2,30 m bot için 5 HP motor uygun mudur?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgurozdelice Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,053

ozgurozdelice

Ana Kamp
Yer
İstanbul
2,30 m boyunda şişme bir botumuz var. bu bot için 5 HP dıştan takma motor kullanıyoruz. bot için bu motor uygun mudur? teknenin sürati yetersiz gibi görünüyor bize, daha güçlü bir motor kullansak sorun yaratabilir mi?

Etiketler
Ynt: 2,30 m bot için 5 HP motor uygun mudur?

230 bota 5 hp uygundur...bu tip botlar surat için değil. kısa mesafeli gidipgelmek içindir. eğer fiber tabansa 8 hp ye kadar takılablir..
ahşap veya aliminyum tabansa bu motor uygundur...

Bana kalırsada gayet uygundur. Bende bu yaz kullanmak için 5hp bir motor aldım yanındada 320 fiber tabanlı bot. Biraz yavaş kalacağını tahmin edebiliyorum ama hız ile ilgili bir beklentim yok. Beni zıpkın için dalabileceğim meraya götürüp yetirsin yeter.

aslında gezenbilirde outboard ile ilgili bir bölüm olmaması şaşırtıcı. çocukluğumdan beri outboard motorlarla içli dışlı olduğum için çok araştırdım ancak hiç bir forum karşıma çıkmadı. konuyu moderatörümüze havale ediyorum. esen kalın

botlarda motor mutlaka kısa şafttır. eğer motor uzun şaft ise verim alamaz ağır hasara sebeb olursunuz. eğer uzun şaft bir motoru mecburiyetten botta kullanacaksanız yuke göre trim ayarınızı çok iyi yapmalısınız.

iyi akşamlar,

öncelikle herkese ilgisi için çok teşekkür ederim. bizler model tekneler ile uğraşıyoruz, tekneler sahilden uzak mesafede stop edince onları almak için bu botları kullanıyoruz. bazen göllerde balık tutan insanlarıda rahatsız etmemek için 5 HP'lik bir motor alıp gölün diğer taraflarına gidelim diye bir düşüncedeydik ama daha sonra değşik bir tutku oldu bu bizde. hafta sonu kısa şaftlı bir motor aldık ama arkadaşlar bunu bir deneyince acaba büyütsek mi diye düşünmeye başladılar, zaten hep böyle başlar ya :smiley: bu motorun taksitleri biterse ya fibere dönmeyi yada 3,20 bot alıp ona uygun bir motor da alacağız. bakalım bu bizi nereye kadargötürecek :smiley:

MİCOMİCO' Alıntı:
botlarda motor mutlaka kısa şafttır. eğer motor uzun şaft ise verim alamaz ağır hasara sebeb olursunuz. eğer uzun şaft bir motoru mecburiyetten botta kullanacaksanız yuke göre trim ayarınızı çok iyi yapmalısınız.
selamlar,benim bu konuda bazı tecrübelerim var..3.30 ahşap taban botuma yıllarca 10 hp uzun şaft motor kullandım..kısa şaft motora göre kıyasladığımda..*manevra kabiliyeti daha iyi oluyordu *hız anlamında da bir sıkıntı olmadı..trim ayarınıda 2 kademede kullandım...

asem spor' Alıntı:
selamlar,benim bu konuda bazı tecrübelerim var..3.30 ahşap taban botuma yıllarca 10 hp uzun şaft motor kullandım..kısa şaft motora göre kıyasladığımda..*manevra kabiliyeti daha iyi oluyordu *hız anlamında da bir sıkıntı olmadı..trim ayarınıda 2 kademede kullandım...

Botlarda kıç aynasının üst kısmı ile alt kısmı arasındaki mesafeyi ölçtüğümüzde saft uzuluğuna ulaşılıyor. Bunlar bütün serttabanlarda kullanılan normlar.
Bu ölçü 38-43 cm arası ise; kısa şaftlı motor ile 50-55 cm arası ise uzun şaftlı motora kullanım tavsiye edilir. Botların geneli 40 cm civarında olup bu nedenle kısa şaft motor kullanılır. Eğer böyle bir bota uzun şaft motor takılırsa bildiğim kadarıyla (teknik bilgim çok yok , kulaktan dolma) egzost çok aşağıda kaldığı için motor sıkıntı yaşıyor ve çabuk yıpranıyor. Tam tersi durumda yani 55 cmlik bir ayna kıça kısa şaft takarsanız çok sürmeden motoru su devirdaim problemi nedeniyle yakarsınız. Daha önce belirttiğim gibi çok fazla içli dışlı olmama rağmen outboard motorlar konusunda teknik bilgim çok fazla yok. Bu yaşıma kadar 3 tane johnson eskittim ancak artık üretilmıyor veya ithal edilmiyor. Bakalım motoru değiştirmeye niyet ettiğimizde dördüncü motorum ne marka olacak. Belkide hibrit olur. ;D ;D ;D

MİCOMİCO' Alıntı:
Botlarda kıç aynasının üst kısmı ile alt kısmı arasındaki mesafeyi ölçtüğümüzde saft uzuluğuna ulaşılıyor. Bunlar bütün serttabanlarda kullanılan normlar.
Bu ölçü 38-43 cm arası ise; kısa şaftlı motor ile 50-55 cm arası ise uzun şaftlı motora kullanım tavsiye edilir. Botların geneli 40 cm civarında olup bu nedenle kısa şaft motor kullanılır. Eğer böyle bir bota uzun şaft motor takılırsa bildiğim kadarıyla (teknik bilgim çok yok , kulaktan dolma) egzost çok aşağıda kaldığı için motor sıkıntı yaşıyor ve çabuk yıpranıyor. Tam tersi durumda yani 55 cmlik bir ayna kıça kısa şaft takarsanız çok sürmeden motoru su devirdaim problemi nedeniyle yakarsınız. Daha önce belirttiğim gibi çok fazla içli dışlı olmama rağmen outboard motorlar konusunda teknik bilgim çok fazla yok. Bu yaşıma kadar 3 tane johnson eskittim ancak artık üretilmıyor veya ithal edilmiyor. Bakalım motoru değiştirmeye niyet ettiğimizde dördüncü motorum ne marka olacak. Belkide hibrit olur. ;D ;D ;D
yazdığınız ölçüler doğru kullandığım botta egsoz dışarda kalıyor bir sıkıntı olmuyor.. dıştan takma motorlarda perveneden de egsoz çıkışı vardır.
ayrıca teknemde kullandığım motor standart ayna ölçüsünde idi 55 cm... motor daha rahat çalışsın diye( 2 inch)mercury lerde kabul edilebilir kavitasyon açısı olarak geçer ) motoru daha yukarı çektim ve sonuç çok başarılı oldu dikkat edilecek husular * pervane tam yolda ölü su yapmamaması*devridaim suyunun normal çekilmesi..
saygılarımla

bende 3.20 seastar aliminyum taban bot ve 5 hp 4 zamanlı kısa şaft parsun motor aldım bugün,sıfır,
3100 tl ödedim
pek araştırmadan aldım,acaba hatamı ettim,olta balıkçılığı için denizde kullanmak için aldım

omnitemporal' Alıntı:
bende 3.20 seastar aliminyum taban bot ve 5 hp 4 zamanlı kısa şaft parsun motor aldım bugün,sıfır,
3100 tl ödedim
pek araştırmadan aldım,acaba hatamı ettim,olta balıkçılığı için denizde kullanmak için aldım
Hayırlı olsun 5 hp 4 zamanlı motorlrarın içinde en uygununu seçmişsin.. bende olsam bu motoru tercih ederdim....3.20 bot sizi 3 kişiyle balığa çıkartır...yakıt sariyaıda oldukça az bir motor... şunu soracam harici depo verdiler mi. size....kendi deposu çok küçük geldi bana....

Genelde kısa şaft ile kullanılması uygun olan teknelerde(genelde şişme botlar böyle) uzun şaftlı makinalar pek performans vermiyor. Trim ayarı uygun biçimde yapılamadığından sürekli deplasman seyir şeklinde ilerliyor bot.

Benim şahsi kanaatim pervane açısının tekneyi suya basacak durumda durması ve suya sürtünen alanın önemli ölçüde artmasından kaynaklanıyor ancak bilimsel bir görüş değil. Kullanım sırasında gözlemlediğim.

Küçüklükten beri ben de Kumburgaz'da hep outboard makinalarla içli dışlı oldum. Bambaşka bir keyiftir. Konu açabiliriz gibi geliyor bana da :smiley:

Diğer taraftan 4 zamanlı makinaların hızlı devrilenemediği de bir gerçek. Tartışılıp dura dursun, serilik konusunda bence hala 2 zamanlılar önemli avantajlar sunuyor. He bir de makinanın kendi ağırlığı konusu var. Sonuçta 4 zamanlı makinalar rakibine göre ağır ve karmaşıklar.

Botun ön tarafına oturup, tekneyi oturtup farklı askı yüksekliğinde ve trim açısında denemek faydalı olabilir.
Ölçüye göre motor gücü ideal görünüyor.

evet,hafta sonu bot ve motoru denedik,bot güzel,2-3 kişi balık tuttuk,ama 2 kişi daha konforlu oluyor,3 kişi için biraz dar ve sıkışık oluyor,son hız bile pek fazla değil,yani bayağı yavaş gidiyorsunuz,keşke 9.9 beygirliğini alsaymışım,arkadaşlar çin malı motor alırsanız hemen denize açılmadan bujisini bosch marka buji ile değiştirin,denizin ortasında bir yerde çalışmadı,saatlerce kürek çekip döndük,usta sorunun bujide olduğunu,çinlilerin motora iğrenç bir buji taktığını ve çin malı motorların ilk kullanımdan önce bujisinin değişmesi gerektiğini söyledi
(3.20 aliminyum taban seastar bot ve 5 hp parsun motor)
bot ve motor zaten ucuz,ikisi sıfır 3100 tl

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri