2. El Araç Piyasası Fırsatçılığı ...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan highoutput Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 187
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,972

highoutput

Zirve
Yer
izmir
Selam forumdaşlar ,

Yaklaşık son 3-4 aydır 2. el araç piyasası sizlerinde bildiği gibi saçma sapan bir yükselişe geçti , ben aracımı sanırım 8. ayda sattım işlerimin yoğunluğu sebebi ile ekim de alırım diye düşündüm , sağlık sebeplerinden dolayı araç alma işi kasım ayına kaldı , kafamda bir kaç marka ve model vardı ,malum siteye baktığımızda hayretler içinde kaldım :( :( almayı planladığım araçlar yaklaşık 10-15 bin tl zamlanmıştı :smiley: :smiley:
elimdeki bütçeye görede leş tabir ettiğimiz son sahibi olma garantili araçlar var :( :(

Bir çok sebep gösteriliyor O km araçlardaki fiyat artışı , ötv hurda indirimi vs vs vs bir süredir düşünüyorum bu sebeplerin ana sebepler olmadığına kanaat getirdim. Adam 2010 yılında 45 bin tlye aldığı ( sıfır km ) araca 90 bin tl yazmış !!! Alan varmı yokmu bilmem ama bunun adı fırsatçılık değilde nedir ? Şu an elimdeki araç değerlendi diye düşünenlerde sevinmesin , ekonomide yolun sonu yakın.

Bu sebeplerden ben kişisel olarak bu rezil düzeni protesto etme amacı ile araç almamaya karar verdim
Yani kıçı kırık arabanı fahiş fiyat ile bana satamayacaksın fırsatçı kardeş....

Lütfen bu fırsatçılara prim vermeyelim bu adaletsiz ve ahlaksızca bize dayatılan fiyatlarda bu araçları almayalım...

Belediye otobüsleri , metrolar , hafif raylı sistemler , vapurlar , trenler , uçaklar ile yolcuuğun keyfini çıkaralım , ayakta gidelim , durakta bekleyelim ama bu kriz fırsatçılarına emekleriniz ile kazandığımız paraları vermeyelim...

Selamlar , Saygılar...

Etiketler
Kesinlikle katılıyorum 2018 ortası 1999 mod. Porsche 911, 95 bin tl benim sorento 50 bin tl idi şimdi porsche 180 bin benim sorento 55 bin tl. Ne oldu bu araçlara böyle dövize 100% zammı geldi

Serbest piyasa ekonomisinde fiyatları satıcılar belirlemez,alıcılar belirler.Bir malın piyasaya arzı yapılır,maliyet hesabı yapılıp fiyatı belirlenir.Talep olursa fiyat artar yoksa düşer.Bu kadar basit:smiley: Rezil düzen dediğiniz modern dünyanın tamamında geçerli bir düzen;)

Kesinlikle katılıyorum 2018 ortası 1999 mod. Porsche 911, 95 bin tl benim sorento 50 bin tl idi şimdi porsche 180 bin benim sorento 55 bin tl. Ne oldu bu araçlara böyle dövize 100% zammı geldi

çalışmadan emek vermeden alınteri dökmeden zenginleşme düşüncesinin cazibesi maalesef :(

bilinçli ve aydınlık günlerin gelmesi umudu ile...

Se
Serbest piyasa ekonomisinde fiyatları satıcılar belirlemez,alıcılar belirler.Bir malın piyasaya arzı yapılır,maliyet hesabı yapılıp fiyatı belirlenir.Talep olursa fiyat artar yoksa düşer.Bu kadar basit:smiley: Rezil düzen dediğiniz modern dünyanın tamamında geçerli bir düzen;)

Serbest piyasa ekonomisi tabiiki arz ve talebe göre düzenlenir ama haksız ticaret ve kazanç hiç bir toplumun etik değildir , ayrıca gelişmiş ülkelerde klasikler hariç 15-25 yaşındaki araçlar araç sahibi ücret ödeyerek
hurdaya ayrılırken , biz 10-15 yaşındaki aracı alış fiyatını iki katına satmaya çalışıyoruz sizler bunu ahlaki buluyormusunuz ? hangi gelişmiş ülkede böyle bir ticaret şekli var örnek verebilirmisiniz ?

Selam forumdaşlar ,

Yaklaşık son 3-4 aydır 2. el araç piyasası sizlerinde bildiği gibi saçma sapan bir yükselişe geçti , ben aracımı sanırım 8. ayda sattım işlerimin yoğunluğu sebebi ile ekim de alırım diye düşündüm , sağlık sebeplerinden dolayı araç alma işi kasım ayına kaldı , kafamda bir kaç marka ve model vardı ,malum siteye baktığımızda hayretler içinde kaldım :( :( almayı planladığım araçlar yaklaşık 10-15 bin tl zamlanmıştı :smiley: :smiley:
elimdeki bütçeye görede leş tabir ettiğimiz son sahibi olma garantili araçlar var :( :(

Bir çok sebep gösteriliyor O km araçlardaki fiyat artışı , ötv hurda indirimi vs vs vs bir süredir düşünüyorum bu sebeplerin ana sebepler olmadığına kanaat getirdim. Adam 2010 yılında 45 bin tlye aldığı ( sıfır km ) araca 90 bin tl yazmış !!! Alan varmı yokmu bilmem ama bunun adı fırsatçılık değilde nedir ? Şu an elimdeki araç değerlendi diye düşünenlerde sevinmesin , ekonomide yolun sonu yakın.

Bu sebeplerden ben kişisel olarak bu rezil düzeni protesto etme amacı ile araç almamaya karar verdim
Yani kıçı kırık arabanı fahiş fiyat ile bana satamayacaksın fırsatçı kardeş....

Lütfen bu fırsatçılara prim vermeyelim bu adaletsiz ve ahlaksızca bize dayatılan fiyatlarda bu araçları almayalım...

Belediye otobüsleri , metrolar , hafif raylı sistemler , vapurlar , trenler , uçaklar ile yolcuuğun keyfini çıkaralım , ayakta gidelim , durakta bekleyelim ama bu kriz fırsatçılarına emekleriniz ile kazandığımız paraları vermeyelim...

Selamlar , Saygılar...

Hocam fırsatçılık mı arz talep mi ben anlamadım. Malum sitedeki araç satanların yüzde doksan beşi yüksek fiyat yazıp beklemeye geçiyor aylardır ilanda olan araçlar sürüsüyle. Acil satmak isteyip makul fiyat yazılan ilanlar 24 saati bulmadan ilandan kalkıyor.
2008 de 2004 model 85 bin km de Ford Connect i satıcı 23 binden, 22 bine inmediği için tekrar bir kendimce değerlendirme yapıp (aracın km si, lastik durumu, modeli, çıkacak masrafları vs) 29 bin tl ye sıfır doblo aldım aynı connect in sıfırına da 28.250 tl ye fiyat almıştım. Şimdi bakıyorum da benim yaptığım hesaplar altüst olmuş gibi.

Se

Serbest piyasa ekonomisi tabiiki arz ve talebe göre düzenlenir ama haksız ticaret ve kazanç hiç bir toplumun etik değildir , ayrıca gelişmiş ülkelerde klasikler hariç 15-25 yaşındaki araçlar araç sahibi ücret ödeyerek
hurdaya ayrılırken , biz 10-15 yaşındaki aracı alış fiyatını iki katına satmaya çalışıyoruz sizler bunu ahlaki buluyormusunuz ? hangi gelişmiş ülkede böyle bir ticaret şekli var örnek verebilirmisiniz ?
Hocam serbest piyasa ekonomisi düzenlenmez,kendi kendini düzenler.Bir nevi terazi gibi dengeyi kendi kendisine kurar.Durumu ahlaksızlık olarak nitelendirebilmek için satıcıların birbirleri ile anlaşıp bir anlamda tekel oluşturması lazım.Sattıkları malın ayıplı olması lazım,müşteriyi kandırması lazım vs.Sonuçta hepimiz bir dönem müşteri olurken bir dönem satıcı oluyoruz.

Hocam fırsatçılık mı arz talep mi ben anlamadım. Malum sitedeki araç satanların yüzde doksan beşi yüksek fiyat yazıp beklemeye geçiyor aylardır ilanda olan araçlar sürüsüyle. Acil satmak isteyip makul fiyat yazılan ilanlar 24 saati bulmadan ilandan kalkıyor.
2008 de 2004 model 85 bin km de Ford Connect i satıcı 23 binden, 22 bine inmediği için tekrar bir kendimce değerlendirme yapıp (aracın km si, lastik durumu, modeli, çıkacak masrafları vs) 29 bin tl ye sıfır doblo aldım aynı connect in sıfırına da 28.250 tl ye fiyat almıştım. Şimdi bakıyorum da benim yaptığım hesaplar altüst olmuş gibi.

bu kış sert geçecek gibi görünüyor :smiley: :smiley:

Hocam serbest piyasa ekonomisi düzenlenmez,kendi kendini düzenler.Bir nevi terazi gibi dengeyi kendi kendisine kurar.Durumu ahlaksızlık olarak nitelendirebilmek için satıcıların birbirleri ile anlaşıp bir anlamda tekel oluşturması lazım.Sattıkları malın ayıplı olması lazım,müşteriyi kandırması lazım vs.Sonuçta hepimiz bir dönem müşteri olurken bir dönem satıcı oluyoruz.

2. el araçaların hangisi ayıplı değil ki , hangimiz 2. el araç alıp hiç bir masraf yapamadan bindik ,
hangimize dürüstçe bu masraflar söylendi , bir araç 100 k km yi geçtiğinde ekonomik ömrünün bittiğini hepimiz biliyoruz , masraflarında artış olacağı ve işletme maliyetlerinin yükseleceği için satıp 0 km araç alınmıyormu ,
benim anlatmak istediğim normal vatandaşın araç alıp satması da değil , bu al satçı denilen kişilerin yüksek fiyatlar yazıp fiyat dengeleri ile oynayarak piyasayı gereksiz bir şekilde yükseltip buradan haksız bir kazanç sağlamasından bahsediyorum. Bunların ilanlarını gören vatandaşta ya bu araç 30 ise benimki 35 eder diye düşünüyor. bu oyuna geldiğimiz sürece biz değil onlar kazanıyor ,
ve 2-3 ay içinde 2. araç piyasasındaki bu dengesizliğin serbest piyasa ekonomisi ile açıklanabileceğini sanmıyorum.

Bir de yeni araç fiyatları sert yükseldi.
Eskiden 3 yıllık araba , yaklaşık yeni fiyatı üzerinden %30 değer kaybederdi, daha doğrusu sıfırı ile takas yapılınca %70 ödenmiş olurdu.
Şimdi bu oran %50 civarında.
Bu da ister istemez ikinci eli yukarı çıkarma arzusu oluyor saticilarda, yoksa satmıyor
İnternet fiyatları sanırım en az %15 daha pahalı koyuluyor.

Bir de yeni araç fiyatları sert yükseldi.
Eskiden 3 yıllık araba , yaklaşık yeni fiyatı üzerinden %30 değer kaybederdi, daha doğrusu sıfırı ile takas yapılınca %70 ödenmiş olurdu.
Şimdi bu oran %50 civarında.
Bu da ister istemez ikinci eli yukarı çıkarma arzusu oluyor saticilarda, yoksa satmıyor
İnternet fiyatları sanırım en az %15 daha pahalı koyuluyor.

Kesinlikle, böyle olunca ikinci el araç alırken, sıfır araç almaktan biraz uzaklaşmak zorunda kalınıyor, maliyet ve işletim hesapları altüst oluyor. İkinci el cazip geliyor. Buda biraz gelir seviyesinin düştüğünü gösteriyor bence.

Geçmediğimiz köprüye , otoban a gitmediğimiz hastaneye , kullanmadığımız elektriğe para ödüyoruz , emeklerimiz ve alınterimiz ile kurulan ve hala vergi sigorta vs ile ayakta tuttuğumuz devlet kurumlarından hiç bir ücret ödemeden faydalanan , 3 aylığına gelip 3 senedir gitmeyen 5 milyon asalak besliyoruz. Cebimizde kalan son Yedek akçede de bir gecede yok oldu , siz hala hangi serbest piyasa ekomisinden bahsediyorsunuz sayın @makara60 ???

Şu an 2. elde yaşanan bu garip ve nedensiz yükseliş , fırsatçılık ve ahlaksızlıktır. Ne ürettikte de 2-3 ay içinde kriz fırsatçılığı yapıp 3-5 bin kar etmeye çalışoyoruz , elindeki aracı fahiş fiyatla satmaya çalışanlar bu yazılanlardan hoşlanmayacaklardır , ama vicdan be kardeşim vicdanına nasıl hesap vereceksin ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR