24 Kasım Öğretmenler Günü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fosilbulent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,232
Ynt: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Tüm öğretmenlerimizin bu özel gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Forumu açtığımda, kulağıma hafif hafif gelen melodi hoş bir sürpriz oldu. ''Pavane'' başarılı bir seçim. Teşekkürler.

Etiketler

Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun..

Benim canım ilkokul öğretmenim Nafiye Tuncel.. Hayatımda annemden sonra en değerli kadın.. Şu an ben ne isem temelinde onun taşları var.. Ve benim gibi kimbilir kaç kişinin daha.. Pek çok mükemmel öğretmenimiz vardır eminim.. Ama bu ülkede 100 tane Nafiye Tuncel olsaydı halimiz çok daha iç açıcı olurdu..Biliyorum..

[attachment=1]

Nafiye tuncel

Kutlamaları meslektaşlarım adına kabul edip,
Bende, yılda bir günde olsa hatırlanan meslektaşlarımın gününü kutlarım.

Site yöneticisi Sedat Paşam, ince fikriniz için teşekkürler :smiley:

Analar, babalar gibidir öğretmenlerimiz.. Toplumumuzun yapısını şekillendirerek, ülkemizin temellerini oluştururlar.. Bununla birlikte ülkemizde sahip oldukları yaşam koşulları içimi acıtıyor ve yine biliyorum ki, o mağrur duruşlarıyla hala Atatürk'ün birer meşalesi olarak yeni kuşakları aydınlatmaya devam ediyorlar.

Yolunuz düşerse bir ilkokulda öğrencilerin, öğretmenleriyle olan kucaklaşmalarını gözlemleyin derim.. Bizlerde bir zamanlar öyleydik, bizden öncekiler de.. Unutulmasaydı o anılar, bugün daha mutlu olurlardı eminim. Yüzlerinin bir gün değil, her gün aydınlanmasını dileyerek hepsinin ellerinden öpüyorum.

Öğretmen ailenin bireyi olarak bütün öğretmenlerimizin gününü kutluyorum.Dileğim kutlamalarla kalmayıp değerlerinin toplum ve devlet adına bilinmeleri üst seviyelere taşınmalarıdır.

Ben de kutluyoum öğretmenlerimizin bu özel gününü.

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmenlerimin ağıran her tel ak saç için af diliyorum.
Çünkü o saçları acımasız zaman değil, biz ağırttık.
Ellerinizden öpüyorum...

ATATÜRK'ÜN ÖĞRETMENLERE HİTABI
(KÜTAHYA LİSESİ - 24 MART 1923)

"Muallime hanımlar ve muallime efendiler bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.

Memleketimizi toplumumuzu gerçek hedefe gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir yücedir.
Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir.
Yalnız siz irfan ordusu mensupları sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

Biz iki ordudan birincisine vatan çiğnemeye gelen düşman karşısında kan akıtan birinci orduya -bütün dünya bilir bütün dünya şahit oldu ki- pek mükemmelen sahibiz. Vatanın dört sene önce düştüğü büyük felaketten sonra yoktan var olan bu ordu vatanı yok etmeye gelen bu düşmanı kutsal vatan toprağında boğup mahvetti. Yalnız bu orduya sahip olmakla işimiz bitmiş gayemiz bu ordunun zaferiyle son bulmuş değildir.

Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır. Milletimizi geçek mutluluğa kurtuluşa ulaştırmak istiyorsak bizi ölümden kurtaran ve hayata etkinüren bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyorsak bir an önce büyük kusursuz nurlu bir irfan ordusuna sahip olmak zorunluluğunda bulunduğumuzu inkar edemeyiz.

Eski idarelerin en büyük kötülüklerinden biri de irfan ordusuna layık olduğu önemi vermemeleridir. Eğer önem verilseydi geleceği emanet ettiğimiz sizlere gelecek kadar güvenilir bir mevki verilmesi gerekirdi. Henüz üç dört senelik hayata sahip olan milli idaremizde irfan ordusu ile layık olduğu kadar ilgilenilememiştir. Fakat buradaki mecburiyeti milletin münevverleri olan sizler elbette ki daha iyi takdir edersiniz. Bütün kuvvetimizi yalnız cephede toplamaya mecbur olduğumuz bu kısa süre içinde tabiatıyla irfan ordusuyla gereğince meşgul olamadık. Lakin Cenab-ı Hakk'a şükürler olsun ki düşman karşısındaki aziz ordumuz için harcadığımız bütün emekler mutlu sonucunu verdi.
Artık bundan sonra aynı kuvvet aynı faaliyet aynı istekle irfan ordusu için çalışacak ve birincide olduğu gibi bu ikinci ordudan dahi emeklerimizin faaliyetlerimizin mutlu ve başarılı sonuçlarını aynı parlaklıkta elde edeceğiz.

Arkadaşlar asker ordusu ile irfan ordusu arasındaki birliktelik ve alakayı belirtmek için şunu da ifade edeyim kıymetli bir eserden ordunun ruhu kumanda heyetidir deniliyor. Hakikaten böyledir. Bir ordunun kıymeti kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Siz öğretmenler sizler de irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizin ordunuzun kıymeti de sizlerin kıymetinizle ölçülecektir. İstiklal mücadelesinde üç dört senedir düşmanı topraklarımızda mahvetmek için yaptığımız savaşla ordunun ruhu olan kumanda heyeti değerlerinin yüksekliğini nasıl ispat etmişse bundan sonra yapacağımız yenilikler milletimize bir karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etmek savaşında da irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin aynı yeteneği ortaya koyacağınıza eminim.

Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum."

Tüm öğretmenlerimizin 'Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz.

Sonsuz saygılarımızla..

Ülker&Yavuz

[attachment=1][attachment=2]

Yazı devriminden sonra(1928),Atatürk'ün kara tahta başındaki resmi görülünce,O'na "başöğretmen" denilmeye başlanmıştı.
Aslında,adlandırmada geç kalınmıştı.
Kurtuluş Savaşı'ndan hemen sonra,bir İstanbul gazetecisi kendisine şöyle bir soru yöneltmişti:
-Yurdu kurtardınız.Şimdi ne yapmak isterdiniz?
Hiç duraklamadan şu cevabı vermişti:
-Milli Eğitim Bakanı olarak Türk Kültürünü yükseltmeye çalışmak,en büyük amacımdır.
Ondan sonra Atatürk nerede görünse,mutlaka orada bir okula girer,öğretmen ve öğrencilerle konuşurdu.
Bir gün Atatürk'ün yolu köy okuluna düştü.Tek sınıflı okulda bir genç öğretmen ders veriyordu.
Atatürk sınıfa girince,öğretmen kürsüsünü terk etti.
Atatürk: - Hayır,yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz,dedi.
Eğer izin verirseniz,bizde sizden faydalanmak isteriz.
Sınıfa girdiği zaman,Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir...

Çankaya'da bir ilkokul açılmıştı. Köşkün çevresinde bulunan bu okulu bir gün Atatürk ziyaret etmiş.

Öğretmen tahta başında öğrencilere ders veriyormuş.
Cumhurbaşkanı girer girmez saygı işareti vermiş, çocuklar ayağa kalkmış ve oturunuz işaretini verdikten sonra yüzünü tahtaya çevirerek derse devam etmiş.
Atatürk, beş on dakika ayakta ders dinlemiş ve çıkarken öğretmen yine aynı ses, aynı eda ile çocukları ayağa kaldırmış ve oturunuz işareti verir vermez derse devam etmiş.

Gazi kapıdan çıkarken yanındakilere: -Gördünüz mü öğretmeni? Cumhurbaşkanına önem vermedi, demiş ve ilave etmiş: -İlköğretmen vatanın en hayırlı elemanı. Onlar vatan çocuklarıyla o kadar kaynaşmışlardır ki, adeta çocuklaşmışlardır. Onların gözünde en sevgili öğrencilerdir. Bu öğretmen eğer dersini bırakıp saygısını göstermek için yanıma gelseydi ve çıkarken beni merdivenlere kadar geçirse idi, öğrencileri gözünde küçülür, belki prestijini kaybederdi. Öğrenci gözünde en saygılı, en büyük adam öğretmendir.

Atatrk

Okulda001

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR