4 WD (Dört çekiş) Sistemin Kullanılması Gereken Koşullar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,513

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
Kar ve Çamur

Yol karlı ve çamurlu ise, aracınızın talep halinde devreye giren ya da gerektiğinde devreye giren 4WD sistemini kullanmanın tam zamanıdır. Aracınız sürekli devrede olan bir dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılmışsa sizin herhangi bir müdahalede bulunmanıza gerek kalmayacaktır. Derin karda ilerlerken, römork çekerken ya da düşük hızda daha fazla hakimiyet sağlamak için vites düşürünüz ve gerektiği taktirde arazi şanzımanını 4-LO konumuna getiriniz. Aracın hızını korumak için gereğinden daha düşük bir vitese geçmeyiniz. Motorun yüksek devirde çalışması tekerleklerin patinaja kalmasına ve aracın yola tutunamamasına neden olacaktır. Karlı veya çamurlu bir zeminde aracın yola tutunamamaya başladığını hissettiğinizde direksiyonu hızlı bir şekilde sağa sola çevirin. Bu hareket tekerleklerin yumuşak zemini kavrayarak yola tutunmanıza yardımcı olmalarını sağlayacaktır. Aracın yola hiç tutunamadığını hissederseniz aracı DURDURUN. Tekerleklerin patinaj yapması daha derine gömülmenize neden olacaktır. İşin püf noktası aracın ileriye doğru hareket hızının korunmasında yatmaktadır.

Jeep Club

Etiketler
Ynt: 4 WD (Dört çekiş) Sistemin Kullanılması Gereken Koşullar

Kum
_____

Kumda aracın yola daha iyi tutunmasını sağlamak için normal lastiklerde hava basıncını 10-12 psi düşürün (kumluk araziden çıktığınızda hava basınçlarını normal seviyeye getiriniz). Aracın ileriye doğru hareketini korumak için yüksek hız kademesinde 4WD sistemini kullanın. Kumluk zeminin durumuna bağlı olarak düşük hız kademesinde 4WD sisteminin kullanılması ya da vites küçültmeniz veya büyütmeniz gerekebilecektir. Dönüşlerinizi mümkün olduğu kadar geniş açıyla yapınız. Dar açıyla yapılan dönüşler aracın aniden yavaşlamasına ve kuma saplanmanıza neden olabilecektir. Burada da püf noktası aracın ileriye doğru hareketinin korunmasıdır.

Jeep Club

Tepeler
______

Tepeleri DAİMA dik olarak çıkıp inin. Tepenin üzerine çıkmadan önce arkasında neyle karşılaşacağınızı önceden kontrol etmek çok faydalı bir alışkanlıktır. Tepenin eteğinde daha fazla güç uygulamanız gerekir. Zirveye yaklaştığınızda ve tepenin üzerinden aşmadan önce gücü azaltmanız gerekecektir. Tepeye çıkarken yarı yolda kalırsanız geri vitese takarak düz bir şekilde aşağıya ininiz. Tepeden aşağıya inerken düz şanzımanlı araçlarda daima en küçük vitesi kullanınız. Dört tekerlekten çekiş sistemi düşük hız kademesinde iken tepe aşağı inişlerde asla debriyaja basıp aracın boşta inmesini sağlamayınız. Debriyaj balatası ciddi şekilde hasar görebilecektir. Vitesler ve motor freni yardımıyla yavaşlayınız, frenleri sadece hızınızı hassas bir şekilde ayarlamak amacı ile kullanınız. Otomatik şanzımanlı araçlarda vites kolunu en düşük vites kademesine getiriniz ve arazi şanzımanını düşük hız kademesinde kullanınız.

NOT: Tepeleri ASLA yanlamasına çıkmayınız. Çok dik bir tepe ile karşılaştığınızda aracınızı ya da kendinizi bu tepeye çıkmaya yeterli görmüyorsanız hiç teşebbüs etmeyiniz.

Jeep Club

Kayalara Tırmanma

Bu işleme kayalara "tırmanma" denmesinin bir nedeni vardır. Kaya ya da kütük gibi engellerin üzerinden geçerken, aracı düşük vitese takınız, arazi şanzımanını düşük hız kademesine getiriniz ve (gaz pedalına sadece gerektiği kadar basarak) aracın kendi hızıyla engelin üzerine tırmanmasını sağlayınız. Taşları (Kayaları) asla tekerleklerin arasına almayınız. Lastiği kayanın üzerine getirerek yavaşça kayanın üzerinden geçiniz. Sürtme sesi duyarsanız paniğe kapılmayınız. Lastik hava basınçlarının 3-5 Psi düşürülmesi aracın yol tutuş kabiliyetini artıracak ve lastiklerin patlaması riskini azaltacaktır (Kayalık araziden çıktığınızda hava basınçlarını normal seviyeye getiriniz). Kayalara tırmanmak için ideal hızın saatte 3-5 km olduğunu hatırınızdan çıkartmayınız.

Jeep Club

uğur bey ebnım gibi off road yeni başlayacak olan birinin işine cok yarayacak bilgiler koymusunuz , paylaşımlarınızın devamını diliyoruz
teşekkürler

uğur bey kesinlikle çok önemli bilgiler elinize emeğinize sağlık...

Ugur bey,bılgılendırmenız ıcın cok tesekkur ederım.

Ben 4x4 araçlardan anlamam ve böyle bir aracım yok.

işin doğrusu şuan için satınalma gücüm olsa dahi tercih etmeye cesaret edemem,

ancak Saygıdeğer Uğur Bey gibi bildiklerini paylaşan kişiler sayesinde zamanla bu korku yok olacak gibi.....

Uğur Bey'e çok selam ve saygılar.

Ben bugün üye oldum.Kısmet olursa arabayı yarın alacağım,Sayenizde teknikleri öğreniyorum,devamını bekliyorum.Şimdiden Teşekkürler.

Sn. uğur bey ben aracımı yeni aldım . araç otomatik ve ben ilk defa o aracı kullandığımdan araç 4WD kullandım. acaba uzun süre bu vaziyette kulanılırsa araca bir zararı olur mu....

uğur bey verdiğiniz değerli bilgiler için size teşekkür ediyorum.
gerçekten çok faydalı bilgiler ...emeğinize sağlık.

aşırı karlı buzlu ortamda aracı 2. viteste kaldırmanında iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum denemiştim ve başarılıydı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.