16 Yaşında Dünya Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AlperGunay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,985

AlperGunay

Ana Kamp
Yer
Antalya
Avustralyalı 16 yaşındaki Jessica Watson, 7 ayda tek başına tekneyle dünya turunu tamamlayarak, dünyayı tek başına, durmadan ve yardımsız dolaşan en genç kişi oldu.
Watson, 10 metrelik pembe teknesiyle 18 Ekim 2009'da yola çıktığı Sydney Limanı'na, 210 gün sonra dönüşünde binlerce kişinin coşkulu alkışlarıyla karşılandı.

Sydney'de okyanusa bakan, kentin simgesi büyük opera binasına teknesini demirleyecek olan Watson, burada kendisinin bu seyahate çıkmasına izin veren ailesi tarafından karşılanacak.

Bu arada, Watson'ı karşılayanlar arasında 1999 yılında 18 yaşındayken dünya turunu tamamlayarak ''dünyayı tek başına dolaşan en genç insan'' rekorunu elde eden Avustralyalı Jesse Martin de yer alıyor. Martin'in seyahati boyunca Watson ile hep temasta olduğu belirtiliyor.

Tek başına bu yaşta dünya turu seyahatine çıkması tepkilere neden olan Watson'ın, 12 metreyi bulan dalgalarla mücadele ettiği, 17 yaşına girmesine üç gün kala tamamladığı bu seyahati tarihe geçecek. Ancak, Dünya Hızlı Deniz Yolculuğu Rekoru Konseyi'nin, ''en genç'' kategorisini kaldırması nedeniyle Watson'ın başarısının, resmi olarak dünya rekoru kabul edilmesi beklenmiyor. Watson'un genç yaşıyla birlikte izlediği, rota da eleştirilere neden olmuştu.

Dünya Hızlı Deniz Yolculuğu Rekoru Konseyi'nden bazıları Watson'ın yolculuğunda, ekvatorun kuzeyine doğru yeterince ilerlemediği eleştirisinde bulunmuş, Watson'ın yönetici ekibi ise bu iddiaları reddederek, genç kızın zaten yolculuğunun resmen tanımayacak olan konseyin kurallarına uyma zorunluluğunun bulunmadığını ifade etmişti.

Watson, Sydney'den başladığı dünya turunda Büyük Okyanus'un güneyinden kuzeydoğu yönünde yola çıktı, ekvatoru aşıp Güney Amerika'nın ucundaki Horn Burnu'nun güneyine geçti, Atlas Okyanusu'ndan Güney Afrika'yı aşıp, Hint Okyanusu'na ve Avustralya'nın güneyine ulaştı.

Kaynak: Star Gazetesi

100515 084900 262328 B

Etiketler
Ynt: 16 Yaşında Dünya Turu

dünyanın en zorlu denizlernden olan yüzlerce tekneye mezar olan horn burnunu tek başına geçebilmek her babayiğidin harcı değil .. bence tek başına bir rekordur ..

uff ya helal Jessicaya ,

ey jessica azcık senin kanından ülkemin hemcinslerinede sırınga etsek olmazmı ,
cafede, yanında bir erkek olmadan masayla wc arasında tur yapamayan bayanların oldugu bir ülkeden sesleniyorum sana, ey dunyayı 16 yasında teknesiyle turlamıs güzel insan :smiley:

cumburlop' Alıntı:
uff ya helal Jessicaya ,

ey jessica azcık senin kanından ülkemin hemcinslerinede sırınga etsek olmazmı ,
cafede, yanında bir erkek olmadan masayla wc arasında tur yapamayan bayanların oldugu bir ülkeden sesleniyorum sana, ey dunyayı 16 yasında teknesiyle turlamıs güzel insan :smiley:

Bişeyleri Başarabilmek İçin İlkönce Kadınların Bayan olmakdan kurtulmaları Lazım Türkiyede . Eğer erkeklerden erkek olarak bahsedebiliyorsak Kadınlardanda Kadın olarak Bahsedebilmeliyiz. Bir Kadınına Hanımefendi Diye seslenebilirsiniz , Bayan bakarmısınız diyemesiniz. Ey yurdumun erkekleri siz Beyefendiliği Hakkediyorsunuzda Kadınlara Bayanlığamı layık Görüyorsunuz. Üstelik Bayan Kelimesi sadece Adın veya Soyadın Önüne gelerek . Adını Soyadını bildiğiniz 3. Kişiyi taktim ederken Yada Ondan bahsederken Kullanılır.

moonligh' Alıntı:
Bişeyleri Başarabilmek İçin İlkönce Kadınların Bayan olmakdan kurtulmaları Lazım Türkiyede . Eğer erkeklerden erkek olarak bahsedebiliyorsak Kadınlardanda Kadın olarak Bahsedebilmeliyiz. Bir Kadınına Hanımefendi Diye seslenebilirsiniz , Bayan bakarmısınız diyemesiniz. Ey yurdumun erkekleri siz Beyefendiliği Hakkediyorsunuzda Kadınlara Bayanlığamı layık Görüyorsunuz. Üstelik Bayan Kelimesi sadece Adın veya Soyadın Önüne gelerek . Adını Soyadını bildiğiniz 3. Kişiyi taktim ederken Yada Ondan bahsederken Kullanılır.

merhaba moonligh,
boyle bir konuda biraz konudan alakasız olacak lakin tamda konunun üstüne yazdıgın icin bende dusuncelerimi paylasıyım istedim ;

ben kelimelere takılınmaması gerektigini dusunuyorum, ve
bayan
kadın
kız ,
su bu :p
onemli olan insanın o kelimeyi kullanırkenki uslubudur bence ki beden dili egitimlerindeki geyik bir arastırma vardır derlerki hep iletişiminin yuzde 80 i vucut dili yuzde 20 si ancak konustugunuz kelimeler,
hal boyleyken bence ettiginiz laflardan ote sizin gercekten icinizde yatan niet onemli!!

benim oldugum noktaya gelince, zaten boyle bir yorum yapıorsam tamamen
karsı cinsin :D ozgurlesmesinden yana oldugum icindir,
tutsaklastırmak karsıya yonelik bir fiil gibi gozuksede insanın kendine yaptıgıdır
aynı sekilde ozgurluk icinde gecerli karsındakini ozgurlestirdikce sen ozgurlesirsin,
bu konuya bu mantıkla yaklastıgım bence cokda acık ve ortada...
lütfen sozlerimi tartısma noktasına tasımayalım ama sadec kendimi anlatma cabası icindeyim,
ki kendimi anlatmaktan nefret ederim ama bu forum sevdigim deger verdigim bir yer ondan yazıyorum bu kadar...

haticeden sonra neticeye gelirsek bence bu iş kelimelerle olacak bisi dill :D,

ha nasıl mı olur bu iş??
orası kolay dil işte??

nasıl olmaz onu biliyorum, kelimelere takıldıkca olmaz!!!

netice olarak sunu soyluyorum kendi adıma,
bugune kadar defalarca bana tersini gosterselerde herseye ragmen

ben;

bayanlara,
kadınlara,
kızlara,
hanımlara,
kısacası karsı cinse güveniyorum :D,
hemde her konuda , hemde bu ulkede olanlarına yeterki biraz istesinler biraz kendilerini tanısınlar!!

adam olayı bitirmiş zaten "yanında erkek olmadan WC e bile gidemeyen bayan" lar ;D :D ::smiley:

Dünyayı tekne ile dolaştı, ünlü oldu yakında zengin de olur. 16 yaşında bunu yaptı. Modern hayatta okul, iş vs derken insanların olgunlaşmasını o kadar geciktiriyoruz ki.. Fatih İstanbul'u 23 yaşında feth etmişti. Helal olsun Jesikaya be.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri