40°N 33°E Tatlan - Ankara

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,095

penguen

Zirve
1.0 km (0.6 miles) NE of Tatlan, ANKARA

70696331

West

70696332

Looking North into the hillside

70696333

East

70696334

Souht

70696335

70696337

The big rock

Etiketler
Ynt: 40°N 33°E Tatlan - Ankara

Since I discovered this site two years ago, I have been wanting to go to a Confluence. I also wanted to try a Confluence that hadn't been visited before, so that ruled out everything in the US (we live in Ohio). That left our annual visit to Turkey to visit my wife's family.

This year on a vacation to northern Turkey, we came dangerously close to 41N 30E, even traveling on the same road. We were also close to 41N 31E and 41N 32E, but didn't stop at any of them.

When we got back to Ankara, my wife, Ufuk, felt sorry enough for me that she convinced my father-in-law, Behçet, to take me to this Confluence later in the week. She also decided that it would be more fun shopping with her sister than to trek through farm land with us. So that left me and my father-in-law spending an afternoon with a common vocabulary of about 50 useful words.

So, on Wednesday, we set off on our adventure. Being able to read and see a previous visit to the site made finding it much easier. We came in a roundabout way to the Confluence from the North. While the map showed a paved road, it didn't indicate that it was probably paved during the Ottoman empire - years of tractors had worn away at the pavement.

We pulled off onto the same dirt road as Akoğlu, and within a 100 m could see the big rock. This made navigating to the point quite easy, and we didn't run across any farmers. My GPS brought us to a point about 20 m west and a little lower at 1133 m, just north of the rock in Akoğlu's photo.

After taking a bunch of pictures (there are more of them on my site, we hiked back to the car and headed off for a coffee at a just opened, exotic coffee shop called Starbucks. My father-in-law is now hooked on visiting Confluences, too.

Dave Solko - Behçet Çakan
06-Oct-2004

Ynt: 40°N 33°E Tatlan - Ankara

Yaklaşık iki yıl önce bu siteyi keşfettiğim günden beri en azından bir Confluence noktasına gitmek istiyordum. İlk düşüncem daha önce hiç gidilmemiş bir noktaya gitmekti, ancak ABD'deki tüm noktalar daha önceden ziyaret edildiği için bunun burada mümkün olmayacağını anladım. Bir diğer ihtimal de her yıl eşimin ailesini ziyaret için gittiğimiz Türkiye'de bunu gerçekleştirmek olabilirdi.

Bu yılki Türkiye ziyaretimizde yaptığımız bir Bati Karadeniz Bölgesi gezisinde 41K 30D, 41K 31S ve 41 K 32E noktalarının oldukca yakınından geçtik. Ne var ki hiç birinde de durma firsatımız olmadi.

Ankara'ya geri döndüğümüzde Ufuk, eşim, bana öylesine acımış :smiley: olmalı ki, kayınpederimi beni 40K 33D noktasina getirmesi için ikna etti. Bu arada Ufuk bize katılıp açık arazide, tarlalarin ortasında oradan oraya yürümektense ablasıyle birlikte vitrin dolaşıp alişveriş yapmanın daha eğlenceli olacağını söyleyerek kayınpederimle beni tüm bir öğleden sonrasını birlikte geçirmek üzere başbaşa bıraktı. Bu arada bir noktaya da açıklık getirmeliyim: Kayinpederimle benim ortak kullanıp anlaşabildiğimiz kelime sayisi yaklaşik 50 kadar.

Her neyse, sonuç olarak kayınpederim ve ben Çarşamba günü bu maceramız için yola koyulduk. Daha önceden gideceğimiz yeri Confluence sitesinde görmek ve bilgileri okumak 40D 33D noktasını bulmamizda bize bir hayli yardımcı oldu. Çankaya'dan D-140'a kadar Esenboğa Havaalanına giden yolu aldık. D-140'dan Peçenek'e giden yola döndük ve confluence noktasına kuzeyden ulaştık.

Biz de Akoğlu gibi anayoldan bir yan yola saptık (tarlaya giden traktör yolu olsa gerek) ve 100 m ötede bu resimdeki büyük kaya parçası görülüyordu. Bu kaya parçasi confluence noktasına ulaşmamızda bize çok yardımcı oldu; ancak Akoğlu'nun aksine biz hiçbir çiftçi ile karşılaşmadık ve ayrıca benim GPS ölçümlerim Akoğlu'nunkilerden biraz farklıydı: 20 metre batı ve 1133 m yükseklik.

Confluence noktasında bol miktarda fotoğraf çektikten sonra (daha cok resim görmek isterseniz lütfen benim sitemi ziyaret edin) arabaya geri döndük ve Ankaraya doğru yola çıktık. Şehre ulaştığımızda kayınpederimi yorgunluğumuzu atmak icin yeni açılmış, oldukca egzotik (!) bir cafeye gidip birer fincan kahve içmeye davet ettim. Ah bu arada bu egzotik cafenin ismi Starbucks.

Kayınpederim bu geziden en az benim kadar keyif almış olmalı ki; gelecek yıl hangi noktaları ziyaret edebileceğimizden bahsediyordu geçen günkü telefon konuşmamızda...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR