2013 Avrupa Gezimiz İçin Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cantunc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 252
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 153,527
Ynt: 2013 Avrupa Gezimiz İçin Yardım

Yine eşin dostun sıkça soruyu sizlerede yararı olur diye yazıyorum..Tax Free anlaşmalı mağazalardan aldığınızın malzemenin vergi iadesini AB.topluluğudan çıkış yaptığınız son sınır kapısındaki Tax Free ofisinden alacaksınız.Bu ülkelerde Macaristan veya Yunanistan oluyor..

Etiketler

Teşekkürler. Pek büyük alışveriş yapmadığımızdan olsa gerek ben hep ilgili ülkeden çıkarken işlem yapıldığını düşünüyordum. Aklımızda bulunsun, tekrar teşekkürler.

Sn.Fsirin,bende bilmiyordum..Havayolu ile gittiğimizde hava alanında tax-free ofisten vergi iadesi yapıldığını biliyordumda karayolu kullanımında nasıl bir uygulama olacağını bilmediğimden internetten araştırdım oradada bulamadım.Köln Media M...'taki satıcıya sordum tax-free fatura kesebileceklerini söyledi ve hava alanından para iadesi alacakmışım,iyide ben karavanla geldim ne olacak deyince o da cevap veremedi.Mağaza müdürüne gittik, gümrük işleri ile ilgili birini aradı ve son AB.topluluğu ülkesinden çıkış yaptığımda(o da Macaristan oluyordu)oradaki tax-free ofisinde işlem yapacaklarını söyledi.Macaristandan çıkış yaparken Gümrük kapısında tax-free ofisi vardı ve önündede kuyruk oluşmuştu..
Gelelim faydasına...500 e.da 100 e..Hiç fena değil.
Sonuç olarak bana böyle bilgiler lazımdı.Bir yazan olsaydı hem boşuna vakit kaybetmezdim hemde dert anlatmazdım..Maalesef çiçekten böcekten bahsetmekten önemli bilgileri pas geçiyoruz.

Aldığımıda yazayım fikriniz olsun Canon eos 650 d+canon 18/55 lens+Canon 8/15 mm fisheye=1100e.(İndirim vardı,birde tax free eklenince harika bir fiyat oluştu)

Yine dostlar sormuş...Nedir bu yurt dışında yaşanan hastane problemleri diye...Uzun,uzun yazışmaya gerek yok.Acil servise gittiğinizde bedava tedavi olanağına sahipsiniz...Acil müdahaleden sonraki safhada ödersiniz.Ya cebinizden ödersiniz yada yurt dışına çıkmadan önce uluslararası dolaşıma sahip bir sigorta şirketinden yurt dışı ayakta ve yatarak tedavi kapsamlı sağlık sigortası yaptırırsınız..
Bu karavanınız içinde geçerli,yurt dışına çıkan karavanlardan uluslararası kasko yaptıran kaç kişi var var ? Bunlar hep maliyet .Ya hero,mero deyip gideceksiniz yada yabancıların yaptığı gibi hem kendinizi hemde aracınızı sigortalacaksınız..Biz ihmal ediyoruz,ya alışkanlığımız olmadığı için yada ekonomik sorunlardan..Sonrada yakınıyoruz..
Her konfor maliyettir,yada tevekküldür.Seçim size ait..

Yol kamerası hakkındada çok soru soruldu...Arkadaşlarla bir araya gelinde herkes merak ettiklerini dile getirmeye çalışıyorlar..Bunlardan yararlı olabileceklerinide sizlere aktarmaya çalışıyorum.Bu gezide ön ve arka cama monte ettiğimiz 2 yol kamerası ile tüm yolculuğu kaydettik.Kameralarda 32 GB.lik hafıza kartı kullandık,doldukçada harici diske geçirdik.
Çok güzel bir kayıt oldu...Montajdan sonra kaydı seyrettiğimizde tekrar seyyahati yaşıyorcasına keyif alıyoruz.Anı olarak saklanacak çok keyifli bir film oldu.

Karavanlı gezilerde ön ve arka cama takılan yol kameraları ile yolculuğunuzu belgeselleştirmekten bahsettik...Bu gezide hangi fotoğraf makinalarını kullandık...Kompakt Canon ve Fuji yani yarı profesyonel fotoğraf makinaları ile çok güzel resimler elde ettik.. Profesyonel fotoğraf çekimlerinde SLR Canon kullandık..18*55 standart lensin yanında 18*135 tele ve 8*15 fisheye kullandık.8*15 lens özellikle büyük yapıların kısa mesafe çekimlerinde çok iyi sonuçlar verdi...Canon digital video camera ile enteresan bulduğumuz görüntüleri kaydettik..Birde bu gezide kullandığımız kafaya takılan kamera ile yürüyüşteki enstantaneleri kaydettik.Birde monopod ayağı tavsiye ederim, kimseye bir fotoğrafımızı çekermisiniz derdinden kurtulduk..

Motokaravanla Yurt dışı gezimiz ile akla gelebilecek tüm sorunları ve soruları yanıtladığımı zannediyorum.Yeni yıl ile birlikte yine yollara düşeceğiz.Tüm dostların yeni yılda sağlık ve mutlulukla keyifli geziler yapmasını diliyorum...

cantunc' Alıntı:
Karavanlı gezilerde ön ve arka cama takılan yol kameraları ile yolculuğunuzu belgeselleştirmekten bahsettik...Bu gezide hangi fotoğraf makinalarını kullandık...Kompakt Canon ve Fuji yani yarı profesyonel fotoğraf makinaları ile çok güzel resimler elde ettik.. Profesyonel fotoğraf çekimlerinde SLR Canon kullandık..18*55 standart lensin yanında 18*135 tele ve 8*15 fisheye kullandık.8*15 lens özellikle büyük yapıların kısa mesafe çekimlerinde çok iyi sonuçlar verdi...Canon digital video camera ile enteresan bulduğumuz görüntüleri kaydettik..Birde bu gezide kullandığımız kafaya takılan kamera ile yürüyüşteki enstantaneleri kaydettik.Birde monopod ayağı tavsiye ederim, kimseye bir fotoğrafımızı çekermisiniz derdinden kurtulduk..

Çok ideal makine düzeni.Kafaya takılanları(helmet) hep incelemişimdir,hayatı belgelemek adına daha küçükleri yapıldığında (genelde bisiklet ve kasklara takılıyor) çok kişinin kullanabileceği bir aksesuar.

Benim kullandığım kafa kamerası oldukça küçük boyutta ve çok hafif...

Aksiyon Kameras

Sayın Yazer bittimi der gibi bir ifade kullanmışsınız...Bana göre bitti.Avrupa seyyahati yapacaklara her şeyi anlattım sanırım.Kış gelince ve özelliklede İstanbul'da yaşıyorsanız işinizin dışında kalan zamanda karavanınızla bir gece olsun gidip kalacak yer maalesef yok.Bu durumdada karavanla ilgili keyfiniz kalmıyor.Mayıs ayından itibaren yapacağınız yeni seyyahatler için plan,program yapıyoruz.
Bu yılki düşüncemize göre Haziran sonunda ABD'ye gidip oradan kiralayacağımız karavanla doğu sahillerini dolaşmak.Şimdi bunun rota planlamaları,karavan şirketleri,kamp yerleri,maliyet hesapları gibi karışık işlerle uğraşıyorum..
Bu hesaplamalar bitine kadarda hareket vakti gelir zaten.....

cantunc' Alıntı:
Bu yılki düşüncemize göre Haziran sonunda ABD'ye gidip oradan kiralayacağımız karavanla doğu sahillerini dolaşmak.Şimdi bunun rota planlamaları,karavan şirketleri,kamp yerleri,maliyet hesapları gibi karışık işlerle uğraşıyorum..
Bu hesaplamalar bitine kadarda hareket vakti gelir zaten.....
Yeni ufuklara doğru, yeni rotalar.
Kolay gelsin. :smiley:

Bir de gelenekselleşmiş "Route66" var.
Geçen yıllarda Volkan Konak yapmıştı. :smiley:
http://www.volkankonak.com/videolar_detay.php?id=1#/2
http://www.youtube.com/watch?v=I93uEMWwogo

cantunc' Alıntı:
Sayın Yazer bittimi der gibi bir ifade kullanmışsınız...Bana göre bitti.Avrupa seyyahati yapacaklara her şeyi anlattım sanırım.
sayın cantuc; dostum eline saglık çok güzel kaleme almıştın, tekrar teşekkür ederim. Yazılarından haz duydugum bir kaç seyyahtan biriydiniz, anılarımı tazelemek istedim ;D
hadi hayırlısı bekliyoruz.
selam/saygılar

Sayın Yazer,bende size teşekkür ederim..Geyik konusunda size katılmamak elde değil.Örneğin sabit başlık olarak seçilen konular?Ben yola çıkmadan önce maalesef çok az istifade edebilmiştim.Seyyahat bilgileri ile seyyahat hikayelerinin kesinlikle ayrılması gerekiyor.Ayrıca bu topik 80.000 kez tıklanmış.ABD.mantığına göre 1 kuruştan şu kadar kuruş eder.Diğer taftan kaç kez tıklandıktan sonra sabit başlıklı konularda yer alabilir?Birde teşekkür diye bir bölüm var..Her halde ödüllendirme amaçlı!Ben pek sayamadım ama benimki ne hikmetse 16 da sabitlenmiş...
Problem ne parada nede sitede,insanda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR