2005 Model Bir Honda Crv Almayi Dusunuyorm Ama??

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ysfcng06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,502

ysfcng06

Yeni Üye
S.aleykum araniza yeni katildim insaallah surekli olacagim.benm 2000 model bir honda crv m var ve internette bunu satip uzerine 5 6 milyar koyup bir ust kasasini almayi dusundugum bir araba var ancak motor olarak benm suan kullandigim crv den bir farki varmidir varsa nedir bunlar,mesela v tech motor oldugu soyleniyor bu araclarin bizimkilerden farkli olarak, bu ne derece dogrudur bilgisi olan arkadaslar varsa yardimci olurlarsa cok sevinirim simdiden tesekkurler yardimlariniz icin..

Etiketler
Ynt: 2005 Model Bir Honda Crv Almayi Dusunuyorm Ama??

Yaklasik 9500 kisi arasinda bu konuda bir fikri oolan birinin olmamasi cok enteresan boyle bi sitede:smiley:

Yaklasik 9500 kisi arasinda bu konuda bir fikri oolan birinin olmamasi cok enteresan boyle bi sitede:smiley:

Madem kimse yazmamış, yazalım. Bence:

1- v-tech vs hikaye, tüm diğer şartlar eşit olduğu sürece daha yenisi daha iyidir
2- ama yeni ya da eski, ikisi de ikinci el araç, kesin bilinmez (yani tüm diğer şartlar eşit mi bilmiyoruz, yani bakım vs durumlarını...)

yani öyle ya da böyle, macerada olacaksınız, 5 yıl daha yeni bir araçla mı risk almak istersiniz, yoksa eskisi ile devam ederek mi risk almak istersiniz, sizin bileceğiniz iş. öyle ya da böyle garantisi yok, ama bildiğiniz araç bilmediğiniz araçtan genelde iyidir ( bilinen bir sorunu yoksa...). bu arada 5-6 bin lirayla 5 sene model atlayabiliyorsanız, araç sorunsuz olduğu sürece bu kesinlikle iyi bir seçenektir, yok aracın modeli sadece 1-2 sene yükseliyorsa bence uğraşmaya değmez, o durumda para biriktirmeye ve eskisini kullanmaya devam derim...

Tesekkur ediyorum yorumunuz icin haklisiniz smdilik bnde oyle yapmaya karar verdim

ysfcng06' Alıntı:
S.aleykum araniza yeni katildim insaallah surekli olacagim.benm 2000 model bir honda crv m var ve internette bunu satip uzerine 5 6 milyar koyup bir ust kasasini almayi dusundugum bir araba var ancak motor olarak benm suan kullandigim crv den bir farki varmidir varsa nedir bunlar,mesela v tech motor oldugu soyleniyor bu araclarin bizimkilerden farkli olarak, bu ne derece dogrudur bilgisi olan arkadaslar varsa yardimci olurlarsa cok sevinirim simdiden tesekkurler yardimlariniz icin..

Selamlar,

Bende 2000 cr-v den 2005 cr-v geçiş yaptım.

-Aralarında motor, şanzuman, kasa, olarak çok farklılıklar var.

-İlk önce imkanınız var ise 2002 kasadan sonrasına geçiş yapmanızı öneririm. Hatta yine imkanınız var ise 2005 makyajlı kasa cr-v öneririm.

-Cr-v 1996 ile 1999 yarısına kadar 128 bg olarak üretildi. 1999 yarısından 2002 yılına kadar 150 bg olarak üretildi. Çok emin değilim ancak sadece DOCH motor kullanıldı diye biliyorum.

-2002-2005 yarına kadar bilinen cr-v 2005 yarısından sonra ise makyajlı kasaya geçiş yapıldı ve yine 2000 cc 150 beygir ancak İ-vtec olarak üretildi.

-İ-vtec şu demek normalde dört silindir başına iki emme iki egsoz subapları yani toplamda 12 subap ekonomi modunda çalışır. Ancak siz performans istediğinizde dörtbin beşyüz devirden sonra her subap başında bulunan birer tane emme subap da devreye girer ve toplamda 16 subap olarak çalışmaya başlar. Yakıt artar, performans artar. Deviri düşürdüğünüzde tekrar 12 subap ekonomi moduna geri döner.

-Şanzuman da ise yine iki kasada da nerdeyse aynı özellikler mevcut ikiside dört ileridir. Ancak 2002 den sonra ara hızlanmalar, güç daha iyileştirilmiş. Ustalar her hangi bir fark yok deselerde bence makyajlı kasalarda şanzuman performansı, ara hızlanmaları çok çok daha iyileştirilmiş.

-Kasa olarak 2002 ye kadar olan cr-vler daha alçak ve yaygan bir kasaya sahip. 2002 den sonra ise daha dar ama yüksek bir kasaya sahip. ilk kasa cr-v yola daha hakim ancak yüksekliği içindeyken çok hissetmiyorsunuz. 2002 den sonraki kasada daha havaleli ancak içindeyken kendinizi daha yüksekde hissediyorsunuz.

Tesekkurler kardes Allah razi olsun iyi bir degerlendirme olmus eline saglik suan icin chevrolet captivalara biraz daha yakinim ama kafama uygun bulamazsam crv makyajli kasa dusunuyorm dediginiz gibi

Rica ederim. Ancak bir konuda nacizane uyarmak isterim. Captivaların servisi Türkiye'den çekiliyor. Bir çok kişi satmak için uğraşıyor. Bu konuyu bence iyi araştırın. Yinede tercih sizin tabiki.

Evet dediginizde haklisiniz ancak opelin antara adinda bir araci var birebir ayni parcalari denildi ve opel servisleri nin chevroletlere baktigi soylenildi ama tabi yinede iyi bir arastirmak lazim haklisiniz tesekkurler uyari icin

iyi günler eğer captiva düşünüyorsanız yakıt konusunu iyi araştırın derim çok yaktığını duymuştum

Bence yakıt ekonomisi sizin için önemliyse bu araçların hiçbiri ile uğraşmayın derim.
Evet 2005 model olanı belki 2000 model olanından biraz daha az yakıyordur, belki ikisi de captiva'dan suzukiden şundan bundan vs biraz daha az yakıyordur, ama sadece şehirler arası düz yollarda öyledir. Hiçbiri işten eve her gün 70-80 km giden adamın kullanacağı araba değil, lpg ile bile değil, ki yeni modellerin motorları daha karışık olduğu için lpgden kaynaklanabilecek sorunların çözümü daha masraflı olabilir.

Selamlar, ben de 1998-2002 arası bir Honda CR-V, Honda HR-V ya da Subaru Forester almayı planlıyorum, bütçem max. 25.000 TL. Aracı Kars'ta kullanacağım, önceliğim güvenlik malum kışın hep kar buz. Bu üç araçtan hangisi güvenlik, yakıt ve servis bakımından öne çıkar sizce? Yorumlarınız benim için önemli, şimdiden teşekkürler.

Kars nasıl biryerdir bilmiyorum, ankarada karlı yollarda çok araç kullanmışlığım var, kışın yaylaya gitme girişimine bulunmuşluğumda (belki bu açından kars kışlarına benzer bir iki ortamda bulunmuşumdur), o yüzden bir iki gözlem yazayım:

1- Bu şartlar altında lastikler herzaman araçtan daha önemlidir, kışlık lastik almanızda fayda var, kars demişken, tercihen çivili olsun.

2- Araçta abs olması iyi olur

3- Belediye yolları açmadıysa ve yoğun kar yağışı varsa kışın hiçbir yaylaya gidemezsiniz (ben kars kışlarına benzer yolları ancak oralarda görüyorum, elde tecrübeden sayılabilecek başka örnek yok), hangi araçla olursa olsun, ama açtıysa yerden yüksek ve 4x4 olması işinizi biraz kolaylaştırır, ama kışlık lastiğe ihtiyacınız olmadığı anlamına kesinlikle gelmez.

4- Bu araçlar 15-20 cm kalınlıktaki karda hareket etmekte zorlanıyor, çünkü kar lastiklerin önünde birikip set çekiyor. Aksini söyleyenler ya ellerine cetvel alıp kar kalınlığını ölçmemiştir, ya da araçlarında kış şartlarında kullanımı tehlikeli olabilecek yüzey boşluk oranı yüksek yazlık MT lastikler, yükseltme kiti vs vardır. Bunlara ilave bir de arazi şanzımanı oldu mu belki 25 cm, hadi defender vs gibi askeri usul bir jip aldınız diyelim, 30 cm karda belki araç kullanabilirsiniz, ama tehlikeli olur diğer tüm 'normal' sayılabilecek şartlarda.

Belki bunlar sizin bilmek istediğinizden biraz fazlası oldu, belki sadece kışın şehir içinde araç kullanacaktınız ve bunların çoğu sizi ilgilendirmiyor olabilir, ama ben yine de yazayım yanlış anlaşılma olmasın dedim.

sakyuz' Alıntı:
Kars nasıl biryerdir bilmiyorum, ankarada karlı yollarda çok araç kullanmışlığım var, kışın yaylaya gitme girişimine bulunmuşluğumda (belki bu açından kars kışlarına benzer bir iki ortamda bulunmuşumdur), o yüzden bir iki gözlem yazayım:

1- Bu şartlar altında lastikler herzaman araçtan daha önemlidir, kışlık lastik almanızda fayda var, kars demişken, tercihen çivili olsun.

2- Araçta abs olması iyi olur

3- Belediye yolları açmadıysa ve yoğun kar yağışı varsa kışın hiçbir yaylaya gidemezsiniz (ben kars kışlarına benzer yolları ancak oralarda görüyorum, elde tecrübeden sayılabilecek başka örnek yok), hangi araçla olursa olsun, ama açtıysa yerden yüksek ve 4x4 olması işinizi biraz kolaylaştırır, ama kışlık lastiğe ihtiyacınız olmadığı anlamına kesinlikle gelmez.

4- Bu araçlar 15-20 cm kalınlıktaki karda hareket etmekte zorlanıyor, çünkü kar lastiklerin önünde birikip set çekiyor. Aksini söyleyenler ya ellerine cetvel alıp kar kalınlığını ölçmemiştir, ya da araçlarında kış şartlarında kullanımı tehlikeli olabilecek yüzey boşluk oranı yüksek yazlık MT lastikler, yükseltme kiti vs vardır. Bunlara ilave bir de arazi şanzımanı oldu mu belki 25 cm, hadi defender vs gibi askeri usul bir jip aldınız diyelim, 30 cm karda belki araç kullanabilirsiniz, ama tehlikeli olur diğer tüm 'normal' sayılabilecek şartlarda.

Belki bunlar sizin bilmek istediğinizden biraz fazlası oldu, belki sadece kışın şehir içinde araç kullanacaktınız ve bunların çoğu sizi ilgilendirmiyor olabilir, ama ben yine de yazayım yanlış anlaşılma olmasın dedim.

Öncelikle mesaj için teşekkürler. Kars şartlarını özetlemek geekirse; Yollar yaklaşık 4 ay sabit buz ile kaplı, yerde kar fazla durmaz yani bol karda sürülmez anca yağdığı süreçte ama o da açılır hemen. Yollar tamamen buz ve kardan temizlenmez, kış lastiği olmadan 10 metre ilerlenmez zaten hiçbir araçla. Benim bütçem bu üç araçtan birini almaya müsait, diğer marka ve modeller ya çok eski ya da motor hacimleri çok büyük, bu da artı vergi ve yakıt sarfiyatı demek. Aracı almak kadar kullanabilmek de önemli, öğretmen maaşıyla anca bu kadar.

Yollar düzse normal bir araç üzerinde bu lastikler işinizi görür, http://www.lastiknokian.com/icerik.aspx?KBID=9 büyük bir ihtimalle yokuş yukarı da görür ama garantisi yok tabi. Zaten buz üzerinde neyin garantisi var ki.

4x4 - arazi şanzımanı hariç, zaten bahsettiğiniz araçlarda yok(*), anladığım kadarıyla size lazım da değil zaten- genelde kaygan zeminde patinaja düşmeden yokuş yukarı çıkmaya yarıyor. Bilmiyorum kars o açıdan nasıl biryer.

Bahsettiğiniz araçlar genelde sık masraf çıkarmazlar, ama çıkardılar mı bazen çözümü zor olabiliyor. En azından bazı sorunların nerden kaynaklandığını sök tak işine girmeden bulamayabilirsiniz. Sorunu buldunuz diyelm, karsta yedek parçası nerden gelir bilmiyorum, gürcistan sınırına yakın olmak avantaj sayılabilir tabi...

(*) belki düz vites foresterda vardır, ama size lazım olmayacak zaten.

Bu arada... bu tür lastiklere pek talep olmadığı için bunlar genelde ön siparişli ürünlerdir, bayide bulamayabilirsiniz, internet üzerinden almanız mümkün (o bile bazen ön siparişli oluyor), ama beğenmezseniz geri iadesi zor olur. Kars'ta bulamazsanız (orda bile stokta yoksa nerde stokta var bilemiyorum...ankara'da bek bulundurmuyorlar mesela) buraya bakın: http://www.hepsiburada.com/nokian-185-65-r-15-92-t-xl-nordman-5-kis-lastigi-uretim-tarihi-2014-p-OTKMTS31907

sakyuz' Alıntı:
Bu arada... bu tür lastiklere pek talep olmadığı için bunlar genelde ön siparişli ürünlerdir, bayide bulamayabilirsiniz, internet üzerinden almanız mümkün (o bile bazen ön siparişli oluyor), ama beğenmezseniz geri iadesi zor olur. Kars'ta bulamazsanız (orda bile stokta yoksa nerde stokta var bilemiyorum...ankara'da bek bulundurmuyorlar mesela) buraya bakın: http://www.hepsiburada.com/nokian-185-65-r-15-92-t-xl-nordman-5-kis-lastigi-uretim-tarihi-2014-p-OTKMTS31907

Gayet güvenli duruyor, araç aldığım zaman değerlendireceğim. Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.