2. El Araç Piyasası Fırsatçılığı ...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan highoutput Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 187
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,956
Siz kimsiniz?Tarikat mı?grup mu?Çete mi?:smiley:Ben kim olduğumu yazayım.Tipik,sık sık duyduğunuz şu üniversite okumuş,iş bulamamış,çay ocağı çalıştıran küçük esnaflardan biriyim.Hiç bir parti ve oluşumla bağı olmayan kendi fikirleri olan ve bunları da her ortam da paylaşmaktan çekinmeyen bir insanım.Bu kadar saldırgan,agresif,kinlenmiş olmanız, okuduğum bölümle ilgili olduğundan ben de hastalık şüphesi uyandırdı ve bunu yazdım.Bunu size hakaret olsun diye yazmadım.Sonuçta ben de şu an da tedavi görüyorum ve bundan gocunmuyorum.Allah hepimize şifa versin,sağduyudan ayırmasın.

biz , 2. el araç piyasasında ticari ahlaklı , ihtiyaç doğrultusunda alım satım yapanlar
siz , krizi firsat bilip , vicdandan ve ticari ahlaktan yoksun , alım yapanların cebindeki paraya göz diken , veya bunları yapanları savunanlar.
Tarikat ve çete ithamınızı aynen iade ediyorum , dürüp dürüp .. tekrar okuyun diye.
benim kendimi tanıtmak diye bir derdim yok , Vandan , İstanbula ,Antalyadan , Giresuna kadar forum uyeleri ile şahsen veya konulardan tanışıyoruz .
Bu vesile ile kendinizi tanıtmış oldunuz , fotoğraf yerinizdeki mavi kapağida ne yapacağinizi biliyorsunuz ,

Etiketler
biz , 2. el araç piyasasında ticari ahlaklı , ihtiyaç doğrultusunda alım satım yapanlar
siz , krizi firsat bilip , vicdandan ve ticari ahlaktan yoksun , alım yapanların cebindeki paraya göz diken , veya bunları yapanları savunanlar.
Tarikat ve çete ithamınızı aynen iade ediyorum , dürüp dürüp .. tekrar okuyun diye.
benim kendimi tanıtmak diye bir derdim yok , Vandan , İstanbula ,Antalyadan , Giresuna kadar forum uyeleri ile şahsen veya konulardan tanışıyoruz .
Bu vesile ile kendinizi tanıtmış oldunuz , fotoğraf yerinizdeki mavi kapağida ne yapacağinizi biliyorsunuz ,
Ben size iyi dileklerde bulunuyorum siz hala hakaret etme derdindesiniz☺️

Konuyu şuradan bağlayalım;

İkinci el araba satışındaki sebep belli; halkın fakirleşmesi sonucu birinci el araba satışı olmuyor, hatta 2020 modeller Ekimde gelecek deniyor, artık siparişle araç gelecek deniyor. Fırsatcılar da durumu değerlendiriyor.

(Birinci el fiyatları döviz bazında artmadı bu arada. )

Halk neden fakirleşti konusunda ayrı bir tartışma yapabiliriz:smiley:

Sayın @bartek ,

Sizin söylediğiniz sipariş ile araçların gelmesi konusunu bilmiyordum fakat bana şaşırtıcı gelmedi , neden derseniz yaklaşık 4 yıl öncesine kadar büyük gemiler ( 20.00 /40.000 grt arası ) ile gelen tahıl ürünleri piyasaya satılmak üzere Egedeki Aliağa , Ayvalık , Menemen deki depolara gönderiliyor , boş depo olmadığı zaman ve Manisa dadaki depolara gönderiliyordu. Limanlardaki depolarda zaten hiçbir zaman yer olmuyordu. Yani firmalar mallarını getirip depolayıp ondan sonra alıcıların taleplerine göre satıyordu.

Yaklaşık 4 senedir bu sistem kalktı tahıllar , yağlar vs vs tüm ithal ürünler artık küçük gemiler ile ( 3.000 / 5.000 grt ) gelmeye başladı ve önce sipariş alınıp daha sonra yurt dışından alınıyor ve gemi geldiğinde hiç depolanmadan direk alıcıya ulaştırılıyor artık bu depolar boş ve atıl vaziyette kaldı.

Bunun piyasalara yansımasını bekliyorduk tabiiki yavaş yavaş oluştu ve bugünkü hale geldi artık arabasından yedek parçasına tüm ürünler sizin de dediğiniz gibi önce sipariş oluşturulup sonra alınıp ülkemize getiriliyor.Depolama peşin sipariş artık kalktı.

Konuyu açmamdaki sebep 2. el araç piyasasında dengesiz ve sebepsiz kısa bir süre içinde yükselmesi , herkesin bu oluşumdan rahatsız olması ve kimsenin yüksek ses çıkarmaması idi. Buna sebebiyet verenlere tabiiki yapacak bir şeyimiz yok ama hepimiz bu oyuna karşı tepki gösterebilirsek en azından bu konuda ellerini ovuşturup bekleyenlere size burdan ekmek yok diyebilmek.

selamlar saygılar...

insanların emeği ile alınteri ile bir bütçe yaratıp 2. el araç almaya çalıştıklarında , haketmeden ve ahlaksızca bu insanların emeğini fırsatçılık ile almaya çalışanlar haklı da bu duruma düşürülmeye mecbur bırakılan emekçi insanlar enayimi ! sayın @suleymancirit , siz konuyu anladığınızdan eminmisiniz ???
Sizin uyarınızla , baştan tekrar tekrar okudum , sizi de konuyu da çok iyi anladım , yerden ğöge kadar haklısınız, ben yanılmışım sizden özür dilerim , ancak ekonomik gücünün üstünde harcama yapan bireyler ve devletler batmaya mahkumdurlar , enayi birey veya enayi devlet olmamaya bakacaksın . 2.el galericilerden de pek hayır görmedim doğrusu , ama yapacak başka bir şey veya yol yok .

Şimdi oldu mu ?

Sizin uyarınızla , baştan tekrar tekrar okudum , sizi de konuyu da çok iyi anladım , yerden ğöge kadar haklısınız, ben yanılmışım sizden özür dilerim , ancak ekonomik gücünün üstünde harcama yapan bireyler ve devletler batmaya mahkumdurlar , enayi birey veya enayi devlet olmamaya bakacaksın . 2.el galericilerden de pek hayır görmedim doğrusu , ama yapacak başka bir şey veya yol yok .

Şimdi oldu mu ?

Rica ederim sayın@suleymancirit ,

forumdan sizi tanıdığım için yorumunuza şaşırdım , konu ortası yorumlar konuyu amacından uzaklaştırabiliyor , değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

selamlar saygılar

Anlamsız artış derken neyi kastettiniz acaba?Yurtdışı sermaye, ürettiği malları bize satabilmek için önce bankalar aracılığı ile bizleri krediye boğdu.Sonra verdikleri paraların karşılığında mallarını bize sattılar.Şimdi de sıra gerçek tahsilata geldi.Üretmeden tükettik,haketmediğimiz bir zenginlik yaşadık.Hayal dahi edemeyeceğimiz araçlara,bilgisayarlara,telefonlara vs.borçlanarak sahip olduk.Artık rüya bitti,gerçeklerle yüzleşme zamanı geldi.

Konu 2 el araçların fiyatlarındaki fahiş artışlardı. Dolayısı ile bu araçlar; sıfır araçlardaki gibi kur artışından dolayı üretim parça maliyet artışından etkilenmesi, enerji maliyet artışları,işcilik ücret artışları, vergi artışları gibi maliyet artırıcı unsurlara bağılı olmamasına rağmen, sadece sıfır araçlar artıyor diye fiyatların artırılması haksız kazançtır. Durumdan istifade etmektir.
Talep edenler bu fiyatlardan araç almaması gerekirken ,(acil ve zorunlu olanlar dışındakiler) yatırım amaçlı almaları sebebiyle bu çarkın içine dahil olmalarından dolayıda bu düzen kısır döngü olarak devam edip durmaktadır.

"Yurt dışı sermaye ürünlerini satmak için bankalarla vasıtasıyla bizi krediye boğdu demişsiniz" Bankalar; Merkez bankası ve dolayısıyla Hükümet para politikaları ile faizler belirlenmekte ve ona göre uygulamaktadırlar.BBDK tarafından da kontrol edilmektedirler. Kredi dağıtımında ve faizlerinde yabancı sermayenin dahli olmamaktadır.
Gelir durumunu kontrol etmeden kredi ile yaşamı seçenlerin hatasını yabancı sermayalere yüklemek , günah işleyip te suçu şeytana atmak gibi.
Aldatıldım, kandırıldım,şeytana uydum ,sadece ve sadece hatayı kendinde değil ,başkalarında yada dışarıda arayanların kaçamağıdır.
Tüketim hırsına yenik düşmeyenler, eskilerin deyişi ile "ayağını yorganına göre uzatanlar " soğuk kış günlerinde en azından sıcak kalacaklardır.

Konu 2 el araçların fiyatlarındaki fahiş artışlardı. Dolayısı ile bu araçlar; sıfır araçlardaki gibi kur artışından dolayı üretim parça maliyet artışından etkilenmesi, enerji maliyet artışları,işcilik ücret artışları, vergi artışları gibi maliyet artırıcı unsurlara bağılı olmamasına rağmen, sadece sıfır araçlar artıyor diye fiyatların artırılması haksız kazançtır. Durumdan istifade etmektir.
Talep edenler bu fiyatlardan araç almaması gerekirken ,(acil ve zorunlu olanlar dışındakiler) yatırım amaçlı almaları sebebiyle bu çarkın içine dahil olmalarından dolayıda bu düzen kısır döngü olarak devam edip durmaktadır.

sayın @kartalveat

konuyu tam ve anlaşılır biçimde izah ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Birde bazı aynı marka model ve özelliklere sahip 2. el araçlar 0 km araçlardan daha pahalı , aşağıda bunlardan sadece bir örnek sunuyorum , 0 km si 101.900 TL olan aracın 2.el kullanılmış modeli 105.600 TL bu nasıl bir iş ben anlamadım , değerli yorumlarınızı bekliyorum;

Ekli dosyalar

• reno 1.docx
    287.8 KB · Görüntüleme: 168
  • reno 2.docx
    182.5 KB · Görüntüleme: 150

yukarıdaki ekler açılmiyor örnekler aşağıdadır ;

Screenshot 2019 12 20 21 58 19

Screenshot 2019 12 20 21 59 56

Sayın highoutput ben sizi çok iyi anladım. Gerisi laf ı güzaf. Bu forumda bazı arkadaşların işi gücü lüzumsuz gerginlik çıkarmak maalesef. İyi günler dilerim.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayın highoutput ben sizi çok iyi anladım. Gerisi laf ı güzaf. Bu forumda bazı arkadaşların işi gücü lüzumsuz gerginlik çıkarmak maalesef. İyi günler dilerim.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sayın @pashcat
yorumunuz için cok tesekkur ederim , sağolsun sayın @kartalveat arkadasimizin daha açık anlatimi ve yukaridaki video daki esprili anlatimi sanirim konuyu daha net hale getirdi.
Burada maksadimiz insanlar ile gerilim yaratmak degil bilakis paylasimlar yaparak sohbet ortaminda bir nebze olsun uzerimizdeki kotu etkileri azaltmak.
Zamam zaman forumda bu tip olaylar yaşasakta , önemli olan konuların özünden uzaklaşmadan , forumun değerli üyeleri ile paylaşım ve sohbetlere devam edebilmek.

selamlar saygılar..

klavye başında delikanlılık yapanlar , lafa gelince atıp tutanların , başına geldiğinde nasıl geri vites yaptıklarını aşağıda görelim , iki yüzlülükte sınır yok !!! (videonun sonlarındaki dürüst vatandaşlar hariç )

Video: https://youtu.be/tzN5B4Q4JtE
İsteyen yardımcı olur , isteyen yardımcı olmaz , bu konuyu niye takıntı yapıyorsun anlıyamadım , 2.el araba konusu ile bu konunun alakası ne ?

Kızıyorsan ilgililere oy vermezsin olur biter .

Hem yorum yapanlara ( @makara60 ) kızıyorsun , hem de kendi bildiğini okuyorsun .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.