2010 Ducato Projesi-tunavanlife

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tunavanlife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,586

tunavanlife

Ana Kamp
Merhaba, ben Yunus Ankaradan. 40 yaşındayım. 6 ocak da edindiğim 2010 ducato 15m3 aracımla projeye başlayacağım. Zaman zaman buradan da paylaşımlar yapmaya çalışacağım. Ancak instagram hesabımı daha yoğun kullanacağım. Lütfen beni ekleyin. Kullanıcı adım tunavanlife. Yardımlarınızı yorumlarınızı her zaman bekliyorum. Üstadlara ustalara gönülveren herkese selam olsun.

Merhaba. 15 Ocaktan Sonra Yapılanlar;
1. Araç mekanik ve yürür alt aksam tamamen yenilendi.
2. Araç elektriği eksik kırık yan lambalar değiştirildi, farlar parlatıldı, cam butonları değişti.
3. Kaportada bulunan delikler kapandı, arka ve yan kapılarda hasar olan yerler düzeltildi. Kilitler değişti. Yan kapının hareketli parçaları değişti.
4. Kronik boya atma sorunu için boyacıya teslim edildi. (01.02.2020)

IMG 20200106 111337 01
IMG 20200106 133006
IMG 20200108 160354
IMG 20200108 160410
IMG 20200112 144722

Bu arada Arka Bölümde daha önceden yapılmış ince bir yalıtım ve tahta kapama vardı. Üzerinide suni deri ile kaplamışlardı. 2 günde bunları söktüm.

Hayırlı uğurlu olsun. Takipteyiz.
Hayırlı olsun, güle güle kullanın.
Gönlünüze göre olur inşallah.
Teşekkür ederim. Amin.:smiley:

Bu arada aklıma takılan bir şey var.
1. sorum: 3KW tam sinüs invertörlerin teknik özelliklerinde akü voltajı 24V görünüyor. Ben tesisatımı 12v kuracağım. bu durumda 3KW tam sinüs akıllı invertör kullanamıyorum.
2. Sorum: Bir de Eğer invertörünüz 1KW ise tesisatınızda 1000W üzerinde cihaz çalıştırabiliyor muyuz?

Teşekkür ederim. Amin.:smiley:

Bu arada aklıma takılan bir şey var.
1. sorum: 3KW tam sinüs invertörlerin teknik özelliklerinde akü voltajı 24V görünüyor. Ben tesisatımı 12v kuracağım. bu durumda 3KW tam sinüs akıllı invertör kullanamıyorum.
2. Sorum: Bir de Eğer invertörünüz 1KW ise tesisatınızda 1000W üzerinde cihaz çalıştırabiliyor muyuz?

İşin başındayken ben fikrimi söyliyim aracınızı mümkün olduğunca 12V üzerine tasarlamaya çalışın. 3KV karavan için çok büyük bir değer (sağlık cihazı vs gibi elzem bir durum yoksa) aynı şekilde 1KV az gibi görünse de tam kapasite kullanmayı düşünüyorsanız aynı fikrim onun içinde geçerli zaten böyle bir tüketim için hem çok yüksek amperli akü kullanmanız lazım hemde hızlı deşarz dan dolayı o akülerin ömrünü hızla tüketmiş olursunuz.

Vicivan
Vicivan
Merhaba bende karavanı kendi toplayanlardanım.Aracım 2014 ducato 17m3 ben aracımı 220v üzerine kurdum. 800w güneş paneli ve 3750kva(3000w) invertör ile 24v luk şarj çıkışına sahip, 2 adet 150ah jel aküm var ve 1 adet 24/12 60A çevirici ile 12v gücümde mevcut. Bir çok karavan I ve karavan imalatçısı yüksek güçte panel ve invertör kullanmıyor. Sorduğumda herşey 12v gerek yok diyorlar. Bence gerek var güçlü bir panel hızlı akü şarjı demektir. Aynı zamanda anlık 220v gücü 800w kadar karşılar. Nacizene tavsiyem yüksek güçte invertör ve paneldir. Saygılarımla

Son düzenleme:

Merhaba bende karavanı kendi toplayanlardanım.Aracım 2014 ducato 17m3 ben aracımı 220v üzerine kurdum. 800w güneş paneli ve 3750kva(3000w) invertör ile 24v luk şarj çıkışına sahip, 2 adet 150ah jel aküm var ve 1 adet 24/12 60A çevirici ile 12v gücümde mevcut. Bir çok karavan I ve karavan imalatçısı yüksek güçte panel ve invertör kullanmıyor. Sorduğumda herşey 12v gerek yok diyorlar. Bence gerek var güçlü bir panel hızlı akü şarjı demektir. Aynı zamanda anlık 220v gücü 800w kadar karşılar. Nacizene tavsiyem yüksek güçte invertör ve paneldir. Saygılarımla

Ekli dosyayı görüntüle 517468

Merhaba aracınızı güle güle kullanın.
Zaten solar panel ve akü birbirine orantılı hesaplanır, burada kullanacağınız gücü de sizin ihtiyaçlarınız belirler.
İnverter den şarz olayına sıcak bakmıyorum, inverteri sadece inverter olarak kullanmak şarz içinde kaliteli bir şarz cihazı (akü korumalı, desülfatör özellikli vs) seçmek daha mantıklı.

Merhaba aracınızı güle güle kullanın.
Zaten solar panel ve akü birbirine orantılı hesaplanır, burada kullanacağınız gücü de sizin ihtiyaçlarınız belirler.
İnverter den şarz olayına sıcak bakmıyorum, inverteri sadece inverter olarak kullanmak şarz içinde kaliteli bir şarz cihazı (akü korumalı, desülfatör özellikli vs) seçmek daha mantıklı.

Öncelikli olarak teşekkürler, kullandığım invertör akıllı invertör olup bir çok korumayı bünyesinde barındırıyor.Tabiki araçta kullanacagımız cihazlar için güç hesabı yapmamız gerekiyor, buna göre panel ve invertörümüzünde uyumlu olmadı gerekiyor. Benim aracım da ocak dahil buzdolabı, çamaşır makinası 220v düşündüğüm için sistemi 220v yaptım. Belki kurulum maliyeti biraz fazla olabilir ama 12v buzdolabı fiyatı ile 220v buzdolabı fiyatı arasındaki fiyat farkında küçümseyecek kadar değil
Saygılarımla

TOMMATECH INVERTÖR
Tam Sinüs İnvertör
Giriş Voltajının Ev Aletleri ve Bilgisayarlara Göre Yapılandırılma Özelliği
Uygulamalara Yönelik Seçilebilir Şarj Akımı
LCD ile Ayarlanabilir AC/Solar Giriş Önceliği
Şebeke veya Jeneratör Desteği Özelliği
AC Kurtarma Sırasında Yeniden Başlatma Özelliği
Aşırı Yük ve Kısa Devre Koruması
Optimize Akü Performansı için Özel Akıllı Akü Yönetim Sistemi
Soğuk Başlangıç Fonksiyonları
Tommatech 4 kVa / 5 kVa / 4 Üniteye Kadar 4 kVa ve 5 kVa

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.