4x4 araç seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doğaberk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,359
Ynt: 4x4 araç seçimi

yani model durumu sizin maddi imkanınıza kalmış.
ben 2003 turbo modelini kullanıyorum, asfaltta fazlasıyla tatmin ediyor.
arazi performansı ise makul düzeyde. bi defender veya jimmy ile başa çıkamayabilir zor parkurlarda ama hasta sonu haifif offroad gezileriniz için, kar yağmur çamurtaşlık alanda fazlasıyla yeterli.

benim yaptığım gezi linkleri, aracımda asfalt lastiği var. standart lastikle gidiyorum henüz gezilere. herhangi bir sorun lada karşılaşmadım şimdilik. kaldığım yer olmadı yani.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=94270.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=93904.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=94054.0

Etiketler

Bu offroad işini fazla abartmayın arkadaşlar asıl ihtiyaçlar çok sıradan şeyler:

- yerden biraz yüksek olacak
- yol tutuşu iyi olacak

Bu tanıma uyan çok araç var. Bütçenize uygun temiz birtane seçin keyfinize bakın. Herkese bir defender ya da landcruiser lazım değil...

Anladığım kadarıyla bir freelanderla hafifde olsa off road a girmektense Subaru hafif hatta biraz üzerinde offroad a girebilmektedir, doğru mu? Peki ikinci elinin satış hızı nasıldır. Oldu ki elimden çıkarmak istedim, Freelander a göre daha mı zordur? İkinci el satış hızı bakımından Suzuki Grand Vitara 2006 3k veya 1.9DDI nasıldır? Teşekkkür ederim

Anladığım kadarıyla bir freelanderla hafifde olsa off road a girmektense Subaru hafif hatta biraz üzerinde offroad a girebilmektedir, doğru mu?

Tofas kartalla da hafif te olsa off road yapılır, orası burası kırılırsa freelanderdan çok daha ucuza tamir edilir. Bunlara bu kadar takılmayın size lazım olan aracın profilini düşünün ona göre karar verin. Yani önce ihtiyacı belirleyin ondan sonra ona uygun araca bakarsınız..

Sadece altı yüksek bir araç mı istiyorsunuz? Onlardan çok var. Fiat doblo bile olur. Ya da ford transit minibüs.
Ayrıca kaygan zeminde biraz huzurlu olayım öyle her ufak tefek çamur birikintisine girmekten korkmayayım ama asıl istediğim işten eve gidebileceğim güvenli bir araç mı diyorsunuz? Size Honda crv, toyota rav4 türünden birşey lazım. Vergisi düşük olsun bu önemli diyorsanız daihatsu terios ta olur. Bunlardan birinin direksiyonunu eşinize verdiniz mi gözünüz arkada kalmaz, yabancılık çekmez.
Arada bir yüksek eğimli yerlere aracı süreyim derin karlara haldur huldur gireyim çocuklar gibi eğleneyim mi diyorsunuz? Size arazi şanzımanı (low range) olan bir araç lazım. Bknz: Yeni nesil suzuki vitara (5 kapılı 2.0 lt motorlu olan, 3 kapılı 1.6 lt motorlu olanda low range yok, ama onunla da güzel piknik yapılır işten eve gidilir, vergisi/yakıtı vs de corolla kadar, ama yukarı doğru eğimli bozuk yollarda düz vites biraz balata yer, 1.6 motora otomatik vites koymamışlar...)
Biraz da karizması olsun dikkat çeksin? Subaru forester iyi görünüyor (low range var mı bilmiyorum subaru sahipleri zaten açıklamıştır konuyu herhalde) Toyota land cruiser vx100 de bu kategoride güzel.
Orasını burasını modifiye edicem off road yarışlarına mı giricem diyorsunuz? modifiye imkanı yüksek araçlara bakın. Eski kasa suzuki vitara, Jeep, land cruiser vx80, land rover defender ve discovery size göre.
Avcılık? O zaman size bir pickup lazım.
Sanayideki ustalarla ahpap olayım çok para harcıyayım bu şekilde sosyalleşeyim mı diyorsunuz? Bunu freelanderla başarabilenler var, ama herkes o kadar şanslı/şanssız olacak diye bir kaide yok. Bakımlı bir araca denk gelirseniz freelanderla da sorunsuz bir hayatınız olabilir.

Şahsi fikrim budur, %100 doğruluk garantisi yoktur, bu konular yoruma ve kişisel tercihe açıktır, hepsi külliyen yalan bile olabilir, sonra size güvenip bu aracı aldım ama beni tatmin etmedi demeyin :D

Subarunun kataloğunda yakıt değerlerine baktım, yaptığım hesaba göre şehir içinde asgari de 44 kr yakmakta.(LPG' li) sizin vermiş olduğunuz değerlerden epey farklı. Kaçırdığım bir nokta mı var? LPG için 0,7 ile hesapladım. X-trail bir jeep midir, low range var mı? Xtrail in tipi çok cazip gelmiyor. Buarada Subarunun 2006 modellerinin kasasını çok şık buluyorum ancak turbo olanları biraz fiyatlıymış. Buna ek model yılı yükseldikçe beygir gücünü azalmışlar, bu da ilginç geldi.

hocam 2006 dan sonraki turbo subaruların hepsi 2.5 turbo
2003-2006 arasında daha öncedende yazdığım gibi 3 model var.
2.0 boxer
2.0 turbo boxer
2.5 turbo boxer
yakıtları ve beygirleri farklı.

turbo araçlar genel olarak az yakıta çok verim elde eder.
eğer gaza basmazsanız standart bir 2.0 araç gibi yakıt yakar aracınız. ama basarsanız biraz azıtabilir.
şehir içinde litre hesabı yapmadım ama 12-15 litre lpg yaksa 15x2.6=39 kuruş eder.
ama uzun yolda gerçekten çok çok az yakıyor.

X-trail bir jeep midir, low range var mı?

Konuyu burda tartışmışlar: http://baustralianxtrail.runboard.com/t124391 (tercüme lazımsa http://translate.google.com/)
Kısa özeti: Lowrange yok ama biz aracı aldığımıza memnunuz türünden birşeyler.. arkasından araçta lowrange olduğuna dair yanlış yönlendirici olduğu söylenen nissan websitesine kızan başkalarının yazdıkları, arkasından dişli transfer oranları ve bu oranlarla ilgili hesapların içinden çıkamayan diğerleri.. yani bildik anlamda çift oranlı transfer kutusu (arazi şanzımanı) yok, ha belki nissan yeterli düşük orana sahip bir birinci vites seçmiştir... bilemeyiz. dacia dustercılar bunu çok tartışır isterseniz onlara gidip bir sorun, low range yok ama araç o tepeye çok rahat çıktı gibisinden muhabbeter onların forumlarında bol bol var.

otomatik foresterler da low yok. sadece manuel lerinde low - high var.
otomatik foresterlarda vites aralıkları 1-2-3-D-N-R-P ayrıca HOLD ve POWER

otomatik foresterler da low yok. sadece manuel lerinde low - high var.
otomatik foresterlarda vites aralıkları 1-2-3-D-N-R-P ayrıca HOLD ve POWER

Bu subaru alem şirket. O low / high kolunu 1.5 motorlu düz vitesli imprezaya koymuşlar ama otomatik vitesli foresterda yokmuş. Bütün araçlara aynı parçaları takıyorlar galiba. Tam japon mantığı. Bir parçayı bir kez yap iyi test sonra hepsinde aynısını kullan. :D

İngiliz mantığı oysa şöyle olurdu:

müdür:
özgür-royal-ruhlu-lander'ın karakterine özgü fren balatası lazım

mühendis:
ama efendim alt tarafı fren balatası disco ile aynısını taksak?

müdür:
yok yok özel tasarlayın...tam uygun olsun, royal bişey olsun. üstünde kraliyet amblemi bile bulunsun.

2 yıl sonra:
-efendim müşteriler bu fren balatalarından şikayet ediyorlar hepsi garantiden geri döndü.. üstelik elimizde balata da kalmadı çünkü onlar özel siparişti, son kalan 500 tanesini de fahiş fiyattan dağıtmıştık zaten... müşteriler çok kızgın.. ???

japonlardan söz açılmışken o sırada rav4'ü tasarlamakta olan toyata'da ise şu muhabbet dönmektedir:
-hmm müşterilerin çoğu şu low range'i kullanmıyor, onu tasarımdan çıkartırsak hem maliyet düşer hem de araçta bir parça daha eksik olduğu için arıza çıkartma ihtimali de azalır aracı 15 seneden fazla kullanan müşteriler hem bize hayır dua eder hem de daha çok kar ederiz... 8)

not: hikayede adı geçen kurum ve ürünlerin gerçekle ilgisi yoktur. zaytung haber benzeri bir muzip siteden alıntı olması muhtemeldir.

mesele kullanıma göre araç seçmek,
forester otomatiklerde low-high olmamasının sebebi aracın şanzuman tasarımından kaynaklı. daha doğrusu otomatik vites subarularda low-high yok.
manuel subaruların hemen hemen hepsinde binek modelleride dahil LOW-HİGH kolu var.

Manuel vites

manuel subaruların hemen hemen hepsinde binek modelleride dahil LOW-HİGH kolu var.

İşin şakası bir yana hafif offroad kullanımında o low high kolu sadece yokuş yukarı bozuk yollarda debriyaj balatasını yanmaktan koruyacaktır klasik tip tork çevrimcili otomatik vitesin zaten yanacak bir tarafı yok.

http://img137.imageshack.us/img137/3817/maselspoort4x4050.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/2676/maselspoort4x4049.jpg

bu linklerdeki resimlerde Foresterların yaptığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

http://img214.imageshack.us/img214/2676/maselspoort4x4049.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/6412/maselspoort4x4045.jpg

Yukarıdaki linklerdeki resimlerde Foresterların resimleri hakkındaki düşünceleriniz nedir?

bu linklerdeki resimlerde Foresterların yaptığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zevkler ve renkler tartışılmazmış... o yüzden yorum yapmayalım.

hocam geyet normal...
hafta sonu gezilerinde burda bu parkurlara benzer yerlerde aynı şekilde geçiyoruz.
aracı askıda bırakmadığın sürece,yani şaseyi oturtmadığın sürece yolda kalmazsın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR