2002 Terios Arıza Işığı Yanması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aysegülhakan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,361

aysegülhakan

Yeni Üye
arkadaşlar belki defalarca cevapladınız.ben 1 hafta önce eşime 2002 model lpg li terios aldım bugün motor arıza ışığı yandı.bazıları lpg den diyor.bazıları oksijen sensöründen diyor.istanbuldayım ne yapmalıyım bugibi sorununu çözen arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

IMG 20140317 094205

Etiketler
Hocam bilgiaayara baglayıp baktırın zaten direk cıkıyor neden oldugu elm327 cihazından alıp kendinizde baglarsanız arıza lambasını silebilirsiniz görebilirsiniz de

iPhone 5s'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

araştırmalarıma göre lpg takılı her terios 1 de neredeyse arıza lambası yanıyor. servise sorduğumda lpg nin yanma ısısının fazlalığından dolayı oksijen sensörünü bozduğunu değiştirsek de tekrar aynı şekilde bozulacağını söyledi. Değiştirmezsek lpg de bir etkisi olmayacağını ama benzinde belli belirsiz bir yakıt artışı yapabileceği cevabını aldım
saygılarımla..

araştırmalarıma göre lpg takılı her terios 1 de neredeyse arıza lambası yanıyor. servise sorduğumda lpg nin yanma ısısının fazlalığından dolayı oksijen sensörünü bozduğunu değiştirsek de tekrar aynı şekilde bozulacağını söyledi. Değiştirmezsek lpg de bir etkisi olmayacağını ama benzinde belli belirsiz bir yakıt artışı yapabileceği cevabını aldım
saygılarımla..
Yanlışsa düzeltsin arkadaşlar,
Bildiğim kadarıyla;
Araçta 2 tane oksijen sensörü bulunuyor. motor üzerindeki (ön ) oksijen sensörü eğer bozulursa direk yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor.
Ama egzos üzerindeki (arka sensör) yakıt tüketimine etki etmiyor. sadece katalitik konvertörün düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediyormuş.
Bende de arka oksijen sensörü (lambda sensörü olarak da geçiyor) kablosu egsoza değip yandığı için arıza uyarısı veriyor. Kablosunu tamir ettirip sonucunu yazarım... Şimdiye kadar sürekli ölçmeme rağmen yakıt tüketiminde bir değişim olmadı...

Teknik Bilgisi olan veya başına geldiği için bilen arkadaşara da bir sorum var. Terioslarda Orjinal lamda sensör Denso marka . üniversal bir çok araca uyan sensörler var. densonun veya bosch un üniversal lambda sensörünü alıp taktırsam bir sıkıntı olur mu ? (kablo tamiratını yaptırdıktan sonra tabi...)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.