4x4 Çekiş Sistemleri İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 159,708

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
1. Sürekli 4WD sistemleri ile gerektiğinde devreye giren 4WD sistemleri arasındaki farklar nelerdir ?

Sürekli 4WD sistemlerinde, ön ve arka kardan millerinin (şaftların) farklı hızlarda dönmesini ve böylece normal sürüş koşullarında aracın kuru zeminlere tutunmasını sağlayan bir merkezi diferansiyel bulunmaktadır. Gerektiğinde devreye giren dört tekerlekten çekiş sistemlerinde merkezi diferansiyel kullanılmamakta ve ön ile arka kardan milleri (şaftlar) birbirlerine kilitlenmektedir. Gerektiğinde devreye giren dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılmış bir araçta normal sürüş koşullarında iki tekerlekten çekiş konumu kullanılmalı, 4WD konumuna sadece arazi koşulları ile ıslak ve kaygan zeminlerde geçilmelidir.

2. Gerektiğinde devreye giren dört tekerlekten çekiş sistemi neden kuru zeminlerde kullanılamamaktadır ?
_________________________________________________________________________________

Gerektiğinde devreye giren 4WD sistemlerinde ön ve arka kardan milleri birbirlerine kilitlenerek tek bir tahrik ünitesi oluşturmakta ve diferansiyel, ön ile arka kardan milleri arasında görev yapmamaktadır.Bu sistem kuru zeminlerde ya da virajlı yollarda uzun süre kullanıldığında güç aktarma sistemi gürültülü bir şekilde çalışmakta ve araç zorlanarak (diş atlatarak)ilerlemektedir (kasılmaktadır). Bu durum sistemin aşırı derecede ısınmasına ve arızalanmasına neden olabilmektedir.

3. Diş Atlatma (Zıplama) neden kaynaklanmaktadır ?

Virajlarda, her bir tekerlek dönüş dairesi üzerinde farklı bir yarı çapta hareket ederek diğerlerinden farklı bir hızda dönmekte ve farklı bir mesafe kat etmektedir. Aracın ön ve arka aksları birbirlerine kilitlenmiş durumda iken kuru bir zemin üzerinde viraja girildiğinde tekerleklerin hızları arasındaki fark güç aktarma sisteminin kasılmasına neden olmakta ve tekerleklerden biri yola tutunmamaya başladığında bu kasılma bir darbe sesine ya da aracın sarsılmasına yol açacak şekilde boşalmaktadır.

4. 4WD Yüksek Hız (High Range) Kademesine herhangi bir hızda geçilebilir mi ?

4WD Yüksek Hız Kademesine araç durduktan sonra geçilebileceği gibi araç hareket halinde iken de geçilebilmektedir. Araç hareket halinde ise bu konuma geçilebilmesi için hızının 88 km/saatten düşük olması gerekmektedir.

5. 4WD Yüksek Hız Kademesinde ne kadar süreyle kullanabilirim ?

Yol koşulları uygun olduğu sürece aracınızı istediğiniz kadar 4WD Yüksek Hız Kademesinde kullanabilirsiniz.

6. 4WD Yüksek Hız Kademesinde ne kadar hız yapabilirim ?

Aracınızı yol koşullarının izin verdiğinden daha hızlı kullanmamalısınız.

7. 4WD Düşük Hız (Low Range) Kademesi nedir ?

4WD Düşük Hız Kademesi yola tutunma kabiliyetinin ve çekiş gücünün artırılması gerektiğinde geçici olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş bir sistemdir. Ön ve arka kardan milleri birbirlerine kilitlenmekte ve motor gücü, tork değerini birkaç kat artıran farklı bir dişli düzeneği üzerinden aktarılmaktadır. Düşük hız kademesine geçerken ve bu konumdan çıkarken aracın hızı 3-5 km/saatten daha fazla olmamalı ve bu kademe normal sürüş koşullarında kullanılmamalıdır.

8. 4WD Düşük Hız Kademesine herhangi bir hızda geçebilir miyim ?

Hayır. Aracın hızı 3-5 km/s iken otomatik şanzımanlı araçlarda şanzımanı Boş konuma alınız, düz şanzımanlı araçlarda ise debriyaj pedalına basınız. Araç 3-5 km/s hızla boşta ilerlerken arazi şanzımanı kolunu ilk olarak sıkıca Boş (Neutral) konuma daha sonra da Düşük Hız (Low Range) Konumuna getiriniz.

9. 4WD Düşük Hız Kademesinde ne kadar hız yapabilirim ?

Aracın hızı 40 km/saati geçmemelidir.

10. Araç durduktan sonra 4WD Düşük Hız Kademesine geçebilir miyim ?

Araç tamamen durduktan sonra 4WD Düşük Hız Kademesine geçmeniz ya da bu konumdan çıkmanız mümkündür, ancak dişlilerin dişleri aynı hizada olmayacağından biraz güçlük çekebilirsiniz. Dişlilerinin aynı hizaya gelmesi ve geçiş işleminin tamamlanması için birkaç kez deneme yapınız. 4WD Düşük Hız kademesine, araç 3-5 km/s hızla ilerlerken geçilmesi önerilmektedir. Aracın hızı 3-5 km/saatten daha fazla ise 4WD Düşük Hız Kademesine geçmeye ya da bu konumdan çıkmaya teşebbüs etmeyiniz.

Jeep Clup

Etiketler

Ynt: 4x4 Çekiş Sistemleri İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

Araçtan araca küçük farklılıklar göstersede genel anlamda hepsi için geçerlidir.

Jeep34' Alıntı:
Araçtan araca küçük farklılıklar göstersede genel anlamda hepsi için geçerlidir.

aynen katılıyorum bir cok arazi aracı kulandım aralarında cok az farklılıklar var viteslerin kulanım larıyla ilgili

arkadaslara aranıza yeni katıldım..hyundai tucson sahibiyim..bu aracın 4x4 çekiş sistemi nedir..? bildiğiniz gibi 4x4 olan araclarda 4h 4l 2h secenekleri vardır..fakat tucsonda sadece bir düğme var..bu düğmeye bastıgınızda arac 4x4 moduna geciyor ve 40km hızdan sonra otomatik olarak devreden cıkıyor..benim sormak istediğim 4x4 modunda iken 4H mı yoksa 4L mi..? şimdiden tesekkurler..

41 YSF 87' Alıntı:
arkadaslara aranıza yeni katıldım..hyundai tucson sahibiyim..bu aracın 4x4 çekiş sistemi nedir..? bildiğiniz gibi 4x4 olan araclarda 4h 4l 2h secenekleri vardır..fakat tucsonda sadece bir düğme var..bu düğmeye bastıgınızda arac 4x4 moduna geciyor ve 40km hızdan sonra otomatik olarak devreden cıkıyor..benim sormak istediğim 4x4 modunda iken 4H mı yoksa 4L mi..? şimdiden tesekkurler..

Anlaşıldığı kadarıyla aracınızda arazi şanzımanı yok yani düğmeye bastığınızda araç sadece 4 çeker oluyor yani 2H den 4H ye geçiyor, 4L yok

Gerçekten çok güzel bir başlık olmuş...
Uğur bey, 2. şıkkı ben tam anlayamadım... ???
Mesela ben dağa, yaylaya çıkarken kuru zeminde,
tabi arazi şartlarında yani engebeli ve meyilli toprak
yolda, 4H ye atıp, öyle çıkıyorum...Hiç 4L'yi kullanacağım
bir çamur veya kara girmedim...Yani bu tip
koşullarda 4H'yi kullanmamalıyım???

Teşekkürler... ;)

Mesela şöyle bir yolda, çıkarken!

tarikserin' Alıntı:
Mesela şöyle bir yolda, çıkarken!

Bu fotoğraftaki yolu iki çekerle çok rahat çıkabilirsiniz. Böyle bir yolda 4 çekere ihtiyaç duymanız için süratinizin çok fazla olması gerekir. Yani yüksek süratte çekiş ihtiyacınız olur ama normal kullanımda bu yolda 4 çekere gerek yok. Zemin kuru değilde ıslak olsa tamam 4çeker yine fena olmaz düşük süratte. Orta kilitli değilken bile 4 gerekmez şu haliyle.

7 ay önce sorulmuş :smiley:

4H=aracınız dört çekerde 80 km süratlere çıkabilir..
4L=aracınız dört çekerde fakat motorun tüm gücünü aktarabilmesi için arazi şanzumanın içindeki en büyük dişliyi kullanmasıyla birlikte sürat çok düşük seviyede olur..zaten bu konumda kullanacagınız zeminde sürate uygun degildir..4H konumunda dik yokuş çıkışları,engel aşma,su geçişleri ve agır çamur geçişlerinde aracınızın gücünü tam olarak veremedigi için yetersiz kalır...ve problemler(debriyaj en basiti) çıkarır..benim şu ana kadar arazide kullandıgım cj lerde en azından böyle diger markaların da mantigi böyle diye biliyorum..inşallah yanlış bilgilendirmiyorum....saygılar,selamlar..

"Böyle bir yolda 4 çekere ihtiyaç duymanız için süratinizin çok fazla olması gerekir." derken kastettiğim durum bizim kullandığımız arazi araçları için değildi. Eksik yazmışın sanırım kusura bakmayın. Aslında demek istediğim şuydu; Böyle bir yolda 4 çekerin ihtiyaç olması için Subaru Impreza benzeri bir otomobille savrulma riski altında sürat yapıyor olmanız gerekir. O zaman bu yolda bir anlamı olur 4çekerin.

tuncaaayy' Alıntı:
4H=aracınız dört çekerde 80 km süratlere çıkabilir..

Bu bilgi doğru değil. 4çeker, orta kilitli veya kilitsiz konumda sürate fazla müdahalesi olmayan bir olay. Özellikle orta kilitli durum için hem sürüş emniyeti, hem de yürür ve lastikleri kollamak açısından güvenli bir sınırlamadan bahsedilebilir. Bu da aslında araca ve kişiye göre değişir. (Bu konunun dışında olan Low Range, dediğiniz gibi araç süratini değişen dişli çapı yüzünden etkiler.)

Yukarıda bahsedilen farklı olan sistemlere güzel bir örnek olarak:

Mitsubishi lerde (1991 sonrası kullanılan ) SS4 olarak bilinen şanzımanlarda,
2 çekerden 4 çekere geçişlerde ,orta diff isteğe bağlı olarak kilitli veya kilitsiz hareket edebilmektedir.

Superselect

Benim XJ Cherokee'mle aynı sistem. NP242 şanzımanlı cherokeeler aynı düzende çalışır. 4H=Fulltime, 4HLc=Parttime

Şimdiki aracımdan önce,6 yıl kadar XJ kullandım.
Vites seçeneklerinde parttime vardı.
Bana da anlatılan Parttime ın ortayı kitlediği yönünde ancak araçta belirli bir kasma hissedilmiyordu.
mitsubishi de ise otra kilitliyken araç , dönüşlerde ciddi anlamda kasılıyor.( asfalt zeminlerde.)

Ya bende yolunda gitmeyen bir şeyler vardı,yada Cherokee kasıntıyı bir şekilde yumuşatmış olmalı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR