401 unimog alıp toplamak istiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan motogezgin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 131
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 101,286

Etiketler

Ynt: 401 Unimog Alıp Toplamak İstiyorum

Valla mekanik bitti.radyator alt pullarini kaybetmistim buldum hortumlari tamamladim,kayis hazir simdi toplayip uzun sureli calistiracagiz havada vitesleri deneriz on arka kilitler hic calismiyordu daha evvel eksiklerinin tamamlandigini yazmistim simdi kumanda kollarini da baska unimogdan bakarak yaptik ve calisir hale geldi.hayret servis manuelinde yok 85 euro para verdik deginmedigi tek konuymus..

Bu arada ben uzun seyahat kaportaci evlilik yapinca kaporta isi uzadi dun itibari ile sag camurluk agzi yerine alismisti sag kapida tamam hepsi yeni bastirildigi icin biraz el oyalayacak bu gun sol taraf biterse kupa icindeki tamirler biraz cekic isleri ile 3-4 gunluk en fazla isimiz var.sonra boya fotolari bilgisayara atinca eklerim

bu gün ekzost da geldi vantilatör kayısı tamam.depo altından mazot aktı megerse depocu tahliyeyi sıkmamış.Ömer usta 1-2 gün şehir dışında grayder tamirine gidiyor dönüşte eksikleri tamamlayacak telefon edecek şasiye kavuşacağım.şimdilik her şeyi dört dörtlük gözüküyor.frenler biraz kampanalara alışınca ayar isteyecek o gibi ıvır zıvır işler zaman içinde yapılacak.
kupa pazartesi boyaya hazır hale gelecek yeni çamurluklar ile fiyakalı olacak.kupa resmen dirildi.
Arka kasas yeni lastik yeni ön camlar ve tente yapılan işleri toparlayacak gibi gözüküyor.

bu arada işlerinin arasında unimogumu ihmal etmeden toplayan ve gercekten detayı ile uğraşan Ömer ustanın fotoğrafını paylaşmadan edemiyorum.
şanzıman ,kilit sistemi,diferansiyeller,süspansiyon detayları ile bayağı uğraştı ama bende iyi aracılık yaptım 4 sanayi arasında kumcu,tornacı bilmemneci derken beklediğimden kısa sürdü işler.
bu kadar uğraştığıma deysin diye kapı kilidi kapı kolu gibi detaylara da kafa yordum masraf ettim ama sırf gözüken detaylar değil gözükmeyen detaylar iyi oldu.mesela ekzost borusu kumlanmadan boyanmadı gibi gerisini siz düşünün

Radyatr 1

Asi2

Mer usta

Yeni kap kilidi

Karoser 1

karoser kumlamaya gidecek hale geldi sonunda.tüm parcaları ile hazır her şey takıldı alıştırıldı.arka kasanın çamurluklarının 2 tanesi imalatı dışında çıkacak ıvır zıvır iş varsa var yoksa tamamdır.zaten deniz sezonu başlayacağı için o tarafa yoğunlaştım karaya alma işlemleri bir taraftan kendi işlerim ..Hedef karoserin boyanması ve garaja konması arada vakit olursa toplanması.
bu arada karoser bu gün kumlanmaya gitti ve geldi boya işlemleri başladı.
şasi hazırdı tabi son dakika fren hidroliği kaçırdı bir nipelden izmir sanayilerini alt üst edip bir nipel adaptör bulamadık neyse zar zor bir tornacı tenezzül ettide yaptırdım.
tabi son dakika sürprizi çıkmadan olmaz bu işlerde her şey tamam gel al şasini aşamasında dört tekeri kaldırıp havada bütün vitesleri deneyelim orada burada ses varmı kilitler çalışıyormu kendim görmek istedim.Arkadaşlar bu sistem hep tutar usata ali bey bu 4 vites demezmi 5 ve 6 ya geçmiyor yan kapağı açmışlar dişliler var.Ankarayı aradım ya biz bazı şanzımanları 4 e çeviriyoruz sana yanlış plate geldi herhalde dediler plate dedikleri şanzıman üst kapağının altındaki saç parça ve üzerinde bulunan yaylı parçalar.
neyse şimdi yenisi gelecek bakalım tamamsa alıp geleceğim şasi komple siyaha boyanıp garaja girecek.
alttaki fotolarda kumlanmaya giderken ve altının üzerinin kumlanmış halini göreceksiniz

Karoser2

Karoser kumlama

Karoser1

İngilizlerin cok sevdigim bir lafi vardir akilsizlar icin en iyi mektep tecrubedir yanliz biraz pahalliya mal olur diye.karoser kumdan gelip astarlaninca bizim kaportacinin yedigi boklar ortaya dokuldu bastirilan sol camurluk,duzeltilen sag camurluk,yepyeni bastirilan kapilar hepsi ondulin rezalet rezalet.
Halbuki bu cesme kaportacilarinin kabizligini traktoru toplarken ogrenmistim ama hazir camurlugu bile yerine kaynatirken bu kadar beceriksizlik aklima gelmemisti.
Tabi bukadar is yap sonra macunla doldur olacak rezillik degil.isi durdurdum.
Simdi pazartesi veya sali tum parcalari arabaya doldurup dogru izmire kaportaci aramaya hatta boyaci aramaya.
Halbuki her gun baga giderken kaportacidan gecer yapilan ise bakarsam daha iyi olur diye dusunmustum neyse bir tecrube daha allahtan is bitmeden para vermem avans bile vermem bu huyum seveyim diyecegim ama neye yarar

Gecmis olsun mu desem,yeniden yapilacak o kadar is icin sabir mi dilesem bilemedim.
En buyuk avuntu daha yapilacak baska isler nedeniyle henuz sona gelinmemis olmasi.
Ha gayret diyelim Ali bey kardesim.

Bahadir bey valla ne diyeyim demissiniz ya bende ne diyeyim bilemedim 2 gundur ancak bu gun duruma adopte olabildim.neyse vardir bizim bilmedigimiz bir sebebi boylesi daha hayirli olacak herhalde.
Acaba sonbaharimi beklesem diye dusundum ama yaptiracagim genede.malum yaz geldi bir de baska ise soyundum teknemin bordasini folyo kaplamaya karar verdim.kaşıntı bitmiyor bir türlü :smiley:)

Ah o kaşıntılar yok mu?Onlar bitmiyor ama bizi bitirecek gibi oluyor bazen.

Arkadaslar mekanik atolyesinin yogunlugu yuzunden unimogu bugun teslim aldim.5-6 ya gecmeyen viteslerin sebebi üst kapak altindaki plate i daha evvel kaynaklamislar ankaradan yenisi gelince yoluna girdi Bu gun arkadan onden kaldirip ileri geri takviye kilit hepsini calistirdik keske film cekseydim ama dalgaya dustum.
Karoser ve parcalarini izmirde kaportaciya getirdim epey bir bozuk yeri var cogu yeniden yapilacak keske ilk haliyle bu ustaya gelseydi ama yapacak bir sey yok pzaratesi ele alip hafta sonu verecek.is kalacak boyaciya.
Teselli degil ama tek teselli eski ralli zamanindan kalan aliskanlik is bitmeden hic para vermedim bu gune kadar sadece malzemeyi aldim bir kere daha ne akilli is yapmis oldugumu gordum.kabul etmeyenlede calismadim tavsiye ederim

işine güvenen kabul eder ve kazanır etmeyen de zaten bellidir ama birde sahtekar müşteriler var onları ne yapmak gerek bilmiyorum işte.ben çok para ve ürün kaptırdım güvendiğim için ve maalesef yine güvenmeye devam ediyorum huyum kurusun :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri