17m³ Alternarif Ducato Projem Ile Ilgili Sorularım, Yorumlarınız...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mtalpan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,074
Allah hepinize uzun ömürler versin öncelikle, sizlerin tecrübeleri bizim aldığımız eğitimler, forumları alt-üst etmemizden çok daha fazla değerli.

Yorumlarınız çok değerli, teşekkürler, hepsini bir bir not ediyorum.

Sürgülü kapının ve arka kapıların iptali, yanlış anlaşılmasın olmazsa olmaz veya şu aşamada önceliğim değil. Dediğiniz gibi önceliğim aracı bulmak ve yerleşime karar vermek. Kapı sürgülü de olsa menteşeli de olsa kafamdan geçen tasarım bu olacak sanırım.

Benim kafama takılan ve hala cevabını tam alamadığım konu (ki bunun içinde daha araç bulmadan işin başında erken bir konu ama) çoğu camper'larda öndeki yolcu koltuğu tek bırakıldığında ruhsatta yazan 2+1'e uymak adına ne yapılıyor hali hazırda. Bu mantıktan gidince camper'ın iç mekanına ekleyeceğim emniyet kemerli bir koltukla mevzuata teoride uymuş oluyorum gibi geliyor ama pratikte olması gereken nedir. Buna neden çok takılıyorum, mevcut camper'ların büyük bir çoğunluğunda yolcu tarafında tek koltuk var, ruhsatta 1+1 olmayacağı aşikar, en azından 2+1 olur, önde tek koltuk olduğunda eksik olan koltuk için neye dikkat ediliyor acaba? Bildiğim kadarıyla ruhsatta ne yazıyor ise onu sağlama zorunluluğu var.

Enlemesine büyütme ilginçmiş, daha önce denk gelememiştim, bunun üzerine duracağım açıkçası.

Etiketler
Karavanda enine genişliğinden dolayı Ducato (psa grubu) ya mahkum olunmasına (enine yatmak için) hep kızmışımdır ama fizik kanunları var malesef , boyum 182 cm olunca bana da hep Ducato gözükmüştür çözüm olarak ama gönlüm hep crafter ve sprinter da. Bu yüzden buna alternatif çözümler gördüğümde bilgi olsun diye kaydediyorum. Hepimiz yatağın yanlamasına sığmasının rahatlığının farkındayız zaten. Ben aracınızın yerleştirme planını çok sevdim, kızınızın oturma yerini de . Empati yapınca benim böyle bir durumda sizin gibi ortayı boş bırakmak ve kızımın güvenliğini sağlamak olmazsa olmazım olurdu . Sabitleri bulduğum da 3. yatak çözümü olarak arka tarafa enlemesine yada boylamasına fark etmez bu şekilde katlanır bir yatak koyardım bunun içinde oturma grubunun mümkün olduğunca alçak yapardım (şart değil ). Sayın Evliya Çelebi nin söylediği dışa doğru açılım da bu ekteki resimde ve gerçekten hayat kurtarıcı, 5-7 cm sağlı sollu bu çıkışı ben benim sevdiğim araçlar için hep düşünmüşümdür ama sizin boyda Ducato ya bile uygulanabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 507971

Ekli dosyayı görüntüle 507972

Verdiğiniz bilgiler ve yorumlar için teşekkürler.

Resimdeki askılı yatak da kafamdan geçen konulardan biri. Bunu da değerlendireceğim.

Enlemesine büyütmeyi daha önce hiç duymamıştım. 1.93 boyumla yatabileceğim alanın normal şartlarda 200-205 cm civarı olması gerekir. Bildiğim kadarıyla enlemesine, izolasyon yapıldıktan sonra net 1.80 kalıyor sanırım. 200cm Net'e ulaşmak için her 2 taraftan 10'ar cm çıkma yapmak gerekir ki @EvliyaCelebi2 "dikiz aynalarına mani olmayan birkaç santimlik çıkıntı olanağını" demiş ama, araştırmam lazım ne kadar çıkmaya izin veriliyor yasal olarak. 10'ar cm sanmıyorum, e kardeşim sende o kadar en'e çıkma derseniz, valla yatak boyu önemli benim için :smiley: 1.80'e de yatarım da, imkan varsa 2mt'yi her zaman tercih ederim.

Benim de tavsiyem meslek olarak nakliyecilik yaptigim icin acizane kargo araclarina guvenmeyin ve aldiginiz arac muhakkak 100000 sinirinin altinda olmali cunku o sinirdan sonra agir bakimlar baski. Fren balata disk turbo gibi onem arz eden parcalar icin ya tamir ya degisim vakti gelmistir ozellikle psa grubu icin..
Basarilar

İnsan bu tür araçlarda yük görmemiş olsun mantığında gittiğinde ilk akla gelen kargo araçları oluyor ki bir çok izlediğim video'da (özellikle youtube'da bu aralar kendi karavanımı yapıyorum videoları çok yaygın) bir çok insan kargodan çıkma araç alıyor. Ama haklısınız kargo araçları dengesiz yüklenme, birçok farklı insanın kullanması sonucu aracın yıpranmış olması, km'lerinin yüksek olması gibi nedenlerden dolayı ben de soğudum.

Artık, çok araştırıp, yükle işi olmayan bir işletmeden çıkmış bir araç arayacağım. Geçen bir tanıdığım aldı ve karavan yaptırdı, adam mayo ticaretiyle uğraşıyormuş, çok temiz bir araçtı, umarım böyle bir araca denk gelirim.

Beni esasında korkutan en önemli konuda bu. Alacağız bir araç sonra içine bir ton masraf yapacağız ki yapılacak bu masraflar hadi sök-tak başka araca aktar şeklinde olmayacak, sonra araçta bir büyük ve maliyetli bir problem, çok baş ağrıtır. Keyif işi ızdıraba dönüşür.

Birikiminiz yüzünden bence, tasarımlarınızı şimdiden milimi milimine plan bile olmasa yine 3D eskiz olarak yapmalısınız..
Bence size yakışanı da bu..:smiley:

Haklısınız, şimdilik dediğim gibi kaba 2 boyutlu çizimleri yaptım ama en kısa sürede SolidWorks ile kafamdaki tasarımın birebir katı modelini çıkaracağım. Onu yapınca her türlü detaya hakim olabileceğim.

Son düzenleme:

.

Bence buraya en fazla, izin bilgilerini nereden bulacağınızı sormalısınız. Umarım sadece forumda yazılanları temel almayı düşünmüyorsunuzdur ?
Almanya’da bu işe TÜV baksa da Türkiye’de TSE müsaadeli sanırım ?

Yani prosedürü doğrudan bu işi yapacak ilgili resmî kişiye sormak yerinde olmalı ? Hatta bu işi yapan mühendislik şirketleri olsa da..

Belki mühendis olmanız kişilere ulaşımınızı kolaylaştırır ?

.

Son düzenleme:

Bu tabi ki oldukça masraf çıkarmıştır ama kapı gerçekten şık durmuş :smiley:

1

2

.

Bence buraya en fazla, izin bilgilerini nereden alacağınızı sormalısınız. Umarım sadece forumda yazılanları temel almayı düşünüyorsunuzdur ?
Almanya’da bu işe TÜV baksa da Türkiye’de TSE müsaadeli sanırım ?

Yani prosedürü doğrudan bu işi yapacak ilgili resmî kişiye sormak yerinde olmalı ? Hatta bu işi yapan mühendislik şirketleri olsa da..

Belki mühendis olmanız kişilere ulaşımınızı kolaylaştırır ?

.

İşim gereği özellikle KOSGEB ve TÜBİTAK ile devamlı iletişim halindeyim. Oradaki insanların yanlış anlamayın ama (belki aramızda devlet kurumunda çalışanı vardır, onları tenzih ederim), şu şu şekilde oluru alıp, ondan sonra ya biz böyle dedik ama şurada şu varmış deyip işin içinden sıyrıldıklarına çok şahit oldum.

Bu kadar sık yapılan bir uygulama hakkında bu tip forumda kullanıcılardan bilgi almak da önemli benim için. Emin olun ki sadece burada yazılan yorumları baz alarak iş yapmam, her türlü yorumu alıp, gerekli merciden de oluru tam anlamıyla aldıktan sonra ben bu koltuk işine girerim.

Dediğim gibi bu camper'larda çok sık uygulanan bir yöntemin kanunlarda yeri nedir, nasıl yapılır cevabını arıyorum. Yoksa sadece gidip TSE'ye gidip alacağım bilgiye göre de iş yapmam açıkçası.

Örneğin bir mühendislik firmasını aramıştım, arkadaki bir oturma grubundaki koltuğa orijinal kemer taktırın olur dedi?? Belki muayeneden geçirse bile sonraki muayenelerde veya polis çevirmesinde sorun yaşarsam diye bana hiç de mantıklı gelmedi.

.

Dikkatinizi çekerim; gönderdiğiniz örnek düz duvara yapılmış üstelik profesyonel bir çalışma !

... camper'larda çok sık uygulanan bir yöntemin kanunlarda yeri nedir, nasıl yapılır cevabını arıyorum. Yoksa sadece gidip TSE'ye gidip alacağım bilgiye göre de iş yapmam açıkçası.
...

Çok sık uygulanan, sıradan yöntemlerle ilgili bilgilerin herkes için ortada olması lazım.

Almanya’da aşağıdaki liste gibi. Her yer bilgi dolu.
Tüv Kuzey: Wohnmobil Tuning

Tüv Güney: Auto TÜV Alle Infos & Services nach Fahrzeug Wohnmobil & Caravan | TÜV SÜD GRUPPE

Reimo - Wohnmobil-Ausbauratgeber 02 - Tipps zur TÜV-Abnahme - Umbau eines Kfz zum Wohnmobil - Besondere Anfo

Zulassung für selbstausgebaute Wohnnmobile: Richtlinien für Reisemobile

https://www.gtue.de/sixcms/media.php/771/gtue-hu-checkliste-caravan.pdf

Karavan dönüşümünde, pek karşılaşılmayan özel bir şey yapmak istiyorsak, o zaman bilgi aramamız lazım. Yakınımızdaki Tüv bize ihtiyacımız olan bu bilgileri de verir. Almanya'da Tüve inanabiliriz çünkü onaylayacak olan da onlar.

Türkiye’de TSE gerekli yönelmelikleri yaparak sorumluluğu Tüve verse sanıyorum çok şey kolaylaşacak.

Son düzenleme:

Merhaba,
Öncelikle kararınız hayırlı olsun, umarım uygun bir araç bulup, kafanızdakileri gerçekleştirirsiniz.
Sorularınıza kişisel deneyimlerim ve edindiğim bilgiler doğrultusunda cevap vermeye çalışacağım.
1- Araç seçimi; Ducato en çok tercih edilen, en/boy/yükseklik değerleri, motor gücü, parça bulunurluğu/uygunluğu, servis/usta çokluğu nedenleri ile karavanda tercih edilen/ettiğim bir model.
Karavana dönüşmüş halinde, suyu/yakıtı, yolcuları, eşya/malzemeleri vs hepsinin toplam ağırlığının, istiap haddi olan 3500 kg. nin % 5 üstü olan 3.675 kg. kadar olması gerekiyor.
2- Yüksekliğin verdiği ferahlık, depolama alanına vereceği ek hacim nedenleri ile 17 m3 benim de tercihim oldu ve 30.000 km. kullanımdan sonra hala memnunum. Tek sıkıntılı sürüş halinde, yandan gelen kuvvetli rüzgarlarda bir miktar daha fazla etkilenme olabilir.
3-Teknik bilgi ve imkanınız olduğu için, bol bol alternatif plan yapın. Her birinde hayali olarak oturun, dolaşın, yatın, aile üyelerinizin hareketlerini ayrı ayrı ve hep birlikte de düşünün. Ben 17 m3 de iki ayrı tek kişilik yatak (biri arkaya enlemesine, biri öne boylamasına, sürücü koltuğu arkasına), wc, mutfak çözümünü, oturma grubu olmadan yaptım. Sizin de yazdığınız gibi, karavan ailenizin ihtiyaçlarına cevap vermeli.
4- Ben ruhsatında 2+1 yazan aracımda yolcu koltuklarını kaldırıp yerine dönebilen tek kişilik koltuk koydum ve başka koltuk istemediğimden, ruhsatta 1+1 yazıldı. Kızınız için arka kısma yapacağınız koltuk; emniyet kemerli araç koltuğu olduğu ve yere bağlantıları doğru yapıldığı ve onaylatılacak projede gösterildiği takdirde sorun olmaz.
5- Sürgülü kapı yerine, karavan kapısının ülkemizde de yapımını, karavanımı teslim aldıktan sonra gördüm ve beğendim, keşke ben de yaptırsaydım dedim. Geçen sene aldığım yaklaşık fiyat 6.000 tl civarı idi. Yeni bir karavan yaptırsam kesinlikle yaptırırım. Ancak bir not olarak, genişliğinden ötürü kayan kapının genel ortam havalandırmasına ve mutfak kapı yanında olunca mutfak havalandırmasında faydalı olduğunu ve Ducato'lara uygun sineklik çözümlerinin olduğunu da belirteyim.
6- Ustamın bana bir süprizi oldu ama çok memnunum. Kapıların zamanla deformasyonu, toz, ses vb gelmesi, kapılar açık olduğunda karavan mahremiyetinin kalmaması, sineklik gerektirmesi vb nedenlerle bence faydalı.
7- Pencere, kasetli wc kapağı, su girişi, buzdolabı havalandırması vb. için delinmesi/kesilmesi gereken yerler ve aracın statiği gereği kesilemeyecek/delinemeyecek yatay ve dikey taşıyıcı yerleri olduğundan kafanızdaki çözümlerin tam oturması için, çevrenizde bulabileceğiniz bir 17 m3 aracın içinin ölçekli rölevesini çıkarmanızı öneririm.
8- Son önerim de; sürücü arkasına sırasıyla, yolcu koltuğu (yanlamasına), buzdolabı, wc yerleşimi daha uygun olabilir. Buzdolabı ve wc yan yana olması ile tüm tavana kadar kullanım birleşir ve karavan içi daha ferah olabilir.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Araç temini konusunda; her gün, bıkmadan sabah ve akşam sahibinden sitesine bakmanızı öneririm.
Ben 5 aylık bir arayış ile neredeyse umudumu kesmek üzere iken 2013 yılı şubatında, 2011 model ve 40.000 km de, üstelik araç klimalı bir ducato buldum. Bir yıl beklettikten sonra imalat için ustama teslim ettim ve 5 yaşını doldurmasının 2 gün sonrasında karavanımı/ruhsatını teslim aldım.
Karavanda kullanacağınız aracın yaşını; temini, projelendirme, malzeme temini, yapım vb sürelerini de hesaba katarak düşünmenizi de öneririm.

Yüksek yapılı bölümleri aynı yere toplarsanız bence daha ferah olur. Arkadan baktığınızda önünüzde engel kalmaz. Ancak tasarımınızda mutfak bölümünü bu durumda 100cm'ye düşürmeniz gerekir. :confused:
Mutfak kayar kapı yanında olduğunda kapıyı hafif araladığınızda aspiratör gibi iş görüyor. Alttan giren hava üstten çıkarken yemek buharını da dışarıya atıyor. Ben kayar kapımdan memnunum. Kayar kapıyı buzdolabı -hele de üç sistem ise- kapı hizasına koymanız durumunda iptal etmek uygun olur.:smiley:

Yüksek yapılı bölümleri aynı yere toplarsanız bence daha ferah olur. Arkadan baktığınızda önünüzde engel kalmaz. Ancak tasarımınızda mutfak bölümünü bu durumda 100cm'ye düşürmeniz gerekir. :confused:
Mutfak kayar kapı yanında olduğunda kapıyı hafif araladığınızda aspiratör gibi iş görüyor. Alttan giren hava üstten çıkarken yemek buharını da dışarıya atıyor. Ben kayar kapımdan memnunum. Kayar kapıyı buzdolabı -hele de üç sistem ise- kapı hizasına koymanız durumunda iptal etmek uygun olur.:smiley:
Ferhat bey aşağıdaki cümleyi biraz daha açarmısınız .

Benim de 3 sistem buzdolabım var da .

--------------
Ben kayar kapımdan memnunum. Kayar kapıyı buzdolabı -hele de üç sistem ise- kapı hizasına koymanız durumunda iptal etmek uygun olur.
----------------

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR