1980 Chevrolet Silverado Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bakas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,888

bakas

Kamp II
Yer
Ankara
Abilerim daha bir hafta önce 98 model ZJ'imi satıp araç arayışına koyuldum. Şu ana kadar zaten kaç zamandır aklımda olan Silverado ağır basmakta. Custom Deluxe 5.7 v8 modelleri ile ilgili paylaşacağınız bilgiler benim için altın değerinde olacaktır. Her ne kadar içinde bulunmuş ve biraz sürmüş olsam da yine de araçla ilgili pek bilgi sahibi olamadım. Gördüğüm kadarıyla hoyrat, biraz deli ve her an ne yapacağı belli olmaz biri olmak gerekiyor bu araçlar için :smiley:. Aracı sevme konusunu geçtim, sevdik, ama yeteri kadar deli olmadan önce mantığımın son demiyle sormak istiyorum:

1.Aracın yedek parçası, bakımları ve usta durumu(Ankara) nasıldır? Aracın sahibi bana motor yağı ve şanzuman yağını genel olarak sürekli ekleyerek tam tutmamı ve şanzuman yağını hiç değiştirmemem gerektiği vs söyledi. Bilmiyorum doğru mudur?

2. Nelere dikkat etmek gerekir? Baktığım araçlarda ufak tefek paslanmalar mevcuttu, acaba 33 yıllık araçta olmamasını bekleyerek ben hayalperestlik mi ediyorum? Bir sorun teşkil eder mi?

3. Her ne kadar en az önemli nokta olsa da, yakıtı nedir lpgde bu araçların ortalama olarak? Bakıp hesap edilecek bir yol bilgisayarı yok sonuçta :smiley:

4.Motor ömrü ve revize fiyatı/ şanzuman ömrü ve fiyatı nedir?

Eğer bunlara cevap alabilirsem çok mutlu olacağım ve muhtemelen aranıza katılacağım. İyi günler dilerim :smiley:.

Etiketler
Ynt: 1980 Chevrolet Silverado Hakkında

Selamlar
bende bir amerikan alma arifesinde olan biri olarak yakıtlarını bende araştırdım 60- 75 kuruşu gözden çıkarın derim lpg de

Eh ben de 5.2 motordan indim, ben de o değerlerde yakıyordum. Ama silverado daha çok yakar diye sanıyorum :smiley:. Bakalım umarım tam cevaplayan olur.

Merhaba,cok eskilerden kalan bazi bilgilerimi paylasayim.
Daha iyi ve dogru bilen arkadaslarin paylasimlarina saygi duyarim.
5.7 motor o yillarin en cok uretilmis 8 silindirlisidir.
GM fabrikalarinin politikalari geregi her fabrika ana temaya sadik kalmistir.
Ancak ufak detaylarda yok degildir.Pontiac kranki Oldsmobille ile uyusmaz gibi.
Fakat Ankara eskiden bu parcalarin merkezi gibiydi,hepsi bulunuyordu.
Cikmasi,sifiri dahi vardi.Resmi dairelerden,konsolosluklardan cikan cok arac vardi.
Sanzimanlar genelde birbirine uyardi,cokta pahalli degildi.
Yillarca yagina suyuna bakip surer giderdik,cok dayanikliydilar.
Paslanma dediginiz curumeler normaldir.Bakimsizliktandir.
Su tahliye kanallarini toz ve camur tikar.Gollenen su bulundugu yeri curutur.
Kaput alti havalandirma izgaralari,kapi icleri,marspiyeller hep bu yuzden curur.
Amerikan araclari bakildigi takdirde ben diyeyim elli yil siz deyin yuzyil dayanir.
Mubalaga etmis olmazsiniz.Saci bir mm dir.Sasesi oldukca etlidir.
Titiz biriyseniz araci alip yeniden yapmadan rahat edemezsiniz.
Yapili,bakimli olanini da ucuza bulamazsiniz.4x4 olanlari da vardir.
En elektronik yeri elektronik ateslemesidir.Bu yuzden kolay ariza yapmaz.
Genel olarak mekanik araclardir.Motor omurleri uzundur.
Ehil ellerde dogru parcalarla yapilirsa tabii ki.
Bes silindirin pistonunu degistirip ucunde eskilerini kullanirsaniz olmaz.
Aslinda daha once (5.2 veya 5.9) Cherokee kullanan biriyim dediniz.
Mevcut tamirciniz size bu konuda tatminkar cevaplar verebilir.
Ankara'da Amerikan tamircileri var diye biliyorum.
Konya size yakin,hem tamirde,hem yedek parcada ordanda destek alabilirsiniz.
Zamaninda Konya'da da cok Amerikan araci vardi.Antep ile de paslasabilirsiniz.
Adana ise Incirlik ussu sayesinde hala bir cok Amerikan araci barindirmaktadir.
Bir de Istanbul,ithalatin devam etmesiyle,parcacisi tamircisiyle tartisilmaz.
Tamirane diye bir yerin sik sik ilanlarini goruyorum sa.ibinden sitesinde.
Mugla Ortaca'da da Adana'li Mahmut Ciris'in yeri vardir.Parcada bakimda yardimci olur.
Kusadasi Tamer usta aranabilecek yerlerdendir.Kilis'te de cikmacilar vardir.
Cok yazdim,sorularinizin bazi cevaplari burada var.
Yakis konusuna takilmayin.Motorunuz saglikliysa keyfiniz Cherokee'nin cok otesinde olur.
Kaldi ki o ses Cherokee'de bile cok keyiflidir.
On sayfa daha yazarim ama baskalarina da yer kalsin.
Sahsi bilgi ve tecrubelerimdir.
Umarim yardimci olur.

Çok teşekkürler detaylı cevap için Bahadır abicim. Altın değerinde bilgiler bunlar. Araçla ilgili kafamı kurcalayan şeyler 15-20.000 lira civarına 80 model bir araç almak ve onu bir daha asla satamayacak olmak ya da gerçekten zorlanarak satacak olmak. Yani acil paraya ihtiyacım olduğunda kolay kolay bozdurabileceğim bir yatırım olmayacak bu :smiley:. E genciz de, olur ha kafamız eser başka bir şey almak istedik, çok zor olur. Araç aldığımda sanki güzel bir ilişki yaşamaktan ziyade evlilik yapacakmışıza benziyor. Diyorum ya hala cesaret edemiyoruz...

Daha fazla bilgi ve yoruma hayır demem bu arada, chevrolet forumunu biraz canlandırmak lazım :smiley:.

Satmak konusunda aynen dediginiz gibi,zorlanmak bu araclarda kacinilmazdir.
Hem eski,hem cok yakan hemde kocaman bir araci kac kisi almak ister ki?
Kafaniza estiginde satmak icin ölü fiyatina vermek lazim.
Ya da hic niyetiniz yokken bir talip cikarsa verip,az uzulerek kazanmak olabilir.
Akil uzak durmanizi,gonul bir an once almanizi soyler.
Alirken cocuk gibi sevinirsiniz.Satarken hem iciniz burulur hemde sevinirsiniz.
Bu tam bir hastalik isidir.Ilaci sadece mecburiyettir.
Allah mecbur etmesin.
Hayirlisi ise olsun.

merhabalar. öncelikle aracınızın motoru rektefiye edilmiş midir, edilmişse kaç sene olmuştur, kim rektefiye etmiştir, şanzumanı nedir orjinalmidir, değişmiş midir? bu sorular gerçekten önemli. benim şu anda 1980 C-10 silverado uzun şase ve 1986 blazer k-5 araçlarım var. ikisi de 6.2 dizel. kamyonetin sonradan değişmiş, blazer orjinal. motor açısından sadece 6.2 dizeli cevaplayayım. eğer amerikan araç kullanmaya alışıksanız yani gaza çok basmıyor arabaya toparlanması için fırsat veriyorsanız sakin kullanıyorsanız ve motorunuzşanzumanınız yürürünüz sağlıklıysa yakıtları abartıldığı kadar değil. ben iki aracımda da şehir içi 13 litre mazot yakıyorum.
şanzuman konusunda silverado Th350 şanzuman yani 3 ileri otomatik şehir içide rahat 90-100 km/h e kadar motor bağırmaz ama sonra zorlanır. vites geçişlerini hissetömezsiniz bile. blazer ise Th700 şanzumanlı yani overdrive şanzumanlı dördüncü vitesi var gibi düşünün. uzun yolda daha az yakar.
silveradom 4*2 arkadan itişlidir. arkası hafif olduğu için yokuşlarda yağmurda patinaj çeker, karda zor gider. yine ani frenlerde yan döner. arkaya 300-400 kg ağırlık koyarak bu problemi bir miktar aşarsınız.
uzun ve geniş bir araç kızılaya girmesi yasaktır. girseniz de park yeri büyük sıkıntı. iki araçlık yer gerekli. Avm lerde iki kişilik yere çapraz koymalısınız yanınıza araç yanaşırsa çıkamazsınız. vergisi 6 aylık 187 tl.

usta ve parça konusunda ise ankarada kesinlikle sıkıntı çekmezsiniz. azalmaya başlasa da bir çok amerikancı var ankarada. benim iki aracımı da yapan tamir eden Ali Sarı yı özellikle tavsiye ederim. ivedik hurdacılar sitesinde. tanışmak için bile yanına uğrayabilirsiniz

Baktığım Silverado'larda farklı olarak bir tanesinde vites P-R-N-D-overdrive gibi bir şekildeydi. Yani en azından sürücüsü bana o son vitesin overdrive olduğunu söyledi. Kaç vites olduğunu bilemeyecek kadar sıkışık trafikte yol aldık, maksimum 70i görmüşüzdür. Bir diğer denediğimde ise pnrd-2-1 şeklindeydi vites dizilimi. Bu da sanırım klasik 3 vitesli oluyor. Hangisi daha iyi oluyor bunu öğrenmek isterim. Artık yenilenmemiş şanzuman olabileceğine inanmıyorum bu yaştaki araçta ama yanılıyorsam da hayran kalırım. 33 yıl bir şanzuman nasıl olur da dayanır hayret ederim :smiley:. Zaten konforu beni çok şaşırttı, 98 model grand cherokee'den iyi bir süspansiyon konforu olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada şanzuman dağılsa ya da tamir takımına ihtiyaç duyulsa revize etmenin fiyatı nedir? Çok basit bir şanzuman sistemi gibi geldi bana, korkulası fiyatları yoktur diye umuyorum.

Baktığım araçların ikisi de 5.7 idi. Bir tanesinin motoru 3 yıl önce rektefiye edilmiş, ancak ustası İzmir'deymiş. Diğer 5.7 olan ise sanırım rektefiyesizdi. Aradaki performans farkı anlatılmaz yaşanır cinstendi bu yüzden biraz güvendim rektefiyesine. Ancak gel gelelim ki onda da kaporta kanserleri başlamıştı 1-2 yerde. Vazgeçme sebebi olur mu bundan bilmiyorum, kaporta daha önce hiç bir araçta görmediğim kadar etli ve sağlam olduğu için kanser kolay yayılamazmış gibi geliyor.

Ve bir de aklıma gelmediğinden soruyorum, arkaya yük olarak ne koyulabilir ki? :smiley:

Çok soru soruyorum ancak bu bilgiler bana altın değerinde gerçekten, çok teşekkürler verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplar için.

Tekrar merhaba,sanziman 33 yil dayanir,elli yil bile dayanir.Yanlis hareketler yapilmaz ve bilincli davranilirsa,iyi bakilirsa hic problem cikarmaz.Gecenlerde 80 model Civic gordum,vitesler atmiyor diye gelmisti.Ilk sahibinden,adam daha sanziman yagini,filitresini hic elletmemis.Arkadas yagi bosaltti,filitreyi soktu,temizledi,yeniden takti yagi doldurdu ve saldi cayira Mevlam kayira,yurudu gitti.
Yani hele Amerikan eski nesilde yeterki yagsiz birakmayin (altini vurmazsaniz yada tamirci tapayi acik unutmazsa kolay kolay yag da eksiltmez) sorun cikarmaz.Durmadan parka gecirmeyin,yuksek suratlerde dusuk viteslere atmayin,elfreni cekili unutup dolasmayin yani efendi davranin saglikli sanziman sizi uzmez.Tamircileri eskiden gayette guzel yapiyorlardi.Olmadi cikma komple sanziman degistiriveriyorduk.
Bunlar guncel bilgi degil ama Aybars arkadasimiz degerli bilgiler vermis takip etmenii tavsiye ederim.
70 km lere motoru bagirtmadan ciktiysaniz zaten tum vitesler atisi tamamlamistir.Dikkat ederseniz hissedersiniz,yoksa son derece soft gecisleri hissetmek zordur.Konfor gercekten kamyonet olmasina ragmen inanilmazdir.Arkaya agirlik konusuna gelince,tum kamyonetlerde ayni sorun vardir,ne marka olursa olsun,ister cift teker ister tek teker olsa dahi.Muhim olan bir araci taniyip onun sınırlarını bilmek.
Ona gore kullanip hata yapmayi engellemek,kazasiz,zararsiz surmek.Arkaya 300 kg yuk atarsaniz bir nebze virajlarda savrulmayi onlersiniz,yakiti,lastik asinmasini artirirsiniz,kalkislarda toparlamayi,atak yapmayi geciktirirsiniz.Eger efendi surer ve bu bir kamyonet bilincini korursaniz hic bir sey olmaz.
Yeni nesil cift kabin kamyonetlerin(Skystar,Navara,Ranger,D-Max,L-200,Hi-lux)suruculeri genelde arkanin savrulmasindan sikayet ederler ve tampon altina agirlik koydururlar.Bir cogu bu araclarda standart LSD oldugundan habersizdir.Zaten hafiflikten baska limit diferansiyelde hele islak zeminde kaymaya, savrulmaya neden olur.Dokuz yil kullandim bir kac kere hafif kaysam bile hic donmedim ki agirlik filan taktirmadim,arazide de dikkatli surusle yolda kalmadim.Silverado ile cok tekne cektim,uzun yola gittimama hep efendi ve hic problem yok.Lastiklerim hep iyi ve gosterisliydi,ucuz ince lastik takmadim.
Yillar once Ford Transit ile bir kere yagisli yolda onde zincirleme kaza oldu arkada bos tekne romorku yukluydu(tekne teslim etmis donuyorduk,romorku kasaya yuklemistik)ani frende arac dondu bereket arkadan gelen yoktu kimseye degmeden atlattik.
Son olarak kanser konusuna geleyim.Iyi ve ehil bir kaportaci curukleri ayiklarsa kanser durur.Diger araclar gibi saci ince olmadigindan ne yaparsan yap yuruyen cinsten degildir.Keser bicer yeniden yama yaptirirsaniz hem yama tutar hem de gorsellik bozulmaz.Yeni nesil araclarda sac o kadar incedir ki hafif olsun ekonomik olsun diye ustanin tutacak,kaynak yapacak imkani yok.Cekici bir vuruyor karsi taraftan izi cikiyor.Kaynak icin atesi yaklastiriyor sac degil artik neredeyse teneke eriyiveriyor.Fakat bu araclarda oyle degil iste hepsini cekici de kaynagi da kabul ediyor.Gelgelelim saci dovmeyi bilen usta pek kalmadi.Artik direk parca degistigi icin camurluk takan,kapi saci degistiren ustalar var.
Yine uzun bir cevap oldu ama faydasi olursa ne mutlu.Sahsi tecrubelerimdir,yaniltici bilgi vermek istemem.Aynars arkadasimizin dedigi yerin sa.ibinden sitesinde de ilanlari cikiyormus dun gordum.
Tavsiye tavsiyedir,iki araci olup memnun olan biri tarafindan hem de.Degerli bilgidir.
V8 hele temiz,gercek rektifiyeli,bakimli ise yillarca sorunsuz.Sesi kulaklarimda hissediyorum.
Unutmadan ilave edeyim,carsiya pazara AVM ye gitmek zordur.LPG siz binmek zordur.Kapali parka,hizli feribota almazlar.Cok alisveris yaptiniz,paketler iceri sigmaz.Disari koymak hirsiza davetiyedir,kirmizi isikta,ikinci bir dukkanda,yagmurlu gunlerde vs.Ancak yarim ev esyasini tasiyacak kadar genistir.
Kasa cesitli sekillerde zarif olarak kapatilir,yer kazanilabilir.
Hayirlisiysa olsun.

amerikan şanzıman için 30 yıl nedir ki .1972 international kullanıyorum üzerinde T18 şanzıman var 1.vitesi sekromeçsiz kumda çamurda her türlü zorlamada 33 lük lastikleri çeviriyor , 1.vitese düştüğümde ise sekromeç olmadığı için genelde cartlayarak geçiyor.Zayıf olsaydı şimdiye kadar 50 kere kırılırdı.Arabayı aldıktan sonra 400 km ye yakın yol yaptım ve ondan sonra yağlamacıya gidip yağları kontrol ettirdim.Arazı şanzımanının tapasını söktüğümüzde bir damla dahi yağ akmadı , kimbilir ben satın almadan öncede ne kadar yağsız kullanılmış , yağını tamamlayıp 2000 km yol yaptım ondan sonra yağ kaçıran keçeyi değiştirdim. 2000 km de 250 gr yağ eksiltmişti.halen aynı arazı şanzımanı arabanın altında ve şu ana kadar sorun yok.

chevrolet nin o yıllarda pickup ve 4*4 sınıfında 3 tane otomatik şanzumanı vardır. Th350, Th400 ve Th700. ilk ikis üç ileridir ve göstergesi P R N D 21 şeklindedir. Th700 ise overdrive şanzumandır ve 4 ileridir göstergesi P R N O D 21 şeklindedir. isterseniz D ye alıp normal üç ileri otomatikte kullanırsınız. isterseniz O ya alıp 4 ileri otomatikte kullanırsınız. şehir içinde dödüncü vitese geçmeyeceği için ve bir miktar güç kaybına neden olabildiği için O tavsiye edilmez. ama uzun yolda O gayet ekonomiktir. 100 km hıza çıkmak için misal birisinde 2500 devir çevirirken birisinde 3500 devir çevirir. yakıt tasarrufu bundan kaynaklanır.
1997 öncesi 350 cu inch motorları (5.7) amerika forumlarında yağ eksilten motor olarak değerlendiriyorlar. ama sonuçta çok büyük motorlar bunlar. bir miktar yağ eksiltmesi normaldir. her hafta yağını kontrol etmelisiniz. yağ yakmayan bir araçta çok fazla yağ tamamlamaya gerek duymazsınız. bu araçlarda genellikle keçe özelliğini yitirdiği için bir miktar damlatabilir. şanzuman yağının ise eksileceğini önemli bir problemi yoksa zannetmiyorum. sıkıntı olursa zaten vites geçişlerinden anlayacaksınız. ben senede bir kere anca şanzuman yağı ekliyorum. motora ise her hafta bakıyorum bir miktar eklemek gerekiyor. siz alacağınız aracın egsozuna bakarak yağ yakıp yakmadığını anlamaya çalışın. yağ kapağını açarak motorun üfleme yapıp yapmadığına bakın.
kaporta konusunda ise saç kalınlığı oldukça fazladır. darbeyi emmesi için bir çok yeri çift saç şeklindedir. yani çekiçlenmesi biraz zordur. amerikandan anlayan kaporta ustalarını ankarada çok rahat bulursunuz. pası kolay kolay yayılmaz. zaten çoğu amerikanda aynı yerler paslanmıştır. kronik problemdir.
bence almakta tereddüt etmeyin çok düşünmeyin. o kadar eksisine rağmen, ben hiç pişman olmadım. hem motorun sesi hem aracın heybeti sürüş keyfi herşeyi unutturmaya yetiyor.

İçimi rahatlatıyorsunuz vallahi :smiley:. İnsana sadece biraz garip geliyor bol elektronikli, güvenlik sahibi bir aracı satıp neredeyse aynı paraları verip neredeyse 20 yıl yaşlı ve zorlayıcı bir araç almak. Ancak binerken hissettiğim o his, sanki bir aracı değil de başka bir varlığı sürüyormuşum hissi gerçekten garipti. Sanırım klasik sürmek böyle bir şey..

Uzuun uzun detaylı bir şekilde o kadar güzel anlatıyorsunuz ki hepinize çok teşekkürler. Ekleyecek başka şeyleriniz de olursa asla hayır demem, hoş merak ettiğim çoğu şeyi söylediniz zaten ama. Kimseyi de daha fazla yormadan bir aksilik olmazsa alacağım sanırım bir silverado bu günlerde :smiley:. Ali Sarı'ya götürüp baktıracağım aracı, al derse alacağım direk.

Şu an yanlış bilmiyorsam Ali Sarı nın elinde de silverado olması lazım. araçla gitmeden önce ararsanız daha faydalı olabilir.

özelden mesaj atamadım. benim telefon numaram 05340204898. ararsanız daha çok yardımcı olabilirim.

aybarsfr' Alıntı:
özelden mesaj atamadım. benim telefon numaram 05340204898. ararsanız daha çok yardımcı olabilirim.

Aybars abi çok sağol, kaydettim telefonunu arayacağım en yakın vakitte :smiley:.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR