2018 Haziran Vw Caravella Ile Avrupa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 214
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,645
Adı "Thermomatten". Içerden takılıyorlar. Yalnız bunlar kullanmadığınız zaman araçta çok yer kaplayabilir. Ben Sprinter için aldığımı bu nedenle kullanamadım.
Thermomatten innen

Sim kartının çalışmamasına üzüldüm. Can sıkıcı bir durum. Modeme sim kartının APN adresini kendiniz yazarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.
Güzel geziler.

Etiketler
Adı "Thermomatten". Içerden takılıyorlar. Yalnız bunlar kullanmadığınız zaman araçta çok yer kaplayabilir. Ben Sprinter için aldığımı bu nedenle kullanamadım.
Thermomatten innen

Sim kartının çalışmamasına üzüldüm. Can sıkıcı bir durum. Modeme sim kartının APN adresini kendiniz yazarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.
Güzel geziler.
Bu uyarı iyi oldu, biraz eşyayı fazla almışız. Yer durumu indir boşalt biraz yorucu oluyor ama alıştık. Tepeye port bagaj bile alıp kullanılmiyanları, az kullanılanları yerleştirmeyi düşünüyoruz.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,
13 Haziran gecesi başlıyan gezimiz 02 Ağustos gecesi 50 gün sonunda tamamlandı. Bu sayfadan destek veren tüm gezginlere teşekkürler. Kısa bir süre sonra Karavan Gezileri bölümünde yeni bir başlık açarak gezi yazımızı paylaşaçağım.

Merhaba,
13 Haziran gecesi başlıyan gezimiz 02 Ağustos gecesi 50 gün sonunda tamamlandı. Bu sayfadan destek veren tüm gezginlere teşekkürler. Kısa bir süre sonra Karavan Gezileri bölümünde yeni bir başlık açarak gezi yazımızı paylaşaçağım.

Vatanınıza hoş geldiniz.
Biraz soluklanın ve toparlanın, sonrada bizi fazla merakta bırakmadan gezi anılarınızı paylaşmayı ihmal etmeyin.

.

Şansınıza “Avrupa”, oldum olası böyle bunaltıcı sıcaklar görmemişti.
50 gün dile kolay, umarım dilediğiniz her yerini görmüşsünüzdür ? :p

.
Aşağıda Zeus'un boğa kılığına girerek, galiba sıcaklardan bunalmış Europa'yı kaçırışını görüyorsunuz.

9C24344A F8D1 43CA A17A 7E75B481FDCD

Son düzenleme:

.

Şansınıza “Avrupa”, oldum olası böyle bunaltıcı sıcaklar görmemişti.
50 gün dile kolay, umarım dilediğiniz her yerini görmüşsünüzdür ? :p

.

Ekli dosyayı görüntüle 504531

Gezimiz çok güzel geçti, daha başlangıçtan birkaç gün sonra planımızdan çıkmaya karar verdik ve kendimizi yolun gidişatına bıraktık. 34 gün planımız 50 gün oldu, çocuklar pes etmese biz sınırdan geri döner bir o kadar daha gezerdik. Dönüş yolunda Adriyatik ve Yunanistan sahillerinde serinleme planlarımız vardı. Fakat yukarısı ile bir ortak yol tutturamadık. Eşimin yalvarma ve dualarıda sonuç vermedi. Dinleneceğiz , kamp yapacağız , yüzeceğiz dediğimiz heryerde yağmur yağdı, bugün geziyoruz dediğimiz heryerde ise sıcaklık 38-40. Yunanistanda Asprovalta da yüzmek için 40 derece sıcakta yol yaparken , plaja 2 km yol varken yağmur başladı. Sonunda işimizi eşime bırakmadan devraldık artık yeter Türkiyeye gidiyoruz diye bağırarak, Kavala Batis kampa girdik. Yukarsısı bizi farkedene kadar keyfini çıkardık... Bu sıvaklar ile bu yaz iş zor. Selamlar...

.

Yollarda kaba hatlarıyla istikameti ve nerede ne olduğunu bilmek iyi de, bana da plan, karavanda eli değnekli fazladan bir kişi taşımak gibi geliyor. ;)
Yüz vermemiş olmanız, macera hanenizi zenginleştirmişdir.
Zaten insan yola doktora çalışması yapmak için çıkmıyor. :yum:

Yukarıyla iletişim bozukluğu yaşamanız bence tuhaf değil. Kimsenin yukarının e-mail adresini bildiğini sanmasam da, nedense oranın bize istediğinde “meyl” etmesi normal biliyorsunuz. ;)
Umarım hepimiz için; gecinden aranırız..:yum:

Gezinizden beni en çok ilgilendirecek olan, Avrupa’dan çok Caravelle ile olan maceranız.
*Yollarda sizin için artık “az çoktur” prensibinin sınırı daha da düştü mü ?
*Piknik tüpleri yetti mi ? Yemeğinizi ne sıklıkla yaptınız ?
*Çadırda gecelemek daha mı keyifliydi ?
*Park ve konaklama sorunu yaşadınız mı ?
*Avrupa’da karavanda duş ne kadar önemli ?
*Geziler için 2 ay limiti diye bir fenomen olabilir mi ?
v.s. v.s. ....

...
Hafta sonuna doğru Selanik'de Helena ile buluşmuş olacağız.
Bu kadar senedir ilk defa, “sıcaklara mı gidiyoruz” yoksa “sıcaklardan mı kaçıyoruz” diyeceğimi bilemiyorum...
Günlerdir heryer 35 derece ve üstü.
“İklim değişikliğine daha var” diyenleri sevsinler.
Ben yaşım icabı yırttım sanıyordum..
:confused:
.

Son düzenleme:

.

Yollarda kaba hatlarıyla istikameti ve nerede ne olduğunu bilmek iyi de, bana da plan, karavanda eli değnekli fazladan bir kişi taşımak gibi geliyor. ;)
Yüz vermemiş olmanız, macera hanenizi zenginleştirmişdir.
Zaten insan yola doktora çalışması yapmak için çıkmıyor. :yum:

Yukarıyla iletişim bozukluğu yaşamanız bence tuhaf değil. Kimsenin yukarının e-mail adresini bildiğini sanmasam da, nedense oranın bize istediğinde “meyl” etmesi normal biliyorsunuz. ;)
Umarım hepimiz için; gecinden aranırız..:yum:

Gezinizden beni en çok ilgilendirecek olan, Avrupa’dan çok Caravelle ile olan maceranız.
*Yollarda sizin için artık “az çoktur” prensibinin sınırı daha da düştü mü ?
*Piknik tüpleri yetti mi ? Yemeğinizi ne sıklıkla yaptınız ?
*Çadırda gecelemek daha mı keyifliydi ?
*Park ve konaklama sorunu yaşadınız mı ?
*Avrupa’da karavanda duş ne kadar önemli ?
*Geziler için 2 ay limiti diye bir fenomen olabilir mi ?
v.s. v.s. ....

...
Hafta sonuna doğru Selanik'de Helena ile buluşmuş olacağız.
Bu kadar senedir ilk defa, “sıcaklara mı gidiyoruz” yoksa “sıcaklardan mı kaçıyoruz” diyeceğimi bilemiyorum...
Günlerdir heryer 35 derece ve üstü.
“İklim değişikliğine daha var” diyenleri sevsinler.
Ben yaşım icabı yırttım sanıyordum..
:confused:
.

Geziye çıkış sebebimiz öncelikle çocuklar daha fazla büyümeden beraber büyük bir gezi yapmak, bu tür gezi ve araçla bir yaşam bize uygunmu ve karavan almak istersek ne olmalı sorularına cevap almayı hedefliyordu.
Başlangıçta çok detayli yol planları, malzeme listeleri yaptım fakat geziye 15 gün kala eşimin ne gerek var bunlara boşver bir yola çıkalım demesi ile mevcut ile yola düştük.
Araç ta bir yatak düzeneğinin olması ve altının depolama olarak kullanılması durumunu biraz kolaylaştırmak maksadı ile 6 adet Ekmek kasası ile organize olduk. 1. Yiyecek stokları 2. Mutfak gereçleri 3.4. Giysi 5. Kablo ve teknik donanımlar 6. Sepete sabitlenen iki küçük tüp ve ilave malz. Yatağın yanındaki Boşluğa 4 Katlanır sandalye ,Katlanır kamp yatağı, Çadır (2) , Pompa, İki şişme yatak Öndeki çiftli koltuğun arkasınada katlanır masayı sabitledik. Arka tarafta sepetlerin önündeki kalan ön boşluğa da buzluk yerleştirdik.
Eşyaların her sabah toplanması ve düzenlenmesi bazılarının gereksizliğini bize gösterdi. Almanyada internetten ikinci el bir tavan bagajını uygun fiyata bulunca hemen adrese gidip satın aldık ve Hiç kullanmıyacağımız, Nadir kullandığımız, Deniz malzemeleri ve Fazla ayakkabıları ayrıca hızlı yerleşmede daha kolaylık sağlıyacağını düşündüğümüz iki kişilik iki küçük çadırımızı tavana alınca arabamız daha büyüdü. SONUÇ BUNDAN SONRAKİ GEZİLERİMİZDE DAHA AZ EŞYA İLE DAHA KONFORLU GEZEBİLECEĞİZ.
İlk camping konaklamamızdan sonra hergün kampta kalırsak bunun ciddi bir bütçe oluşturacağını düşünmeye başladık. Ayrıca gezi formatımızda da tam gün bir kamptan yararlanamadıkça bunun gerekli olmadığını anladık. Zagreb de ilk şehir içinde benzinlikte uyuma deneyimini yaşadık bundan sonra zaten olay çözüldü.İki piknik tüpümüz gezinin son gününe kadar zorlansada yetti . Hemen hemen hergün kahvaltı ve akşam yemek yaptık. Ama birçok yerde sadece elektrik satın aldığımız ücretsiz motorhome parklar ve kamping alanlarında elektrikli ocağımız kullandık. Tüp tavsiyeniz bizi sadece camping alanlarına mecbur olmaktan kurtardı.
Çadır kurulumlarında bazen büyük dört kişilik çadır, bazen iki kişilik küçük çadır ve araç tercihini uyguladık. Çadırların kolay kurulup toplanabilmesi sıkıntı yaratmadı,Bazen iyi geldi özellikle bu sene Avrupa daki aşırı sıcaklık bazen geceleri arabada sıkıntı yarattı. Araçta fabrika çıkışı vebasto benzeri cihaz havalandırma ve nadir de olsa bazı geceler ısıtmada faydalı oldu, Sokakta yatsak da camlarımız hep bir miktar açık oldu. Araç varken çadırmı derseniz çok yer kaplamıyor bazı günler için keyifli olabilir ama şartta değil derim. Çünkü çadır demek camping de konaklamak anlamın da bir maliyet de getiriyor.
Park ve Konaklama da hiç sıkıntı yaşamadık. Gündüz arabamıza uygun yerler de bazen ücretli , bazen de ücretsiz hep yer bulduk. Akşam serinde geç vakte kadar merkezler de dolaştığımızda merkeze çok yakın ücretsiz ve bir şekilde bir yerden internet çeken noktaları bulduk. Akşamları zaten genelde park yerleri ücretsiz olduğundan gezdikten sonra park yerimize dönüp aracımıza girip uyuduk. Brugge da eski şehrin meydanına giren sokakta meydana birkaç metre kala park ederek konakladık, aynı şekilde Pariste Champ Elyesse de park ettik, Uzun yollarda Benzinlikler deki dinlenme alanlarına girdik hatta bazılarından bir yerde priz görüyorsak izin isteyerek elektrik bağlantımızı da kurduk. Yerel insanlarla güzel temaslar gerçekleştiğinde iyi sonuçlar çıkıyor. Kasaba ve şehirlerin Motorhome park alanları güzel birçoğunda elektrik ve tuvalet var. Çoğun da park ücretsiz. Daha önce söylediğimiz gibi sokakta konakladığımız ilk geceden sonra aklımıza nerede kalabiliriz sorusu hiç gelmedi.
Duş ve tuvalet konusuna gelince bu gerçekten hassas bir konu. Yanımızda solar su paketleri olduğu halde normal otopark ve yolların kenarında şampuan ve sabun ile yıkanmak hem hijyen hemde görsel olarak kötü bir durum. Bu problemi yollarda sık karşılaşılan duş yerlerinde ki oldukça fazla, bazen yolumuz üzerinde yakın olduğumuz caravan camping alanlarında receptionlar ile konuşup ödeme yaparak yada hiçbir ücret vermeden verdikleri izinler ile ayrıca normal konakladığımız campinglerde sorun yaşamadan çözdük. Tuvalet portatif tuvaletimiz ile çözüldü bunda da sıkıntı yaşamamak için kullanım sonrası ilk uygun wc bulunduğunda temizliği yapılarak çevrede uygunsuz bir problem yaratılmasını engelledik.
2 ay limit kişiye ve maddi duruma göre değişir. Çocuk varsa gereksiz zorlama olur, bu kadar sürede onların ihtiyaç ve eğlencelerine göre planlama zor. Ama eşimle ben daha iki ay dolaşrmıydınız derseniz Evet derim, sınıra geldiğimizde çocuklardan birisi şuraya geri gidelim deseydi herhalde tereddüt etmezdik.
Karavan konusuna gelince genelleme yapamam ama kamplarda gördüklerim gibi karavanı alıp bir şehire giderek aynı kampta uzun süre kalıp tatilimi oraya sabitlemek istemem. Tabiki karavanlar çok güzel ama belli boyuttan sonra şehirlere girememek istediğin yerde park edememek biraz zorlar bizi. Mevcut VW Caravella aracımız 2 kişi olmamız halinde daha uygun ve denenmiş düzenlemeler ile çok harika imkanlar yaratır diye düşünüyoruz. Ama gezi sonrası aracımızın eski haline dönmesini istememiz bir handikap. Şu anda aracımız böyle kalsın bir motokaravan imkanını yaratalım ile VW aracımız ile neler olabilir arasında gidip geliyoruz. Belki yaz bitmeden bir motokaravan 3-5 günlüğüne kiralayıp bunuda deneyimleriz.
Şimdilik bu kadar bir on güne kadar sizin gezi yazıları için fikirler ile ilgili paylaşımınızı bir daha okuduktan sonra gezimizi de paylaşacağım. İyi günler, Selamlar
Biraz daha erken olsaydı yada haberimiz olsaydı Helenayı beraber ziyaret ederdik hem de tanışırdık.

.

Yollardan ciddi bir cevap yazmanın zorluğunu biliyorsunuz. :confused:
Ancak olanak bulabildim.

İlk karavan tecrübesinden nedense herkez ayni oranda nasiplenemiyor.
Aklı evde olanların sonuçta negatife endekslenmesi ne kadar kolay ise, karavancılığı kendine özgün bir tarz görenlerin, “az”ın nasıl da “çok”a dönüşebildiğini keşfetmeleri o kadar heyecan verici olmalı ?

Sizinki bu açıdan bence “herkese ders” kıymetindeki tespitlerle sonuçlanmış.
Kanaatkarlık açısından bakılınca; iyi bir müslümandan iyi bir karavancı çıkmalı diye düşünüyor insan. Pratikte ise, tüketim toplumunun ikisinin de formatını değiştirmiş olmasını görmezden gelmek imkansız.
Gel de Marx’a hak verme ama köftehor bile pratikte çuvalladı gerçi. :yum:

Bence iş hayatı boyunca, karavan ve günlük yaşamda beraberce kullanabilecek tek araç, uygun bir çözüm olmalı.
Fiyat/Hobi dengesini kendisi için tutturanlar hariç ikinci araç olarak karavanın masraf kapısı olabileceği baştan kabul edilmeli.

Belki sizin için de Carevelle’den karavana geçmeyi, çoçukların sizlerle gelmeyi yeğlemediği zamana kadar ertelemek yerinde olurdu, diye düşünüyorum.
Hem Carevelle’nin koltuk sayısı hem de olası karavanı gereksiz büyük planlamamak açısından.
Üstelik elinizde altın kıymetinde Carevelle tecrübeniz var.

Hatta daha sonra da Carevelle ile devam etseniz bile benim görüşüme göre tersinde ısrar etmek abes olmalı.
Araç ve siz uyum sağladıktan sonra, hariçten gazele de gerek yok aslında...

Hem Türkiye’ye hem de karavancılar dünyasına
Hoşgeldiniz...:yum:

Bizden ve Helena’dan selamlar.

.

Son düzenleme:

.

Ben tam burada Uzo’ya başlamışken, siz “Papaz Karası” içmeye davet ediyorsunuz sanırım Teoman bey. ;)

Aslında işin gülünecek tarafı yok. :(

Gerisi de derisi de politikaya girer diye burada kessem fena olmayacak galiba ?
Yeteri kadar politika forumu var zaten...

.

Gezi sonrası, Kurban Bayramı, bekletilmiş işlerimizin takibi derken sonunda gezi yazısını yazmaya başladık. Gezi yazısını tek bir pdf dosyası olarak hazırlamayı düşünüyorum. Fırsat buldukça yazarak ilk 8 günü bitirdim. Tamamlandığında Gezi bölümünde yeni bir başlık açarak paylaşacağım . Bu paylaşımı da işi bitti kaydoldu denilmesin diyerek yapıyorum.
Bu forum sayfalarında sınırlı bir dosya boyutu varmıdır. Böyle bir kısıtlama varsa bölümlere ayıracağım.
Tüm gezgin dostlara selamlar...

Merhaba, gezi yazımızı daha önce söylediğim gibi yazmaya başladım. Yazma konusunda pek başarılı değilim ama bir şekilde çocuklarla daha sonra hatırlayacağımız birşeylerin kalmasını da istiyorum. Daha önce forumdaki yazılar gibi yazdıkça paylaştığım bir yazı olsun istememiştim ,ama anlaşılan daha uzayacak. Ayrıca birkaç güne 15 günlük yine araç ile bir Rusya seyahatim ve arkasından araçsız bir haftalık bir Londra görevimiz var. Bu yüzden gelince olası gecikmeleri dikkate alarak yazdığım kadarını PDF halinde, pek kontrolünüde yapamadan bugün paylaşmaya karar verdim. Umarım sıkıcı olmaz yeni gezginlere faydalı olur. Döndükten sonra tamamlanmış halinide yapılan yorumlara göre düzenliyerek tekrar paylaşacağım.
Yazıyı Gezi Yazıları bölümünde
'' 2018 VW Caravelle ile Avrupa da 50 gün '' başlığı ile açacağım.
Herkese selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR