4 WD (Dört çekiş) Sistemin Kullanılması Gereken Koşullar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,479
Ynt: 4 WD (Dört çekiş) Sistemin Kullanılması Gereken Koşullar

Dik bir tepeye tırmanırken aracın torku yetmez ise motor yavaşlamaya başlıyor ve debriyaj yapmazsanı istop edecek gibi oluyor yada istop ediyor. Debriyaj yaparak motor devrini yükseltip tekrar yüke bindirmeye çalışmak da balataları neredeyse yakıyor nasıl tırmanmalı böyle bir durumda? (tabi 4 Low konumdayız zaten)

Etiketler

Paylaşım için teşekkürler. Benim gibi yeni başalyanların çok işine yarıyacaktır.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. bunları öğrenmem iyi oldu, zira aracımı haşat etmeye pek niyetim yok :smiley:

Uğur bey bilgiler için teşekkürler....

totipotent' Alıntı:
Dik bir tepeye tırmanırken aracın torku yetmez ise motor yavaşlamaya başlıyor ve debriyaj yapmazsanı istop edecek gibi oluyor yada istop ediyor. Debriyaj yaparak motor devrini yükseltip tekrar yüke bindirmeye çalışmak da balataları neredeyse yakıyor nasıl tırmanmalı böyle bir durumda? (tabi 4 Low konumdayız zaten)

Bu durumda çözüm aracın şanzıman veya diferansiyel dişli oranlarında değişiklik yapmak olabilir

Uğur bey teşekkürler değerli bilgiler. Özellikle benim gibi acemiler için

Çok değerli bilgiler,teşekkürler..

totipotent' Alıntı:

uğur bey zaten bunu yazmış..çıkacağınız tepede fazla engebeler yoksa L4 te normalden birazdaha fazla hızlı başlayıp tepeye varmaya başladığınızda gazı kesmeniz gerekiyor.yavaş çıkmaya başlarsanız yarı yolda kesilirsiniz..aracın hızlı giderken ataletinden faydalanmanız gerekiyor.bu zaten şehir koşullarındada genel kuraldır.

Emeğinize sağlık gerçekten bnim gibi yenilere verilebilecek altın değerinde bilgiler..

totipotent' Alıntı:
Aslında burada söyleneni ben tam anlamıyla anlıyorum. Ama itiraf edeyim ben de ki stop etme mekanik nedenden dolayı olmuyor. Ben arabayı yeni aldım ve kullanmaya başladım. Bendeki stop etmeler 'panik yapma' nedeniyle olanlar. Hani asfaltta yeni acemiler aniden frene basarlar da debriyajı yapamazlar araç stop eder ya... İtiraf edeyim ki bende ki sorun tam anlamıyla bu. Özellikle araç yan verince birden bırakıyorum. Araç ta tabi stop ediyor...
Yaşayanlar bunların normal olduğunu zamanında kendilerinin de yaşadıklarını , aracı tanıyıp neler yapabileceğini öğrendikçe alışacağımı söylüyorlar.
İşin sırrı bir bilene her zaman danışmakta... ;)

nrş' Alıntı:
Aslında burada söyleneni ben tam anlamıyla anlıyorum. Ama itiraf edeyim ben de ki stop etme mekanik nedenden dolayı olmuyor. Ben arabayı yeni aldım ve kullanmaya başladım. Bendeki stop etmeler 'panik yapma' nedeniyle olanlar. Hani asfaltta yeni acemiler aniden frene basarlar da debriyajı yapamazlar araç stop eder ya... İtiraf edeyim ki bende ki sorun tam anlamıyla bu. Özellikle araç yan verince birden bırakıyorum. Araç ta tabi stop ediyor...
Yaşayanlar bunların normal olduğunu zamanında kendilerinin de yaşadıklarını , aracı tanıyıp neler yapabileceğini öğrendikçe alışacağımı söylüyorlar.
İşin sırrı bir bilene her zaman danışmakta... ;)

aracı kullandıkça sizde deneyim kazanacak,aracın yeteneklerini keşfedeceksiniz.ben ilk başlangıçta ekibin arkasında giderken,öndekiler birden toprak yoldan dik ve kayalık bir yola sapınca kendi kendime bunlar delirmiş olmalı diye düşünmüştüm.o yokuşu korkuyla karışık heyecan ve merak duygularıyla bitirdikten sonra ilk gazı almıştım..şimdilerde toprak yolda gitmek sıkıyor.hep yokuş,iniş,çamur ve kayalıklardan çıkmak istemiyorum..aracınızı sevmek ,kabiliyetlerini bilmek ve sabırla her şey yerine oturuyor..tabi olmazsa olmaz kuralları asla unutmamak ve uymak gerekiyor..

MOBİDİK' Alıntı:
aracı kullandıkça sizde deneyim kazanacak,aracın yeteneklerini keşfedeceksiniz.ben ilk başlangıçta ekibin arkasında giderken,öndekiler birden toprak yoldan dik ve kayalık bir yola sapınca kendi kendime bunlar delirmiş olmalı diye düşünmüştüm.o yokuşu korkuyla karışık heyecan ve merak duygularıyla bitirdikten sonra ilk gazı almıştım..şimdilerde toprak yolda gitmek sıkıyor.hep yokuş,iniş,çamur ve kayalıklardan çıkmak istemiyorum..aracınızı sevmek ,kabiliyetlerini bilmek ve sabırla her şey yerine oturuyor..tabi olmazsa olmaz kuralları asla unutmamak ve uymak gerekiyor..

Eksik olmayın verdiğiniz destek için sağolun. Gerçekten de arkadaşların yardımıyla , tabi sizin gibi ustalar için basit sayılacağına eminim ama benim daha önce buradan araç geçmez dediğim yerlerden ..., nasıl geçtiğimi ve geçtikten sonraki heyecan , başarma ve belki ukalalık olarak adlandırılabilir ama 'ya bu engellerde böyle kolay geçiliyormuymuş ' ifadesinin oturması anlatılmaz bir duygu.
Tabi burada en önemli husus aracı tanımak , bilmek ve yapabileceklerini tahmin etmek. Bana yardımcı olan arkadaşların olması benim için şans , yoksa bahsettiğim çoğu yerde kontağı kapatıp gitmem işten bile değildi ama geçtikten sonra yapılabildiğini görüyorum . Bu işin tam anlamıyla en acemisinden en tecrübelisine kadar ekip işi olduğunu benim gözümde tekrar ispat etti...

bu keyfi yaşıyan zaten bir daha bırakamaz..başka araçtan da zevk almaz..bunu da zamanla farkedeceksiniz..aracınız nedir bilmiyorum ama size şu tavsiyelerde bulunabilirim..arka diffte kilit ,kışın mt,yazın at lastik,vinç,strap ,mapa ve ilave çeki halatı olmazsa olmazlardandır..tabi bu donanıma sahip en az iki araçla yola çıkmanızı da eklemek gerekiyor..ekipte mutlaka deneyimli biri olmalı.tehlikeli iniş ve çıkışlarda karar vermek için ve deneyim kazanmak için buda gerekli..koaylıklar diliyorum..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.