220 Volt Amonyaklı Buzdolabı 12 Volt ve LPG li Sisteme Dönüştürülebilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan minemeral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,564
Ynt: 220 Volt Amonyaklı Buzdolabı 12 Volt ve LPG li Sisteme Dönüştürülebilir mi?

Öncelikle kolay gelsin diyoruz.

Bende de faik 60TG var. Sadece cam yünüyle izolasyon, aluminyum panele ilave kanat ve panelin iletken silikon ile ısı iletimiinin iyileştirmesi. Arkaya iki adet sirkülasyon fanı ve cam yünüyle ilave izolasyon yaptım.
Ben dolabımda ısıtıcı bölümünü açmadım ama, Gaz kullanımı için gazla ilgili olan aksamın eklenmesi gerekecek.
Isıtma için boru, T seklinde baca borusu, Yanma odası ve meme, piezo ateşleme sistemi ve yanmanın varlığını gösteren bir ibre gibi parçalar.
Sizin buzdolabında 60W ısıtıcı kullanılmış FM60TG'de 100W, buna dikkat etmek gerekecek. FM60TG için aşağıdaki linkte malzeme listesi var. Bazı malzemeleri satın alarak ilave yapabilirsiniz.
http://www.fmminibar.com/yp_060tg.php
Gördüğüm kadarıyla 26,27,33,...,40 gerekli.
Bir de Faik firması ile görüşüp böyle bir dönüşümü yapıyorlarmı, diye de sorabilirsiniz.

Etiketler
Ynt: 220 Volt Amonyaklı Buzdolabı 12 Volt ve LPG li Sisteme Dönüştürülebilir mi?

Pilot alev,termokulp ve menyeto hepsi montajlı şekilde beyaz eşya parçacılarında hazır olarak alabilirsiniz,fiyatıda çok makul.
Dolaba montajı yaparken çok dikkatli olun(özellikle bağlantı yerlerine.)

Sayın fsirin ve ilker 72, ilginize çok teşekkürler. Faik den olumlu cevap alamadım.Bu modele kesinlikle olmaz diyorlar. Ama ben sizlerin izah ettiğiniz gibi yapmayı düşünüyorum. Şimdi karavanın mobilyası ile uğraşıyorum, onu bitirince buzdolabına başlayacağım.Değerli bilgilerinize başvuracağım.Selam ve saygılar.

Sn. minemeral
Dönüşüm için epeyce bir ilave yapmak lazım. Bu kadar tadilat yapmak yerine elinizdekini satıp, yeni bir FM60TG'de alabilirsiniz diye düşünüyorum. Tabii ki yeriniz uygunsa.
Bence hesabını yapmaya değer. ::smiley:

Ferhat Bey, aracım küçük ve elimdeki buzdolabıda çok iyi durumda,ebatlarıda tam benim hesaplarıma uyuyor. Dönüşümü Faik in dediği gibi imkansız değil. Yukarıda arkadaşlar anlattılar. Tabi banada iş çıkacak. Biliyorsunuz bu işler bizleri dinlendiriyor. Selam ve saygılar. Sami

merhaba suan bu dolapın parcalarını tanıtıyorumda şu kenardakı ısı yapan kısmın adı ne acaba

Ben yaptım oldu,tahminim çok da verimli çalışacak.Malzemeler 12-220 fişek rezistans:8.-TL. Pilot alev aparatı ,çakmak,meme v.s. 14.-TL.[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

Bzdolab 1

Bzdolab 2 004

Bzdolab 2 002

Bzdolab 2 005

Bzdolab 2 007

Elinize sağlık çok güzel olmuş. Büyük ihtimalle gayet güzel çalışır. :smiley:

Acaba kelepçeyle sıktığınız bölgeye boydan boya silikon yağı sürüp üzerini aluminyum bantla kaplarsanız sıcaklık daha iyi transfer edilirmi?

Sadece bir eksik kalmış o da emniyet sistemleri. Normalde benimkinde bir ibreden yandığını görebiliyorum bir de herhangi bir nedenle sönerse, gazı kesecek sistem de olsa iyi olur. ::smiley:

Sami abi yine, diğer çalışmalarınızda olduğu gibi çok güzel bir iş çıkardınız güle güle kullanın.
Abi hortum girişi pilot aleve çok yakın metal ısınıp uzun süreli kullanımda tehlike oluşturmazm? Bir bakır boru ile 5-10 cm uzatsanız hortumu öyle taksanız daha iyi olmazmı ? iyi çalışmalar kolay gelsin.

Evet olay bu. Ana prensıp gazı ısıtabılmek. Bır arkadasımla bırlıkte bız, yanma borusunu 2.5 cm cap kalınlıkta yaptık . Orjımalınde gordugumuz gıbı bu borumum ıcıne 2.2 cm genıslık 25 cm uzunlukta bır sac ı kendı etrafında bukerek borunun ıcıne soktuk. dolayısıyle ısı helezonık hareketle yukseldıgı ıcın daha verımlı ısı vermekte.
Guzel olmu elınıze saglık.

Bu konu benim de ilgimi çekmeye başladı :smiley: Ben de 12 ve 220 ile çalışan amonyaklı buzdolabıma aynı uygulamayı denesem mi acaba diye düşünmeye başladım.

Ynt: 220 Volt Amonyaklı Buzdolabı 12 Volt Ve Lpg Li Sisteme Dönüştürülebilir Mi?

2011 de düşünmeye başlamışım, bu hafta uygulamaya başladım :smiley:

Bunun için bazı malzemeler almıştım.
1) Sönünce otomatik olarak gazı kesen güvenlik sitemli çıkma şofben pilot gaz sistemi
2) Otomatik manyetolu çakmak sistemi
3) Yarım metre bakır boru
4) Köfte hunisi
5) Yanmaz izolasyon bandı
6) Plastik kelepçeler

Arka

Montaj

Montaj2

Ekli dosyalar

• malzeme.jpg
    malzeme.jpg
    138.5 KB · Görüntüleme: 471

Ynt: 220 Volt Amonyaklı Buzdolabı 12 Volt Ve Lpg Li Sisteme Dönüştürülebilir Mi?

Sıra geldi ısıtmasına.
Deneme amaçlı reşo yakıtı kullanmaya karar verdim. Reşo yakıtının alevi düzensiz ve büyük idi. Ağzının üzerine bir adet musluk aynası koyunca alevin boyutu küçüldü ve daha düzenli alev vermeye başladı.

Reso2

Ekli dosyalar

• reso.jpg
    reso.jpg
    133.9 KB · Görüntüleme: 301

Geçenlerde ben de bozulan termik sensörümü değiştirdim.

Benimki Faik. Parçaları işine yarar mı bilemiyorum. İşine yarayabilecek parçalar aşağıdaki sitede var.

http://www.faikminibar.com.tr/tr/KendinCoz/5-acik-resimler#

Burada 26,27,29,34,35,36,38,39,40 nolu parçalar. :smiley:

Teşekkürler Ferhat uyarlıyabilirmiyim bir incelemek lazım. Resimden tam net anlayamadım. Telefonla sipariş verip kargoyla gönderiyorlar mı? Bir de fiyatlarını incelemek lazım. Dolap parasına geliyorsa değmez.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri