2018 Yaz Tatili Rotamız...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ankaralı Mühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,505
Upload 2018 11 12 16 53 17

Upload 2018 11 12 16 53 27

Daha sonra Şems-i Sivasi türbesini ziyaret ettik.
Türk-İslam tarihindeki 3 Şems’ten (Güneş) biridir. Bunlar, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hocası Şems-i Tebrizi, Fatih Sultan Mehmed’in hocası Akşemseddin ve Osmanlı Padişahı 3. Mehmet ile Macaristan’daki Eğri Kalesi’nin Fethine katılan Şems-i Sivasidir. Türbesi Meydan Cami yanındadır.

Upload 2018 11 12 16 53 37

Meydan Caminin yanında Beşler Manavı var. Manavın yan sokağında tarihe meydan okuyan bir kahve dükkanı var. Talas Kahve…1926 yılından kalma kahve makinaları ile üretim yapılıyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Tekrar Kent Meydanına çıktık. Yemek için Sivas Belediyesi Sosyal Tesislerine uğradık. Sivasın yöresel mutfağını burada tadabilirsiniz. Sivas Tabağı sipariş ettik. İçinde Etli Yaprak Sarma, Haşlanmış Etli İçli Köfte, Mumbar, Patatesli ve Yoğurtlu Mantı. Tatlı olarak Sütlü Nuriye yedik. Fiyatlar gayet uygundu.

Ağustos 2018 itibariyle Sivas Tabağı 18,5 tl, tatlı 5 tl.

Upload 2018 11 12 16 53 46

Sosyal Tesislerin hemen yanında yine Belediyenin kurduğu Hanımeli Çarşısını gezdik. Burası Sivaslı girişimci kadınların kendi el emekleri ile yaptığı ürünlerin satışa sunulduğu bir yer. Çok güzel şeyler var. Fiyatlar uygun sayılır.

Upload 2018 11 12 16 56 30

Upload 2018 11 12 16 54 10

Buradan evimize örgü bir sepet aldık.

Etiketler
Upload 2018 11 12 16 57 29

Daha sonra Sivas'ta meftun bir Tabiin (Peygamberimizi tanıyan kişileri görenlere deniliyor) olan Abdulvahabi Gazi Hazretlerini ziyarete ettik. Peygamber Efendimizin Sancaktarı olan bu zat, İslam seferleri sırasında Malatya’nın fethine katılmış.

Daha sonra İznik’in fethinde de yer almış ve Sivas’ta vefat etmiş. Halkın böyle büyük isimlere gösterdiği hürmetten dolayı farklı yerlerde makamının olduğu ifade ediliyor. Aynı Somuncu Baba, Yunus Emre vb. gibi. İznik’te, Sivas’ta, Malatya’da türbeleri bulunmaktaymış.

Upload 2018 11 12 16 57 38

Ayrıca Abdulvahabi Gazi Türbesi içinde Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Beyazıt’ın, torunları Osman, Orhan ve Abdullah’ın kabirleri bulunmakta. Başuçlarında “Şehit masumlar için el-Fatiha” yazıyor. Kanuni Sultan Süleyman’a isyan ederek İran’a sığınan Şehzade Beyazıt ve 3 oğlu boğdurularak öldürülmüş.

Sivas’tan ayrılmadan Sivas Katmeri alıyoruz. Katmercioğlu Kartal Pide Fırını’nı öneririm. Abdulvahabi Gazi Türbesine yakın bir konumda. Sivas’a geldiğimde her zaman buradan katmer alırım. Ağustos 2018 itibariyle bir tanesi 2 tl.

Katmercioğlu Kartal Pide Fırını
İnönü Mahallesi, Abdul Vahabi Gazi Cd.

Upload 2018 11 12 16 57 48

Sivas gezimizi noktalayıp Erzincan-Kemah’a doğru yola devam ettik. Köyümüze gidiyoruz. 1 hafta oradayız.

Upload 2018 11 12 16 58 1

3 saatlik yolculuk sonunda köyümüze varıyoruz.

Upload 2018 11 12 16 58 10

Dinlenip yol yorgunluğumuzu atıyoruz. Yarın bahçeye gidip fasulye toplayacağız.

12-13-14. GÜN

KÖYÜMÜZDEYİZ.

Upload 2018 11 12 16 58 21

Upload 2018 11 12 21 28 27

Bahçeden dönerken köy mezarlığına uğruyoruz ve aile büyüklerimize birer Fatiha okuyoruz. Tüm geçmişlerimize rahmet olsun…

Upload 2018 11 12 21 28 49

Piknik zamanı…

Upload 2018 11 12 21 29 3

Börek içi hazırlanıyor…

Upload 2018 11 12 21 29 19

Upload 2018 11 12 21 29 38

Börekler pişti buyurun…

Upload 2018 11 12 21 29 55

Bu manzaraya karşı çayımızı yudumluyoruz.

Son düzenleme:

Upload 2018 11 12 21 33 49

Bizim bıdık tatilin tadını çıkarıyor.

Upload 2018 11 12 21 34 18

Evimizin kenarında erik ağacımız var. Erikler olmuşlar. Hemen çıkıp toplamaya başlıyorum.

Upload 2018 11 12 21 34 50

Daha sonra bunlardan erik kompostosu yaptık.

15. GÜN

KÖYÜMÜZDEYİZ

Upload 2018 11 12 21 35 36

Köyde gezmeye devam…

Upload 2018 11 12 21 36 6

Upload 2018 11 12 21 36 21

İşte veşil vadi :smiley:

Upload 2018 11 12 21 37 35

Upload 2018 11 12 21 37 49

Köye karşı dede ile torununun pozu…

16. GÜN

KÖYÜMÜZDEYİZ

Upload 2018 11 12 21 38 22

Sabah köyümüzde başka bir yere pikniğe gittik. Kamp ateşimizi yaktık.

Upload 2018 11 12 21 38 44

Ancak yağmura yakalandık. Yerimiz ağaçların altındaydı. Bu yüzden fazla ıslanmadık. Yağmurun görüntüsü harikaydı.

17-18-19-20-21. GÜN

KÖYÜMÜZDEYİZ

Upload 2018 11 12 21 39 23

Gezmeye devam…

Upload 2018 11 12 21 39 59

Upload 2018 11 12 21 40 48

Yarın dönüyoruz. Bu yüzden bahçeden yine bir şeyler toplamaya gidiyoruz. Bizim kuzu biber topluyor…

Upload 2018 11 12 21 41 27

Gece gezmesi…

22. GÜN

ERZİNCAN-SİVAS-YOZGAT-ANKARA

Upload 2018 11 12 21 41 58

Sabah erkenden Babamıza veda ediyoruz ve dönüş yoluna çıkıyoruz.

Upload 2018 11 12 21 42 23

Erzincan ile Sivas sınırında bulunan meşhur Kızıldağ Geçidinden geçiyoruz. Yol çok virajlı. Kış aylarında bu yolu kullananlar eminim çok zorluk çekiyordur. Eğer bu bölgeden geçecekseniz çok dikkatli araç kullanın…

Upload 2018 11 12 21 42 49

Yozgat’ta mola veriyoruz. Çapanoğlu Camisini ziyaret ediyoruz.

Caminin 1. Bölümü 1779 yılında Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın büyük oğlu Mustafa Bey tarafından, 2. Kısmı ise kardeşi Süleyman Bey tarafından 1794 yılında yaptırılmış.

Yozgat’ta büyük nüfuz sahibi olan Çapanoğlu ailesi üyelerinin bir kısmının Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü 14 Mayıs 1920’de isyan ettiği söyleniyor. 27 Haziran 1920’de Çerkez Ethem tarafından bu isyan bastırılmış.

Bu bölümde Çapanoğullarının kısa hikayesini paylaşıyorum;

Çapanoğulları, devlet tarafından Bozok bölgesinin asayişini sağlamak ve vergilerini toplamak için görevlendirilmiş bir ayan ailesiymiş. Ancak ailenin reisi Ahmet Ağa halka zulmetmeye başlayınca idam ediliyor. Görevi devralan oğlu Mustafa Bey babasıyla aynı akıbeti paylaşıyor ve güvendiği adamları tarafından vuruluyor. Ahmet Paşanın diğer oğlu Süleyman Bey ise halka çok iyi davranıyor ve Yozgat’ın gelişmesini sağlıyor. Bu durum Osmanlı Devletinin hoşuna gitmiyor. Anadolu’da güçlü kimse istenmediği için Süleyman Bey ve ailenin etkili üyeleri İstanbul’a getirtiliyor.

Upload 2018 11 12 21 43 37

İstanbul’a aldırılan ailenin üyeleri ezilmemiş aksine yine devlette iyi yerlere konumlandırmıştır. Süleyman Bey, Osmanlı Padişahları 1. Abdülhamit ve 3. Selim ile iyi ilişkiler kurmuştur.

Upload 2018 11 12 21 44 53

HER TAŞIN ALTINDAN ÇAPANOĞLU ÇIKMASI DEYİMİ

2. Mahmud döneminde Çapanoğulları sarayda çok önemli makamlarda görev yapmakta ve çok etkili olmuşlar. Sarayın has bahçesinde muhasibiyle gezinen 2. Mahmud, atamaların ve görevden almaların altından hep Çapanoğlu beylerinin çıktığından söz etmektedir. Muhasip o sırada önüne çıkan bir taş parçasını ayağıyla kenara itince padişah atılır; “Aman lala, ne yapıyorsun, o taşın altından da Çapanoğlu çıkmasın.”

Yozgat’taki durum da Süleyman Bey İstanbul’a getirtildikten sonra vezir olan oğlu Mehmet Celalettin Paşa’nın görevini bir süre devam ettirip bırakmasıyla sona ermiştir.

Upload 2018 11 12 21 45 23

Ancak tarihler ilerleyip Milli Mücadele yıllarına gelindiğinde Çapanoğulları Ailesinden Edip Bey, Celal Bey ve Salih Bey yine sıkıntı çıkarıyorlar. Ankara’dan yapılan uyarıları dikkate almıyorlar.

Upload 2018 11 12 21 45 43

Bunun üzerine Yozgat’taki isyanı bastırmak için yola çıkan Çerkez Ethem; yanına 70 adet subay, 90 adet yaylı araba, 1.300 adet atlı asker, 200.000 adet piyade, 8 adet makineli tüfek ve 4 dağ topu da alarak müthiş donanımlı bir şekilde olayları bastırmaya doğru gitmiştir.

Olaylar çok hızlı cereyan ettiğinden bütün köyleri basan Çerkez Ethem ve donanması, ilk olarak 12 kişiyi idam ettirmiştir. Çapanoğullarına ait bütün evleri ve mülkleri yaktırmış, sürülerine ve ganimetlerine el koyarak İstanbul’a gelince onları aylarca satıp paraya dönüştürmüştür.

Sonuç olarak, Çapanoğulları ailesinden üç kişinin başlatmış olduğu bu isyan hareketini bütün Çapanoğulları sülalesine mal etmek yanlış olduğu gibi zaten Yozgat halkı bu isyanı desteklememiştir.

Upload 2018 11 12 21 46 17

Yozgat’ta Cumhuriyet Meydanı’ndaki abidede M. Kemal Atatürk tarafından söylenen “Ünlü süvarileri harp meydanlarında kahramanca dövüşen Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar. Bozok Yaylasının çocukları var olun.” sözü yazıyor.

Tarihin bir döneminde yaşananlar yüzünden tüm Yozgat halkını bu kötü durumla anmak hiçte insani olmasa gerek…

Upload 2018 11 12 21 46 50

Saat Kulesi 1908 yılında Tevfik Zade Ahmet Bey’in belediye başkanlığı zamanında Şakir Usta adındaki bir ustaya yaptırılmıştır.

Saat Kulesinin de içinde bulunduğu Cumhuriyet Meydanında, Yozgat Belediyesi öncülüğünde YOBİS (Yozgat Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi) adı altında bisiklet kiralama sistemi kurulmuş. Aynı sistemi Akşehir’de de görmüştük.

YOZGAT SÜRMELİSİ TÜRKÜSÜ VE HİKAYESİ

Madem Yozgat’tan bahsettik, Yozgat’la özdeşleşen bu güzel türkümüzün hikayesini es geçmeyelim;

Yozgat şehri 1760 yılı başlarında Bozok Yaylasının, etrafı ormanlarla çevrili içerisinde bin bir çeşit kuşun ötüştüğü bir sahada kurulurken; Yozgat halkı o zaman yarı göçebe ve sürülerini besleyerek hayvancılıkla uğraşır, hayatlarını bu yoldan sağlarlardı. Bozok yaylasında otlayan bu sürülerin birini de Sürmeli Bey adında bir Türkmen Bey'i otlatırdı.

Halk tarafından sevilen bu yanık sesli halk ozanı elinde kavalı, sırtında sazı Yozgat'tan Akdağmadeni'ne uzanan ormanların içinde sürüsünün içinde dolaşırdı. Bazen bir çamın dibine rastlanır. Sazının tellerini konuşturur bazen bir derenin kenarında kavalını çalar, aşık olduğu gönlünün sevgilisini düşünürdü sevgili ki güzelliği Bozok Yaylasına yayılmış, ahu gözlü, sürmeli kaşlı, ay yüzlü bir Türkmen güzeli idi.

Babası bir Türkmen beyi idi ve çok sert bir adamdı. Sürmeli Bey, ailesini salarak, babasından sevdiğini istetir, mağrur adam, kızını bir çobana vermeye yanaşmaz. Araya beyler, ağalar girer ama boşuna, bir türlü gönlü olmaz kızın babasının ve iki sevgili birleşemezler.

Upload 2018 11 12 21 48 9

Üzüntüsünden sürüsünü bırakan Sürmeli Bey alır ditarı (Sazı) eline ve Beşçamlar mevkiinde kendine bir dergah kurar. Aşkını, yanık türküleriyle dağlara ağaçlara anlatır. Küser otağına, obasına ve Akdağlara kadar uzanan çamların arkasında onu bir daha gören olmaz. Dertli kavalına üflediği, işli sazına söylettiği nameler kalır geriye. O gün bu gündür dillerde yankılanır Sürmeli Bey'in türküleri.

Dersini almış da ediyor ezber
Sürmeli gözlerin sürmeyi neyler
Aman, aman ben yârelendim aman

Bu dert beni iflâh etmez deleyler
Benim dert çekmeye dermanım mı var
Aman, aman sürmelim aman

Kaşın çeğmellenmiş kirpik üstüne
Havada buludun ağdığı gibi

Çiğ düşmüş de gül sineler ıslanmış
Yağmurun güllere yağdığı gibi
Aman, aman sürmelim aman

Yozgat’ı sel almış Soğluk’u duman
Sıtkınan severim billâhi inan

Ölünce mezara girdiğim zaman
Ben susuyum kemiklerim söylesin
Aman, aman sürmelim aman
Yöre: YOZGAT / Akdağmadeni
Kaynak Kişi / Derleyen: Nida TÜFEKÇİ

Bozkırın Tezenesi Neşet ERTAŞ Ustadan, Gülşen Kutlu’dan veya Aysun Gültekin’den dinleyebilirsiniz…

Acıktığımızı hissediyoruz ve çevredeki insanlardan öğrendiğimiz Zafer Türk Mutfağı Baba Ocağı’na gidiyoruz. Burası gerçekten çok harika bir yer. Yöresel yemekler ve fazlası var. Kelle Paça Çorbası, Pastırmalı Madımak ve İncir Uyutması tatlısını denemenizi tavsiye ederim.

Zafer Türk Mutfağı Baba Ocağı
Şeyh Osman Mahallesi, Adnan Menderes Bulvarı Adliye Sarayı Karşısı
http://www.zaferturkmutfagi.com.tr/

Upload 2018 11 12 21 51 44

Geç vakte kadar Yozgat’ta gezdikten sonra gece 12 gibi sağ salim evimize vardık çok şükür. Gezdik, gördük, öğrendik. 2784 km yol yaptık. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Yakında başka rotalar ve başka yol hikayelerimiz ile görüşmek dileğimle. Varsa yazım hatalarım için özür dilerim. Saygı ve sevgiler…

Teşekkür ederim.
Sayenizde görmediğim bazı yerler hakkında "ya hu !! buralara neden daha önce gitmemişim." diye sorgulattınız.
Ayrıca yöresel yemekler ve atıştırmalıkları hakkında bilgi verdiğiniz içinde teşekkür ederim.

Hayatimda onemli yeri olan Beysehir, Konya ve Sivas'i sizle tekrar gezdim. Prensesin araba koltugunu goremedim bir tek. Detayli bilgileriniz icin de cok tesekkurler.

Hayatimda onemli yeri olan Beysehir, Konya ve Sivas'i sizle tekrar gezdim. Prensesin araba koltugunu goremedim bir tek. Detayli bilgileriniz icin de cok tesekkurler.

Rica ederim. Beğendiğinize sevindim.
Gezilerimizde arka koltuklar annesi ve bıdık için. Tabiki emniyet kemerleri bağlı olarak. Boyu uzadığı için kemere geçtik. Ama henüz belden bağlıyoruz. Ön koltuğa sürekli el altında olması gereken eşyaları koyuyorum.

Bu tip yukselticiler var. Belki isinize yarayabilir. hepsiburada da var.
Diger gezi yazilarinizi da bekliyoruz. En cok merak edilen nerede ne yediniz, nerede kaldiniz, ne gordunuz sorularinin cevabi sizde var. :smiley: 4e3bd82c7b5538ae88ec78bc07986e68

Bu tip yukselticiler var. Belki isinize yarayabilir. hepsiburada da var.
Diger gezi yazilarinizi da bekliyoruz. En cok merak edilen nerede ne yediniz, nerede kaldiniz, ne gordunuz sorularinin cevabi sizde var. :smiley: 4e3bd82c7b5538ae88ec78bc07986e68

Öneriniz güzele benziyor. Bakacağım bu ürüne teşekkür ederim.

Gezimi olabildiğince detaylı olarak aktarmaya çalıştım. Umarım herkes zevk alarak okur. Yeni yazılarımla yakın zamanda farklı rotalarda maceralara devam edeceğiz.:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri