1991 - 1999 4x4 Dodge 250 Hakkında Bilgi ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ugurgul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 118,705

Etiketler
Ynt: 1991 - 1999 4x4 Dodge 250 Hakkında Bilgi ?..

4x4 dodge s100 lerin hepsinde orjinal difransiyel kilidi var ama sadece önlerde.

dodge s100' Alıntı:
4x4 dodge s100 lerin hepsinde orjinal difransiyel kilidi var ama sadece önlerde.
Dualmatic ile kilit birbirlerinden farklı şeyler dikkatli incelerseniz hemen hemen hiç bir 100 lük te kilit yoktur,
dualmatic bile standart degildir ve yakıt tüketimini düşürmek için sonradan ilave edilmiştir

sayın abim doçlar fabrika çıkışlı akis kilitlidir kilit akis kafalarında defransiyelde değil
.

dodge s100' Alıntı:
sayın abim doçlar fabrika çıkışlı akis kilitlidir kilit akis kafalarında defransiyelde değil
.

işte o dedigin aks lardaki kilid dual matik diferansiyel kilidi yle aks kilidi ayrı parcalar difransiyel kilitleride kendi araşlarında ceşitlidir limitsilip sınırlı kaydırmalı ,yüzde yüz kilit sadece dönüşlerde acar düz harekette iki ltekeride aynı turda cevirir birde hareketli kilit vardır oda içerden kumandalı istege baglı devreye sokulur

aks kafalarında olanlar kilit değildir onların adı hub'tur. kilit ise diferansiyelin içinde olur

ayrıca 250lik doçların önlerde dana 44 arkalarda dana 60 diferansiyel vardır. kır kırabilirsen ;D

abi benimki elle çevirmeli değil ama çamurda deniyorum arabayı normalde araziye takmadan çamurlu yokuşu çıkmıyo benim şanzıman 2 fonksiyonlu tam ileri aldığın zaman sadece önler çalışıo tam geri aldığın zaman 4x4 olmuş oluyo ama ben sadece önlere takıyorum araba çok rahat çıkıyo bunun nedeni ne olabilir kilit yoksa bu araba nası çıkıyo çamurlu yokuşu

neden bu pw serisi araçlar bir landrover kadar yaygın değil çok sağlam ve basit araçlar iç mekan genişliğide güzel
garip gerçekten .katır motor dedikleri perkins motorda var)

selm arkadaşlar 250lik dogge hiç almayı yaramaz 1990 dan ustu yaramaz arkadaşlar alcaksanız 1967 den ustunu alınız bende size tavsiye 250 dogge cok parca dagıtıyor ve yolda kalmanız anlık

Yav, benim kafam karıştı... ???

1) Anladığım kadarıyla bu 4X4 100 200 250 Dodge' larda std olarak önde Dana 44, Arkada Dana 60 var... Doğru mu?

2) Bunlardaki Dana 44, tamamiyle demir olan Jeep wagoneer' lardaki efsanevi Dana 44' mü, yoksa aliminyumlu olan Dana 44' mü?
(96 ve sonrası Grand Cherokee' de çıkar "Aliminyum Dana 44". Ve Dana 35 kadar iyi değildir. Öter möter v.s...)

3) Dana 60 gerçekten sağlam mı? Dana 44' e göre kıyasla nasıl? Hadi kırdık diyelim Dana60' ı. Parçası bulunur mu?

4) Spicer ve Dana aynı şey mi?

5) Öndeki akslarda bahsedilen kilit, 2wheel arkadan çekiş giderken, ön tekerlek avare döndüğü için boşyere ön aksların, ön ıstavroz kutusunun ve ön şaftın dönmesine engel olan "hubs" denilen zımbırtı, di mi?
Yani, sol ve sağ tekerleğe aynı anda güç iletimini sağlayan dif kilidi değil, di mi?

6) Ben CJ' mde önde Hubs kullanmıştım. İnip kilitle, sonra gene in, boşa çek, arada unut munut çözmeyi-bağlamayı, bıkmıştım.
Bu hubsları kullanmasak, veya genelde kilitli tutsak boşyere dönen mekanizmalar bozuluyor mu? Zannetmiyorum. Bi tek Yakıt avantajı sağlıyordur Hubs' ları çözmek -dönen parçayı azalttığı için-. Doğru mu düşünüyorum?

7) Bu 4x4 100 200 250 Dodge' larda std arka kilit var mı, ve ne tür bi kilit, gerektiğinde detroit gibi çözülen 100%' lerden mi, yoksa Lsd gibi balatalı mı?

8 ) Bu araçlar klasik sistem gazla 60 70 kuruş yakıyormuş 1.8 lpg fiyatlı şu zamanlarda. Doğru mu?

9) Frenler hangi modelde nasıl, disc mi, kampana mı? Benim 76 CJ5, 4 kampanaydı, yağmur yağdığında felan burnumdan geliyordu...?

10) Asfalt kullanımı nasıl, çok bi gezme felan yapar mı? max sürat tahmin ediyorum 120 felandır... yani 100 km/h' ta kullanırken güven verir mi? yoksa boncuk boncuk terletir mi? Uzun gezilerde yorar mı?

11) Arka şaft çok zayıf imiş... Doğru mu? Basit bi çözüm mümkün mü?

12) Std kalorifer verimli mi?

13) Resmi statusü nedir, Yani Ankara' da Kızılay' a felan girebilir miyiz?

14) Vinç için bi hazırlık mevcut mu? Yoksa dışarıdan elektirikli mi takıcaz?

15) Motor gücü ve torku ciddi Off road şartlarında yeterli mi?

16) Pick-up olduğu için arkası hafif. Önü ağır. Bide vinç felan takçaz öne. Önden XJ' ler gibi lap diye çamura gömülürmü? Arka hafif olduğu için çamur göleti gibi yerlerde zorlanır mı?

Cevaplarınızı bekliyorum. Önemli. Teşekkürler...

ALP bey bildigim kadarını cevaplamaya çalışayım
1)dogrudur 100 lükler 5 250 likler 8 bijon
2)aliminyumunu bilmem ancak önlerde bilyalı ve burçlu mafsal sebebi ile burçlu olanların çabuk dagıldıgını biliyorum( landlardaki tas tabir edilen kısmın)
3)dana 60 arkada kullanılıyor 250 liklerde full floting galiba yanlış hatırlamış veya yazmış olabilirim aks kestiginizde tekerlegin ayrılmasını önleyen bir yapı var parça gani
4)sanırım hayır
5)tamamen dediginiz gibi
6)dogrudur
7)bildigim kadarı ile standartta kilit yok
8)slant six 225'' lik kör emme ve eksoz manifoldu olan bir makinadan oynamadan daha az yakmasını beklemek hayal
9)komple kampana
10)arkası boş ise arkanızdan gelen bütün araçların büyük bir gayretle sizden uzaklaştıgını izleyebilirsiniz ;D
11)bu araçlar yük taşımak için yapılmıştır çamura gömeyim çıksın derseniz biraz kuvetlendirmekte fayda var(CJ lerin şaftları orjinalde ne kadar saglam ise bunlarda o kadar saglam)

12)orjinade yalıtım yok sayılır sıcak araç seviyorsanız ek bir ünite edinmekte fayda var

13)kamyonet SRC vs gibi belgeler ile kullanılıyor nerelere giremeyeceginiz dodge kısmında daha önce bir belge tarayıp atmıştım ordan görebilirsiniz
14)herhangi bir hazırlıgı yok
15)100 lükler benzinli 115 ile 140 hp arası 250 lik dizeller 4000 cc olan turbosuzlar 90 hp tork yüksek
16)genelde yük amaçlı oldugundan boş iken pek dengeli degildir
17)(buda benden)artık temizini bulmak imkansız gibi bir şey bulunanlarda ya çok döküntü yada maymun maskara edilmiş ve neredeyse bir GMC sierra DODGE RAM veya SUBURBAN paraları isteniyor
benim şahsi naciz hane fikrim suburban kadar yakan konforsuz bir kamyonet için emek ve para yerine yukarda bahsi geçen V 8 makinelerden birini edinmek her yönden daha tatminkar olacaktır.

ALP BEY Şehirde girebileceginiz yerler (yasaklar konu başlıgında)

MERHABA ARKADSLAR BENDE LANDROVER DEFENDER VAR 92MODEL.COK MEMNUNUM.YALNIZ IHTIYACTAN DOLAYI 12+1 VEYA 14+1 ARAC ALMAM GEREKIYOR.EN COK DA KAFAMI KURCALAYAN AS250WD MODELIDIR.HICBIR YERDE DENK GELMEDIM..BU KONUYLA ILGILI YONLENDIRIRSENIZ MEMNUN OLURUZ.SAYGILAR

03

KACKARIUM fotografını eklediginiz dodge akdeniz şeridinde tur düzenleyen bir firma için askam tarafından özel olarak tasarlanıp yapılmış araçtır,
250 lik dodgelar land'a göre daha iri yakıtı daha fazla vergisi yine landdan fazla ve paslanmak gibi birde kötü huyları var ;D tecrübeyle sabittir.

CEM50 TESEKKURLER.SIZLERIN ENGIN BILGILERI DOGRULTUSUNDA DOGRU BIR TERCIH YAPMAKTIR AMACIMIZ..SAYGILAR

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.