1991 Model Kia Besta 4x4 Panelvan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dopamin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 102
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,995
Önlerde kilit var da, orta arka kilit durumu nedir bu araçlarda?
Sürekli dört çeker değil bu araç gerektiğinde iki çeker kullanılabiliniyor öndeki kilit porya kilidi iki çeker giderken ön aks ve difeeransiyeli dönmemesi için tekerlek ile irtibatı kesiyor sürtünmeyi azaltarak yakıt ekonomisi sağlamak amaçlı porya kilidi diferansiyel kilidi demek değildir diferansiyel kilitleri limited slip yani aşırı yükte kaçırıp aksın kırılmasını engelleyen sistem birde %100 olanı var bu karşılıklı olarak aksı tamamen kilitler kaçırma yoktur aşırı zorlamada aksı kırar yani iki çeşit olarak ön ve arka diferansiyele uygulanır

Etiketler
Sürekli dört çeker değil bu araç gerektiğinde iki çeker kullanılabiliniyor öndeki kilit porya kilidi iki çeker giderken ön aks ve difeeransiyeli dönmemesi için tekerlek ile irtibatı kesiyor sürtünmeyi azaltarak yakıt ekonomisi sağlamak amaçlı porya kilidi diferansiyel kilidi demek değildir diferansiyel kilitleri limited slip yani aşırı yükte kaçırıp aksın kırılmasını engelleyen sistem birde %100 olanı var bu karşılıklı olarak aksı tamamen kilitler kaçırma yoktur aşırı zorlamada aksı kırar yani iki çeşit olarak ön ve arka diferansiyele uygulanır
Teşekkürler cevap için, LSD ile tam kilit farkını biliyordum da bu araçta bu durumda kilit yok diye düşünebiliriz galiba? Arkada yok biliyorum, önler de 2wd iken aksları otomatik ayırsın diye, 4x4 modda ön tekerler arası bi kilitleme yok anladığım kadarıyla. Transfer kutusundan 4H ya da 4L seçilince ortayı kilitliyor mu peki?

4x4, 5 metreyi aşmayan uzunlukta camper yapma hayalim var da, arada gündelik de kullanacağım, şehir içi ve arazide dar yollarla haşır neşir olacağım diye de daha uzun istemiyorum. T5 kısa şasi sevdasından vazgeçip Besta'ya mı yönelsem düşüncesindeyim. T5e de yükseltme ve lastik düşünüyordum, çok keyif verirse ömürlük araç yaparım dersem de ilerde kilitli haldex ve pop up tavan gibi aşırı harcamalar yaparım diye düşünmüştüm.

Besta'da 5-7 cm yükseltme, lastik ve orta+arka tam kilitle off road da baya başarılı olur. T5 e razıydım zaten Besta hayli hayli tatmin eder. Daha büyük araş ya da defender ambülans falan da gündelik kullanımı zorlar, yakıtı üzer gibi. Benim araç hanıma geçecek o yüzden gerektiğinde gündelik araç olarak da kullanacağım.

Son düzenleme:

Teşekkürler cevap için, LSD ile tam kilit farkını biliyordum da bu araçta bu durumda kilit yok diye düşünebiliriz galiba? Arkada yok biliyorum, önler de 2wd iken aksları otomatik ayırsın diye, 4x4 modda ön tekerler arası bi kilitleme yok anladığım kadarıyla. Transfer kutusundan 4H ya da 4L seçilince ortayı kilitliyor mu peki?

4x4, 5 metreyi aşmayan uzunlukta camper yapma hayalim var da, arada gündelik de kullanacağım, şehir içi ve arazide dar yollarla haşır neşir olacağım diye de daha uzun istemiyorum. T5 kısa şasi sevdasından vazgeçip Besta'ya mı yönelsem düşüncesindeyim. T5e de yükseltme ve lastik düşünüyordum, çok keyif verirse ömürlük araç yaparım dersem de ilerde kilitli haldex ve pop up tavan gibi aşırı harcamalar yaparım diye düşünmüştüm.

Besta'da 5-7 cm yükseltme, lastik ve orta+arka tam kilitle off road da baya başarılı olur. T5 e razıydım zaten Besta hayli hayli tatmin eder. Daha büyük araş ya da defender ambülans falan da gündelik kullanımı zorlar, yakıtı üzer gibi. Benim araç hanıma geçecek o yüzden gerektiğinde gündelik araç olarak da kullanacağım.
Şöyle izah etmek daha doğru olur üzerindeki yavru transfer kutusunu 4H 4L Hangi pozisyona alırsanız araç hareket edip ön aks mili dönmeye başladığı anda tekerlekteki otomatik porya kilitleri tık sesi ile birlikte kilitlenir araç dört çeker olur aracı arazi vitesinden çıkartınca 3-5 metre geri gitmelisiniz porya kilidnin açılp teker ile aks milinin bağlantısının kesilebilmesi için zaten aracı arazi vitesınden çıkartınca ana sanzuman ile irtibatını kesmiştik porya kilidi de ön aks mili ile tekerleğin irtibatını kestiği için ön diferansiyel ve yavru transfer kutusu boşuna dönmeyerek yakıt tasarrufu sağlayacak ve güç kaybına neden olmayacaktır umarım izah edebilmişimdir saygılarım ile

Son düzenleme:

2.7 motor nasıldır, şu anda bi tane ilanda var 2.7 si, sağlık bakanlığı çıkması değil anladığım kadarıyla, beyaz değil.
İskenderun gümrüğünden çıkma diye biliyorum harman kia ankara tarafından ordulu bir tamirci arkadaşımıza satılmış idi bizdeki 2.2 lerden daha yeni model olan hi bestalardan nasıl olduğuna gelince daha yeni daha iyidir diyeceğim umarım öyledir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Geri