1997 Nissan Terrano 2.4 Benzinli Mi? 1997 Lada Niva 1.7 Karbüratörlü Mü?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alkan1905 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,260

terrano mu niva mı?

• Terrano 2.4

Kullanılan: 2 66.7%
  • Niva 1.7 Karbüratörlü

Kullanılan: 1 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    3

alkan1905

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. iyi günler. size bir konuda fikirlerinizi sormak istiyorum. ailecek mantar aramak için balık için av için piknik için dağ tepe orman gezmek için bir 4x4 almak istiyoruz. 2 araç arasında kaldım. sizce hangisini neden almalıyız? teşekkürler fikirleriniz için.

1997 model 3 kapı lada niva 1.7 karbüratörlü fabrika verisi 82 beygir 133 tork şehir içi 13,2 lt /100 km
senelik 161 tl x 2 tl 322 mtv var. hızlanma 0-100 19 sn

1997 model 5 kapı nissan terrano 2.4 enjeksiyonlu 116 beygir 191 tork şehir içi 15 lt / 100 km
325 tl x 2 tl mtv var. hızlanma 0-100 15 sn

sizce hangisini tercih etmeliyim fiyat olarak 3-5 yakınlar genelde 5 kişi gezerim.

Merhaba...

Nivayı ve detaylarını tanımıyorum. Bir yıldır incelediğim nissan ve terranolar hakkında bilgi verebilirim.

Nivalarda üst kaporta ve diğar kaportanın tehlikeli şekilde zayıf olduğunu bu sitede yazanlardan öğrendim. Tercihiniz niva olursa güvenli bar sistemi yaptırmadan yola çıkmamak gerekir. Bu bilgi tüm arazi araçları için geçerli ama nivada kesinlikle olmalı bence.

Nissan arazi araçları sağlamlık ve güç açısından listenin en üst sıralarında yarışır.

Terrano, gerek motoru gerekse mekanik sistemleri arazilerde gereken dayanıklılığı sağlayacak şekilde profesyonelce tasarlanmıştır.

Terranolar hem lüks araç rahatlığı nemde profesyonel arazi performansı verirler.

Mekanik ve elektrik sistem parçaları orjinallerini takmak şartı ile ve kurallarına uygun kullanıldığında 25-30 sene dayanabilecek özelliklere sahip olduklarını kullananlar söylüyor.

Her araçta olduğu gibi bazı parçaların daha az dayanması da normal demek gerekir. Hiç bir sistem tüm parçaları ile ideal tasarıma sahip değil.

Terranolarda benim karşılaştığım en belirgin sorun devridaim pervanelerinin erimesidir. Genelde bu sorun bilinçsiz kullanıcılardan ve orjinal parça kullanmamaktan kaynaklanır. Devridaim /suya hareket veren parça / yan sanayi devridaimlerde pervanelerde kullanılan sac ince olduğu için düzenli antifiriz kullanılmadığında 3-6 ay içinde paslanıp eriyip kayboluyor. Yaz kış kaliteli antifiriz kullanmak gerekir.

İkinci el terrano alındığında radyatördeki su paslı ve kalorifer sistemi çalışmıyorsa hemen devridaimi değiştirmek gerekir. Bunun anlamı devridaimdeki pervane kanatları erimiş demektir. Devridaimin çalışmaması motorun aşırı ısınmasına ve zorlanma sonucu üst kapak contasının yanmasına neden oluyor.

Bu araçlarda devridaim çalışmasa bile zorlanmadıkları sürece (özellikle uzun yokuşlar ve sıcak havalarda ) motor problemsiz çalışmaya devam eder. Başka araçlarda devridaim bozulduğu anda araçlar hemen devre dışı olurlar.

Önerim Nissan Terrano . Özellikler düz vitesli.(Otomatik olmayan )

Ben 2.4 benzinli olan manuel vitesli bir model düşünüyorum 2.4 için kronik sorunlar var mı acaba . 2.7 dizeller nedense bana daha sorun çıkarabilir gibi geliyor. Yedek parçaların olmadığı ve çok pahalı oldukları söyleniyor genel olarak

Her iki aracı da az çok bilirim. İkisinin de kendine göre artıları ve eksileri vardır. Her ikisini de uzun yıllar kullandım. Halen 2,7 dizel manuel Terrano duruyor. Niva ilk zamanlar çok işimize yaradı ve hala Niva sayfalarını takip eder bildiklerimi paylaşırım. Bildiklerimi yazayım tercih size kalmış, kendiniz karar verin. Bu kararı verirken en önemli etken, bulunduğunuz yerde alacağınız araçtan anlayan usta veya servis olup olmadığıdır. Yoksa traktör bile alsanız anlayanı olmadıktan sonra yandınız demektir. Her zaman yazdığımı yazayım önce servisi ve ustayı ayarlayın, sonra aracı alın.

Niva ile Terrano arasındaki en önemli fark Niva'nın monokok şase Terrano'nun merdiven şase yapısında olmasıdır. Çekiş sisteminde ise Niva sürekli dört çeker Terrano isteğe bağlı dört veya iki çeker olabilmektedir. Terrano'da arka diferansiyelde LSD sınırlı kilit vardır. Niva'da ön arka diferansiyeli %50-%50 kilitleme vardır. Her ikisinde de yeni nesil şehirli SUV larda olmayan ağır devir arazi şanzımanı vardır. Terrano için eski modellerde beş kapı seçeneği bol iken Niva eski modellerde ne yazık ki bu seçenek hemen hemen yok gibidir. Arazide beş kişi gezerken bu çok önemlidir. Power direksiyon. klima tüm Terrano'lar için standart iken bu seçenekler Niva için neredeyse yoklar arasındadır. LPG takıldığı taktirde benzinli olanlar için yakıt tüketiminde neredeyse eşitlik sağlanırken dizel olan Terrano yakıt tüketiminde çok fena yakmaktadır.

Gelelim arazi başarısına, her iki aracın eşit şartlarda arazide başarısı hakikaten çok iyidir. Yani üç kapı Terrano ve üç kapı Niva için diyelim. Beş kapılılar için de benzer şeyler söylenebilir ancak hiç beş kapı Niva'ya binmedim iddia edemem. Parça ve dayanıklılık konularına girersek Niva parçası çok ucuzdur. Onun bile ayrıca kaliteli ve yan sanayi hatta çok fazla yan sanayi olan parçaları vardır. Aslında kolay kırılmaz ama Terrano bakımlıysa daha dayanıklıdır. Ağır koşullarda kırıcı hareketlere maruz kalan araçlarda Niva biraz daha çabuk sanayi ihtiyacı duyabilir. Terrano bu konuda daha dayanıklıdır. Ancak sürücüsünün tecrübesi arttıkça araçlar kolay kolay kırılmaz. Bu durum, pilotaj dediğimiz olayla direk ilgili olduğu için yorumu size bırakıyorum.

Son olarak Terrano hararet yaparmış, parçaları pahalıymış konusu, evet doğrudur. Eğer bakmazsanız veya alırken dertli bir araç alırsanız bezdirir. Aynı şey Toyota, Mercedes, Lada olsun veya kamyon, iş makinesı, binek araç yada tekne veya uçak olsun hepsi için geçerlidir. Ustayı iyi bulursanız, parçayı doğru kullanırsanız sıkılmazsınız. Aksi takdirde markayı kötüler durursunuz. Kullanırken de aracınızın huyunu suyunu bilerek kullanırsanız sizi hiç üzmez. Bilmeyen biri sizin sorunsuz kullandığınız aracı alır, haftasına motor yakar, size de "kazıkçı, bana ölü araç sattı" der, gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır. Faydalı olmasını umarım.

Merhaba...

Nivayı ve detaylarını tanımıyorum. Bir yıldır incelediğim nissan ve terranolar hakkında bilgi verebilirim.

Nivalarda üst kaporta ve diğar kaportanın tehlikeli şekilde zayıf olduğunu bu sitede yazanlardan öğrendim. Tercihiniz niva olursa güvenli bar sistemi yaptırmadan yola çıkmamak gerekir. Bu bilgi tüm arazi araçları için geçerli ama nivada kesinlikle olmalı bence.

Nissan arazi araçları sağlamlık ve güç açısından listenin en üst sıralarında yarışır.

Terrano, gerek motoru gerekse mekanik sistemleri arazilerde gereken dayanıklılığı sağlayacak şekilde profesyonelce tasarlanmıştır.

Terranolar hem lüks araç rahatlığı nemde profesyonel arazi performansı verirler.

Mekanik ve elektrik sistem parçaları orjinallerini takmak şartı ile ve kurallarına uygun kullanıldığında 25-30 sene dayanabilecek özelliklere sahip olduklarını kullananlar söylüyor.

Her araçta olduğu gibi bazı parçaların daha az dayanması da normal demek gerekir. Hiç bir sistem tüm parçaları ile ideal tasarıma sahip değil.

Terranolarda benim karşılaştığım en belirgin sorun devridaim pervanelerinin erimesidir. Genelde bu sorun bilinçsiz kullanıcılardan ve orjinal parça kullanmamaktan kaynaklanır. Devridaim /suya hareket veren parça / yan sanayi devridaimlerde pervanelerde kullanılan sac ince olduğu için düzenli antifiriz kullanılmadığında 3-6 ay içinde paslanıp eriyip kayboluyor. Yaz kış kaliteli antifiriz kullanmak gerekir.

İkinci el terrano alındığında radyatördeki su paslı ve kalorifer sistemi çalışmıyorsa hemen devridaimi değiştirmek gerekir. Bunun anlamı devridaimdeki pervane kanatları erimiş demektir. Devridaimin çalışmaması motorun aşırı ısınmasına ve zorlanma sonucu üst kapak contasının yanmasına neden oluyor.

Bu araçlarda devridaim çalışmasa bile zorlanmadıkları sürece (özellikle uzun yokuşlar ve sıcak havalarda ) motor problemsiz çalışmaya devam eder. Başka araçlarda devridaim bozulduğu anda araçlar hemen devre dışı olurlar.

Önerim Nissan Terrano . Özellikler düz vitesli.(Otomatik olmayan )
Neden otomatik olmayan dediniz çok mu kötü otomatikleri

Otomatik her aracın eski model olanları, anlamayanlar için uzak durulması gereken araçlardandır. Otomatik şanzımanı sadece otomatik şanzımancılar yapar diye inanılır. Herkes anlamaz. Benim için özellikle Terrano ve diğer bir çok Nissan'da kardeşlerim olan Karser Özel Servisi otomatik şanzımanı da yapabildiğinden çekinilecek bir durum değildir.

Terrano otomatiklerde şanzıman yağı soğutması da radyatörden faydalandığı için yazları hararete daha meyilli olduğu düşünülür. Halbuki bakımlı araçlarda hararet problemi kolay kolay olmaz. İzmir sıcağında yokuş yukarı klima açıkken bastıkça giden bir Terrano düşünün. Hızınız yüz km yi geçtiğinde hararette yavaş yavaş yükselmeye başlar. Bastıkça hızlanmaya devam ederken neden gazdan ayağımı çekeyim derseniz hararette yükselir. Yüzyirmi yüzotuz dedikçe hararet kırmızıya doğru gider. İşte böyle bir durumda ayağınızı gazdan çekip yüz km hıza düşerseniz veya baştan yüz ile gitmeyi seçerseniz hiç problem yaşamazsınız.

Bu araçlar artık yirmili yaşlarındalar. Biraz aracada araca acımak lazım. Amaç gideceğiniz yere bir an önce varmak ise daha ekonomik ve süratli bir başka araç tercih ediniz. Sağlam ve emniyetli bir şekilde varmak ise Terrano sizi her yere götürür. Ayrıca problem yaşamak istemeyenler radyatörlerini üç veya dört sıralı olanlarla değiştirmekte veya ekstra elektrikli fan taktırmaktalar. Bu da kenarda bir bilgi olarak dursun. Bu ve benzeri sebeplerden otomatik pek sevilmez.

Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır, faydalı olmasını umarım.

Terrano otomatik viteslileri kullanmadım ve otomatik vites sistemleri hakkında da bilgim yok.
Nissan otomatik viteslerini de iyi yapmış olmalı.

Arazide kullanılacak araçlarda en önemli şartlardan biri düz vites kullanmaktır.

Arazi araçlarında özellikle arazide kullanmayı seçilmişse 4x4 ustaları, tamircileri ve eski kullanıcıları kesinlikle düz vitesi (manuel) önerirler.

Bildiğim nedenlerden bazıları;

1. Arazide tüm kontrol sürücüde olmalı. Özellikle vites kontrolü sürücüde olmalı.

Sürüş hızları, sürüş şekileri,hızlanma süreleri, durma ve yeniden kalkma kararları sürekli değişir. Hiçbir arazi diğerine benzemez. Güvenli ve sağlıklı aracı kullanabilmeniz için vites sistemini isteklerinize doğru ve net cevap verebilmeli.

Verdiğiniz emirleri kesin uygulayacak vites sisteminiz olmalı. Bunu düz vites / manuel vites / sistemi sağlar.

Otomatik vites sistemi kendi kararlarını kendi verecek şekilde tasarlanmıştır. Gelişen teknolojiler ile vites kontrolü tartışmasız otomatik vites beyininin eline verilmiştir.

Nerede ne şekilde hızlanacak, hangi vitesleri seçecek sadece Otomatik vites sistemi kararı ile olur. Otomatik vites Sürücüye ".....bana güven, merak etme ben senden daha iyi vites geçişlerini sağlarım..." der.

Otomatik vites sistemleri asfalt yollarda , şehir içi kullanımında önemli rahatlık sağlayabilir. Basınca gitsin , basınca dursun geri kalanlarla ben ilgilenmeyeyim derseniz otomatik vites tam size göre. Aracım benden akıllı olsun diyenler içinde faydalı olabilir.

Arazide yokuş aşağı inerken bu düğmeye bas gerisini merak etme araç seni güvenli aşağı indirir. Diyen bir araç genelde arazide , doğada araç kullanmayı isteyenlerin tercihi olmuyor. Ben istemem,
Aldınız bir süre kullandınız işe yaradı bir gün düğmeye bastınız "...o da ne düğme çalışmadı...." dik ve problemli bir yokuş aşağı ...şimdi ne yapacaksınız ? Bu düğmenin düzü/ manueli nerede, yok mu ? demez misiniz .

Geçen gün televizyonda bir otomobil yarışçısı ile konuşma vardı. Şampiyon .....bizim kullandığımız araçlar tam manuel / sıfır elektronik tir. pistlerde tüm kontrol bizde olması için araçlarımızda elektronik hiç bir aksam kullanmayız...demişti.

Arazide kullanılan araçlarda ne kadar az elektronik sitem var ise o kadar iyi.
Bir sensörün kirlenmesi, arızalanması ile orada kalmak veya ciddi problem yaşamak mümkün.

2. Arıza halinde maliyeti yüksektir.

Arazi kullanımı en ufak dikkatsiz kullanımda veya hesapta olmayan durumda mekanik sistemler zarar görebiliyor. Vites sistemi en yoğun kullanılan bölümlerden biri, Güzel bir offroad sonrası veya ortasında ciddi otomatik vites arızası kamyon sırtında veya sürüklenerek eve dönüş demektir. Harcayacağınız bedel , kaybedeceğiniz zamanlar sonucunda bir daha otomatik vites kullanmamaya yemin ettirebilir.

3. Otomatik vites sisteminin doğru karar alamadığı karmaşık arazi şartlarında ciddi güvenlik riskleri oluşur.

"...iyi de bize böyle bir arazide, bu şekilde problemlerde kullanılacak bilgileri yüklemediler ben şimdi ne yapacağım...diyen bir akıllı otomatik vites ...."

" ben senin gibi otomatik vitesin.......... " deseniz ne yazar.

şimdilik bu kadar

Ben 2.4 benzinli olan manuel vitesli bir model düşünüyorum 2.4 için kronik sorunlar var mı acaba . 2.7 dizeller nedense bana daha sorun çıkarabilir gibi geliyor. Yedek parçaların olmadığı ve çok pahalı oldukları söyleniyor genel olarak

2.4 lerin detaylarını bilmiyorum.

Benzinli sistemlerden mazotlu sisteme geçmeden önce ben de mazotlu araçlar daha karmaşık ve parçaları daha pahalı diye düşünürdüm.

Mazot motor sistemlerini tanıdıkça , öğrendikçe ve parçalarını alırken çok ta karmaşık olmadıklarını,

Parça fiyatlarıda da değişik seçenekler bulunduğunu öğrendim.

1.Orijinal parça fiyatları,
2.Serviste satılan fiyatlar,
3.İthalatçıların fiyatları,
4.Çıkmacıların fiyatları,
5.Benzer araçların parça fiyatları,
6. Yurtdışı ebay amazon fiyatları ve
pazarlık parça fiyatlarını etkiliyor.

Mazot motorunda en pahalı sistemler mazot pompası ve enjektörlerinde.

Genel mazot motorlarında eski modellerde tanesi 100 -300 tl ye alınan enjektörler yeni modellerde tanesi 2000-5000 tl gibi fiyatlara çıkabiliyor.
Tabiki ne kadar gelişmiş enjektör o kadar az yakıt. Fiyatı pahalı ama sağladığı fayda sürekli .

Mazotlu motorlar daha profesyonel yapıldığı için daha güçlü ve dayanıklı oluyor. Kolay kolay arıza çıkarmıyorlar. Başta sıkı bir bakımdan geçirirseniz, yağlarına, sularına , civatalarına, hortomlarına, öntakımlarına,rot balanslarına vb. bakarsanız uzunca bir süre sorun çıkarmadan kullanırsınız.

1998 civarı mazotlu araçlarda enjektör fiyatları nerdeyse buji fiyatına, Isıtma bujileride üçte bir enjektör fiyatına.
Mazot pompa bakımı 98 modelleri için 80-100 tl ye yapıyorlar.

Turbo , gelişmiş hava kompresörü / kolay bozulan bir parça değil ama parçaları değiştirilerek kullanmaya devam edilebiliyor. Yeni turbo fiyatları da araştırmaya bağlı fiyatlarıda makul denilebilir. 15-yıl dayanmayı ve yakıttan sağladığı faydayı düşünürsek. Turbo sistemini bakımlı kullanırsanız hem yakıttan hemde güçten yana bir sıkıntı yaşamazsınız.

Benzinli araçtan mazotlu araca geçen kişinin öğrenmesi gereken önereceğim iki konu vardır.

1. Turbo sistemi nedir nasıl çalışır, nasıl arıza yapar, arızaları nasıl anlaşılır,

2. Mazot pompası nedir? Nasıl çalışır? Enjektörler nedir, Isıtma bujisi nedir? ve problemleri, çözümleri...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri