28 Günde Usa, Niagara, New York, Atlanta, Milli Parklar, Orlando, Miami, Disney, Universal ....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cyagiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,453

cyagiz

Yeni Üye
2014 yazı için üç aile toplam 11 kişi olarak 28 günlük ABD gezisi planladık. 10 Haziran 2014 günü yola çıktık ve hayatımızın en uzun ve en güzel gezisini tamamladık. Bu yazıda gezi ile ilgili bilgiler, bazı ipuçları ve son olarak uzun metrajlı bir gezi videosu linki bulabilirsiniz.

ABD Gezisi Video 1 - https://vimeo.com/100669803
ABD Gesizi Video 2- http://vimeo.com/100641823
ABD Gezisi Video 3 - http://vimeo.com/100648779
ABD Gezisi Video 4 - http://vimeo.com/100946295
ABD Gezisi Video 5 - http://vimeo.com/100984228
ABD Gezisi Video 6 - http://vimeo.com/101114143

Öncelikle maliyetleri bölmek için 7-8 ay öncesinden uçak bileti, otel, Tema park ücretleri, araç kiralama gibi ödemeleri yapmaya başladık. Böylece yola çıktığımızda sadece yeme içme ve alışveriş bedelleri kalmıştı. sizlere de tavsiyem bu şekilde yapmanız. Hem bir çok hizmeti erken aldığınız için daha ucuza alabiliyorsunuz.

Gezi öncesi
En önemli konu vize. Ancak aBD vizesi almak sanıldğı kadar zor değil. İnternet üzerinden başvuruları yapıp kendi başınıza randevu alabilirsiniz. Görüşmede gezi planınızı götürmeniz faydalı olacaktır. Sonuç olarak amacınızın turistik olduğunu anlatabilirseniz sorun olmaz 10 yıllık vizenizi alırsınız. Biz 2009 yılında vizemizi almıştık. O günden bu yana 9 kez ABD ye gittik. ancak en kapsamlısı bu gezi oldu. Vizesi olmayan arkadaşlarımızda rahatça vizelerini aldılar. Sonra fiyatları takip ederek 1350 TL gidiş dönüş olmak üzere THY den biletleri aldık. Sonrasında günlük olarak gezi programımızı yaptık. Ve hotels.com dan otel rezervasyonlarımızı yapmaya başladık. Araç kiralamak için şirketlerin siteleri ve havaalanında kiralama yapmak pahalı oluyor. bunun için broker siteleri deneyebilirsiniz. İndirimli alım yaptıkları için kesinlikle çok daha cazip oluyor. Biz happytoursusa.com adlı siteyi kullandık, aynı zamanda rentalcars.com da tercih edilebilir zaman zaman her ikisinden biri ucuz oluyor. 2 adet 7 kişilik Dodge Grand Caravan araç kiraladık. Bu araçların içi çok geniş tüm koltuklar ayrı ayrı kapanabiliyor. Böylece çok bavullu gezilerde rahatlık sağlıyor. sonrasında Disney ve Universal tema parklar için giriş biletlerimizi de tamamladık.

1. Gün
İlk İstanbul Atatürk havalimanında buluştuk. Uçağımızın kalkması ile uzun bir tatil heyecanı hepimiz sardı. Yarı uykulu bir yolculuk sonrasında JFK havalimanına ulaştık. Pasaport kuyruklarının ne kadar sıkıcı olduğunu bildiğimizden koşar adım ilerleyip pasaport sırasına girdik. Bu kez fazla beklemeden 10 dakika içnide işlemler tamamlandı ve havalimanından çıktık. JFK de terminallar arasında ücretsiz tren hattı var. Ona binerek Federal Circle denilen durağa gittik. Araç kiralama şirketleri burada. Araç seçimi size kalmış. Ödediğiniz türdeki araçların olduğu yere gidiyorsunuz. Hepsinin üzerinde anahtarı var. bunlar arasında en az km yapmış olanları bulup hemen yola çıktık. İlk günlerde New York konaklamamız yok. 3 saat kadar yol gittikten sonra sanıyorum gece 01 gibi yol üzerindeki otelimize geldik ve konaklamamızı yaptık.

2. günümüzde Niagara şelalerini gezdik. Bence imkanı olan her insanın görmesi gereken yerlerden biri. Muşhteşem bir doğal güzellik. Ardından Erie gölü milli parkında kısa bir gezinti yaptık. Yolumuz Atlanta üzerinden Miami ye kadar sürecek. Genellilke günlük 5-7 saat kadar süren yolculuklarımız oldu. Yol üzerinde Gorge Biridge milli parkı, Hawk Nest milli parkı gibi yerlerde zaman geçirdik. Görüntülerde izlerseniz kısa kısa bu doğal güzellikleri görebilirsiniz.

Atlanta öncesinde bir Elijah mountain bölgesinde eğlence amaçlı yapılmış bir maden arama tesisine girdik. Burada kovalar ile kumlu toprak satın alıyorsunuz. Madenciler gibi, akan suda verilen elekler ile değerli taş arıyorsunuz. Çocuklar ile birlikte çok eğlendik. Taşlarımızı veirlen poşetlere koyup ayrıldı.

Bir sonraki durağımız Atlanta. Atlanta'da coca cola world gezilebilir. Burada coca cola nın tarihten günümüze gelişimini gösteren etkinliklere katılabilir. Dünyanın farklı ülkelerinden 100 den fazla coca cola ürününün örneklerini tadabilirsiniz.

Atlanta sonrası artık miami ye doğru az bir yolumuz kaldı. Miami beach özellikle turistlerin yoğun olduğu sahil bölgesi. Restoranları ile ünlü. Fiyatlar uçuk değil. bizim tatil yörelerindeki gibi kazıklamıyorlar. KM lerce uzanan mükemmel bir plajı var. Ancak biz burada denize girmedik. Deniz için çok daha egzotik sakin bir planımız var. Neyse miami de ilk gün biraz dolaştık. İkinci gün denizede gireceğimiz Key west yoluna girdik. Okyanusa dağılmış yüzlerce adacığı birleştiren bir yoldan Keyweste gidiliyor. Yaklaşık 4 saat sürüyor. Fakat biz yolun ortalarında Islamorada adlı kasabaya kadar gittik. Zamanımız kısıtlı olduğu için... Islamorada nın hemen çıkışında sol tarafta deniz kenarında güzel bir alan var. En fazla 8-10 araba park edeiblir. Denize sıfır ağaçlar altında harike bir piknik alanı. Biz burada denize girdik. Piknik yaptık. Sonrasında tekrar Miami ye döndük. Son gün ise Fort Laudardale de tekne turu yaparak milyon dolarlık malikanelerin arasında hoş bir gezintimiz oldu.

Miami de kaldığımız 3. gün tamamlandı ve Orlandoya yola çıktık. Sanıyorum 5 saat kadar süren bir yolculuk sonunda Orlando ya vardık. Orlanda tema parklar cenneti. Fakat çok zaman ayırmak gerekiyor. Her park için mutlaka bir gün gerekli. Yoksa gezemezsiniz. Hepside birbirinden güzel. Biz burada 12 gün kaldık. Universal stüdyoları 2 parktan oluşuyor. Disney ise 4 ayrı parka sahip. SAdece bunlar için 6 gün gerekli. Ayrıca Seaworld tavsiye edebilirim. Bunun için de bir gün eklemeniz gerekir. Parklar ile ilgili bir çok görüntümüz videolarda mevcut. Hem çocuklar hem gençler hem yetişkinler için eğlenceler mevcut.

Orlando da ayrıca 2 büyük outlet var. Premıum outlets adıyla bilinen bu yerlerde bir çok dünya markası ürünlerini ülkemizin en az yarı fiyatına hatta daha ucuza alabilirsiniz. Ancak her bir outlet de 150 den fazla mağaza var. Kısa sürede gezmeye imkan yok.

Orlando günlerimiz bittikten sonra Washington üzerinden New yorka yolculuğumuza başladık. Yine günlğük 5-7 saatlik yolculuk ve otel konaklamaları sonrasında Washington DC ye vardık. Washington da ulusal havacılık müzesine gittik. Havacılığın geçmişten günümüze gelişimini gösteren onlarca uçağı hatta Discovery uzay mekiğini burada görebilirsiniz. Washington da çok daha fazla müze mevcut fakat biz diğerlerine gitmedik. Ertesi gün özellikle alışveriş için eyalet vergisinin olmadığı Delaware eylatindeki Rehobooth Beache gittik. Burada 4 gün kaldık. Burada Tanger outlet ler var. Yine uygun fiyatlara alışveriş yapabileceğiniz bir bölge. Ayrıca 1 saat uzaktaki Ocean City gündüz ve akşam gezmeleri içni güzel bir sahil kasabası. Tavsiye ederim.

4. günümüzü burada doldurduktan sonra sabah erken saatlerde yola çıktık. Pensylvania eyaletinde ilk durağımız Lancester oldu. Burada teknolojiyi reddeden Amish diye adlandırılan Hristiyan topluluklar yoğun olarak yaşıyor. Onların yaşamlarını görebilirsiniz. Ayrıca nostaljik bir buharlı tren turu yapabilirsiniz. Görüntülerde mevcuttur. Öğle saatlerinde buradan ayrılıp Philadelphia ya gittik. burada Philly Steak diye adlandırılan ekmek için et yapan dünyaca ünlü bir yer var. Pat in yeri olarak geçiyor. Bizde belgeselerde gördüğümüz bu yere bir kez daha gittik. Lezzet gerçekten mükemmel. Salaş bir yerde biraz da kuyrukta bekledikten sonra bu lezzeti tatmanızı tavsiye ederim.

Akşama doğru New Yorka vardık ve otelimize geçtik. Otelimizi her zaman Manhattan dışında seçiyoruz. Çünkü fiyatlar 2-3 kat daha ucuz. Otelimiz Queens bölgesindeydi. Metroya 7 dakika yürüme mesafesinde. Metro ile 3 durakta Manhattan merkeze ulaşılıyor. Her zaman bu tür otelleri tavsiye ederim. Hep Manhattan da otopark ücretleri anormal seviyelerde. Otellerin de otoparkları ücretli. Manhattan dışında ise otellerde ücretsiz otopark mevcut.

New york artık gezimizin sonu. Hepimizde yapılan 9000 km nin yorgunluğu var. Klasik gezilebilecek olan Brooklyn Köprüsü, Time meydanı , China Town, Little Italy gibi yerlerin gezilerini tamamladık. 3 gün NYC de kaldık. Sonrasında 7 temmuz 2014 tarihinde THY ile güzel ülkemizde döndük.

Biraz kısa anlatmaya çalıştım. Tabiki gezinin detayları çok fazla. Tavsiyem hiç bir zaman turla gitmeyin. Eğer biraz ingilizceniz varsa yeterli olur. Kafanıza göre plan yapın. ABD nin içlerine girin, gerçek yaşamlarını görün. Hatta sorularınız olursa plan tavsiyeleriniz olursa yazın elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Etiketler
Ynt: 28 Günde Usa, Niagara, New York, Atlanta, Milli Parklar, Orlando, Miami, Disney, Universal ....

kardeşim yazını bikaç kez okudum ve videolarınıda bir kaç kez izledim. çok güzel bir gezi olmuş ve çok güzel planlamışsın , bende böyle birşey planlıyordum ve biraz çekiniyordum artık içimde çok fazla yapabilirmiyim diye bir endişe kalmadı.
kafamda bir çok soru var bunları mail yoluylada olsa sana sormak isterim rahatsız etmezsem. yardımcı olursan sevinirim.
mail adresim : haydarsutcu@gmail.com
kendine iyi bak selamlar
haydar

Ynt: 28 Günde Usa, Niagara, New York, Atlanta, Milli Parklar, Orlando, Miami, Disney, Universal ....

haydar sütcü' Alıntı:
kardeşim yazını bikaç kez okudum ve videolarınıda bir kaç kez izledim. çok güzel bir gezi olmuş ve çok güzel planlamışsın , bende böyle birşey planlıyordum ve biraz çekiniyordum artık içimde çok fazla yapabilirmiyim diye bir endişe kalmadı.
kafamda bir çok soru var bunları mail yoluylada olsa sana sormak isterim rahatsız etmezsem. yardımcı olursan sevinirim.
mail adresim : haydarsutcu@gmail.com
kendine iyi bak selamlar
haydar

mail adresine bilgi gönderdim, her zaman her türlü bilgiyi bana sorabilirsin, elimden geldiğince tur planının için yardımcı olmaya çalışırım. selamlar

çok teşekkür ederim seni daha rahatsız ederim kardeşim.

Tur fiyatlarının kişi başı ekstra turlarla beraber 15000 TL yi bulduğu ve eşimle ikimizin 30000 TL bütçemiz olmadığı ve bukadar yoğun zamanımız olmadığı için hep turla avrupayı gezdik, şimdiki niyetimizde 10 gün kadar ayırıp ispanya portekizi gezmekti. ABD benim için erişilmez biryer gibi dururken bu yazınızı okuduktan sonra maliyeti bilmesem de acaba mı hissi uyandı. Acaba tatiki 10 günden 14 güne çevirsek avrupa seyahati (tursuz) maliyetini biraz arttırsak sizin gezinizin (28) gün, yarısı bir zamanda avrupa seyahat maliyetinin ne kadar üzerine çıkarız ve 14 gün yerli olur mu, mesela orlando tema parkların hastasıyım, tabiki sizin gezdiğiniz tüm yerleri gezmek isterim.

Sormak istediğim şey şu, siz 28 günde koştur koştur mu gezdiniz yoksa 1 gün yeten yerde dinlenmek adına 3 gün mü kaldınız? İşim özü şu 28 gün yerine 14 gün kalsam, belli bir yerde araba belli bir yerde uçak kullansam ya da sizin gibi newyorka inip orlandoya gidip tekrar nweyorka gelmek yerine orlando havaalanından gezime başlayıp newyorkta bitirsem ya da tam tersi dönüş newyork olsa yada buna benzer bir rotada gerçekçi olarak zevk almak adına minimum kaç gün gerekir?

İkinci ve son sorum maliyet ne olur böyle bir gezi için, eşimle ben gidicem ve bebeğimiz olduğundan (2 yaşında bırakıcaz mecburen) belkide son başbaşa özgürce gezimiz olacak uzun bir süre. Böyle bir tatili kaç ay önceden planlamak gerekir ve maliyeti ne olur, normal şartlarda avrupa seyahati 6000-7000 tl ye mal olur 2 kişi için, bu gezi 20000 tl vb şekilde çok yüksek olursa elbette bütçemizi çok aşar ve abd planımızı emekliliğe atmış oluruz,

Sizin ve bu forumdaki diğer tecrübeli dostlarımın yanıtlarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Ben bugüne kadar Avrupa turu yapmadım. Ancak ABD ye 10 kez oldu sanıyorum gittim. O yüzden Avrupaya kıyasla bir şey diyemem. Fakat 2016 ekimde yapacağımız tur için daha yeni maliyet çıkardım. bizim tur 20 gün sürecek. Dahil olanlar,
Uçak bileti,
Yemek (maliyet çok dğeişken biz makul fiyatlara göre hesap yaptık)
4 gün tema park ücretleri
Otel ücretleri
Araç kiralama bedeli

Toplam 14 bin tl civarı bir rakam tutuyor.

Zaman kısıtlıysa tema parklara daha fazla zaman ayırıp orlando da tatil yapmak bence çok daha iyi olur. Diğer türlü çok yorucu olur. orlando otelleri ucuz o yüzden fiyat çok daha makul olur.

Direk maimi ye gidin. 2-3 gece orada kalın
Orlandoya geçin normalde tema parklara 7 gün kadar ayırmanız lazım, yorucu olduğu için aralara boş günler koymalısınız. O günlerde de alışveriş yaparsınız.

Bunun yanısıra 2 saat kadar uzaklıkta sanıyorum günü birlik Daytona Beach gibi yerlere gider harika bir tatil yaparsınız.

Miami gidiş dönüş biletler, 1600 tl ye var
Orlando otelleri 40-60 dolar arası gecelik oda ücretleri
Miami de 80-100 dolar arası bulunur
Yemekleri düşük maliyetli hesaplarsak 2 kişi, öğle ve akşam olmak üzere toplam günlük 50 usd hesaplanabilir.

tahminimie göre 10 bin civarı bir bütçeyle gidilir, başka soracaklarınız olursa bana yazaiblirsiniz. elimden geldiğince yardımcı olurum.

selamlar

Hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim, yıllar önce cesaret edip başladığım yurtdışı seyahatime italya, fransa, almanya,hollanda, belçika, lüksemburg, mısır, kıbrıs ile sürdürdüm, amerika benim için erişilmez bir yer olarak gelirken yazılarınız sayesinde kafamda soru işaretleri uçuşmaya ve inanılmaz bir heyecan fırtınasına kapıldım, neden olmasın demeye başladım. Sanki şimdiye kadar asla yapamam dediğim paraşütle atlama düşüncesindeyken sizin yazılarınız aldı beni uçağa bindirdi paraşütümü giydirdi ve sizin hadi cesaret et ve atla deminizi bekliyor ve birazda aşağıya iktirmenizi bekliyor gibiyim.

Öneriniz çok hoş ancak ben yinede sizin gezinizin bir benzerini yapmak isterim, belki tüm tema parklar yerine hani görmeseydim çok bişey kaybetmezdim dediğiniz tema parkları es geçebilirim, ya da gittiğiniz yerlerde buraya 2 gün fazla geldi 1 gün yetermiş dediğiniz yerler olabilir, belkide siz newyoktan başlayıp newyork a tekrar arabayla dönüp 10000 km ye yakın yaptığınız için uzun bir zamana ihtiyacınız vardı belkide ben newyorktan gezime başlayıp oraları bitirip yerel uçakla newyorktan orlandoya geçer oradan arabayla miami ve diğer bölgeleri gezebilirim. Nwweyorktayken niagara washington dc ye falan gidebilirim ne dersiniz 14-15 gün kafi gelir mi, böyle bir geziyi nasıl maliyetlendirebilirim o kaça çıkar acaba 2 kişi toplam 10000 - 12000 civarı falan mı?

Şuan cesaretlenme aşamasındayım, benimde planım 2016, hangi ay uygun bilemiyorum, mayıs-haziran mı eylül-ekim mi yoksa noelde mi gitmeli fikrim yok ama yağmur olmamalı. Bunu basit bir tatil planı olarak görmeyin benim için, hayatımın bundan sonrasına yöne vereceksiniz büyük ihtimalle yaşam tarzımı değiştireceksiniz, o yüzden her kelimeniz benim için çok önemli. Hayatta yapamam dediğim şeylerin yapılabilir olduğunu görürsem hayatım muazzam şekilde değişecek aslında. Korkularım gidecek.

Eğer o cesareti içimde hissedersem detayları için (hangi havayolu firması, hangi oteller, müzeler ve temapark biletleri nereden nasıl alınır, araç nasıl kiralanır, vize nasıl alınır, nerede yemek yenir, nereler gezilir vb) sizinle özel olarak görüşmek isterim kabul ederseniz. Avrupaya hiç gitmedim dediniz belkide sizi de o konuda ben cesaretlendiririm.

rica ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım söylediğim gibi..

Bende ilk gittiğimde çok tedirgindim, ama hiç düşündüğün gibi değil. Trafik çok rahat, güvenlik problemi bugüne kadar hiç yaşamadım. Yani engel olabilecek ir şey bulunmuyor. Benim rota 15 güne sığdırılabilir diye tahmin ediyorum.

Tema parklarda bazıları elenebilir, ben bir ara rota maliyet planlaması yapıp bildiririm. 12 bin TL lere tahminime göre olur.

Yazın anormal derecede sıcak oluyor. Ayrıca okullar tatil olduğu içni parklarda aşırı kalabalık nedeniyle sıra bekleme derdi var. Sıra bekleme derken mesela x bir etkinlik için bir parkta 45 dakika ile 2 saat arası sıra beklenebiliyor :smiley: böyle etkinliklerden her parkta 15-20 yer olduğunu düşünürsen ne demek istediğim anlaşılır.

eylül sonu-ekim ve kasımın ortalarına kadar ideal tarihler bence.

Bu arada yukarıda yazan Haydar kardeşimiz de tavsiyelerim ile cesaretlenip vizesini aldı, onun içinde bir plan yaptık sanıyorum bu yıl sonbaharda yola çıkacak

Gerçekten çok teşekkür ederim,

Eylül 2016 için plan yapabiliriz o halde, bende bu sürede para biriktirmeye başlarım. Sizin uygun olduğunuz bir zamanda rota konusunu ve nasıl bir hazırlık yapmam gerektiğini konuşabiliriz. Mail adresim cdsoft_ware@hotmail.com

Haydar üstadımızın rotası ve yapacağı gezi de seneye planlayacağımız gezimize referans olabilir, kendileri de plan ve tecrübelerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

Size mail attım uygun zamanımızda bakarsanız sevinirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri