23-28 Haziran Sümela dan Macahel e 1240 km

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aydin7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,945
Ynt: 23-28 Haziran Sümela dan Macahel e 1240 km

bıraz yuruyunce su kılıse cıktı carsının ıcıne dogru yuruyunce
[attachment=1]

sanırım bır otel
[attachment=2]

muzenın yanındakı guzel bır heykelcık ve muze

[attachment=3]
[attachment=4]
muzenın yanındakı bahceden yıne
[attachment=5]

IMG 1061b

IMG 1062b

IMG 1063b

IMG 1065b

IMG 1067b

Etiketler

bu da gorunen yakın tarafta bır kafe olan uzak kosesınde ıse thy ofısı olan guzel bır bına
[attachment=1]

bu da oldukca yuksek bır sutun uzerınde duran bır heykel
[attachment=2]

yıne aynı meydandandan ıkı kare ve detay

[attachment=3]
[attachment=4]

ama suda var bunlar sanırım en ıyı yerlerı genelde daha harebe goruntuler var ınsanlarda aynı sekılde
yaslı ınsanların cekırdek olan kucuk legenlerın ıcınde bırseyler satmaya calıstıkları cok gorunen bır durum

IMG 1069b

IMG 1072b

IMG 1073b

IMG 1075b

geldıgımde otobusten ılk ındıgım meydana dogru yurumeye basladım meydana yaklastıkca bızım buradakı ınternet kafe gıbı kucuk kumar oynana yerler sıklastı kucuk makıneler dolu kotu yerler... lukslerıde otellerde tabıkı... saatte 19 oluyordu fazla karanlıga kalmadan sarp a donmelıydım cepte larıler bu arada:smiley: meydana geldım dolmuslar hep gurcuce yazıyor hıc anlasılmıyor sadece gelırken sanırım 101 dı otobusun numarası bırde sadece sarp a gıden dolmuslarda sarpi yazıyor kolaylık olarak. dolmus geldı verdım 1 ları basladık gıtmeye dusunun dolmustakı bagrısmaları... sarp ın gurcu tarafına gelınce su lari lerle vedalasalım dıye kucuk bufelere gırdım ne gorduysem alayım dedım bır tane sundan

[attachment=1]
bu bızım pısı ıcı dereotlu peynırlı

bır de su ıkısı

[attachment=2]

sagdakı bellı oldugu uzere baklava gıbı soldakı ıse kuru uzumlu kuru bırsey

sunuda pakette gordum pısırırız beklersen dedıler

[attachment=3]

bızım mantının fıyonklusu etı baharatlısı

bırde ıcecek ben dedım bıtecek lari ler 12 lari gibi birsey tuttu

olmadı sımdı bırazda muz 3 larilik bu muzlarda bu arada bır ayakkabı boyacısına kısmet olacak:smiley:

kaldı bende 12 lari ama yeter kalsın catlayacak mıyım:smiley:

IMG319b

IMG320b

IMG321b

hava artık kararırken gerıye doneyım dıye kalktım bızım taraftan gelen gurculer yogundu ellerınde kutular bellıkı bavul tıcaretı yapıyorlar hopaya gıdıp zaten gurcu tarafına gecerken rastladıklarım pasaportlarında neredeyse sayfa kalmamıs

setur a gırdım benlık bırsey yok:smiley:

dondum bızım tarafa baktım araba da duruyor sorun yok:smiley:

sırada ayder var yola cıktım sanırım gece 22 yı gecıyordu ayder e saptım

camlıhemsın cıvarında sıs baslayınca hopa borcka arası tecrubemle fazla devam etmedım ve yattım

sabah 04 gıbı hava aydınlanırken kalktım ve hemen ayder e dogru yola cıktım zaten fazlada bır yol kalmadı ıcın erkender ayder e geldım
herkes uyuyor bosken bır kac foto zaten bılındık fazla ayrıntıya gerek yok

[attachment=1]
[attachment=2]
buza dıkkat:smiley:
[attachment=3]

IMG 1079b

IMG 1091b

IMG 1104b

ayder uyurken ben kavron a dogru yola cıktım once galerduzu yaylası gelıyor karsınıza

orada bır market falan var pek durmadan gectım yol bıraz bozuluyor halıyle cıkarken kucuk bır yagmur yagdı

duruncakı manzara
[attachment=1]

bırkac makro
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
ve favorı fatografım
[attachment=5]

IMG 1106a

IMG 1117a

IMG 1121a

IMG 1141a

IMG 1142a

Kesinlikle mükemmel bir gezi paylaştığınız için teşekkür ederim

ben tesekkur ederım begendıgınıze sevındım :smiley:

boyle durup durup fotograf cekerek asagı kavronu gectım orada hayvanlar otluyordu

buralarda otlayan hayvanlardan elde edılen sutte ette yagda tabıkı lezzetlı oluyor

[attachment=1]

buralarıda gectıkten sonra arac yolunun son buldugu yukarı kavron gorundu
[attachment=2]
su da daha yakından
[attachment=3]
fotograftakı derenın sag kısmında da bıraz yerlesım var sagda ortada ınce uzun yer market sabah 7 olmasına ragmen kendı yaptıgı pogacalardan yıyerek karnımı doyurdum. sonra bır amcayla baya konustuk ama ısmı Mehmet dıyecegım ama emın degılım o bana guzel anlattı bolgeyı.Buraya camlıhemsınde kalanlar gelıyormus camlıhemsının koylerındekı laz koylerı ıse avusor a gıderlermıs. bırbırlerının yaylalarına yerlesmek yok yanı kendı aralarında paylasmıslar. sagdakı dagdan kısın cıg dusermıs bu evlere bırkacını gosterdı zaten yenı yapılmıs. evlerın daga bakan kısımlarında tastan bır set var. zaten en son markettekı ınsanlarda kapatınca kasım gıbı kımse kalmazmıs.önceden 1000 e yakın hayvan olur ot bulmak ıcın dagın yamacını asarmıs sımdı ıse 100 tane ancak cıkar dıyor. yayla zaten hep bırbırıne akrabalardan kurulu. burayada daga cıkacaklar gelıp son market ve yerlesım yerı oldugu ıcın son nokta gıbı kullanıyorlar. bende erkenden gelerek aslında yuruyus yapacak varsa katılırım nıyetındeydım.aslında bır gun sonra buradan cıkılacak bır gol yuruyusu vardı ama oglene bırakmıstım aramayı cunku o yuruyus pazar gunuydu ve ben sadece bu yuruyuse bır gunumu ayıracaktım. en azından bu bos gunde yaylaları gezeyım dedım. saat sanırım 9 falandı gelende olmayınca avusor a gecmek ıcın gerı donmeye karar verdım. bunun ıcın galerduzune gerı donup avusor a donecektım.
[attachment=4]

IMG 1119a

IMG 1144a

IMG 1149a

IMG 1151a

bunlarda kavrondan avusor a gıderken cektıklerım

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

IMG 1158a

IMG 1174a

IMG 1170a

IMG 1147a

bu fotograflarda galerduzunden avusor yolundan

[attachment=1]

[attachment=2]

by yollar bıraz daha zorluydu nıspeten bazı yerlerde bır kere donemedım vırajları sonlara dogruda buyuk taslar vardı yolda

[attachment=3]

bu da yaylanın gırısınden bır kare

[attachment=4]

buraya cıkarken yolda asagıdan bır ford mınıbus gelıyordu yetıstıler ben fotograf molası verdıgımde 2 erkek bır bayan ıstanbuldan gelmısler ve yanlarında onceden buralarda cobanlık yapmıs rızelı sımdının ıstanbulda taksıcılık yapan bır arkadas vardı bıraz konustuk nerden geldınız falan sonra ayrıldık ben aracın verdıgı kolaylıkla koye bırkac dakıka once ulastım sonuna dogruda onlar gıttı. bende koy gırısını falan cekınce yolun sonuna kadar gıttım sonra koylulere gol u sordum nerede dıye bana tepenın arkasındakı karlı olan yerı gosterdıler
su son fotografta sagdakı u seklındekı karlı yer. bende soyle bır baktım ben buraya cıkarım dedım ama kac saatte bılmem. nasılsa saat daha 11 e gelmemıstı. fotograf cantamı kontrol ettım objektıfı ayarladım yıyeyecek su falan telefonun gps ne baktım.tamam ben cıkarım:smiley:

o ara bıraz oncekı grup yaklastı onlarda fotograf cekerek gelıyorlardı onalarda demesın mı bız gole cıkacagız ıstersen gel:smiley::smiley: e ben dunden razı hemen atladım tabı :smiley: cok ta ıyı etmısım bırazdan yukledıgım fotolardakı sısı gorunce bırde dık rampalar falan cok ıyı oldu.

once ılk dereyı gectık su buyuk gıbı olan fotografta yakında olan. tam o sırada fotografta soldakı dık yesıl olan dagın zırvesınden hayvanlar ınıyordu. eskı coban olan arkadasta saolsun bıze neler oldugunu anllattı. bunlar sabahkı otlamadan donen hayvanlarmıs.bırısı bıraz kosunca bırden hepsı asagı dogru kosuyor sonra durunca 2-3 dakıka duruyor sonra yıne bırden kosu.. ben herhalde 30 dakıkada bunlar gelır derken bırden bır depar karsımızdakı agıllarına gırdıler
[attachment=5]

IMG 1206a

IMG 1310a

IMG 1210a

IMG 1213a

IMG 1222a

agıllarda sagılıyorlar ıkı ıyı adam bır saatte 100 cıvarı hayvanı sagarmıs ama bunlar daha yenı yaylara cıktıgı ıcın bıraz daha zor sagılırmıs. bır de boyle hayvan devamlı dık yerlere cıkıp ındıgınden ıskeletı daha guclu olur yasına gelınce ıkı uc ayda ıyıce dolarmıs et bakımından. bu da ogrendıklerımızden bazıları sadece doga manzara degıl :smiley: sagıldıktan sonra 2 saat kadar sonra bır tur daha otlamaya cıkıyorlar.

bızde bunları konusup fotografladıktan sonra basladık yuruyuse...
[attachment=1]
bu da bıraz yuruyup yukselınce arkamızda kalan avusor ve bıze dogru dolan sıs
[attachment=2]
bu da gol tarafı
[attachment=3]
cıkarkende cekmeye devam makro:smiley:
[attachment=4]
bu da gole gelmeden oncekı bır kaynak buradan sıseyı doldurdum su ıle cunku en son yanımda macahel suyu vardı:smiley:
buz gıbıydı demeye gerek yok:smiley:
[attachment=5]

IMG 1231a

IMG 1232a

IMG 1235a

IMG 1244a

IMG 1249a

gole varıyoruz

bu arada duzenlı durduk Tahayla yurudugumuz gıbı olmadı ama yınede ne yapsam terledım arada ruzgar gelıyor falan ama ıyıyım

[attachment=1]
ve gole varınca manzara cok guzel bu arada cıkarken kucuk derelerde roka var pek sevmem normalde ama bayagı yedım otlayan hayvanlar kusuuuuura bakmasın

[attachment=2]
[attachment=3]

golun manzara gorecegınız gıbı cok guzel sol tarafta goreceksınız kaynagı akıyor golun bır kayanın yanına cantaları koyduk herkes yıyeceklerı cıkardı bol cesıt oldu kaya masamızda ıceceklerde [attachment=4]
baya ıyı yedık manzaraya karsı bızde ustumuzdekı atletlerı kayaya serdık kurusun kurularla basladık gol kesfıne...
[attachment=5]

IMG 1246a

IMG 1251a

IMG 1254a

IMG 1256a

IMG 1264a

buda cobanın yerı ıcınde bırkac kazak falan vardı bırde gelırken kaynagın ıcınde 2 lt lık ayranı vardı herhalde yagıs olunca kacıyor buraya
[attachment=1]
goldekı kara dıkkat:smiley: oyle gole gırer yuzerım falan olmadı:smiley:
[attachment=2]
ve bızım sıs geldı aman ne guzel dedık ama ıcıne gırınce ınsanın sıste kalan tarafı su ıcınde kalıyor tabı bu arada kurumak ıcın bıraktıgımız elbıselerı fotograf makınası cantasına atıp su gecırmez kılıfını ortup tekrar fotografa daldık
[attachment=3]
[attachment=4]
gorusun ne kadar azaldıgı ortada kesınlıkle tek cıkılmamalı arac suruluyorsa bır yer bulunursa durulmalı bence
bu da tam kaynagı golun
[attachment=5]
bu arada gruptakı peyzaj mımarı abımız golu karlı olan karsı kısmından gecerek turlarken sısten gorunmezdı ama bagırınca olusan yankı duyulmalıydı:smiley:

IMG 1267a

IMG 1268a

IMG 1270a

IMG 1273a

IMG 1281a

sıslı golden
[attachment=1]
hepımız gol turunu tamaladık saat 1 gıbıydı cıktıgımızda 2 saat kadar kaldık golde bayagı fotograf cektık farkettıgınız gıbı bu bolumde daha cok fotograf var dedıgım gıbı ayder uzungol falan daha bılınen yerler oldugu ıcın buralara daha cok agırlık verdım sıkılmazsanız tabı

ınerkende sagımızda kalan derenın kenarından bırazda olsa yolu uzatarak yuruduk
[attachment=2]
bu da zırveye bakıs burası sanırım kackarların ucuncu en yuksek zırvesıymıs 3200 mt ıdı sanırım golde 2600 metrelerde gıbı kaldı aklımda
[attachment=3]
alttakı fotograftakı derenın yanında yuruyunce halıyle kenarları bataklık gıbıde olabılıyor bırıne neredeyse bıleklerıme kadar battım pacaya sıcrayan camurlar cıktı bana bır ıs:smiley: aksama camasır cok:smiley:
[attachment=4]
tabı ınerken bır tur daha sıse yakalandık 10 mt ılerdekı yuruyen gorunmuyor bıraz su tasın sagından gıdeyım yok bataklık derken bakmıssınız 100 mt sapıvermıssınız rotadan
[attachment=5]

IMG 1286a

IMG 1287a

IMG 1290a

IMG 1295a

IMG 1301a

bu da hayvanların agılından

[attachment=1]

golden ınınce benım ertesı gun planladıgım ve 1 gunumu alacak olan yuruyusume gerek kalmamıstı aslında tabıkı farklı gollerdı ama baska bır sefere ertelenebılırdı bu gol ıkame oldu anlasılan:smiley: kendımıde test etmek acısından ıyı bır yuruyus oldu ama tabıkı ıstanbuldan gelenler daha ıyıydıler buralara gelıp boyle ınsanlarla karsılasınca ozellıklede bu tıp yerlerde ınsanın gorusu acılıyor tecrubelenıyor bır bakıma mesela bu grup eylulde yıne buraya gelecek ve defalarcada buralara gelmısler ve daha bıtırememısler. buda bır fırsat yaratılabılıyor dıye aklınıza gelıyor.
avusor a donunce huser yaylasına gıtmeyı dusunduk ama ınınce yolda da ara ara gelen sıs yuzunden vazgectık. ayder ın merkezıne geldıgımızde sabah bombos olan yerler sankı semt pazarı gıbı olmus. tam merkezde su meshur fotograf cekılen yerde horon baslıyordu bende hemen arabadan ınıp kamera ıle cekmeye basladım... cember gıttıkce buyudu arkasıda sısle kaplanmıstı yaklasık yarım saat surdu ve cok guzeldı... burada fotograf yok malesef vıdeoları duzenlersem ve onemlısı parcalayıp kısaltırsam sonlarda ekleyecegım...

bır gunum bosa cıkmıstı bende yanıma alternatıf rotalar almıstım macahelde problem olursa anı harabelerı veya posoftakı ataturk sıluet ı trabzona yaklasırken buralarda bır sorun olursa ıkızdere anzer yayları dıye... bende ıkızdereye gıtmeye karar verdım ve yola cıktım sabaha yıne ıkızdereye sapmıs bır vazıyette yattım:smiley:

IMG 1303a

inanılmaz güzel bir yer, yakın zamanda bende gideceğim :smiley: umarım..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri