2007 Jimny Direksiyon Titreme Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Görkem Uğurlu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,134

Görkem Uğurlu

Yeni Üye
Merhaba, benim 2007 model otomatik vites küçük bir canavarı var. onunla ilgili bir sorunum var ustalardan fikir almak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
Sıkıntımız direksiyon titreme, sallama.. aracım 70km civarında direksiyon tutulamayacak şekilde sallıyor..
Aracım 5cm yükseltilmiş ve castor correction bush takılı titremeyi önlemek için. . ek olarak steering damper de takılı ama hala daha direksiyon 70km civarında çok fazla sallıyor. frene bastığımız zaman yine sallıyor direksiyonu.
Frenler diski dalgalı bir şekilde yediyse olur diye bir fikir aldım emin olamadım.
Sizlerden bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Merhaba, benim 2007 model otomatik vites küçük bir canavarı var. onunla ilgili bir sorunum var ustalardan fikir almak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
Sıkıntımız direksiyon titreme, sallama.. aracım 70km civarında direksiyon tutulamayacak şekilde sallıyor..
Aracım 5cm yükseltilmiş ve castor correction bush takılı titremeyi önlemek için. . ek olarak steering damper de takılı ama hala daha direksiyon 70km civarında çok fazla sallıyor. frene bastığımız zaman yine sallıyor direksiyonu.
Frenler diski dalgalı bir şekilde yediyse olur diye bir fikir aldım emin olamadım.
Sizlerden bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı?
Şimdiden teşekkürler.
Mrb. Fren diskinde sorun olduğu, frene basıldığında titreme ile belli oluyor. Yani 70 le giderken frene basılmadığı halde titreme olmaz genelde.
Geriye alt mekanik aksam kalıyor, Rot balans ustalarına danışmak gerek, Jant, lastik, Aks, Şaft, diferansiyel vs. kontrolden geçmeli. Hepsi sağlamsa , fren kaliperi sağlam mı bakılabilir (freni bırakınca sıkı kalabilir).

Merhaba, bende de 2006 jimny otomatik var. Ben de direksiyon sallama sorunu yaşıyorum. İLk olarak bir ay önce rot balansa soktum. Olmadı Ön tekerleri sağ sol değiştirdim. Bir nebze sorun çözülmüştü. Ancak bir ay sonra 70 km hız yokuş aşağı tekrar sallama yapıyor. Bu araçların yüksekliğinden ve sık tümsek ve çukur yol gördükleri için devamlı balans isteyen araçlar olduğunu düş

Mrb. Fren diskinde sorun olduğu, frene basıldığında titreme ile belli oluyor. Yani 70 le giderken frene basılmadığı halde titreme olmaz genelde.
Geriye alt mekanik aksam kalıyor, Rot balans ustalarına danışmak gerek, Jant, lastik, Aks, Şaft, diferansiyel vs. kontrolden geçmeli. Hepsi sağlamsa , fren kaliperi sağlam mı bakılabilir (freni bırakınca sıkı kalabilir).
Çok teşekkür ederim

Merhaba, bende de 2006 jimny otomatik var. Ben de direksiyon sallama sorunu yaşıyorum. İLk olarak bir ay önce rot balansa soktum. Olmadı Ön tekerleri sağ sol değiştirdim. Bir nebze sorun çözülmüştü. Ancak bir ay sonra 70 km hız yokuş aşağı tekrar sallama yapıyor. Bu araçların yüksekliğinden ve sık tümsek ve çukur yol gördükleri için devamlı balans isteyen araçlar olduğunu düş
Bence balansla ilgisi yok bu kadar erken balansi bozulacağını düşünmüyorum açıkçası benim sorunum da rot ve balansta değil yaptırdım çok kez değişen bişey olmadı.

Arkadaşlar 2006 model jimny yeni aldım 70km civarında aşırı derecede direksiyon sallantisi vardı servise götürdüm rot başlarını preslettiler ayrıca rot balans ayarları yapıldı şu anda 90 km civarında hafif titreme var .

Arkadaşlar 2006 model jimny yeni aldım 70km civarında aşırı derecede direksiyon sallantisi vardı servise götürdüm rot başlarını preslettiler ayrıca rot balans ayarları yapıldı şu anda 90 km civarında hafif titreme var .
Merhabalar, nasıl preslediklerini öğrenebilirmiyim? Resim çekebilirseniz rot başlarını ben de ona göre yaptırabilirim

Rotlari söküp oynar başlıkların lastiklerini çıkarıp preslemeye götürdüler bu aşamayı ben görmedim

Selamlar, ben de aynı sorunu uzun bir süre yaşadaım çok araştırdım ama en son bostancı grand oto da battal usta sorunumu çözdü. aks bilyası mı değişmişti yada tas bilyası mı bilmiyorum ama oraya gidersen sorunun çözülecektir. 70 ile 80 km arasında aşırı titreme oluyordu şimdi tamamen kesildi.

Ayrıca şunu eklemyi unutmuşum,

Lastik tabanında bozuklukta titreşim yapar, o lastik balans tutmaz, tutsa yine bozulur. Arkaları öne alıp deneyebilirsiniz.

Ayrıca tekerlek bilyası bozuksa uğultu yapar, ama titreşim yaptığını duymadım.

Selamlar, ben de aynı sorunu uzun bir süre yaşadaım çok araştırdım ama en son bostancı grand oto da battal usta sorunumu çözdü. aks bilyası mı değişmişti yada tas bilyası mı bilmiyorum ama oraya gidersen sorunun çözülecektir. 70 ile 80 km arasında aşırı titreme oluyordu şimdi tamamen kesildi.
yazınızı şimdi gördüm teşekkür ederim paylaştığınız için. ben Kıbrıs'tayım o söylediğiniz şeyi buradaki ustalara soracağım.

yazınızı şimdi gördüm teşekkür ederim paylaştığınız için. ben Kıbrıs'tayım o söylediğiniz şeyi buradaki ustalara soracağım.
Lastik askıda dönerken tabanının üst tarafını izleyin, taban yüzeyi düzgünmü, inip çıkma, sağ sola yalpa 2mm bile varsa sorunlu lastiktir, bu arıza zannederim tel kırığı olarak adlandırılıyor. Sert çukura düşmeler ve kaldırım kenarları buna sebep olabiliyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri