3 Sistem Buzdolapları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 209
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 119,344
Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Sayın Ince999 siz galiba hep verimlli çalışmayan absorber (amonyaklı) buzdolaplarına rastgeldiniz. Ben bir süre karavanda gazla çalıştırdım. Hiç sorun yaşamadım. Aynı buzdolabını evde yedek olarak bir kaç yıl 230 volt ile çalıştırdım. Yine hiç sorun yaşamadım. Bir kaç hafta da bir buzlukta biriken buzların erimesi için fişini çekerdim. Bu buzdolapları Türkiye şartlarında kompresörlülerle tabi ki yarışamazlar. Ama ihtiyacı karşılayabilecek buzdolaplarıdır. Bu buzdolaplarında havandırma çok önemli. Aşağıda gördüğümüz fanlar bu buzdolapları için yapılmışlar.

Dometich Absorber

Fan fr absorber

Ekli dosyalar

• Absorber.jpg
    Absorber.jpg
    30 KB · Görüntüleme: 315
  • DERM6XX5L.pdf
    712.1 KB · Görüntüleme: 1,128

Etiketler

Her halde bende ki şansızlık.İşimin gereği değişik vilayetlerde değişik otellerde sık sık kalıyorum,odaya girince hemen buzdolabını kontrol ediyorum,hepside Manisa yapımı amonyaklı dolap oluyor ama hiç birisinin soğutabildiğine rast gelmedim,en babayiğiti birazıcık serinletiyor.İçinde hiç bir yiyecek koruma amaçlı bulundurulamaz kesinlikle bozulur

Manisa yapımı buzdolaplarını merak ettim ve internet sayfasına baktım. Otel tipi olanlarda gaz sistemi yok. 230 volt ile yeterince soğutmaları gerekir. Amonyaklı buzdolapları sessiz olduğu için, sanıyorum Almanya‘ daki otellerde de benzerleri kullanılıyor. Amonyaklı buzdolapları komresörlüler gibi çabuk soğutmazlar. Eğer buzdolabının termostatı müşteri geldikten sonra açılıyorsa soğutuncaya kadar uzun süre beklemek gerekir. Bir daha otele gittiğinizde bir kontrol edin isterseniz.
http://faikminibar.com.tr/tr/OtelTuruKullanimKilavuzu

Dediklerinize dikkat ediyorum zaten.Odaya girince dolabı açıp çalıştığına ve içindekilerinde ne kadar soğumuş olduğuna elimle tutarak bakıyorum.Teneke kolalar sadece serin oluyor,bir gün sonra odayı terk ederken yine bakıyorum aynı hamam aynı tas.

Otel odasına girdiğinizde elektrik olması için anahtardaki metali yuvaya yerleştirmeniz gerekiyor,siz odada yokken dolaba elektrik gelmediği için soğutmuyor olabilir mi?eğer akşam 21:00 den sabah 9:00 a kadar soğutmuyorsa,demek ki o kadarcık soğutuyor

ince999' Alıntı:
Arkadaşlar bu amonyaklı dolaplar gercekten soğutabiliyormu?Ben Manisa yapımlarını pek çok yerde ( otellerde) kontrol ettim bırakın soğutmayı serinletmiyor bile.İkinci el olarak Avrupa yapımları aldım hiç bir şekilde soğutmanın yanından bile geçmiyorlardı.

Ben de 3 sistem, Elektrolux Tropicana var. Mükemmel soğutuyor. Buzluk kısmı 4 adet 250ml su şişesini alıyor. 4 - 5 saat içerisinde su şişelerini buz kütlesi haline getiriyor. Karavanımla daha güneye inme fırsatım olmadı ama karavan içinde sıcaklık 38 - 40 derecelerde iken kullandım. Performansında bir düşüş olmadı.

Üç sistem buzdolapları aynı enerji tüketiminde soğutma gücü olarak kompresörlülere göre daha zayıftırlar. Verimli çalışması için eğime dikkat etmek, soğutucunun arkasındaki havalandırmanın yeterli olması, dolap kapısının sık ve uzun açık kalmaması ve sistemin tam verime ulaşması için 2-3 saat geçmesi gerekiyor.

Otellerde belki de bir dolap içine yerleştirmiş olabilirler ya da dolabın enerjisinin kesilmemesi gerekiyorken odadan çıktığınızda elektriği kesiliyordur.

Bende Hem Faik hem de Elektrolux var. Her iki soğutucunun da keyfi yerindeyse, panelleri buzla kaplanıyor. :smiley:

Otel odasından çıkarken elektrik enerjisinin kesilmesinde haklısınız.Sadece akşam yatarken başlayıp sabah odayı terk edene kadar yaklaşık 8-10 saat geciyor ama dolaplar yinede ancak kendini serinletiyor

Şu bir gerçek ki eskiden çok gezen ve kampinglere girmeyen karavancı için 3 sistem buzdolabı zaruri idi. Güneş panelleri çıkıp bir de ucuzladıktan sonra bu zaruret kalmadı. Güneş paneli taktırmak istemeyen ya da taktıracak yeri olmayan için 3 sistem buzdolabı, güneş paneli taktıranlar için 12 volt kompresörlü buzdolabı ya da bolca güneş paneli ve akü taşıyabilenler için invertör + 220 volt buzdolabı seçenekleri uygun olabilir. Şartlara kullanım alışkanlıklarına ve kişinin tercihine kalmış.

Otellerde ki buzdolapları ise minibar amacı ile imal edildiğinden buzluk kesimleri bile yok. Performansları daha düşükdür diye düşünüyorum çünkü fiyatları da karavan dolaplarına göre çok uygun. İçine konan meşrubat biraz soğusun yeter mantığı var. Bir de odanın klimalı olduğu düşünülerek, 24 derecelik bir oda sıcaklığında 10 derece iç sıcaklığı elde edilebilse yeter mantığı ile üretilmişlerdir diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle odada klima çalışmazsa faydalı olmazlar.

ince999' Alıntı:
Sayın Hüseyin bey Amonyaklı dolabın olumlu yanlarını yazmışsınız katılıyorum.Ama sadece benim sıkıntım ise karşılaştığım amonyaklı dolapların hiç soğutmaması sadece birazıcık serinlemesi,bundan dolayı yine sorayım Bu tür dolaplar sahiden buz gibi sogutuyormu?sogutuyorsa benim incelediklerimde hiç bir kırık çıkık patlak kacak olmadığına göre neden soğutmuyorlardı?
Benim bilmediğim bir arıza türü mü var bu cins dolaplarda.
Saygılar

Daha oncede yazmistim bu dolaplarda anahtar kelime ortam isisi. Otellerde muhtemelen konfor acisindan surekliu 20 derece ve uzerinde tutulurlar. Bu ortamda ustun sogutma beklenemez. Birde bu dolaplarda markada oldukca onemli. Ornegin daha once kaldigim evlerden birinde 6 ay LG marka absorbe sistem dolap kullandim. Ingiltere'de zaten hava sicakligi bahar aylardinda bile 10 dereceyi pek gecmedigi icin ve evdede ben evde yokken kalorifer yanmadigi icin dolaptaki butun sebzelerin buz tuttugu zamanlar oldu. Bu yuzden en dusuk ayarda calistirdim cogu zaman. Yani sadece buzluk bolumu degil butun dolap neredeyse buz tuttu. Fakat ortam sicakligi biraz arttiginda ve dolap tika basa dolduruldugunda sadece buzlugun yuzeyine degen yiyecekler buz tutuyor buzluktaki diger yiyecekler ise sadece soguk kaliyordu.

Bu dolaplarin verimi icin cok sicaklarda kullanilmamali ve cok sikisik doldurulmamali.

3 sistem buzdolaplarında biraz da dolabın keyfinin yerinde mi olması lazım pek anlayamadım. Küheylandaki Faik buzdolabının dışarısı 30 derece sıcakta üstelik de kapılar camlar kapalıyken en alt raftaki karpuzu dondurduğu da oldu. 20 derecelerde vasat bir serinletme yaptığı da oldu. ???

Arkadaşlar 3 sistem buzdolapları için bu foruma üye oldum. Konun tamamını hatta internetteki diğer kaynakların çoğunu okudum. Müsadenizle birşey sormak istiyorum. Bağ evimde kullanmak üzere ikinci el bir elektrolüx 3 sistem dolap aldım. Ama rezistansları olmadığı için sadece tüple çalışacak. Bu da benim için yeterli ? Ürünü aldıktan sonra küçük tüp takıp hemen denedim. Maksimum ayarda ilen yaklaşık 3 saatte buzluktaki pet şişeyi buz yaptı. Diğer alan ise -2 dereceyi gördü. Bu değerler normal mi ?

Birde tüplü buzdolabında dedantörün önemi olduğunu buradan okudum. Benim için tüpün çok uzun gitmesi çok önemli. Bunun için hangi dedantörü kullanmam gerekli ? Birde forumda amonyak gazının 7-8 yıl ömrü olduğunu okudum. Fakat 1975 model buzdolaplarının halen çalışmaya devam ettiğini de okudum. Bunlardan hangisi doğru ? Dolabı ev içerisinde kullanacağım için baca çıkışını bir boru ile ev dışına vermem yeterli mi ? Yani sonuçta aynı oda da yatan birilerinde olacak. Ne kadar güvenli olur ? Son bir soruda performans için fan takmanın daha iyi olduğu yazıyor. Fanı tam olarak nereye takacağız ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1

2.jpg

3.jpg

Bolabı dedantörsüz kullanmayın, muhtemel 30 mbar olmalı, ev tüpü 12 kg ve dedantörle kullanabilirsiniz. Ayarı çeşitli denemeler ile kendinize uygunu bulabilirsiniz.
Dolabı yerden yüksek bir yerde çalıştırın,fan ev içinde gereksiz. 3. resimde bacanın altında yanma haznesine toz pislik
gitmesin bacayıda metal boruyla dışarı verdinizmi sorunsuz uzun yıllar çalışmaya devam eder.

Soğuk mevsimde bu değerleri gördüyseniz yazın biraz daha düşük performans göstermesi sizi şaşırtmasın normaldir.
Yazın çok sıcaklarda bolabın arkasını duvardan biraz uzaklaştırarak sıcak havayı daha hızlı tahliye etmesi yeterlidir.

3 sistem buzdolapları amonyak gazında kaçak olmadığı sürece uzun yıllar çalışır. Gaz (amonyak) sızıntısı olursa ki darbe alma yada pas çürüme gibi nedenle olabilir bu durumda ağır bir koku yayarki bu durumda hava solunmadan ortamın terk edilmesi çok önemlidir.

Selamlar

Üstad cevabın için teşekkür ederim. Amonyak gazı el alttaki plastik kabın solundaki parçada mı ? Küf vs önlemek için o parçayı boyasak performansta düşme olur mu ? Baca çıkışı en fazla ne kadar uzun olabilir ? Dolap ile ilgili şunuda yaparsan iyi olur diyeceğin önerin varsa yazarsan memnun olurum. Kolay gelsin..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri