4x2 Duster Esp-off (esp’yi Kapatmak)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mcemsah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,221

mcemsah

Ana Kamp
Yer
Sakarya
Telsiz Çağrı Kodu
TA2MCA
Herkese merhaba.

2016 110’luk 4x2 dusterımı yeni aldım. Karda ve çamurda test ettim. Süspansiyonlar oldukça hoşuma gitti.
Ancak çamurda ve karlı yokuşta ESPnin devreye girerek gazı kesmesiyle geçebileceğim yerlerde çok zorlandım geçemedim. Daha önceki 98 model Primera’mla bile daha hakim sürüş yapıyordum.

Sorum şu; 4x4 versiyonda standart olan ESP-OFF tuşunu 4x2 ye uygulamak mümkün mü?

Konu hakkında bileğimi arkadaşların yardım etmesini rica ediyorum.

Etiketler

Arkadaşım aynı konudan bende çok şikayetçiyim. dacia'nın loddy vede dokker larda esp off var aynı şekil onlarada montaj edilebilir sanırım. voswagen'in bazı modellerindede bu sorun varmış ama sonradan montaj oluyormuş. bence bunuda yapabilecek bi baba yiğit vardır sanırım... zaten biri yaparsa emin ol herkes yapar ondan sonra..

Çözüm olarak şu ana kadar yapılmış iki seçenek olduğunu gördüm. İlki basit ama kullanışsız olan, sigorta kutusundan esp sigortasını sökmek. Esp ile beraber abs de devre dışı kalıyormuş. Söküp geri takmak pek kolay sayılmaz. Diğeri sigorta kutusunda kablo çektirip sigortaya anahtar taktırmak. Tabi ki gönül isterki 4 çekerlerdeki gibi orijinal düğme olsun. Ancak en basit çözüm sigorta kutusundan kablo çekip ucuna switch takmak. Yaptıran vardı. İşini görünce tekrar devreye sokabiliyorsun.

hayır o olmuyor abs ile esp aynı sistem olduğu için sigortayı çekince araba çalışmıyor ben denemiştim. tüm sistem devredışı kalıyor.bence oda mantıklı bi çözüm değil.bu işlem abs beynine bi kablo ile çözülebilir bi sorun ama önce 4*4 bi araçtan örnek alınmalı bana göre..

hayır o olmuyor abs ile esp aynı sistem olduğu için sigortayı çekince araba çalışmıyor ben denemiştim. tüm sistem devredışı kalıyor.bence oda mantıklı bi çözüm değil.bu işlem abs beynine bi kablo ile çözülebilir bi sorun ama önce 4*4 bi araçtan örnek alınmalı bana göre..

Araç içindeki sigorta kutusundan sökünce araç çalışmıyor. Kaput altındaki sigorta kutusundan sökmek gerekiyor.

bnce dediğim gibi usta 4*4 bi araçtan baksak bu iş çözülür benm düşüncem.. serviste filan sordum 4*4 ile 4*2 abs esp beyni aynı dokker ların filanda aynı bnm bulunduğum konum nedeni ile pek araştıramıyorum ama çözmem lazım bn bu aracı ticariye kullanıyorum birde kış ayı çok kötü oluyor.. kaput altındaki dediğiniz yer nerede ?

0B4394CD F701 47DB 8B60 E9E0B6F91014

Selamlar bu konu başlığından anladığım duster araçlarla ilgili kişiler burada, bu yüzden çekme karavanıma araç arayışında duster 4*4 araçı da ekledim için sizlerle de bu konuda bir kaç sorum olacak. 1500 -1650 kğ ağırlığında 5.25 karavanımı duster 4*4 110 bg bir araç ile yollarda, dağlarda rahat çekebilirmiyim. Dusterın tek başıma dağlı karlı yollardaki performans videolarını izledim, bir çok arazi araçlarına kafa tutabilecek durumda, fikir ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler..:smiley:

Sigorta kutusu kaputun sağ tarafında, amartisör kulesinin önünde. Sigortayı sökmeyi denedim. Sökülüyken çalışıyor, abs ve esp ışıkları yanıyor. Arabayı yeni yıkattığım için kıyıp da çamura sokup da denemedim.
peki sorabileceğin sağlam bi usta yok mu bn sordum ama hep olumsuz cvp aldım. bence pert bi dusterdan abs ye giden kaç kablo var ve nerede oldujkalrını gösteren bi fotoğraf işimizi belki çözebilir bizim. jettalarda takanların videosu var izlersen sörebilirsin bence

Selamlar bu konu başlığından anladığım duster araçlarla ilgili kişiler burada, bu yüzden çekme karavanıma araç arayışında duster 4*4 araçı da ekledim için sizlerle de bu konuda bir kaç sorum olacak. 1500 -1650 kğ ağırlığında 5.25 karavanımı duster 4*4 110 bg bir araç ile yollarda, dağlarda rahat çekebilirmiyim. Dusterın tek başıma dağlı karlı yollardaki performans videolarını izledim, bir çok arazi araçlarına kafa tutabilecek durumda, fikir ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler..:smiley:
1 seneyi aşkın duster kullanıcısıyım konfor ve rahat bi sürüş konusunda biraz zayıf kalmış ama sağlamlık konusunda ve 4*4 yol tutuşu oldukça güzel esp ars sayesinde.sert plastik kullanıldığı için biraz arazide gıcırtı gibi sesler yapabiliyor vede dusterlerin vazgeçilmezi herzamanki gibi arkadan gelen tabiri caizse ''lok Lok'' sesi. bunlar göz yumulabilir sorunlar ama direksiyon biraz sert vede küçük bi taş sıçramasında direksiyonda sekme oluyor yani çekme gibi bir anda direksiyonda tepki oluşuyor yani titreme geri kalanında güzel bir araç 2018 modeli daha güzel diyorlar daha görmedim ama ses yalıtımı vede direksiyonu daha hafifmiş. benm görüdüğüm sorunlar bunlar diğer arkadaşlardanda gör almanızı tavsiye ederim. inşallah görüşlerim size yardımcı olmuştur :smiley:

1 seneyi aşkın duster kullanıcısıyım konfor ve rahat bi sürüş konusunda biraz zayıf kalmış ama sağlamlık konusunda ve 4*4 yol tutuşu oldukça güzel esp ars sayesinde.sert plastik kullanıldığı için biraz arazide gıcırtı gibi sesler yapabiliyor vede dusterlerin vazgeçilmezi herzamanki gibi arkadan gelen tabiri caizse ''lok Lok'' sesi. bunlar göz yumulabilir sorunlar ama direksiyon biraz sert vede küçük bi taş sıçramasında direksiyonda sekme oluyor yani çekme gibi bir anda direksiyonda tepki oluşuyor yani titreme geri kalanında güzel bir araç 2018 modeli daha güzel diyorlar daha görmedim ama ses yalıtımı vede direksiyonu daha hafifmiş. benm görüdüğüm sorunlar bunlar diğer arkadaşlardanda gör almanızı tavsiye ederim. inşallah görüşlerim size yardımcı olmuştur :smiley:

Teşekkürler açıklamaların ve düşünceleriniz için arazi araçlarında süspansiyon pek aranmıyor önemli olan zor şart ve koşulda üstesinden gelmesi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR