20-23 Temmuz 2011 Doğu Karadeniz Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a7k8nx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,478

a7k8nx

Ana Kamp
[SIZE=small]Bayburttan Erzurum-Tortum-Yusufeli-Ar[/SIZE]tvin Borçka-Hopa-Sarp Sınır Kapısı-Çamlıhemşin-Ayder Yaylası-Çayeli-Rize-Sürmene-Trabzon-Maçka-Sümela Manastırı-Zigana-Gümüşhane Karaca Mağarası-Bayburt Gezimiz < Derya-Murat-Bengisu(5 yaş)-Ezgi(1 yaş)-Yumurta Kasa Hyundai>

20 Temmuz sabahı Bayburttan yola çıktık. Amacımız yukarıdaki rotayı izleyerek yeşilin her tonunu doya doya seyretmek, dinlenmek,paylaşmak...

Birazcık geç çıktığımız için Erzurumu gezmeyi başka bir zamana bırakarak tortuma çevirdik yolumuzu... Elimizde aynı rotayı gezmiş arkadaşlardan edindiğimiz kısa notlar var...

[SIZE=x-small]Erzurumdan Tortuma giderken yol kenarında vadiye hakim bir gözetleme kalesi[/SIZE]

P7200025

Etiketler

Ynt: 20-23 Temmuz 2011 Doğu Karadeniz Gezimiz

[SIZE=small]oşk manastırı ( gürcü kralları tarafından yaptırılmış, roma kralları tarafından restore edilmiş, bölgenin en önemli manastırı imiş) tortuma giderken solda yoldan 10 kilometre içeride. toprak yoldan ulaşılıyor fakat kesinlikle görmeye değer. köylüler güzel korumuşlar.[/SIZE]

P7200037

P7200056

P7200058

[SIZE=small]çoruhun su toplama havzası tortum şelalesine varmadan hemen önce[/SIZE]

P7200064

Tortum Şelalesinde Aracımızı park ettikten sonra şelalenin üst tarafından gezimize başladık. Minik bir gökkuşağı karşıladı bizi. şelale haşmetli ve gürültülü akıyor. Birbirinizi zor duyuyorsunuz. Şelaleden çıkan su zerrecikleri her tarafınızı ıslatıyor ama kesinlikle ıslanmanın keyfine varıyorsunuz...

Tortum şelalesininin gezi güzergahı merdivenler. Merdivenler şelalenin döküldüğü yere kadar gidiyor ve karşıya devam ediyor. Bu noktada gezecek arkadaşlara tavsiyem indikten sonra karşı tarafa geçmenize gerek yok. Geri dönüp geldiğiniz yolu kullanmanız sizin menfaatinize. Eğer karşı tarafa çıkarsanız yukarıda bizim gibi köprü ararsınız... ıslanmış kıyafetler, 1 yaşında çocukla köprü şurdamı burdamı diyerek bunaltıcı sıcaklıkta 3 kilometre yürüyorsunuz... Yürümek sorun değil çocuklara güneş geçecek diye endişeleniyorsunuz... özel bir firmanın güvenlikçileri halimize acıyıp çocuklara gazeteden külah yaptılar güneş geçmesin diye...

Şelale başında hazırlığınız varsa mangal keyfi ve semaver molası verebilirsiniz. biz yeni açılmış köylülerin işlettiği börekçide karnımızı doyurup yolumuza devam ettik....

Tortum Şelalesinden ayrıldıktan sonra yoldan köy kirazı aldık. Kirazlar iyi olgunlaşmış olmalarına rağmen tadı güzel değildi... Yine de keyifle yedik.

Tortum Şelalesinden Yusufeli-Artvin yönünde devam ediyoruz. Amacımız Yedigöller'e uğrayıp balık yemek... Biz yedigöllerin uzakta olduğunu zannederken tortum şelalesinden 3-5 kilometre olduğunu dikiz aynasından farkettiğimde 80 km hızla gidiyorduk.... tortum şelalesinden hemen sonra yedigöller piknik alanı var. çok methini duyduk ama geçmiş bulunduk... tortum şelalesinden 3-5 km sağda...

[SIZE=small]yol üzerinde mini peri bacaları oluşmuş... herkes bir yerlerden duymuştur mutlaka. Derya da resmini çekti...[/SIZE]

P7200066

[SIZE=small]artvine giderken yusufeli 30 kilometre solda kalıyor. biz yine de yusufeline gidelim dedik. bu resim de yusufeline ait... yusufeli küçük bir ilçe. pazar günü olduğu için her yer kapalıydı. geri dönüp artvine devam ettik.[/SIZE]

P7200107

[SIZE=small]çoruh nehri boyunca artvine ince bir yoldan gidiliyor. bir çok yerde yol çalışması var. patlatma dolayısıyla 3 saat yolda bekledik. amerikan filmlerinde gördüğümüz vadilerden ikindi güneşinin turuncu tonunda dimağımıza huzur dola dola.. artvine devam ettik. yolda 3 saat beklediğimiz için artvine akşam 8 de varalım derken saat 11 de zor ulaştık. artvine kilometrelerce tırmanış yolundan sonra sert bir inişle ulaşılıyor. tırmanışta zifiri karanlık ve yağmurlu havada başladık. silecekler yetişmiyordu ve sis bastırınca epey korktuk. en önde biz arkada birçok araba yavaş yavaş artvine girdik.... bu resim de ertesi günün sabahında aydınlık bir artvin manzarası[/SIZE]

P7210110

P7210115

P7210118

P7210120

[SIZE=small]sabah kahvaltısından sonra çiseleyen yağmur altında borçkaya yola çıktık... gidecek çok yolumuz var...[/SIZE]

[SIZE=small]
borçkaya giderken çoruh nehri üzerinde balık üretim çiftlikleri var. kıvrıla kıvrıla borçkaya giderken yol kenarında odun ateşiyle çay yapan yol kenarı kahvehaneler var. hava serin olduğu için biz duramadık ama daha önce çay içenler çok şey kaybettiğimizi söyledi...
[/SIZE]

P7210127

P7210131

[SIZE=small]borçkada fazla duraklamadan karagöle yola koyulduk. kara göle gitmeden önce borçkadan mutlaka piknik malzemenizi almalısınız. karagölde piknik alanı mevcut, yakacak odun veriliyor fakat pikniklik et-tavuk-sucuk-sebze yok.onları borçkadan almak gerekiyor... biz hata yaptık... çayımızı içtik sadece...[/SIZE]

P7210149

P7210144

P7210150

P7210152

P7210156

[SIZE=small]karagöle giderken çay bahçeleri selamlıyor sizi. biz de ilk defa çayı yerinde görmekten tatlı bir mutluluk duyuyoruz..[/SIZE]

P7210145

P7210241

[SIZE=small]karagöl yolu harikulade bir yol her taraf yemyeşil... 25-30 km yol gidiyorsunuz hiç bitmesin istiyorsunuz... havanın hafif yağmurlu oması da bizim şansımız. mistik bir ortamda kimse sıkılmıyor...[/SIZE]

P7210162

P7210160

P7210161

P7210166

P7210171

[SIZE=small]karagöl yoluna sapınca 5 km daha gidiyorsunuz. aslında arabayı oaraya bırakıp yürüyüş şeklinde gitmek çok daha güzel olur. çocuklar dolayısıyla ararbayla devam ettik..[/SIZE]

P7210174

P7210176

P7210186

P7210227

P7210238

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR