2. El Araç Piyasası Fırsatçılığı ...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan highoutput Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 187
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,957
bende aynı durumda kaldım.... hatta böyle bir konuyu Jeep başlığında açmayı düşünüyordum :smiley:
2015 508 aracımı 88,5 e sattım, ne alacağımı düşünürken (aklımda WH ya da 2.0 dizel mondeo vardı) biraz vakit geçti. oydu buydu derken bir baktım WH fiyatları fezaya uçmuş....
nisan ayından 73 bine sattığım 272k daki WH lara millet 90-100 çeker olmuş ki temizlik ve bakımlılık anlamında benim aracın yanından geçemezler.
yaklaşık 2 aylık arayış ve düşünce ve kafayı yeme neticesinde ix35 aldım.

çok açık olarak yazayım bunun adı tam olarak fırsatçılık..

neyse, WH ilanlarını inceliyorum, malum sitede favorilerimde bir çok araç kayıtlı ve neredeyse hepsi duruyor bu tip fırsatçı fiyat çekenlerin, satılmıyor araçlar.. uygun fiyatlı araç ise 3 güne kalmaz gidiyor.
fav da bekleyen araçlar da yavaş yavaş fiyat kırmaya başladı..
2006 300k daki araca 92,5 yazmış, 94 e yükseltmiş, 2 aydır duruyor, fiyatı 90 a çekti yine tık yok, şimdi yine 93,5 yazmış :smiley:

300k daki araçta çıkabilecek problemler turbo, enjektör, ön şaft, soğutma sistemi öncelikli aklıma gelen ve masrafı yüksek olan kısımlar. eğer değiştirildiyse bunların hepsi o zaman mantıklı olabilir ama ellenmediyse bu araçta potansiyel olarak değişim halinde 15-20 bin arası masraf var, lastikler de kötüyse en az 2500 daha ekle, bir de aracın tüm sıvı değişim vakti geldiyse 3000 de bakım parası...

euro dolar yükselişi ve sıfır araç fiyatlarının yükselmesi tabi ki 2. eli etkileyecekti, bu kaçınılmaz bir durum ama artış oranı sıfır araçlardan çok daha yüksek oldu.

bunun da en büyük sebeplerinden biri işi gücü azalan esnafın kendi işi dışında araba al sat yapması oldu.
hatta bireysel kişilerin elinde az biraz para olanlar bile araba peşinde, 60 a al 68 etiket koy..
satılıyor mu bilmiyorum ama Jeep piyasasında bu tip fiyat çekenlerin araçları duruyor.........

Etiketler

Araçlardan alınan vergi sistemi değişmediği sürece ve al-sat işleri yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapılmadığı sürece bu fiyatlar artar. Ta ki kişilerin alım gücü bitene kadar.
Liberal piyasada denge her zaman piyasa tarafından belirlenir ki; fayda/maliyeti karşılamamaya başladığında, ekonomik anlamda sıkıntılar yaşanmaya başlandığında fiyatlar da düşmeye başlayacaktır.
3 sene önce 55 bin tl. bu araç için çok dediğim araca bugün 80 bin TL. isteniyor. Benim aracı değiştirmem için sattıktan sonra model yükseltmek için üzerine en az 20-25 bin TL. daha koymam gerekli ki bu da ancak model yılını 4-5 yıl yükseltiyor. Yani demem o ki; fayda maliyeti karşılamıyor artık. Bu herkes için böyle olmaya başladı.
Yani ezcümle; bu işin sürdürülebilir tarafı kalmadı, normal şartlar altında dönüş uzun sürmez diye düşünüyorum.

o zaman bu fahiş fiyatlara 2. el araç alanlar fiyatların daha da yükseleceğini mi düşünüyorlar acaba ?
malum emlak piyasası da bu hale gelmişti..
evi alıyorsun 2 sene sonra %50 karla satıyorsun.
diyelim 200 e evini sattın ve 300 e yeni ev aldın, 2 sene sonra 450 ye evini satıyor ve 600 e yeni ev alıyorsun, bu seşkilde fiyatlar uçup gitti.. taa ki 2017 ye kadar da bu sürdü, havadan çok güzel paralar kazanıldı ki bunun asıl adı RANT.
2017 de ev fiyatları daha fazla yükselemeyeceği için (fiyatlar yükseliyor ama kişisel gelir yükselmiyor, üretim yok) piyasada önce fiyatların yükselmesi durdu, akabinde ise evler satılmamaya başladı, kuyruğu dik tutanlar direndi, piyasada bir süre daha ev fiyatları stabil kaldı, ama harcamaya alışmış bir toplumun kuyruğu dik tutması da uzun süremezdi, fiyatlar geri gelmeye başladı. 2014 ve sonrasında ev alanların hepsi şu an $/€ bazında zararda..

işte araç piyasası da bu hale gelecek, fazla zamanı kalmadı, ev bir ihtiyaç her zaman satışı olur ama araç ki özellikle bizim kullandığımız segmentteki araçlar bir zorunluluk değil ve vazgeçilebilir..
ocak ayı sonrasında fiyatlardaki düşüşü (normalleşme diyebiliriz) hep beraber göreceğiz diye düşünüyorum.
işte o zaman bireysel al sat da bitecek..

vazgeçilebilir kısmına kendimden örnek vereyim;
2008 WH makyajlı kasa almak istiyordum, fiyatlar uçunca biraz direndim ama baktım ki bu fiyatlara bu risk alınmaz.
hele ki kenarda 10 bin civarı nakit boşta harcanabilir para olmayacaksa bu araçlara girmem dedim.
2 ay sonunda kendime göre en mantıklı seçenek olan ix35 aldım.
tabi ki ne görsel ne kalite ne de imaj olarak WH ın yanından geçemez ama dedim ya benim için bir zorunluluk değil ve vazgeçilebilir..
ilerleyen dönemde gelir artmazsa 4x4 den de vazgeçip sedan bir arabaya geçiş yapabilirim..

Sn highoutput ne iyi oldu bu başlığı açtınız hepimizin içini dökesi varmış.:smiley:

her platformda sesimizi yükseltmemiz sesimizi duyurmamız gerekiyor , sigorta dolandırıcıları yüzünden fazla kasko sigorta ücreti ödüyoruz , rantçılar fırsatçılar yüzünden değerinden fazla fiyata mal edinmek zorunda kalıyoruz , elektrik hırsızları yüzünden fazla elektrik ücreti ödüyoruz , vergi vermeyenlerin yüzünden daha fazla vergi veriyoruz , bizim suçumumuz ne ???

En üzüldüğüm ve sinirlendiğim konu bunların normal karşılanması , Barış Manço nun bir şarkısı vardı '' kendimi hıyar gibi hissediyorum'' diye , bende kendimi salak gibi hissediyorum !!!

Toplum bu hale gelmelimiydi ? bu zihniyetteki insanlarla aynı toplumda yaşamaktan utanıyorum...

Normalde bir aracın sıfırı ile 2. el aynı modeli arasında max yüzde 10 fark olurdu, geçen seneki sıfırda fiyat artışından sonra makas açıldı, ve o makas kapanmaya başladı krediler düşünce talep artıp arz talebi karşılayamaz durum geldi+sıfırda araçta kalmayınca talep komple 2. ele kaydı.Kiralama firmalarındada piyasaya araç çıkmayınca durum 3 4 günde bile fiyatların yükseldiği duruma geldi.
Evrende herşey birbirine bağlıdır,2018i o fiyat gören 2017ye fiyat çeker böyle böyle 2000 model araç bile değerlenir:smiley:

her platformda sesimizi yükseltmemiz sesimizi duyurmamız gerekiyor , sigorta dolandırıcıları yüzünden fazla kasko sigorta ücreti ödüyoruz , rantçılar fırsatçılar yüzünden değerinden fazla fiyata mal edinmek zorunda kalıyoruz , elektrik hırsızları yüzünden fazla elektrik ücreti ödüyoruz , vergi vermeyenlerin yüzünden daha fazla vergi veriyoruz , bizim suçumumuz ne ???

En üzüldüğüm ve sinirlendiğim konu bunların normal karşılanması , Barış Manço nun bir şarkısı vardı '' kendimi hıyar gibi hissediyorum'' diye , bende kendimi salak gibi hissediyorum !!!

Toplum bu hale gelmelimiydi ? bu zihniyetteki insanlarla aynı toplumda yaşamaktan utanıyorum...
vergi sistemi neyse de (çözülemez bir sorun) sigorta olayı gerçekten çok ağır ve derin bir mevzu.

yetkili servisler araç sigortadan ellerine düşünce öyle bir geçiriyorlar ki, 3 tl lik parça 15 tl, 5 tl işçilik 20 tl
sonra da primler yükseliyor, diğer sorun da 5 bine halledilecek hasar 20 tutuyor ve aracın üstüne kayıt düşüyor, ya da 20 binlik hasar 60 bin oluyor araç ağır hasarlı konumuna düşüyor ve değer kaybediyor.
sonuçta hep bize hep bize giriyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri