3500 kg'dan Ağır Kapalı Kasa Kamyon Karavana Çevrilebilirmi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bberksan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,840

bberksan

Kamp II
Arkadaslar nakliyat islerinde kullanilan bir kamyon alsam uzerine ozel izoleli kasa yaptirip karavana donustursem , ruhsata karavan kamp tasiti olarak isletmek mumkunmu? 3500 kg uzeri araclarda en buyuk sorun K1 belgesi almanin sahislar icin imkansiz olmasi.

Etiketler
Ynt: 3500 kg'dan Ağır Kapalı Kasa Kamyon Karavana Çevrilebilirmi?

Ruhsatta Kamyon ibaresi yazıyorsa, seyahat sırasında şöför kabininden kasa kısmına yolcu geçişi için kapı açmak yasak, böyle olunca, bu araca karavan demenin anlamı kalmıyor zaten...

Sevgili Arkadaslar ve Atilla abi
Bu konuyu uzun zamandir arasitiyorum butcemi de ayirdim (Ayiptir soylemesi 40-50 hazir) . Ama panelvan tarzi araclar bana ufak kaliyor. Cunku biz 5 kisilik bi aileyiz. Giderken motorumu oglanin atv'sini de goturmek istiyorum. Bir de , dag basinda kocaman plastik pencereleri ve basit bi levye hatta tornavida ile hatta elle zorlayinca acilabilecek bi kapi bana guvensiz geliyor. ben survival tarzi bisey istiyorum. Saglam kirilamayacak izoleli bi kasa , demir kapi ve bir cocugun bile gecemeyecegi kucuk pencereleri olan (Hatta belki de penceresiz) distan bakinca evden eve nakliyatci kapali kasa gorunumlu bi kamyon dusunmeye basladim simdi. Icinde 5-6 kisilinin konfor icinde olmasa da asgari kosullarda yasayabilecegi bi arac. Kupa ustune alkovende kocaman kingsize bi yatak uzerine de gece yildizlari seyredebilecegim bi kapak hayal ediyorum (Fantazi1). Bu kapaktan aracin tepesine de cikip teras olarak kullanma imkani olacak (Fantazi2) . Tabiiki gunes enerjisi ve uydu , tuple calisan ocak buzdolabi ve soba. Ayrica da bi odunlu soba da koyacagim.
Ama bu araclar 3500 kg'in altinda olamiyor (3500 kg altina en fazla 4.5 m kasa atilabiliyor) 3500 kg uzerine tek dingilde 5.5 , 2 dingillde 6.5 m'ye kadar kasa atilabiliyormus (Bu arada agir vasita ehliyetimi sirf bu hayallerim icin 3 aydir almaya ugrasiyorum nihayet bugun direksiyona girdim). Genislik olarak da 2.55 (Distan disa)
3500 kg'in uzerinde olunca K1 belgesine takilmamak icin karavan ruhsati cikarmam lazim yoksa araci yurutemeyiz.
Kupadan arkaya gecis bence cok onemli degil. Tek bilmek istedigim agir vasita bi araca karavan ruhsati alinabilirmi?

takip ve selamlar

Evet bu çok hoş bir fikir , bende ne zaman kimin aklına gelecek diye düşünüyordum :smiley: Hatta soğutma amaçlı yapılmış kasalı kamyonlar dahada uygun olur . Bunlarda her turlu cam çerçeve kapı açmak mumkun artı fiyatlarıda düşük . Emsalleri olan almanların yaptığı MAN ACTION MOBILE lar oldukça estetık ama işlev olarak bu tip bir kamyondanda netice alınır bence. Fiyatlarıda kasalı olarak 30-40 civarında.
Ama ruhsat vs o tip bürokratik işler nasıl hallolur bilemem hoş bu memlekette halllolmayacak iş yoktur .

Selamlar
Erhan

karavan ruhsatı alabilmek için aracın içinde yemek yapabilecek ve yatabilecek düzen olması şartı var, siz bunları zaten yapıyorsunuz onun için karavan ruhsatı alabilirsiniz ama aracın kişi sayısı kadar yani 2+1, beş kişi taşıyabilmek için çift kabin bir araç bulmanız lazım sorunsuz ruhsat alabilmek için

Ift kabin man

Fffff

Ift

Arkadaslar bugun muamelecim ve projeci ile yaptigim 2'şer gorusme neticesinde aci son'a ulastim.... 3500 kg uzeri agir vasitalar icin kesinlikle proje cizilemiyor ve ruhsata degisiklik yapilamiyor (MUS) . Tabi karavan ruhsatli bir kac otobus gordum onlar nasil cevirdiler bilmiyorum. 3500 kg alti gerek kamyonet şasesine gerekse panelvanlara her tur proje cizip onaylatmak mumkunmus.

Karavana dönüşüm konusundaki, Yasaların çoğu 1/1/2009 yılından itibaren geçerli olduğu için bu tarihten önceki emsaller mevzuat harici oluyor....
2008 yılında hurdacıdan aldığım çeki demirini aracıma taktırıp, bir proje çizdirip ruhsata işletmiştim, gelin şimdi yapın bakalım, ürün CE belgeli olacak, faturası olacak ve gümrük giriş belgelerinin onaylı fotokopileri dosyada olacak, işler artık ciddi...Örneğin, bazen internette aracından sökdüğü çeki demirlerini satanlara rastlıyorum, satanıda alanıda anlıyamıyorum, belgesiz demirleri ne yapacaklar..

Merhaba ,bende yeri gelmişken sormak isterim.Panelvan kamyonetler artık kesilip alkovenli yapılamıyor.Birde şasi olarak alınan kamyonetler plan proje çizdirilip tarafımızdan imal edilebiliyormu? Yoksa yapmak için bir formül? SEVGİ ve SAYGILAR

Panelvanlar, yarım şaseli olarak kabul edildiği için artık kesilip alkovenli yapılamıyor, Şasi olarak alınan kamyonetler ABS'li olmak şartı ile sanayi bakanlığından karoser imali üzerine izinli şirketlere fatura mukabili yaptırmak şartı ile alkovenli karavana dönüştürülebiliyor, ABS şartı hemen hemen bütün araçları %84 ÖTV içine sokuyor...

ABS şartının gecerlılıgı ve mecburıyetı hakkında bır bılgı vermek ısterım. Benım aracım 97 model acıkkasa kamyonet ruhsatlı olup 09-03-2009 taruhınde """AITM MUNFERIT ARAC UYGUNLUK BELGESI TAM ARAC TADILATI (M1-SA) MOT ORLU KARAVAN """ kategorısınde TSE kurumunca donuşum projesı tastık edılmıstır. Goruldugu gıbı aracta abs olmayıp kullanılan standart kırtasıye uzerınde de belırleyıcı hukum yoktur. Ek olarak da şifai goruşmelerımde ABS şartının şart gereklılık olmadıgı bılgısını oldım.
Arkadaşlar bılgılerınıze sunarım.
Selamlar.

Sayın Atilla bey % 84 ötv şartı araç 5 yaş içinde ise aranıyor biliyordum.Acaba zaten abs li araçlar da 2004 yılından beri yüksek modellerde bulunuyor, diyerek onumu kastettiniz?Kamyoneti şasi aldık imal ettik karoser imalatçısından faturalandırdık,bu yol geçerli değilmi? SEVGİ ve SAYGILAR

metin0035' Alıntı:
Sayın Atilla bey % 84 ötv şartı araç 5 yaş içinde ise aranıyor biliyordum.Acaba zaten abs li araçlar da 2004 yılından beri yüksek modellerde bulunuyor, diyerek onumu kastettiniz?Kamyoneti şasi aldık imal ettik karoser imalatçısından faturalandırdık,bu yol geçerli değilmi? SEVGİ ve SAYGILAR
Panelvanlarda 2001 yılından itibaren ABS var ama, açık şasi kamyonetlerde ABS 2008 yılından sonra başladı...Yani açık şasiler kesinlikle %84 ÖTV'ye giriyor...Belki çok iyi bir araştırma ile açık şasilerde Jenerik ABS'li 2007 öncesi model bir tane bulunabilir...

atiladi' Alıntı:
Panelvanlar, yarım şaseli olarak kabul edildiği için artık kesilip alkovenli yapılamıyor, Şasi olarak alınan kamyonetler ABS'li olmak şartı ile sanayi bakanlığından karoser imali üzerine izinli şirketlere fatura mukabili yaptırmak şartı ile alkovenli karavana dönüştürülebiliyor, ABS şartı hemen hemen bütün araçları %84 ÖTV içine sokuyor...

Burada "Tip Onay Belgesi" kilit konu. Karoser imalatçıları da yapabilir ama hangi karoser imalatçısı M2 sınıfı motorlu karavan için tip onay belgesi almıştır? Karavan İmalatçıları bu iş için daha uygun görünüyor. Ancak elbette yine M2 sınıfı için tip onay belgesi almışsa...

Sorun bu segmentte yeterli talebin bulunmamasıdır. Tip onay belgesi dahilinde üretim iznine sahip herhangi bir imalatçı bu işi yapabilir. Bu konuda yasal engel bulunmuyor. Sorarsanız muameleci ve trafik müşavirlerinin çoğunluğu artık "alkovenli ya da diğer yapma kasa tabir edilen" araçlar için de proje onaylanmıyor diyeceklerdir. Devletin kendi kurumları bihaberken ve çelişkili bir sürü uygulama varken onlar nasıl bilsinler ki?

ABS şartı da yine aracın mevcut taşıma kapasitesinde artışa gidilecekse şarttır. Hatta ABS ile kalmaz, (artık yazmaktan klavyem aşındı) kullanılacak yolcu koltuklarının da CE belgelli, emniyet kemerli, kafalıklı ve çarpışma testleri dahil bir dizi testten geçmiş olması gerekmekte. Sorun yine üreticinin elindeki tip onay belgesinde kilitleniyor. Üretici (örneğin) 5+1 ruhsatlı M2 sınıfı motorlu karavan için tip onay belgesini elinde bulunduruyorsa artık her proje için ne malzeme kullandığı projede teker teker incelenmez. Tip onay belgesi alınırken üretilecek her karavan için kullanılacak malzeme kalitesi, ölçüler, koltuklar vs. taahhüt edilmiştir.

Araştırılması gereken konu; Türkiye'de M2 sınıfı motorlu karavan imali için Tip onay belgesini elinde bulunduran karavan ya da karoser imalatçısı var mıdır?

Cem, bir düzeltme yapayım,
1/1/2009 yılından önce tescili yapılmış N sınıfı araçlarda onaylı koltuk ve emniyet kemeri kullanmak şartıyla, artık bağlantı testleri aranmayacak..
1/1/2009 yılından sonra tescili yapılmış N sınıfı araçlarda onaylı koltuk ve emniyet kemeri kullanmak şartıyla, emniyet kemerinde artık bağlantı testleri aranacak ama koltukda bağlantı testi aranmayacak..
Yani eski araçlarda koltuk ve emniyet kemeri testi aranmıyor, yeni araçlarda aranıyor, ne ters bir durum deyilmi..

Emniyet kemeri art

" 2009 öncesinde tescil edilmiş araçların karavana dönüşümünde (eğer ABS mevcutsa) E onaylı koltuk ilavesi mümkün iken, diğerlerinde (yine ABS ön şart olmak kaydıyla) koltuk ilavesi ancak E onaylı ve test edilmek kaydıyla mümkündür. " diye bir sonuç çıkarıyoruz bu durumda...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.