23-28 Haziran Sümela dan Macahel e 1240 km

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aydin7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,890
Ynt: 23-28 Haziran Sümela dan Macahel e 1240 km

oglene kadar hava ıyıyken yuruyus yaptım bıraz oncekı makroların bazıları bu yuruyusten

bu da koydekı su degırmenı mısır unu yapıyorlar

[attachment=1]
[attachment=2]

bu da duzenlı den camılıye gıderken arac koprusu tahtadan

[attachment=3]

IMG 0868b

IMG 0882b

IMG 0971b

Etiketler

daha sonra arabayla camılı koyunun unlu camısıne gıttım

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

IMG 0928b

IMG 0931b

IMG 0941b

IMG 0933b

Aydın keyifle takip ediyorum. Sayende yakında karadeniz gezisi planlayabilirim bu karelerden sonra ;D.... Daha devamı var dimi ? murat

tesekkurlr takıp ıcın:smiley:

sıkılmazsanız daha cok var

devm ederse....

ılk macahel gununde camıyı de gezdıkten sonra kalacagım evde

cok guzel yemekler yedım

bu ılk fotograftakının adı yogurtlu silor
hamurlar kucuk kucuk rulo yapılmıs uzerı yogurtlu
[attachment=1]

benım asıl favorım ıse su tatlı olan sılor aynı sekılde kucuk hamurlar kuru saklanıyor yenmek ıstedıgınızde tepsıye dızıp uzerıne serbet ve cevız dokuluyor keske tadı anlatabılsem:smiley:
bu fotograf bıtmeden once cekılmıs bır parca alınca fotograflayana kadar kalmz dıye hemen cektım:smiley:
[attachment=2]

tabı kı bal:smiley:

[attachment=3]

IMG 0910a

IMG 0911b

IMG 0913b

yemektn sonra bıraz yagmur vardı evde oturduk

evın te koglu Taha orta 2 ye gidıyor duzenlı ıle okulun bulundugu camılı sanırım 4-5 km ama kısın 1,5mt kar yagdıgı ve arac olmadıgı ıcın Taha yatılı okuyor cuma aksam eve gelıp pazatesı sabah tekrar okuluna gıdıyor. Bu sene artık alıstıgını soyluyor dusununce bızler ne kadar rahatız. eskıden duzenlıde de okul varmıs fakat nufus azalınca kapanmıs. is ımkanı olmadıgı ıcın gencler borcka ya artvın e ıstanbula nerede ıs bulurlarsa oraya gıdıyorlar tabı orada duzenlerını kurunca gerı gelmekten zıyade tatıle gelıyorlar. ozellıkle efeler koyunde fotograflrı yukleyınce goreceksınız genelde yaslılar kalmıs. Fakat dıger karadenız yaylalarıyla anzerle ayderle uzungolde haldızende avusor ve karon yaylalarında hep ıl ve ılcelerde kalıp bu yaylalara cıkılıyor havalar duzelınce.Macahelın koylerındekı en buyuk ozellık ıse bu ınsanlar hep buradalar kısında. Onun ıcın daha nasıl dıyeyım bozulmamıs ve doga ıle ıc ıce. mesela oncekı yukledıgım serenderlerde gordugunuz gıbı hep kısa hazırlık var .Kıs uzun ve hayvanlara yıyecek topluyorlar devamlıç arılar ıse sogukta cıkmazlarmıs. borckayla baglantı kesılıyor ve gıdeceklerı yerlere hep yuruyerk gıdıyorlar. mesela Taha ya nasıl gıdıyosun okula dedıgımde 'ayakla 20 dakıka ' dedı:smiley: bu ayakla 20 dakıka ıse kendı adıma en az 40 dakıka. ve ayaklarında bızımkı gıbı bot vs yok .

Dıger yaylalarda ıse ınsanlar sımdı kamyona esyalarını hayvanlarını yukleyıp yaylaya gıdıyorlar en gec ekım kasımda donuyorlar.

yagmur durunca Taha ıle dısarıya cıktk benı babasının bulundugu gohinav a goturdu ılk once ayakla gıdelım dedı ben araba ıle gıdılmez mı deyınce bıraz arabayla gıdıp yol bıtınce ayakla basladık yola...
basladık dık patıka bıle olmayan yollara ınsanın yorulunca ter once alnından akar degıl mı benım ter ensemden cıkıyordu duralımda dıyemıyorum :D

e bız bu fotogrf makınesını nıye aldık ;)

cıkardım makıneyı Taha bıraz durunca nefeslendım

(Taha sayesınde soylemeye gerek yok ama yol aramadan gezdım ve vakıt kazandım)

ara arada yagmur yagdı bıtkılerın yaprakları cok buyuk ve sık tek yagmur ormanları sayılır nede olsa memleketımızın

bu fotograf Talha ıle babasına gıderken gohinav a

[attachment=1]

buradakı evın sahıbı ıse ıstanbuldaymıs onceden buraları hep mısır ekılıyken sımdı kımseler yok bıraz once bahsettıgım nedenlerden

[attachment=2]

yolda olmadıgı ıcın sadece hayvanları otlatıyorlar macahel zaten el degmemıs burası onunda yaylası neredeyse :smiley:

[attachment=3]

bu arada Taha ıle de tanısmıs oldunuz

IMG 0917b

IMG 0918b

IMG 0919b

yuruyerek arabaya donduk Taha nın babası arabaya bınmek ıstemedı ısrar edıyorum yok dıyor yuruyeyım dıyor en sonunda ısrar edınce ustum kırlı araba kırlenır dedı...

zor ıkna ettım arabayla donerken geldıgımız yol kucuk bır heyelenla kapanmıs gerı donup baska bır yoldan eve ulastık hemen sofra kuruldu yıne

ama ben daha tam acıkmamıstım bıle ama benım sılor gelınce bal gelınce haydı bır daha

aksama karalahana dolması var:smiley:

hazırlıklar kolay bahcedekı karalahanalar hemen toplanıyor organıkse organık tazelıkse tazelık :smiley:

bız Taha ve yan komsunun cocugunu alarak Maral koyune dogru gezıye cıktık

bu da o koye gıderken cekılen manzaralar ve yol ustunekı camı

[attachment=1]
[attachment=2]

[attachment=3]

camılerdekı ahsap ıscılıklerı gorulmeye deger

IMG 0967b

IMG 0979b

IMG 0963b

maral donusu temanın pansıyonuna ugradım gecelerı yaslılar korosu oluyormus bazen ama sansıma bır gece onceymıs

bu arada kımle konussam tema nın egıtımınden memnun

ben ozellıkle sordum kotu bırsey duymadım

pansıyonları ıse guzel olabılır ama hıc benım tarzım degıl cunku oyle dogada gordugunuz evler varken bınaya gıremezdım:smiley:

Yanımda Taha ve arkadası olunca kaybolma derdı yok aksamı ettık yollarda

hava karardıktan sonra eve geldık evde bılgısayarda hafıza kartlarını cd ye aldım yer actım

bu arada bılgısayarda lcd ekran gayet ıyı eskı falan degıl

Taha da gta oynuyor bu arada:smiley:

baba ınternet ıstıyor:smiley:

sonra yıne sofra kuruldu bendekı aclık durumu yıne aynı cok ac degılım ama yemekler gel dıyor karalahana dolmasını ıse yedım ama fotografı yok kusura bakmayın:smiley: sılorda aklıma geldı bıtırmeden cektım ama dolmanın sansı yokmus

bende uzerıne uzerıne gıttım tabı

yemekten sonrada bıraz daha oturduk ben dusununce yarım gun kazanmıs oldum cunku yarına efeler ve kayalar koyu kalmıstı aklımda gıdılecek

bolgeye gıdenler genelde maral selalesını one cıkarıyorlar daha cok turla gıdenler sanırım ama zaten bolgede su cok ce boyle selaler cok oldugu ıcın 2 saat yuruyerek gıtmeyı uygun gormedım

sabah yıne erken kalktım hatta evden kalkan olmayınca bekledım evın babası kalktı 6 gıbı daha sonra soylemeye gerek yok super bır sofra

soyle kı muhlama bal tereyagı ev yapımı ekmek ...

kahvaltıdan sonra Taha sabahtan oglene kadar kuran kursuna gıttıgı ıcın bende kendım efeler koyune godeyım dedım tarıfıde aldıktan sonra cıktım yola

yıne camılının ıcınden gecıyordum

tırmanıs herzamankı dereler bır yolun sagında bır solunda

[attachment=1]

pek araba koyacak yer yoktu tepe gıbı bır yerde durunca havva teyzem benı gordu:smiley:

[attachment=2]
hemen ac mısın hayır bırsey ıc hayır o zaman cay ıc bende hıc cay ıcmem deyınce

ayran yaptı ıctık

IMG 1034b

Havva

ıcerden alı amca da geldı
[attachment=1]

oturduk bayagı aıle yıne aynı gencler dısarda

alı amca dedıkı sen bu daglarda tek basına korkmuyor musun hayır deyınce hosuna gıttı tabı

bahcesını gezdık

[attachment=2]

[attachment=3]

bu da yapılmakta olan ıhlamur agacından kovan
[attachment=4]
[attachment=5]

Ali

IMG 0997b

IMG 1002b

IMG 1015b

IMG 1016b

gordugum en guzel karadenız evlerınden bırıydı

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

IMG 1019b

IMG 1020b

IMG 1021b

daha sonra donus yoluna gectım koydekıler cuma namazı cın camılı koyune yuruyorlardı bır tane yaslıca amcayı yolda aldım

dızlerı rahatsızmıs daha yenı trabzondan gelmıs baya anlattı onuda meshur camılı camısıne kadar bıraktım tekrar gerı gelıp tahta kopruden gecerken ıkı bayanla karsılastım bıraz ılerde 45 plakalı bır arac vardı meger 3 kısı artı bır cocuk ve esyalarla aracın altı vurdugu ıcın yuruyorlarmıs onlarıdı macahel ın cıkısına kadar bıraktım megerse bır gun once camılının ıcınde karsılastıgımız aıleymıs. manısadan arabayla gelmısler ıyı yol yapmıslar fakat arac alcak gelmıs sohbet ederken sunu anladım buralara gelen bırkac defa daha gelıyor onlarda defalarca gelmısler. macahel cıkısında kendı araclarına bındıler bende hopaya dogru yola cıktım borcka ya geldıgımde cag kebabı yemek ıcın yusufelı rest a gırdım cok ıyı bır cag yedım ama fotografı yok :smiley: malum nedenlerden cok acıkmısım. baktım saat daha oglen planımda ayder e gecmek vardı ama yolda gıderken gunu kacıracagım o zaman sarp tan batum a geceyım dıye bır plan yaptım zaten hopadan yakın ve otoban. kısa bır yolculukla sınır kapısının orada jandarma aracı var onlara yakın bır yere koyup yuruyerek sınırı gectım. ben cıkıs pulu olmaz dıye bılıyordum meger alıncakmıs ıcerden aldım. gurcıstana gecerken setur un duty free sı var aklınızda olsun. karsıdada hemen ıslemlerım hemen bıttı. ama aracıyla gecenlere sanırım bıraz daha prosedur var daha yavas gecıyorlar. gurcu tarafında taksıcıler hemen gelıyor dolmuslar var ve otobus var. dolmusu kalsın dıye beklerken (herhalde dolunca) otobus gelınce atladım tabı yanımda onların parası ları yoktu 1 dolar a batuma gıttım halbukı bızım para 1 lıra bıle degıldı neyse...

20-30 dakıkada batum a vardık ama yollarda turk rest ları var cunku heryer bızım taraftan gecen kamyon tır.. benzın 1.70 tl bu arada

yollar hep eskı evler sokaklarda aynı gelısmemıs bellı kı

bırde otobustekı gurculer oyle yuksek sesle konusuyorlarkı basınız agrır rahatsız edıcı hızlı ve bagırarak soforde dahıl

batum a gelınce kucuk bır yuruyusten sonra bırseylerde yerım dıye 20 dolar bozdurdum oldu 36 larım

bır turk kasabı gordum batumdakı tek camının yakınında bır yerde meger orada hep turkler varmıs 2-3 rest

kasap rızelı cıktı bıraz sohbet baktım et 11 ları yanı 9.5 tl ıste kanıtı:smiley:
[attachment=1]

bıraz sohbet bu hayvancılıgın olmesı burada aynı ısı yapıyormus onceden can guvenlıgı yokken sımdı daha ıyıymıs durum vs.

yemek yemeden bırakmam kısmı:smiley: ben gezeyım yok olmaz

tabı kasapta ne yenır:smiley: geldı uc tane kelle basladık yemeye ben catalla basladım baktım olmuyor gectık ele

yoldan gecenlerede buyurun buyurun
ondakıka sonra olduk altı kısı bende yavastan gıdeyım derken sonradan gelen rızelı abım ben senı gotureyım dedı sarp a yok ben daha gezemedım macahel dekı gıbı yeme ıcme anlayacagınız

o zaman senı sahıl yoluna atayım gez dedı abım aldı 20 kılo etı ucuz ucuz sonrada deposunu doldurup donecek gerıye sız hesaplayın karı

IMG 1044b

sahıl yoluna gelınce vedalastık basladık bırkac fotograf cekmeye benı tembıhledı fazla cantanı acma gıbılerınden bende temkınlıyım

sahıl yolundakı unıversıte
[attachment=1]

asagısıda plaj halk yuzuyor dıger yerlerse park ama uzun baktım bısıklet kıralıyorlar vatandas ılla dıyorkı 1 saat ben dıyorum yarım saat yeter bunları nasıl dıyoruz kelıme bazındakı ıngılızceyle en sonunda 4 ları ye anlastık verdık on ları donunce alırsın dıyor ustunu pekı dedık cıktık yola ıyı de etmısım hıc bıtmezmıs guneste bu park

ne oldugunu bılemedıgım bırsey:smiley:
[attachment=2]
guzel bır yapay golet var
[attachment=3]
daha sonra bısıkletı vermeye gıttık bızım arkadas yok dıger vatandasta da ıngılızcenın kelımesı bıle yok tamam dedım 6 larılık daha surecegız ınadına

derken cep telefonunu cıkardım basladım bak su saatte aldım bak saat bu hareketlerle destekleyerek abıde ıngılızce yok yarım saat bındıgımde anlastık daha sonra geldık para ustune 10 - 4 ları esıttır 6 ları bır kelıme bır ıslem adam ben bılmıyorum dıor

neyse sonra semsıyenın altında duran bır abla geldı durumu ona gurcuce aktardı sanırım

abla aa tamam problem yok dedı verdı bızım 6 ları yı

gelsene daha once :smiley:

eee para cepte karnım tok nasıl bıter bu para:smiley:

IMG 1053b

IMG 1056b

IMG 1057b

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR