3 Günde Trabzon, Rize Ve Batum'da Nereler Gezilebilir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,764

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Merhaba,

Bir arkadaşımın "3 günde Doğu Karadeniz ve Batum'da nereler gezilebilir?" sorusuna yazdığım cevabı buraya da aktarıyorum. Belki birilerinin işine yarar :smiley:

Yolculuk Trabzon Havaalanı'ndan cumartesi sabah başlar ve yine Trabzon Havaalanı'nda üç gün sonra (pazartesi) akşam biter.

CUMARTESİ
09:00 Havaalanından Hıdırnebi Yaylası'na yola çıkış. Gitmeden mutlaka tesisi arayıp kahvaltı servisinin olup olmadığını sorun 05337111710 Cevdet bey.
10:00 Yaylaya varış ve Yaylakent tesislerinde kuymaklı, kayganalı yöresel kahvaltı isteyin.
11:00 Yayladan ayrılış, Ayasofya Müzesine hareket
12:00 Müzeye varış. Bahçesinde çay içmeyi unutmayın :smiley:
13:00 Müzeden ayrılış. Meydana hareket.
13:15 Aracı Meydan yakınında bir otoparka parkedin. Uzun Sokak'tan Tabakhane'ye kadar yürüyün. Uzun Sokak'ta Beton Helva'ya uğramayı unutmayın :smiley:
14:00 Öğle yemeği için Uzun Sokakta Çardak Pide'de pide yiyebilirsiniz yada Akçaabat köftesi yemek için Akçaabat'ta Körfez Köfte'ye (15 dk) gidebilirsiniz.
15:00 Sümela Manastırına doğru hareket
16:00 Manastıra varış. Manastıra yürüyerek çıkmanızı tavsiye ederim :smiley: Ama yarım saat o yokuşu çıkamam derseniz arabayla da yolun neredeyse tamamını katedebilirsiniz.
18:00 Sümela'dan geri dönüş yolu üzerinde Coşandere alabalık tesislerine hareket.
18:15 Coaşnderede tereyağlı alabalıklarınızı söyleyin :smiley:
19:00 Trabzon merkeze hareket; Boztepe
19:40 Boztepeye çıkın, iyice dolaşarak kendinize güzel manzaralı bir yer bulun. Semaverde çay söylemeyi birde buradan beni aramayı unutmayın :smiley:
20:30 Bu saatten sonra Meydanda ve Uzun Sokakta akşam gezmesi yapabilirsiniz. Meydandan Çömlekçiye inebilirsiniz ama o saatte Çömlekçide az biraz dikkatli olun ;) Çay sefanıza Ganita'da yada Faroz'daki balıkçı kahvesinde devam edebilirsiniz. Akşam 10dan sonra bir çok yer kapanır, ona göre hareket edin...

Burada benim tavsiyem; Trabzon merkezden 1.5 saat uzaklıkta olan Uzungöl'e bu akşam yola çıkın. Böylelikle zamandan çok büyük tasarruf etmiş olursunuz... Uzungöl etrafına yapılan beton duvarlar yüzünden eski güzelliğini kaybetti ama yine de görülmeye değer. Konaklamayı da burada yapabilirsiniz. Gölün doğusunda İnan Kardeşler gibi gayet temiz ama pahalı konaklama seçeneklerinin yanında, Gölün kuzeyinde ve güneyinde kalan bölgelerinde her bütçeye uygun pansiyon ve oteller var...

PAZAR
07:00 Kahvaltı
07:30 Göl etrafında dolaşma
08:00 Dilerseniz Gölün üstündeki yaylaya çıkabilirsiniz. Manzarası çok güzeldir...
09:00 Göl kenarına geri dönüş. Göl kenarında Laz böreğiyle birlikte çay molası ve Uzun Gölden ayrılış.
11:00 Çamlıhemşine varış, kısa bir çay molası yada acıktıysanız yemeğinizi burada yiyebilir yada Ayderi tercih edebilirsiniz.
11:30 Ayder'e varış ve yemek zamanı :smiley: İsmini unuttum, Ayder merkezden yukarı doğru çıkarken bir kaç yüz metre sonra sağda ağaçlar arasında büyükçe alanı olan bir yer vardı. Çok da güzel kavurma yapıyordu amcam :smiley:
12:30 Ayder ve çevre gezisi.
13:30 Zilkaleye doğru yola çıkış.
14:30 Zilkaleye varış ve çevre gezisi.
15:30 Zilkaleden yola biraz daha devam edip Zilkale Pansiyona yerleşin :smiley: Akşam yemeğinizi de burada yersiniz. Yemeği de konaklaması da gayet uygundur. İşletmecisi Murat'ın telefonunu bulur gönderirim size. Gitmeden mutlaka arayın ki açık olup olmadığını sorun. Açık değilse Ayder'de kalabilirsiniz veya yola devam edip Batum'da konaklayabilirsiniz.

Bugün içinde önerebileceğim iki şey var; Eğer rafting yapmak isterseniz Ardeşenden Çamlıhemşin yoluna girdiğinizde yol üzerinde bir kaç tane rafting merkezi var. Bunlardan biriyle anlaşabilirsiniz. Yada Zilkale Pansiyona yerleştikten sonra Palovit Şelalesine gidebilir, mayonuz varsa suya girebilirsiniz ama soğuk olabilir :smiley: Palovit Şelalesine yürüyerek de gidebilirsiniz aracınızla da. Murat size yolu tarif eder.

Bu arada kiraladığınız aracın yurtdışına çıkışı için vekaleti yoksa bu akşam (pazar) Hopa'ya (2 saat) yola çıkın. Ya Hopa'da konaklayın, sabah minibüsle Batum'a geçin yada aracı gece Hopa'da otoparka bırakın minibüsle Batum'a geçip orada konaklayın.

PAZARTESİ
07:00 Kahvaltı
07:30 Pansiyondan ayrılış
09:30 Hopa'dan Batum sınır kapısına varış. Sınırdan pasaportla geçebileceğiniz gibi sadece nüfus cüzdanınızla da 15 TL çıkış harcı ödeyerek Batum'a kolayca geçebilirsiniz.
10:00 Batum'a varış. Yemek için sahil yolundaki restaurantları seçebilir yada şehrin içine dalabilirsiniz. Mekanların lüks görüntüsü sakın sizi aldatmasın. Salaş bir yerde kişi başı 8-10$'a doyarken, iyi bir restaurantta bu rakam 15$ olur :smiley: Türkiye'den döviz götürüp Batum'da bozdurmayın, iki kere komisyon ödeyeceğiniz için zarar edersiniz. Batum'da TL kullanabilirsiniz yada herhangi bir döviz bürosunda TL - Lari çevrimi yaparak tek komisyonla kurtulabilirsiniz. 1 yada 2 öğün yemek yiyeceğiniz için 50-100 TL arasında bir parayı bozdurmanız yeterli olacaktır. Şehrin içinde ve sahil taraflarında çok güzel ve modern binalar var. Çok güzel pasajları ve opera binası var, gezin görün :smiley: Gürcistan'da yakıt Türkiye'ye göre daha ucuz olduğundan deponuzu boş götürün, doldurup getirin :smiley:
13:00 Batum'dan ayrılış. Fazla geç kalmayın, ülke sınırından geçeceksiniz ve kapıda kuyruk olabilir. Böyle bir durumda uçağınız olduğunu söyleyerek rica edin ve sıranın önüne geçin.
16:30 Trabzon Havaalanına varış...

Etiketler

Sedat Bey detaylı anlatım ve program için teşekkürler. Ağustos sonu Artvin ve dolayısıyla batum için program oluşturmaya çalışıyorduk. Bu yazı gezi programımız için güzel olacak.

Ynt: 3 Günde Trabzon, Rize Ve Batum'da Nereler Gezilebilir?

Öncelikle bilgiler için teşekkürler. Gerçekten aydınlatıcı bir yazı olmuş.
zilkale pansiyonu internette arattığım da ise, Cavit, Musa ve Ziya LİMAN isimleri çıkıyor. Acaba sahipleri mi değişti yoksa Murat bey ayrıldı mı? Yada ben yanlış yere mi baktım?

Düzeltmek istediğim çıkış harcı olarak 1 tl kalktı pasaportlada çıksan nüfus cüzdanıylada çıksan artık 15 tl alıyorlar.

Zilkale pansiyonun iletişim bilgilerine bende ihtiyaç duyuyorum

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Serdar Bey,
Teşekkürler....

Arkadaşlar kusura bakmayın, yoğunluktan gözümden kaçmış konu.

Kerem bey konuyu güncelledim, çok teşekkür ederim.

Serdar bey iletişim bilgileri için size de çok teşekkür ederim.

Çok teşekkürler aklımdaki bir plandı

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzel anlatım için teşekkürler....
Şunun üzerine bir daha bastıralım da o kadar yoldan geri dönmesin gidecek arkadaşlar...
Gürcistan ve hükümetimiz arasındaki ikili anlaşmaya göre sınır kapısından geçişler SADECE PASAPORT VEYA NÜFUS CÜZDANI ile 15 TL çıkış harcı ödenerek yapılabilecektir..... Nüfus cüzdanından ve pasaporttan başka yanınızda ne olursa olsun (ehliyet, bazı kamu kurumlarına mahsus kimlik belgesi, nüfus cüzdan sureti.....vs ) geçişe izin verilmemektedir. Kapıdan dönen bir sürü kelli felli adam görmüştüm...Açılın ben vali yardımcısıyım.............diyen bile oldu.....:smiley: Bir de özel araçla geçecekseniz, ya aracın ruhsat sahibinin yanınızda olması gerekmekte, veya araç ruhsat sahibinin aracın yurt dışına çıkışına muvafakatname (noterden) vermesi gerekmektedir.
Gidecek arkadaşlara güzel vakit geçirmelerini temenni ederim....:smiley:

Çok teşekkürler Kadir hocam. Özellikle araç konusu çok önemli ;)

tommycan' Alıntı:
Bir de özel araçla geçecekseniz, ya aracın ruhsat sahibinin yanınızda olması gerekmekte, veya araç ruhsat sahibinin aracın yurt dışına çıkışına muvafakatname (noterden) vermesi gerekmektedir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR