2013 Avrupa Gezimiz İçin Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cantunc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 252
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 153,531
Ynt: 2013 Avrupa Gezimiz İçin Yardım

Mustafa bey,Bence cihazdan çok kullanılan program önemli. İgo, sygic, Route66, Navigon, Navitel, Tomtom her birinin farklı avantaj-dezavantajları var. Bu yüzden karar vermek zor oluyor. Ama genel baktığınzda İgo bir tık önde.
Ama Sygiv daha hızlı ve güçlü bağlanıyor. Buda sizi, yolda tamda dönmeniz gereken bir yerde bağlantının kopup uyarı yapmaması, sizinde bunu fark edene kadar döneceğiniz yeri geçmeniz yada fark etsenizde tekrar bağlanmasını beklemeniz gibi sıkıcı bir durumdan daha çok koruyor. Bu konuda İgodan daha iyi
Ama Sygic in Trafik bildirimide İgo ile yarışmaz. Zira İgo daki gibi bir Trafik bildirimi, sapma önerme Sygizde yok.
Amaç trafik yoğunluğu ise en güzeli bana göre Navitel. Navitel gerek rota üzeri olsun gerek rota belirlemeden serbest sürüş modu olsun. sokaklar dahil cadeleri trafik yoğunluğuna göre renklendiriyor. Siz haritayı açtığınızda bulunduğunuz yolun etrafındaki yolların, caddelerinde o yolda gitmemenize rağmen renginden anlıyorsunuz. Açıksa Yeşil, yoğun akıcı ise sarı, yoğunsa turuncu, sıkışıksa Kırmızı gibi yolun trafik durumunu gösteriyor. O yüzden Navitel i sırf trafik başarısı için tutuyorum..
İgo nun Poi ve EDS hizmetlri daha iyi iken, Sygic daha stabil çalışıyor.
Navitel trafikte iyi iken, adres bulmakta yada yaya moduna geçmekte çok zayıf. Zira Navitelde direk bir kelime girerek bulmak zor..
Bu yüzden ben Telefonumda İgo, Sygic, Route66, Navitel programlarının 4 ününde yüklü bulunduruyorum. Şehirler arası yollarda Sygic.Banka, dükkan vs İgo.Trafik durumuna göre gitmek için Navitel .Yaya olarak bir yer arıyorsamda Route66 yı kullanıyorum.
Sygic in haritasının Coğrafi koşullara göre şekilli olması eğimleri, iniş çıkışlarıda haritada göstermesi igo dan daha hoşuma giderken, İgonun üst ve alt yolları belirmesi sygicden daha güzel. Zira siz bir yolda giderken diyelim sizin altından geçtiğiniz köprü veya üst yol siz onun üstünden geçiyormuşsunuz gibi görünüyor Ama İgoda Çizgilendirmenin ve gölgelendirmenin doğru yapılmasıyla daha başarılı. Ama Navitel tünelleri ikisindende daha başarılı gösteriyor.
İgonun TTS sesleri çok kötü iken ki bazı cadde isimleri veya ikazlar tam anlaşılmıyor Sygicin ikazları daha anlaşılabilir.
Sonuç olarak hangisinin sizin işinize yaradığına kullanıp karar vereceksiniz.

Etiketler

Cantunc Bey,

Bir tesekkur bu kadar aciklamadan sonra %100 hakedilmistir.Ustadim naptiniz siz ben 2 sini sordum siz hepsini anlattiniz.Ama ben kullanmadan yeterli tecrubeye sahip oldum.Benim beklentim navigasyon programlari icin buradan sonra daha ciddi daha radikal bir gelisimdir.Yoksa Tomtom a olan aliskanlik ve kullanim bilgisi rahatligi, digerlerine yazilimsal ve/veya programsal aramayi tecrubelenmeyle kaybedilecek zamana izin vermez.

Selamlar
Mustafa GULER

cantunc' Alıntı:
Mustafa bey,Bence cihazdan çok kullanılan program önemli. İgo, sygic, Route66, Navigon, Navitel, Tomtom her birinin farklı avantaj-dezavantajları var. Bu yüzden karar vermek zor oluyor. Ama genel baktığınzda İgo bir tık önde.
Ama Sygiv daha hızlı ve güçlü bağlanıyor. Buda sizi, yolda tamda dönmeniz gereken bir yerde bağlantının kopup uyarı yapmaması, sizinde bunu fark edene kadar döneceğiniz yeri geçmeniz yada fark etsenizde tekrar bağlanmasını beklemeniz gibi sıkıcı bir durumdan daha çok koruyor. Bu konuda İgodan daha iyi
Ama Sygic in Trafik bildirimide İgo ile yarışmaz. Zira İgo daki gibi bir Trafik bildirimi, sapma önerme Sygizde yok.
Amaç trafik yoğunluğu ise en güzeli bana göre Navitel. Navitel gerek rota üzeri olsun gerek rota belirlemeden serbest sürüş modu olsun. sokaklar dahil cadeleri trafik yoğunluğuna göre renklendiriyor. Siz haritayı açtığınızda bulunduğunuz yolun etrafındaki yolların, caddelerinde o yolda gitmemenize rağmen renginden anlıyorsunuz. Açıksa Yeşil, yoğun akıcı ise sarı, yoğunsa turuncu, sıkışıksa Kırmızı gibi yolun trafik durumunu gösteriyor. O yüzden Navitel i sırf trafik başarısı için tutuyorum..
İgo nun Poi ve EDS hizmetlri daha iyi iken, Sygic daha stabil çalışıyor.
Navitel trafikte iyi iken, adres bulmakta yada yaya moduna geçmekte çok zayıf. Zira Navitelde direk bir kelime girerek bulmak zor..
Bu yüzden ben Telefonumda İgo, Sygic, Route66, Navitel programlarının 4 ününde yüklü bulunduruyorum. Şehirler arası yollarda Sygic.Banka, dükkan vs İgo.Trafik durumuna göre gitmek için Navitel .Yaya olarak bir yer arıyorsamda Route66 yı kullanıyorum.
Sygic in haritasının Coğrafi koşullara göre şekilli olması eğimleri, iniş çıkışlarıda haritada göstermesi igo dan daha hoşuma giderken, İgonun üst ve alt yolları belirmesi sygicden daha güzel. Zira siz bir yolda giderken diyelim sizin altından geçtiğiniz köprü veya üst yol siz onun üstünden geçiyormuşsunuz gibi görünüyor Ama İgoda Çizgilendirmenin ve gölgelendirmenin doğru yapılmasıyla daha başarılı. Ama Navitel tünelleri ikisindende daha başarılı gösteriyor.
İgonun TTS sesleri çok kötü iken ki bazı cadde isimleri veya ikazlar tam anlaşılmıyor Sygicin ikazları daha anlaşılabilir.
Sonuç olarak hangisinin sizin işinize yaradığına kullanıp karar vereceksiniz.

Can bey uzun ve guzel aciklamalar icin tesekkurler. Bende kendi tecrubelerimi paylasarak size ek yapmak istiyorum diger kullanici arkadaslar icin.

Igo yu uzun zamandir kullanmadim ama gecmiste beni otobus seridine soktugu ve 60 pound ceza odememe sebep oldugu icin kullanmiyorum. Tabii bu benimki kisisel bir tecrube. Son 2 yildir Sygic kullaniyorum ve memnunum. Sizinde dedigini gibi tepkileri cok hizli ve bu bazi donemeclerde cok onemli. Ornegin ozellikle Avrupadaki coklu giris cikisli kavsaklarda (5-6 yolun kesistigi) navigasyon geriden geldiginde doneceginiz yolu kacirip yanlis yola girebiliyorsunuz. Eger bu yollar birde otoban ise geri donme sansiniz olmadigi icin onlarca kilometre bosa gidiyorsunuz.

Ayrica bazi navigasyonlar yanlis yola sapdiginiz zaman tekrar hesapliyor diyerek neredeyse 5 dakika hesaplama yapana kadar tabii siz hesapladigi yoluda gecmis oluyorsunuz ve tekrar hesapliyor. Bu sonsuz dongu gidiyor eger bir yerde durup hesaplamasini beklemezseniz. Sygic in hizli tepkisi buradada cok ise yariyor. Diyelim yanlis dondunuz, doner donmes 3-5 saniye icinde tekrar hesaplama yapiyor.

Birde dikkatimi ceken bazi cihazla bir yola saplanip kaliyorlar. Alternatif uretemiyorlar. Gecen hafta sehirler arasi bir yolda yolu tumu ile tamir amacla kapatmislardi. O anda telefondaki "Navfree" adli uygulamayi kullaniyordum. Uygulama bir turlu alternatif uretemedi beni surekli kapali yola yonlendirmeye calisti. Ben hic bilmedigim bir yolda 5-6 kilometre gittikden sonra ancak alternatif uretti. Bu zamanda Sygic'i cok aradim. Sygic hizli tepkisi ile aninda alternatif uretebiliyor.

Detaylı anlatımlar için teşekkürler.

Hep aklıma takılmıştır gezginler için şöyle bir cihaz neden yapmazlar;

Öyle bir cihaz düşünün siz şehir içinde araç kullanırken geçtiğiniz caddelerde veya yol üzerinde tarihi binalar ve yerler hakkında size kısa sesli bilgiler veriyor .size rotanız üzerindeki daha önceden belirleyeceğiniz ilgi alanlarına göre bazı fotoğraflarını da göstererek gezilebilecek yer önerileri sunuyor çeşitli rotalar içerebiliyor örneğin tarihi yerler gezisi, ilginç yerler gezisi,alışveriş gezisi gibi ...

Ben navigasyon cihazlarının gelecekte bu yönde çalışmalar yapacaklarına inanıyorum.

Genede bir cihaza bel bağlamayıp kendimiz okuyup araştırarak gezmenin tadı bambaşka o ayrı tabili.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nevzat' Alıntı:
Detaylı anlatımlar için teşekkürler.

Hep aklıma takılmıştır gezginler için şöyle bir cihaz neden yapmazlar;

Öyle bir cihaz düşünün siz şehir içinde araç kullanırken geçtiğiniz caddelerde veya yol üzerinde tarihi binalar ve yerler hakkında size kısa sesli bilgiler veriyor .size rotanız üzerindeki daha önceden belirleyeceğiniz ilgi alanlarına göre bazı fotoğraflarını da göstererek gezilebilecek yer önerileri sunuyor çeşitli rotalar içerebiliyor örneğin tarihi yerler gezisi, ilginç yerler gezisi,alışveriş gezisi gibi ...

Ben navigasyon cihazlarının gelecekte bu yönde çalışmalar yapacaklarına inanıyorum.

Genede bir cihaza bel bağlamayıp kendimiz okuyup araştırarak gezmenin tadı bambaşka o ayrı tabili.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nevzat hocam bu dediginiz cok uzak degil bence. Ornegin bazi yazilimlar buyuk sehirlerde 3D haritalar cikardilar bile. Ama simdilik bu dediginize benim bulabildigim en yakin yazilim city maps 2 go adli uygulama. Aracta pek ise yaramaz ama yaya gezerken mukemmel. Onceden yer isareti koyabiliyorsunuz, arabayi park ettiginiz yeri isaretleyebiliyorsunuz. Binalarin, onemli yerlerin uzerinde bilgi butonlari var ve tiklayip wikipedia bilgisini okuyabiliyorsunuz. Kendi kendinizin turist rehberi gibi oluyorsunuz.

Sent from my iPad using Tapatalk

Motokaravancının en büyük derdi veya yardımcısı nevigasyonlar için epeyce yazılıp çizildi.Otoyolda levha takip ederek kolayca gidilirken otoyol çıkışından sonra dert başlıyor.Dert şu şehir trafiğine karışıyorsunuz.Burada nevigasyon cihazının gerekliliği başlıyor.İstediğiniz kadar yola çıkmadan önce ders çalışın mutlaka nevigasyon cihazına ihtiyaç var.O nedenlede otoyolda değilde,şehir içinde dertsiz çalışan programı kullanmanızı öneririm.

Hüseyin ve Melih beyden yardım bekliyoruz.Bir kaza veya arıza halinde yurt dışı prosedür hakkında bizleri aydınlatırsanız çok faydalı olacak.

Ingiltere icin konusacagim ama diger Avrupa ulkelerindede prosedurun ayni oldugunu dusunuyorum.

Eger ufak bir kaza yapmissaniz ve karsi taraf ile aranizda bir anlasmazlik yoksa, kavga vs. cikmamissa aracin bir kac fotografini cekiyorsunuz ve yolunuza devam ediyorsunuz. En kisa zamanda sigorta sirketinize olayi bildiriyorsunuz gerisini onlar hallediyor. Yani polis vs. gelmiyor.

Eger duran bir araca carpmissaniz ve sahibi ortada yoksa kacmak suc. Eger etrafta kamera yoksa bulamazlar ama varsa yakalanabilirsiniz. Bu durumda yapmaniz gereken telefonunuzu ve sigorta bilgileriniz yazip birakmak ve olayi gidip sigorta sirketinize gerekiyorsa karakola bildirmek.

Eger daha buyuk bir kaza ise, yarali varsa yada karsi taraftaki taraftaki ile aranizda anlasmazlik cikmissa, ornegin hakli olmaniza ragmen karsidaki yabanci oldugunuzu anladi ve sizi sucluyorsa o zaman polis cagirmaniz gerekiyor.

Eger kazada yaralanmissaniz, bu durum calismaniza etki etmisse ve karsi taraf suclu ise mahkemeye gidebilir ve yuklu tazminatlar alabilirsiniz.

Sent from my iPad using Tapatalk

Can Bey,

çok önemli bir konuya değindiniz. Isterseniz bu konuyu "Gezi Planlarımız" bölümünde işleyelim.
Avrupa birliğininde bu konuda açıklamaları ve tavsiyeleri var. Örneğin aşağıdaki linkte görülen "Der Europäische Unfallbericht= Avrupa Kaza Raporu" gibi. Kazadan sonra, kazaya karışanaların doldurması gereken bu rapor Avrupa birliğindeki ülkelerin hepsinde geçerli ve Türkçesi de var.
http://www.unfallskizze.de/ressourcen/Europa-Unfallbericht_Deutsch_Tuerkisch.pdf

Bir kaç yıl önce Alman plakalı bir aracın Fransa´da Fransız plakalı bir araçla yaptığı kazanın işlemlerinin tercümanlığını yaptığım için konu oldukça detaylı diyebilirim. Bilgileri hazırlamak için biraz vakte ihtiyacımız var.

Ayrıca konuyu işlerken, Türkiye plakalı araçlar için yurt dışına çıkarken yapılan sigorta "yeşil kart" la ilgili detaylı bilgiye de ihtiyaç olacak. Çünkü konuya bu açıdan da bakmamız gerekecek.

Teşekkürler, selamlar ve iyi akşamlar.

Hüseyin bey,bu konuyu başka bir topikte işlemek sanırım konu bütünlüğü açısından yararlı olmaz.Çünkü okurlar bu topikte ne yapacaklarını öğrenmeye çalışırken yarıda bırakıp diğer topiğe geçmeleri bütünlük açısından yararlı olmaz sanırım.
Bu nedenlede tecrübeniz olduğunu söylediğiniz bu konuya devam etmenizde yarar görüyorum.

Can Bey,

yukarda da değindiğim gibi yurt dışında kaza konusu çok detaylı ve başlı başına bir konu. Yeni başlık altında yazılanlar daha konunun başlangıcı. Melih Beyin yeni başlıkta değindiği gibi her ülkede kendine özgü dikkat edilmesi gereken durumlar var. Yani sizin gezinizde gitmediğiniz ülkeler hakkında da bilgiler verilecek. Ayrıca Avrupa Birliğinde bu konuda devamlı yeni düzenlemeler gelmektedir. Konu kendi başlığında işlendiğinde ilerde güncellenebilecek ve forumda bu bilgilere kolay erişmek mümkün olacak.

Ilerlerde olabilecek yanlış anlamaları önlemek için konuya biraz açıklık getirmekte fayda var. Forumda yapılan yeni düzenlemeden sonra, gezi anılarında bir kaç konuyu bir başlık altında toplamak sınırlandırıldı. Örnek: Forumdaki düzenlemeden önce, bu gezi notlarınıza "2013 Avrupa Gezimiz İçin Yardım" diye başladınız ve gezi notlarıyla devam ettiniz. Yeni forum düzeninde artık gezi hazırlığı "Gezi Planlarımız", gezi anılarıda " Yurt Dışı Gezi Notları" bölümünde yazılacaktır.

Yurt Dışında Kaza konusuda, bu bilgilere gezi hazırlığı yapan herkesin kolayca ulaşabilmesi için, "Gezi Planlarımız" bölümünde olması gerekir.

Durumu anlayışla karşılamanızı rica ederim.

Hüseyin bey haklı olabilirsiniz bu yıl yola çıkacaklar Melih beyin bilgilerinden istifade etmek zorunda kalacaklar...
Bu durumda bende bildiklerimi kısaca aktarayım.Ölümlü veya ağır hasarlı kaza değilse taraflar arası anlaşma sağlanır veya bizde olduğu gibi fotoğraflanıp,basit tutanak tutulup sigorta şirketinize iletirsiniz.Diğer hallerde ise polis çağrılır...
Arıza halinde ise otoyollardaki telefonlardan çekici yardımı alabilirsiniz.Bir diğer yöntemde yurt dışı sigorta şirketinizden çekici hizmeti ile ilgili bilgi almanız...

Bu konuda deneyimi olan arkadaşlardan yardım aldım.Yararlı olur düşüncesiyle size aktarıyorum.Kazaya karışırsanız:
1- Aracı güvenli olacak şekilde hemen durdurun ve kaza işaret reflektörünü gelen trafiği yönlenlendirecek şekilde yeterli bir mesafeye yerleştirin.
2- Karşı tarafla anlaşma imkanı bulamadığınız anda polis çağırın.Genel olarak birçok ülkedeki hukuka göre, polis yabancı plakalı bir aracın karıştığı kazaya müdahale etmek zorundadır. Ancak çoğunlukla, bulunduğunuz ülkenin dilini bilmiyorsanız polisi karşı taraf çağırmaktadır.
3-Sakin olun.Mümkün olduğunca az şey ve öz konuşun.Özellikle yerel polis ilişkilerinde önemlidir. Kusur kabulünde bulunmayın ve polis raporu yahut Avrupa karşılıklı beyanından başka bir şey imzalamayın.
4- Sizden şu belgeler istenebilir;
Ehliyetiniz, Ruhsatınız ve yeşil Kartınız veya sigorta sertifikanız.
5- Avrupa karşılıklı beyanını doldurmada sakınca yoktur. Bu belge, iki tarafa ait kişisel ve araç bilgilerinin yer aldığı ve kazanın oluşumunu anlatan bir beyandır. Bir kopyanın size verildiğinden ve diğer tarafın yazdığı bilgiyi anladığınızdan emin olun.
6- Eğer polisi anlamıyorsanız bir tercümana ihtiyacınız olduğunu anlatın. Genel olarak polisler yabancı ziyaretçilerle ilişkilerde yardımcı olurlar. Birçok ülkede polis kusur oranına kaza yerinde karar vermektedir.
8- Tutuklanmanız durumunda Türkiye Konsolosluğu veya Büyükelçiliğini arayın.

Ayrıca:

Başka bir araç ile çarpışmanız,maddi veya bedeni zararlara sebebiyet vermeniz halinde bu formu doldurarak hemen Türkiye Motorlu Taşıt bürosuna gönderiniz.(Turing)
Formu büyük karakter kullanarak doldurunuz.
Kendi Aracınızın Diğer Aracın
ARAÇ SAHİBİ :

ARAÇ SAHİBİNİN :

ADI,SOYADI

SÜRÜCÜNÜN :

ADI,SOYADI

EHLİYETİN :

VERİLDİĞİ YER

EHLİYET NO :

POLİÇE NO :

YEŞİL KART NO :

SİGORTA ŞİRKETİ :

PLAKA NO :

HASARA UĞRAYAN KISIMLAR :

KAZA TARİHİ :

KAZA YERİ :

KAZA NE ŞEKİLDE MEYDANA GELDİ :

TRAFİK KAZA ZAPTINI DÜZENLEYEN MAKAMIN İSİM VE ADRESİ :

ŞAHİTLERİN İSİM VE ADRESLERİ :

YARALI VE ÖLÜ VARSA İSİM VE ADRESLERİ :

DÜZENLENDİĞİ YER :

TARİH :

AD,SOYAD :

NOT : Mümkün olduğu takdirde,Kaza yerini veya Araç Hasarlarını gösteren Fotoğrafların çekilmesi gerekmektedir.

KAZA KROKİSİ

Değerli dostlar,2012 ve 2013 yıllarında bütün avrupayı diyebileceğim şekilde ve yaklaşık 20.000 km.yol yaparak dolaştık.Bu topiktede deneyimlerimizi sizlere aktarmaya çalıştım.Sanırım tüm sorularınızı kapsayacak ve size yardımcı olabilecek bilgileri aktarabildim..Bu yılki ABD.gezimizi sizlerle tekrar paylaşma dileğiyle sağlıcakla kalın ve keyifli geziler dilerim...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.