2,5 Düz Dizel'e Turbo Takılır mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan endy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,185

endy

LaNd RoVeR SeRiEs III - Discovery I 1995 3,9 v8ies
Yer
istanbul
Web
www.gokalpteknik.com
Merhaba

2,5 düz dizel motorlara turbo ilavesi yapılabilir mi teknik olarak mümkün mü? takılırsa ne kadar bir maliyeti olur? sakincaları var mıdır?

Daha önce yaptıran arkadaşlar var mıdır? Ya da bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.

Selamlar

Ender

Etiketler
Ynt: 2,5 Düz Dizel'e Turbo Takılır mı?

yapıla bilir fakar pistonların ve yatakların değişmesi.
turbo tek başına takılırsa yüksek ısıdan dolayı piston eritmesi ve yatak sarmasına neden olur

merhaba teşekkürler cevabınız için acaba turbolu motorlar için ayrıca yağlama kanalları falan var mı düz dizel de olmayan

yağlama kanallarında bir değişiklik yok
sistem tamamen yakıt sisteminin değişmesiyle oluyor
bazı motorlarda turboya giden yağ kanalı bulunmuyor kapak değiştirmek zorunda kalına biliyor.
bazı modellerde tapa diye tabir ettiğimiz vidayla sabitlenmiş yeri var .
tabiki mazot pompası değişecek.
yani sıralama yaparsak
1- turbo sistemi -eksoz ve emme manifolduyla beraber
2- silindir kapağı (bazı motorlar için)
3- mazot pompası
4-çelik piston
5-kızıl yatak

Ben puma motor koymadan önce araştırmıştım, hararet problemi yarattığını ve performans konusunda tatmin edici olmadığını söylediler. Saygılar...

Ender;

daha önce 2.5 düz dizeline turbo takan iki kişi ile konuşmuştum. belki rahat 1 yılı geçmiştir. o zamanlar 2500 TL civarı rakamlara mal ettiklerinden, yakıt tüketiminin arttığından, ama turbo devreye girdiğinde aracın biraz canlandığından bahsetmişlerdi.

şahsi kanaatim, elindeki düz dizel motoru yedek parça olarak bir başka kullanıcıya satman ve de güncel bir TDI motor takman daha doğru olacaktır.

kolay gelsin.

Engin abi;

Bende senin söylediklerine paralel şeyler duyuyorum;

bu durumda elimdeki düz dizel i satıp

puma arayacağız ikinci el.

daha mantıklı olacak.

Selamlar

senin arabada Nissan BD30 yok muydu? gücü yetmiyor mu?

yoksa bu arada başka bir araç mı aldın da.. haberim olmadı ???

Engin abi yok başka bir araç almadım :smiley:)))))))))))

benim araba da nissan TD 25 2,5 duz dizel var tam kaç beygir bilmiyorum ;

kuvveti arazide torku yüksek heralde ondan dolayı gayet iyi ama son sürat gps ölçümü 100 ben 109 da gördüm ama 100 sağlıklı olanı
bu v8 e binmeye başladığımdan beri hiç bir araba gitmiyormuş gibi geliyor zaten :smiley:

Bu kışda satmazsam series III toplamaya karar verdim ufak ufak acele etmeden yazın bir puma bir şanzuman ;
atarak başlarım heralde.

Engin abi son sürati değiştirmek için

mazot pompasına dokunmadan neyi değiştirebilirim.

örneğin ayna mahruti oranlarıyla mı oynayayım ? ne yapsam 120-130 olur ?

Ender abi, eğer Series aracın için soruyorsan..

Yunus abi de bahsetmişti, Series şanzımanında transfer case in içinde 2 dişli yer değiştirdiğinde araba çok rahat 130 görüyormuş, bana Yunus abi böyle söylemişti, ama çapı farklı 2 dişlinin yer değiştirilmesini sağlayan nasıl bir yatak tasarlamışlar bilemiyorum :smiley: Bu arada Mete hocamızın şanzımanı bu şekilde, onun aracı uzun yolda hem ekonomik hem de 120yle sürekli gidebiliyor :smiley: . Ben de Seri2a ve Seri3 2 şanzıman var 2 sinde de çıkış oranları aynı, son hızı düşük olan tipten, o hızlara ulaşamadım malesef..

Ben 255 65 16" lastik, orjinal diferansiyeller ile 4.vites 2800 devirde 80 km/h hızla gidiyorum. 3500 devirden sonrasını zorlamadım.

Series lerin ayna mahruti oranıyla Defenderdaki diferansiyelle ayna mahruti oranı arasında ciddi fark vardı da değerleri unuttum. Ayna mahruti oranı seninkinden daha küçük diferansiyeli ucuza bulamayabilirsin Ender abi..

Ozgurcüm

Selam ;

Söylediklerini bir araştırayım olmadı Yunus'a da sorarım tam nedir ne değildir diye;

Bir türlü aklım ermiyor şu ayna mahruti hesaplarına iyice bir öğrenmem lazım en başından :smiley:

endy' Alıntı:
Ozgurcüm

Selam ;

Söylediklerini bir araştırayım olmadı Yunus'a da sorarım tam nedir ne değildir diye;

Bir türlü aklım ermiyor şu ayna mahruti hesaplarına iyice bir öğrenmem lazım en başından :smiley:

Ender abi senin diferansiyeller Disco 1 in mi yoksa Serieslerin orjinal diferansiyeli mi?

Eğer Disco diferansiyeli ise ,daha düşük ayna mahruti oranlı diferansiyel bulamayabilirsin, o yüzden şanzımana yönelmeli ya da çok büyük lastik takıp oranları dengelemeli :smiley:

endy' Alıntı:
Engin abi son sürati değiştirmek için

mazot pompasına dokunmadan neyi değiştirebilirim.

örneğin ayna mahruti oranlarıyla mı oynayayım ? ne yapsam 120-130 olur ?

Ender,

Mekanik dizel araçlarda mazot pompası ve turbo düzeneği, motor gücünü belirleyen ilk etkenler. bunları iyileştirmeden (ve arkasından yapılması gereken diğer uygulamalar olmadan) ister ayna/mahruti ister lastik vs değişikliği yap; motor gücü yetersiz kalacağı için aracın son süratinde artış beklerken, tam tersine düşüş de yaşayabilirsin.

edaghan' Alıntı:
Ender,

Mekanik dizel araçlarda mazot pompası ve turbo düzeneği, motor gücünü belirleyen ilk etkenler. bunları iyileştirmeden (ve arkasından yapılması gereken diğer uygulamalar olmadan) ister ayna/mahruti ister lastik vs değişikliği yap; motor gücü yetersiz kalacağı için aracın son süratinde artış beklerken, tam tersine düşüş de yaşayabilirsin.

Engin Abi ;

Puma motor en güzel çözüm olacak öyle gözüküyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR