2007 Jimny Direksiyon Titreme Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Görkem Uğurlu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,136
Lastik askıda dönerken tabanının üst tarafını izleyin, taban yüzeyi düzgünmü, inip çıkma, sağ sola yalpa 2mm bile varsa sorunlu lastiktir, bu arıza zannederim tel kırığı olarak adlandırılıyor. Sert çukura düşmeler ve kaldırım kenarları buna sebep olabiliyor.
Lastik değiştirdim yeni lastik de taktım başka lastikler de denedim sıkıntı lastik değil

Etiketler
Lastik değiştirdim yeni lastik de taktım başka lastikler de denedim sıkıntı lastik değil
Sorun olmayan yerleri çıkarın, kalan soruna yaklaşırsınız. lastik, jant, disk, şaft, aks, ... sorun yoksa, sonradan eklenen kit ve donanımlar kalır. kolaydan zora doğru, yada ucuzdan pahalıya, bakmak lazım.

Çok güvendiğim bir ustama götürdüm, balans rot vs yapıldı.. Fakat aracın sorunun aksamda değil kupada olabileceği fikrine kanaat getirdik. Yüksek ve kısa olduğu için her çukuru etkili yiyor. Bugün Jimny sıfır test aracını kullandım,kelebek gibiydi. Benim ki 11 yaşında ve 11 yılda şase ile kasa arasında boşluk oluştupuna inandım. Bu da doğal olarak ufak çukurlarda ve boşluklarda önce direksiyona sonra kasaya vuruyor. Şahsen benimkinde.. Ama benim için sorun yok. Fakat dediğim gibi eğer sıfırını sürme şansınız olursa ne demek istediğimi anlayacaksınız..

jimnylere hangi tip direksiyon amortisörü takılıyor.bi yerde okumuştum mercedes e 200 lerin bi kasasının direksiyon amortisörü uyuyor diye.bilgisi olan var mı?

jimnylere hangi tip direksiyon amortisörü takılıyor.bi yerde okumuştum mercedes e 200 lerin bi kasasının direksiyon amortisörü uyuyor diye.bilgisi olan var mı?
Herkese merhaba ankaradan yaziyorum. Aynı Problem bendede vardı. Mercedes direksiyon amortisörü takıldı titreme sifirlandi. Ancak direksiyon daha sert oldu ve sağa sola cevirince yeterince hızlı toplamiyor

Herkese merhaba ankaradan yaziyorum. Aynı Problem bendede vardı. Mercedes direksiyon amortisörü takıldı titreme sifirlandi. Ancak direksiyon daha sert oldu ve sağa sola cevirince yeterince hızlı toplamiyor

Merhaba arkadaşlar,benim aracımda(jimny2004) da 60-70 km hızla giderken çok fazla titreme vardı.manisada Mehmet usta(kaportacı)05414623200 amortisör uygulaması yaptı.şu an titreme yok oldukça rahat.tavsiye ederim.

Bu bozuk dediğiniz tas balyaları mı yoksa normal bilya mı var. Ben değiştirmiştim ama titreme hala geçmemişti

Jimnynin kronik sorunudur ön teker de tas bilyalari değişecek ..frene basıp titremesine de ya diskler değişecek yada kolay çözüm diskleri taşlatacaksiniz

Bu sorunu olan arkadaşlar sorunuzun sebepleri ve basit muayeneleri şöyle
sorunu ecnebicesi death wobble
Video: https://www.youtube.com/watch?v=yOe1xQEC4o4

1) king pin rulmanlarının bozulması. Kontrolü: Aracın ön kısmını kriko ile kaldırıp sert bit şekilde tekeri yukarı aşağı oynatın boşluğu hissedersiniz.
2) Diferansiyel bağlantı kol burçlarının bozulması. Kontrolü: Aracın karşısında duran bir kişinin göz ile muayenesi ile araca aracı ileri hareket ettirme bozuk ise diferansiyel ileri geri oynar.
3) ön denge kolunun şaseye bağlantı braketinin kaynaklarının yırtılması veya burçlarının bozulması. Kontrolü: Aracın karşısında duran bir kişinin göz ile muayenesi ile direksiyonu hızlı hızlı sağ ve sola silkelediğinizde araç sağa ve sola yatar braket esner.

Direksiyon stabilizatörü (amortisörü uzun yol sürüşünde denge ve konfor sağlar, arazide genen darbeleri (kuvvetleri) absorbe eder. handikap direksiyon pompasını zorlar ve ömrünü kısaltır

Bu sorunu olan arkadaşlar sorunuzun sebepleri ve basit muayeneleri şöyle
sorunu ecnebicesi death wobble
Video: https://www.youtube.com/watch?v=yOe1xQEC4o4

1) king pin rulmanlarının bozulması. Kontrolü: Aracın ön kısmını kriko ile kaldırıp sert bit şekilde tekeri yukarı aşağı oynatın boşluğu hissedersiniz.
2) Diferansiyel bağlantı kol burçlarının bozulması. Kontrolü: Aracın karşısında duran bir kişinin göz ile muayenesi ile araca aracı ileri hareket ettirme bozuk ise diferansiyel ileri geri oynar.
3) ön denge kolunun şaseye bağlantı braketinin kaynaklarının yırtılması veya burçlarının bozulması. Kontrolü: Aracın karşısında duran bir kişinin göz ile muayenesi ile direksiyonu hızlı hızlı sağ ve sola silkelediğinizde araç sağa ve sola yatar braket esner.

Direksiyon stabilizatörü (amortisörü uzun yol sürüşünde denge ve konfor sağlar, arazide genen darbeleri (kuvvetleri) absorbe eder. handikap direksiyon pompasını zorlar ve ömrünü kısaltır

Merhaba. Aynı sorunu yaşayan biri olarak (70 km/h civarı direksiyon titremesi) "king pin rulmanları" (sağ ve solda birer çift) kötü durumdaydı, değişti. Z-Rot (Sağ ve sol) STABILIZER denen parçalar değişti.
Titreme önceden 10 üzerinden 6 ise, 10 üzerinden 2'ye indi.
Rot başları ve ön denge kolu burçları bekleniyor. Onlar da değişince titremenin bitmesini bekliyorum. (mevcut durum da eskiye göre çok iyi)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri