1966 model Gaz69, K.Maraş'tan

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 256
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 188,704

osman

Kamp III
Mesajlar
540
Tepkime puanı
77
Gaz 69 un şanzıman montajı için takozun bağlanması gereken bir ara travers daha vardır. Bu bağlantı orjinalinde volant muhafazası altında yapılmıştır. Bu sebeple bu travers tam olarak geçen hafta montajını yaptığımız pedal milinin üzerine denk gelmektedir.

Tabi bizde orijinal motor şanzıman olmadığı için bizimkinin burada olması gerekli değil. Zaten bizde bu ara traverse aracı aldığımız günden beri yoktu, zaman içerisinde hangi motor şanzıman takıldıysa ona göre demirden bir şeyler uydurulmuş. Daha önceki seneler hatırlarsanız Nurullah Bey den aldığım Gazrover in şasisinden bu orjinal ara traversi söküp kendi ihtiyacımıza göre modifiye edip hazırlamıştık. Bugün o traversi yerine taktık. Gördüğünüz gibi bizimki biraz daha geri kaydı,çünkü bizim şanzıman bağlantımız şanzıman kuyruk tarafına yerleştirilmiş.
IMG_20190822_115511.jpg


Traversimizi dört adet galvanizli civata ile sabitledikten sonra üzerine Mercedesin W115 yada W123 kasasından aldığımız şanzıman takozunu yerine takıp iki adet M8 somun ile alttan sıktık.
IMG_20190822_115700.jpg


Bizim daha önceki motorumuz W115 kasadan geldiği için alt yapısı da ona göre hazırlanmıştı. Motor takozları da W115 den alınmıştı ,biz de eskiyen takozlarımızın ikisini de değiştirip yenilerini taktık.
IMG_20190822_115640.jpg


Böylece Motor şanzımanımızın üzerine oturacağı sacayağını kurmuş olduk.
IMG_20190822_115714.jpg


Amörtisörlerimizi takmıştık ama yağ koymamıştık. Unutmadan yağlarını da koyalım dedik.
Gaz 69 un sürücü el kitabında amörtisörlerde %50 trafo yağı %50 iğ (spindle) olarak bir karışım tarif edilmektedir. Biz bunun yerine 10 numara yağ kullanıyoruz. Bildiğim kadarıyla pek çok motosikletçi de ön çatallarında 10 numara yağ kullanıyor. Amörtisörün çalışmasında da bir sıkıntı olmuyor.
Tapalarımızı söküp yağdanlığa koyduğumuz 10 numara yağ ile taşana kadar dolduruyoruz, sonra pistonların ve kanalların içinde kalan havayı almak için kolları aşağı yukarı sertleşene kadar hareket ettiriyoruz. Tekrar yağdanlık ile eksilen yağ seviyesini tamamlayıp tapamızı kapatıyoruz. Kolların akslar ile olan bağlantısını tamamlayıp civatalarını sıkıyoruz.
IMG_20190829_152343.jpg


Her amörtisör 150 ml hacme sahiptir. 4 amörtisör için 600 ml yağa ihtiyaç vardır. Siz yine de 750 ml alın. Ne olur ne olmaz. Bizim burada bir söz vardır '' Aşa (pilava) dökülen yağın zararı olmaz'' diye. ;)
 

Etiketler

BENZER İÇERİKLER

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
100,566
Mesajlar
1,483,904
Kayıtlı Üye Sayımız
168,740
Kaydolan Son Üyemiz
Atlas35

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst