılmıyorsam 90 kilometreden sonra otomatik 2 çekere dönüyor.

slm 1980 cj 6 aldım bugün sahil kıyısında şöyle biraz deneyelim dedim fakat şöyle 1 sorunum var tam olarak ne olduğunu bilmiyorum araziye takınca 4 çeker devreye girmiyor fakat ağır gidiyor seri dört çekere alınca sorunsuz çekerler çalışıyor araziye taktığımda herhangi bi ses falanda yok ne gibi bi sorun vardır tahmini masrafı nedir(daha önceden 1 tecrübem yok o açıdan soruyorum)TEŞEKKÜRLER

efe_c kardeş, jipinizde 4low modu varsa, ona geçiyordur, ağır çekerdir... ağır gider tabiki :smiley: öylede olması lazım, yoksa aktarma şanzıman ses ve sorunu oluşur...

ARSLAN67' Alıntı:
Otobanda kullanacağın zaman normal hava şartlarında 4H konumunu kullanmamanı tavsiye ederim.Hem gereksiz yakıt sarfiyatı hemde fazladan yorulan bir defransiyel yaratmış olursun.Ama ben yinede kendimi güvende hissetmek istiyorum diyorsan senin tercihin.Çünkü bende kısa süre sahibi olduğumuz Nissan Rally Raid aracımda da kendimi güvende hissetmediğim için yağmurlu havalarda 4 çekere alırdım.İnsan devamlı 4 çeker araca alışınca 2 çeker biraz zor oluyor.Ama unutmayalım çoğu devamlı 4 çeker araçta yanılmıyorsam 90 kilometreden sonra otomatik 2 çekere dönüyor.
gerekli bilgi verilmiş...güncel :smiley:

Bende bir soru sorim bari :smiley: g.cherokilerin bazılarının lastik göbeklerinde çıkma olmuyor(hub-4x4.manuel otm ayar yeri)
bu aracın sürekli 4 çeker olmasımı, yoksa bu durumda şanzıman-aktarma organında parça çıkarıp 2H mi olacak, 4x4, 4L, 4H uygulama versiyonlarını bilen anlatsında, topluca aydınlanak :smiley: tşk...

Alıntı sahibi: Jeep34, Tarihi: Mayıs 23, 2008, 11:24:29 ÖÖ
SELEC-TRAC- Çok Seçenekli Çekiş Sistemi

Selec-Trac, iki tekerlekten çekiş konumundan dört tekerlekten çekiş konumuna hareket halinde iken geçilmesini sağlayan ve hem sürekli olarak hem de gerektiğinde kullanılabilen gelişmiş bir 4WD sistemidir. 2.72:1 düşük hız dişli oranına ve boş konuma sahiptir.

Selec-Trac 4WD sisteminin kalbini Selec-Trac arazi şanzımanı oluşturmaktadır. Diğer sistemlerden farkı Açık-Merkezi Diferansiyelidir. Gerek duyulduğnda devreye sokulan 4 tekerlekten çekiş konumunda iken bu diferansiyel kilitlenmekte ve sistem Command-Trac ile aynı şekilde çalışmaktadır. Sürekli 4 tekerlekten çekiş konumunda ise merkezi diferansiyel serbest konumda çalışmakta ve yüksek tutunma özelliğine sahip zeminlerde viraj alırken ya da herhangi bir zeminde ilerlerken ön ve arka aksların farklı hızlarda dönmelerine olanak sağlamaktadır. Selec-Trac arazi şanzımanı iki ile dört tekerlekten çekiş sistemleri arasında sürekli geçiş yapmayı gerektirmeyerek kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

2 Tekerlekten Çekiş konumu
---------------------------------------
Ön kardan mili serbestçe dönmektedir (boştadır)
Motor gücü arka tekerleklere aktarılmaktadır

Gerektiğinde devreye sokulabilen (Part-Time) 4 tekerlekten çekiş konumu
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Fazladan çekiş gücü gerektiren geçici durumlar için, yüksek hızda kullanılabilmektedir
Merkezi diferansiyeli kilitlemektedir; dört tekerlek de aynı hızda dönmektedir
Kuru asfalt zeminlerde kullanılmamalıdır

Sürekli 4 tekerlekten (Full-Time) çekiş konumu
---------------------------------------------------------------
Yıl boyu hem ıslak hem de kuru zeminlerde yüksek hızda kullanılabilmektedir.
Merkezi diferansiyel ön ve arka kardan millerinin farklı hızlarda dönmesine olanak sağlamaktadır.

Boş Konum (N-Neutral)
-------------------------------
Jeep'inizin başka bir araç tarafından çekilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
Kardan mili bağlantılarının ayrılması gerekmemektedir.

4 Lo (Düşük Hız) Konumu
-----------------------------------
Ağır arazi koşullarında kullanılmalıdır
Motor tork değeri 2.72:1 oranında artmaktadır .
Aracın hızı 3-5 km/saate düşürülmeli ve vites boşa alınmalıdır
Arazi şanzımanını 4 LO konumuna getirdikten sonra aracı istediğiniz vitese takınız.

Buraya kadar iyi de, lastik merkezindeki veya şanzıman aktarmadaki değişim-ayar olacaktı, o nasıl oluyor, birde onu bulsak :smiley:

çok teşekkürler açıklayacı olmuş birhayli mesajınız,sağolun

reca edrim, kamu hizmeti... zaten ç-alınıtı bilgi :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri