3 Sistem Buzdolapları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 209
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 119,190
Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Gaz halindeyken spiral şekildeki borularda dolaşır,sıvı halde boruların altındaki depodadır. Arkası temiz duruyor bir işlem yapmanıza gerek yok.

Yazın soğutma performansı düşerse buzluğun kapağını sökün ki soğuk hava aşağı doğru inebilsin. Eğer yaz performansından
memnun kalırsanız hiç dokunmayın.

Brülör arızası için yeni başlık açtım, sorun yaşarsanız ilgili başlığıda takip edersiniz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=108653.0

Etiketler

Dolap çalışırken amonyak borularda dolaşım yapıyor. Dolayısıyla sadece şurada diyemeyiz. Dolabın arkası zaten boyanmış gibi duruyor.. Paslanmasın diye boyamanızda bence sakınca yok.

Buzdolabınız 50mB veya 30mB detantör istiyor olabilir. Küçük tüp de olsa dedantör kullanmanız lazım. Buzdolabının etiketinde gerekli gaz basınç değeri yazıyor olmalı. Küçük tüp yaklaşık 1 hafta yetecektir. Bu nedenle büyük tüpü öneririm.

Üstadlar benim dolap elektrolüx fakat model, ve litre büyüklüğü hakkında bir etiket yok. Yüksekliği 60 cm civarında. Sizin göz aşinalığınız vardır. Bu nasıl bir model ? Birde dolap maxsimumda iyice soğuduktan sonra minumum seviyeye alırsak kesintisiz olarak tahmini kaç gün kullanabiliriz ? Son olarak cam yünü ile sarılmış bir yer var. Fakat cam yününü saran yer plastikten ve resimde görüldüğü gibi alt tarafı yırtılmış. Burayı aynı şekilde alüminyum saç ile kapatsak sorun olurmu ? Biliyorum çok soru sordum hakkınızı helal edin lütfen.

Büyük tüp 1.5-2 ay civarında yetecektir. Bize gezilerde ocak kullanımı da dahil olarak 30 gün yetiyor.
Etiket yoksa 30mB dedantör kullanızı öneririm. Zaten ülkemizdeki standart böyle. :smiley:

Son resimde yamuk T harfine bezer olan bacasıdır. Aynı capta bir boruyu kalkık uca tak evin dışına uzat.Oda içindeki oksijen tükenmesin.Bacanın çıktığı dışı aliminyum folya sarılmış içinde camyunu olan ve insanı kaza ile yanmaktan koruyan ve ısıyı tutma görevi yapan bölümdür.Bu tip dolaplarda 220 volt ve 12 volt rezistans lar bulunur.220 volt yada 12 voltla çalıştırmak isterseniz
yardımcı olabilirim. 0506 747 33 33 Ankara ostim

airboat' Alıntı:
Son resimde yamuk T harfine bezer olan bacasıdır. Aynı capta bir boruyu kalkık uca tak evin dışına uzat.Oda içindeki oksijen tükenmesin.Bacanın çıktığı dışı aliminyum folya sarılmış içinde camyunu olan ve insanı kaza ile yanmaktan koruyan ve ısıyı tutma görevi yapan bölümdür.Bu tip dolaplarda 220 volt ve 12 volt rezistans lar bulunur.220 volt yada 12 voltla çalıştırmak isterseniz
yardımcı olabilirim. 0506 747 33 33 Ankara ostim

Ustam telefonunuzu kaydettim. 12 v ile çalıştırmak istediğimde sizinle irtibata geçeceğim. Ama kullanacağım yerde elektrik yok. 130 wp lik panel ve 100 ah jel akü ile tv ve aydınlatma işini çözdük fakat buzdolabını da takacak kadar yeterli bir sistem olduğunu sanmıyorum. Zira rezistans ile çalıştığı için bildiğim kadarıyla tüketim çok oluyor. Sistemin kaldırabileceğini sanmıyorum. Buradan sormak ne kadar uygun olur bilmiyorum ama 12 v ile çalıştırmak için tahmini ne kadar bir giderimiz olur. (Not: dolap üzerinde elektrikle ilgili hiç bir şey yok.)

3 sistem buzdolabının karavan kullanımında zaten yolda giderken 12V kullanılır. Kamp yerinde 220V varsa 220V kullanılır yoksa gaz kullanılır. :smiley:

12V ve 220V kullanımında rezistans ile ısıtma sağlanılır ve dolaba göre takribi 100-120W civarında güç kullanır. 12V için bu 8-10A tüketim demektir. Bu nedenle karavanda sadece giderken kullanılır.

3 sistem buzdolabında 12V üzerinde güneş paneliyle çözmeye kalkarsanız sadece buzdolabı için en az 350-400W panel ve 200Ah akü kullanmanız gerekir. Halbuki 12V kompresörlü buzdolabı kullanırsanız bu değerlerin yarısı veya 3 te biri yeterli olacaktır. Bu nedenle elektriğin kısıtlı olduğu yerlerde, gaz kullanılması daha uygun oluyor. ::smiley:

ankarakalecik' Alıntı:
Ustam telefonunuzu kaydettim. 12 v ile çalıştırmak istediğimde sizinle irtibata geçeceğim. Ama kullanacağım yerde elektrik yok. 130 wp lik panel ve 100 ah jel akü ile tv ve aydınlatma işini çözdük fakat buzdolabını da takacak kadar yeterli bir sistem olduğunu sanmıyorum. Zira rezistans ile çalıştığı için bildiğim kadarıyla tüketim çok oluyor. Sistemin kaldırabileceğini sanmıyorum. Buradan sormak ne kadar uygun olur bilmiyorum ama 12 v ile çalıştırmak için tahmini ne kadar bir giderimiz olur. (Not: dolap üzerinde elektrikle ilgili hiç bir şey yok.)
F.sirin mesajini okumus oldugunu dusunerek buzdolabinizi eger aracta kullanmayi dusunurseniz 12volta donusturmekte yarar var.

Arkadaşlar biliyorum çok soru sordum ama kusura bakmayın. Bu dolap olayı benim için gerçekten önemli. Köydeki evde elektrik olmayınca ne kahvaltılık saklıyabiliyoruz nede insilün ilaçlarımızı.

Anladığım kadarıyla tüp kullanmaktan başka bir çaremiz yok. Peki bu dedantörün hangisini takarsak tüpü daha uzun süre kullanırız. 30 mbarlık mı yoksa 50 mbarlık mı ? Buradaki mantık nedir ?

Birde doğalgazla tanışmadan önce tüplerimizi benzinliklerde lpg doldurarak kullanıyorduk. Buzdolabı içinde benzinlikten doldurup kullansak sıkıntı olur mu ?

Son sorum ise forumda bazı durumlarda dolabı ters çevirmemiz veya sallamamız gerektiği yazılmış ? Orasını tam anlayamadım. Hangi durumlarda bunu yapmamız lazım. Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

Dedantör tipinin kullanım ömrüyle ilişkisi yok. Buzdolabınız kaç mB (milibar) dedantöre ihtiyaç duyuyorsa onu kullanmalısınız.
Tüplerinizi LPG doldurtarak kullanmak çok mantıklı değil. Otogaz litre ile satılıyor Tüpgaz kg ile. Aralarında 0.55'lik katsayı olduğuna da dikkat ederseniz aralarında fiyat olarak pek fark kalmıyor. Üstelik dolum yapılan tüpün testten geçmediğini de düşündüğünüzde riskli olacaktır. Tüple kullanımda iki tüp kullanısınız. Biri bitince yedeğe geçer boşalanı yenilersiniz. Sıkıntı olmaz.
Elektriğin olmadığı bir yer olduğunu düşünürseniz. güneş panelli kompresörlü bir sistem de sürekli çevrimi sağlayacak şekilde boyutlandırılabilir. Bunun da ilk kurulum maliyeti biraz daha pahalı olacaktır tabiki. Ancak müdahale etmeniz gerekmeyecektir. Sadece 2 ila 5 yılda bir aküyü yenilemeniz gerekir.

ankarakalecik' Alıntı:
Anladığım kadarıyla tüp kullanmaktan başka bir çaremiz yok. Peki bu dedantörün hangisini takarsak tüpü daha uzun süre kullanırız. 30 mbarlık mı yoksa 50 mbarlık mı ? Buradaki mantık nedir ?

Birde doğalgazla tanışmadan önce tüplerimizi benzinliklerde lpg doldurarak kullanıyorduk. Buzdolabı içinde benzinlikten doldurup kullansak sıkıntı olur mu ?

Son sorum ise forumda bazı durumlarda dolabı ters çevirmemiz veya sallamamız gerektiği yazılmış ? Orasını tam anlayamadım. Hangi durumlarda bunu yapmamız lazım. Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

LPG li buzdolaplarında 30 mBar tavsiye edilir.Nedenisa PİLOT alevle çalışmalarıdır.Benzinlikden doldurulması yasak ve sakıncalıdır.
Dolabı ters çevirme işlemi;uzun süre kullanılmayan Çanta tipi soğutucularda yapılır. Onlar Buzdolabı sayılmazlar. Sıcak konulanı sıcak,soğuk konulanı soguk tutarlar.

Amonyak havadan hafif, renksiz bir gazdır. Sanayide, patlayıcılarda, tarım ilaçlarında ve soğutma sistemlerinde kullanılır.

Bizi ilgilendiren Amonyaklı buzdolapları (3 sistem de denir) amonyak gazının bir şekilde (220 v çubuk rezistans, 12 v çubuk rezistans ve pilot halinde yanan LPG) ile ısıtılarak çalışırlar. Çalışması, içerisindeki amonyak gazının ısıtılınca soğuması prensibine dayanır. En verimli yöntem LPG ile çalışan pilot alevidir.

Isındığı zaman elementlerine ayrılarak (NH + ) iyonu ve hidroksit (OH-) iyonu meydana gelir. Bu bileşkeler oldukça zehirli gazlardır. Bu sebeple kullanılan Amonyaklı dolabın bağlantılarının, gaz dolaşım borularının sağlam olması çok önemlidir

Avrupalı karavan üreticilerinin sıklıkla kullandıkları Amonyaklı dolaplar ülkemiz ikliminde verimli değildir. Güneyin sıcağında pek işe yaramazlar. Yine de fiyat avantajı sebebi ile rağbet görürler.

Amonyaklı dolapların verimiliğini arttırmak için, mümkünse dik olarak açılanlarını tercih etmek, havadar bir alana monte etmek, LPG ile çalışan modellerde çok iyi havalandırma (baca) bağlantısını yapmak, ortam havalandırması için gazın dolaştığı boruların civarına hava üflemeyecek, ortamdaki havayı dışarı atacak bir laptop pervanesi bağlamak sayılabilir.

Basınç altında sıvı halde bulunan bu gaz kullanılmadığı zaman dibe çökerek hareket etmez ve soğutma sağlamadığı gibi dolabı ısıtırda. Buna sebep uzun süre kullanmama, dolabın ortamdaki eğimi, gazın yeterince ısınmaması ve yanlış elektrik bağlantılarıdır. Gazın dibe çökmesi durumunda ters çevirerek gazı harekete geçirmek gerekir. Her ne kadar ''Türk işi'' gibi gözükse de gerçek budur.

İkinci el olarak aldığım 3 sistem buzdolabını yaz boyunca hafta sonları bazende bir hafta sürekli kullandım. Dolabın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek için dijital termometre takmıştım. İyikide takmışım. Zira diğer türlü çalışıp çalışmadığını anlamak mümkün değil.

Gelelim dolabın performansına. Dolap her ne kadar 3 sistem olsa da 12-220 volt elektrikle çalışan kısımları aldığımda yoktu. Zaten elektrik olmayan bir yerde tüp ile kullanacağımdan benim için sorun değildi.

Dolabı genelde sadece hafta sonları kullandığım için ilk çalıştırma gerçekten sıkıntılı. Pilot alevi tek seferde yanıyor ama bir genelde hemen soğutmuyor. Bende bu forumdan okuduklarımı uygulayarak buzdolabını 1-2 saat ters çevirip gazın aşağını inmesini sağlıyorum. Daha sonra ise soğutmaya başlıyor.

Dolabın içindeki buzluk bölümünün kapağını her tarafı soğutması için söktüm. +20 derecede olan buzdolabını Maksimum ayarda çalıştırdığımda 1 saat içinde -2 dereceye indiğini gördüm. Tabi genelde 10-15 derece minumum ayar seviyesinde kullanmaya çalışıyorum.

İlk kulanmaya başladığımda bir adet büyük tüp takmıştım. Halen aynı tüpü kullanıyorum. Daha ne kadar daha kullanırım bilemiyorum ama ilk çalıştırmadaki sıkıntı dışında dolaptan memnunum.

Benim gibi elektriğini güneşten üretenler için güzel bir şey. En azından kahvaltılık vs bozulmadan duruyor. Keşke biraz daha büyük olsaydı ama neyse. Bu dolabın sıfırını bulmak çok zor ama ikinci elde olsa temizle ve ihtiyacınız varsa düşünmeden alabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Bende bu dolaplardan 2 adet var Electrolüx marka,biri 33 diğeri 36 litre
33 litre olan kendinden manyatolu fakat 36 litrelik olanda manyato göremedim,alev yeri içeride olduğu için kibrit ile yakmak zorunda kalıyorum
Her ikisinin soğutmasıda sorunsuz içerideki alüminyum levha buz tutabiliyor

Danışmak istediğim manyatosuz olan dolaba diğeri gibi bir manyato uygulanabilirmi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR